نشست ۴ هزار نفری علما در افغانستان؛ نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند

عنوان

گروه طالبان در گزارشی اعلام کرد که حدود چهار هزار نفر از علمای افغانستان در گردهمایی مبارزه این گروه با نیروهای امنیتی افغان و خارجی را برحق دانسته و خواستار خروج نیروهای خارجی از این کشور شدند.

به گزارش دفتر منطقه ای خبرگزاری تسنیم، سایت «الاماره» در گزارشی اعلام کرد که حدود چهار هزار نفر از علمای افغانستان در گردهمایی مبارزه این گروه در برابر نیروهای امنیتی افغان و خارجی را تائید کرده است.

بر اساس این گزارش 14 مرداد ماه سالجاری چهار هزار عالم دین از ولایت های مختلف افغانستان به ریاست «حضرت امین جان مجددی» گردهمایی در حمایت از گروه طالبان برگزار کرده است.

در گزارش الاماره آمده است که علمای افغانستان در این گردهمایی با صدور بیانیه ای خواستار خروج نیروهای خارجی و برقراری دولت اسلامی در این کشور شده است.

علمای افغانستان در این نشست گروه تروریستی داعش را پروژه آمریکا دانسته و از نیروهای امنیتی افغان خواسته است که به گروه طالبان پیوسته و برای آزادی کشورشان از اشغال نیروهای خارجی مبارزه کنند.

آنها تصریح کردند که نشست های اندونزی و ریاض به سفارش آمریکا برگزار شده زیرا در این نشست مبارزه طالبان با نیروهای خارجی را یک جنگ ناروا دانسته اند.

در گزارشی که از سوی الاماره تحت عنوان بیانیه علمای افغانستان منتشر شده از از علمای این کشور خواسته شده است تا در نشست های که از سوی دولت افغانستان برگزار می شوند مشارکت نکنند.

طالبان این نشست را واکنشی به نشست علما در اندونزی و عربستان سعودی دانسته که در حمایت از این گروه در افغانستان برگزار شده است.

گفتنی است که نشست سه جانبه علمای اسلامی چند ماه پیش با حضور علمای از افغانستان، پاکستان و اندونزی در «بوگور» برگزار شد که خواستار آغاز گفت وگوهای مستقیم طالبان با دولت افغانستان شده بودند.

در این نشست علمای اسلامی کشتار غیرنظامیان افغان و حملات انتحاری را مخالف اصول اسلامی دانسته و برای نقش آفرینی در روند صلح افغانستان نیز اعلام آمادگی کردند.

در نشست ریاض نیز که از سوی عربستان سعودی با حضور شماری از علمای کشورهای اسلامی برگزار شده بود نیز به لزوم پایان جنگ و آغاز مذاکرات صلح بین طالبان و دولت افغانستان تاکید شده بود.

این در حالی است که از نظر طالبان حضور نیروهای خارجی در افغانستان غیر مشروع بوده و استقلال این کشور را زیر سوال برده است.

کارشناسان بر این باورند که اگر نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند دولت افغانستان و طالبان می توانند به تفاهم برسند و جنگ در این کشور را پایان دهند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آب پاکی دبیر اجرایی FATF روی دست حامیان دولت

هیچ تضمینی برای خروج ایران از فهرست سیاه وجود ندارد

کدخدایی: اصلاح فوری قانون انتخابات ضروری است

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: اصلاح قانون انتخابات ضرورتی انکارناپذیر است.

ایران دستور کار اجلاس FATF

اعضای گروه ویژه اقدام مالی از روز یکشنبه با یک فهرست کار گردهم می‌آیند که از جمله موارد این فهرست ارزیابی میزان پیشرفت ایران در تحقق برنامه اجرایی توافق شده بین دو طرف است.

متأسفانه قانع کننده نبود

آیت الله مکارم شیرازی در پی سخنان اخیر رییس قوه قضائیه در خصوص اظهارات ایشان در مورد بدهکاران مهریه، نامه‌ای سرگشاده به وی ارسال کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

نماینده سازمان ملل متحد در یمن
قحطی جان ۱۳ میلیون یمنی را تهدید می‌کند
به امید حضور دوباره در سنگر مبارزه برای مجاهدی از جنس مقاومت و تفکر
رمضان عبدالله شلح؛ از قاهره تا فلوریدا: مقاومت توام با وحدت
ایزدی در تحلیل سفر روحانی به نیویورک مطرح کرد:
مذاکره، ابزار عملیات روانیِ آمریکا است
نگاهی به سپتامبر پر حادثه تاریخ فلسطین
چرا هزینه سازش بیشتر از مقاومت است؟
اولین مصاحبه بشار اسد با یک رسانه عربی پس از جنگ
سوریه بزودی نقش محوری عربی خود را بازخواهد یافت
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین