نشست ۴ هزار نفری علما در افغانستان؛ نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند

عنوان

گروه طالبان در گزارشی اعلام کرد که حدود چهار هزار نفر از علمای افغانستان در گردهمایی مبارزه این گروه با نیروهای امنیتی افغان و خارجی را برحق دانسته و خواستار خروج نیروهای خارجی از این کشور شدند.

به گزارش دفتر منطقه ای خبرگزاری تسنیم، سایت «الاماره» در گزارشی اعلام کرد که حدود چهار هزار نفر از علمای افغانستان در گردهمایی مبارزه این گروه در برابر نیروهای امنیتی افغان و خارجی را تائید کرده است.

بر اساس این گزارش 14 مرداد ماه سالجاری چهار هزار عالم دین از ولایت های مختلف افغانستان به ریاست «حضرت امین جان مجددی» گردهمایی در حمایت از گروه طالبان برگزار کرده است.

در گزارش الاماره آمده است که علمای افغانستان در این گردهمایی با صدور بیانیه ای خواستار خروج نیروهای خارجی و برقراری دولت اسلامی در این کشور شده است.

علمای افغانستان در این نشست گروه تروریستی داعش را پروژه آمریکا دانسته و از نیروهای امنیتی افغان خواسته است که به گروه طالبان پیوسته و برای آزادی کشورشان از اشغال نیروهای خارجی مبارزه کنند.

آنها تصریح کردند که نشست های اندونزی و ریاض به سفارش آمریکا برگزار شده زیرا در این نشست مبارزه طالبان با نیروهای خارجی را یک جنگ ناروا دانسته اند.

در گزارشی که از سوی الاماره تحت عنوان بیانیه علمای افغانستان منتشر شده از از علمای این کشور خواسته شده است تا در نشست های که از سوی دولت افغانستان برگزار می شوند مشارکت نکنند.

طالبان این نشست را واکنشی به نشست علما در اندونزی و عربستان سعودی دانسته که در حمایت از این گروه در افغانستان برگزار شده است.

گفتنی است که نشست سه جانبه علمای اسلامی چند ماه پیش با حضور علمای از افغانستان، پاکستان و اندونزی در «بوگور» برگزار شد که خواستار آغاز گفت وگوهای مستقیم طالبان با دولت افغانستان شده بودند.

در این نشست علمای اسلامی کشتار غیرنظامیان افغان و حملات انتحاری را مخالف اصول اسلامی دانسته و برای نقش آفرینی در روند صلح افغانستان نیز اعلام آمادگی کردند.

در نشست ریاض نیز که از سوی عربستان سعودی با حضور شماری از علمای کشورهای اسلامی برگزار شده بود نیز به لزوم پایان جنگ و آغاز مذاکرات صلح بین طالبان و دولت افغانستان تاکید شده بود.

این در حالی است که از نظر طالبان حضور نیروهای خارجی در افغانستان غیر مشروع بوده و استقلال این کشور را زیر سوال برده است.

کارشناسان بر این باورند که اگر نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند دولت افغانستان و طالبان می توانند به تفاهم برسند و جنگ در این کشور را پایان دهند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

اثر گلخانه‌ای در مدیریت فرهنگی (۲)

خودکفایی و استقلال اقتصادی لازمه فعالیت‌های فرهنگی

شرح حدیث رهبر انقلاب درباره ریاست‌طلبی/ نباید دنبال ریاست بدویم

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: برخی‌ها برای نمایندگی مجلس خودشان را می‌کُشند؛ اگر راه پیدا نکنند یا صلاحیّتش را تأیید نکنند یا رأی نیاورد، خودش را به آب و آتش و در و دیوار می‌زند که چرا نشد؛ این عقل و تدبیر نیست.

۲۰ درصد مشکلات اقتصادی تحت تاثیر تحریم‌هاست

لطفعلی بخشی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه درباره اقتصاد ایران در سال 98 به «نود اقتصادی» گفت سال آینده از لحاظ اقتصادی سال دشواری خواهد بود، شاید بتوان گفت که سال 1398 سخت ترین سال چند دهه اخیر کشور ما از لحاظ اقتصادی باشد.

نسبت اصلاح طلبان و روحانی در ششمین سال دولت تدبیر و امید!

اصلاح طلبان نباید از تبعات تصمیمی که در حمایت از روحانی در سال ۹۲ و 96 اتخاذ کردند، شانه خالی کنند و باید مسئولیت این حمایت را بپذیرند اگر دست اصلاح طلبان پشت روحانی نبود، معلوم نبود آیا دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی می‌توانست راهی پاستور شود یا خیر. از سوی دیگر موضوعی که اصلاح طلبان را به انتقاد از عملکرد روحانی وادار می کند پیش رو بودن دو انتخابات مهم است. انتخابات مجلس در سال 98 و انتخابات ریاست جمهوری 1400.

مهم‌ترین مطالب سرویس

مرگ انسانیت
می‌بینی ماریه؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین