نشست ۴ هزار نفری علما در افغانستان؛ نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند

عنوان

گروه طالبان در گزارشی اعلام کرد که حدود چهار هزار نفر از علمای افغانستان در گردهمایی مبارزه این گروه با نیروهای امنیتی افغان و خارجی را برحق دانسته و خواستار خروج نیروهای خارجی از این کشور شدند.

به گزارش دفتر منطقه ای خبرگزاری تسنیم، سایت «الاماره» در گزارشی اعلام کرد که حدود چهار هزار نفر از علمای افغانستان در گردهمایی مبارزه این گروه در برابر نیروهای امنیتی افغان و خارجی را تائید کرده است.

بر اساس این گزارش 14 مرداد ماه سالجاری چهار هزار عالم دین از ولایت های مختلف افغانستان به ریاست «حضرت امین جان مجددی» گردهمایی در حمایت از گروه طالبان برگزار کرده است.

در گزارش الاماره آمده است که علمای افغانستان در این گردهمایی با صدور بیانیه ای خواستار خروج نیروهای خارجی و برقراری دولت اسلامی در این کشور شده است.

علمای افغانستان در این نشست گروه تروریستی داعش را پروژه آمریکا دانسته و از نیروهای امنیتی افغان خواسته است که به گروه طالبان پیوسته و برای آزادی کشورشان از اشغال نیروهای خارجی مبارزه کنند.

آنها تصریح کردند که نشست های اندونزی و ریاض به سفارش آمریکا برگزار شده زیرا در این نشست مبارزه طالبان با نیروهای خارجی را یک جنگ ناروا دانسته اند.

در گزارشی که از سوی الاماره تحت عنوان بیانیه علمای افغانستان منتشر شده از از علمای این کشور خواسته شده است تا در نشست های که از سوی دولت افغانستان برگزار می شوند مشارکت نکنند.

طالبان این نشست را واکنشی به نشست علما در اندونزی و عربستان سعودی دانسته که در حمایت از این گروه در افغانستان برگزار شده است.

گفتنی است که نشست سه جانبه علمای اسلامی چند ماه پیش با حضور علمای از افغانستان، پاکستان و اندونزی در «بوگور» برگزار شد که خواستار آغاز گفت وگوهای مستقیم طالبان با دولت افغانستان شده بودند.

در این نشست علمای اسلامی کشتار غیرنظامیان افغان و حملات انتحاری را مخالف اصول اسلامی دانسته و برای نقش آفرینی در روند صلح افغانستان نیز اعلام آمادگی کردند.

در نشست ریاض نیز که از سوی عربستان سعودی با حضور شماری از علمای کشورهای اسلامی برگزار شده بود نیز به لزوم پایان جنگ و آغاز مذاکرات صلح بین طالبان و دولت افغانستان تاکید شده بود.

این در حالی است که از نظر طالبان حضور نیروهای خارجی در افغانستان غیر مشروع بوده و استقلال این کشور را زیر سوال برده است.

کارشناسان بر این باورند که اگر نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند دولت افغانستان و طالبان می توانند به تفاهم برسند و جنگ در این کشور را پایان دهند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب اسلامی در اجتماع پرشور انبوه زائران و مجاوران حرم رضوی علیه‌السلام

دشمن را در جنگ اقتصادی شکست خواهیم داد

سال ۹۸؛ سال «رونق تولید»

مقام معظم رهبری سال ۱۳۹۸ را به‌عنوان سال «رونق تولید» نام گذاشتند.

در دفاع از انقلاب

پیشرفت‌های علمی کشور توسط انسان‌های انقلاب اسلامی رخ داده است و به واقع بزرگترین دستاورد تمدنی انقلاب را باید تربیت انسان های انقلاب اسلامی دانست.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اسماعیل هنیه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد
جمعه؛ روز حرکت به سمت مسجد الاقصی
در گفتگو با عبدالحمید شهرابی کارشناس مسائل آمریکای لاتین
سناریوی جدید کاخ سفید در آمریکای لاتین
سید حسن نصرالله در گفتگو با المیادین؛
تمام گزینه‌های مقاومت روی میز است
کاخ سفید دستاوردهای ترامپ را در بیانیه‌ای تشریح کرد
خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین