نشست ۴ هزار نفری علما در افغانستان؛ نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند

عنوان

گروه طالبان در گزارشی اعلام کرد که حدود چهار هزار نفر از علمای افغانستان در گردهمایی مبارزه این گروه با نیروهای امنیتی افغان و خارجی را برحق دانسته و خواستار خروج نیروهای خارجی از این کشور شدند.

به گزارش دفتر منطقه ای خبرگزاری تسنیم، سایت «الاماره» در گزارشی اعلام کرد که حدود چهار هزار نفر از علمای افغانستان در گردهمایی مبارزه این گروه در برابر نیروهای امنیتی افغان و خارجی را تائید کرده است.

بر اساس این گزارش 14 مرداد ماه سالجاری چهار هزار عالم دین از ولایت های مختلف افغانستان به ریاست «حضرت امین جان مجددی» گردهمایی در حمایت از گروه طالبان برگزار کرده است.

در گزارش الاماره آمده است که علمای افغانستان در این گردهمایی با صدور بیانیه ای خواستار خروج نیروهای خارجی و برقراری دولت اسلامی در این کشور شده است.

علمای افغانستان در این نشست گروه تروریستی داعش را پروژه آمریکا دانسته و از نیروهای امنیتی افغان خواسته است که به گروه طالبان پیوسته و برای آزادی کشورشان از اشغال نیروهای خارجی مبارزه کنند.

آنها تصریح کردند که نشست های اندونزی و ریاض به سفارش آمریکا برگزار شده زیرا در این نشست مبارزه طالبان با نیروهای خارجی را یک جنگ ناروا دانسته اند.

در گزارشی که از سوی الاماره تحت عنوان بیانیه علمای افغانستان منتشر شده از از علمای این کشور خواسته شده است تا در نشست های که از سوی دولت افغانستان برگزار می شوند مشارکت نکنند.

طالبان این نشست را واکنشی به نشست علما در اندونزی و عربستان سعودی دانسته که در حمایت از این گروه در افغانستان برگزار شده است.

گفتنی است که نشست سه جانبه علمای اسلامی چند ماه پیش با حضور علمای از افغانستان، پاکستان و اندونزی در «بوگور» برگزار شد که خواستار آغاز گفت وگوهای مستقیم طالبان با دولت افغانستان شده بودند.

در این نشست علمای اسلامی کشتار غیرنظامیان افغان و حملات انتحاری را مخالف اصول اسلامی دانسته و برای نقش آفرینی در روند صلح افغانستان نیز اعلام آمادگی کردند.

در نشست ریاض نیز که از سوی عربستان سعودی با حضور شماری از علمای کشورهای اسلامی برگزار شده بود نیز به لزوم پایان جنگ و آغاز مذاکرات صلح بین طالبان و دولت افغانستان تاکید شده بود.

این در حالی است که از نظر طالبان حضور نیروهای خارجی در افغانستان غیر مشروع بوده و استقلال این کشور را زیر سوال برده است.

کارشناسان بر این باورند که اگر نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند دولت افغانستان و طالبان می توانند به تفاهم برسند و جنگ در این کشور را پایان دهند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران در گفتگو با نسیم آنلاین:

وزارت خارجه درباره ابهامات سند رژیم حقوقی خزر روشنگری کند

۲ گزاره رژیم صهیونیستی برای مقابله با راهکارهای ابتکاری مقاومت

حماس و مقاومت فلسطین از روزهای ابتدایی فروردین امسال با ابتکار «راهپیمایی بازگشت» و «بادبادک‌های آتشین» به منظور کاهش محاصره، معادلات نوارغزه را برای اسرائیل کاملاً دگرگون کردند. تداوم و گسترده شدن استفاده فلسطینیان از بادبادک‌های آتشین کاملاً امنیت شهرک‌های اطراف نوارغزه را با چالش روبرو کرد.

۹۰ درصد مشکلات افتصادی ناشی از تصمیمات غلط دولت است

در شرایط کنونی مردم و فعالان اقتصادی نسبت به نحوه مدیریت اقتصادی بسیاری از مدیران رده بالای اقتصادی کشور اعتراض دارند، اگر اعتراض آنها شنیده نشود و با این ادبیات اخیر معاون وزیر صنعت پاسخ داده شود، به نفع کشور نخواهد بود.

خطای بزرگ؛ زمینه‌ساز کاهش ارزش پول ملی

رهبر معظم انقلاب اسلامی، کاهش ارزش پول ملی را از مشکلات کنونی اقتصاد کشور دانستند و گفتند: در قضیه ارز و سکه بر اثر برخی بی تدبیری و بی توجهی ارز کشور دست سوءاستفاده کنندگان رفت.

مهم‌ترین مطالب سرویس

دکتر فرشته روح‌افزا همسر شهید حاتمی:
تذکر می‌دهند که در خصوص شهدای مکه و منا مصاحبه نکنید
قانونی در ضدیت با تمام قطعنامه‌های شورای امنیت و سازمان ملل و رد توافق اسلو
نژادپرستی علنی، فرصتی برای اقامه دعاوی حقوقی علیه تل‌آویو
مرگی جز شهادت بر تو حرام بود
چمران افغانستان
سخنان تکراری و ایران‌ستیزانه وزیر خارجه آمریکا در جمع آمریکایی‌های ایرانی‌تبار
صادرات نفت ایران را صفر می‌کنیم/ مذاکره برای تغییر سیاست‌های ایران
آیا ایران در بازسازی سوریه میدان را واگذار کرده است؟
بازسازی سوریه؛ فرصت و تهدید
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین