یک قصه‌گو عنوان کرد؛

قصه‌ اثرگذار، نخست باید بر دل راوی بنشیند

عنوان

یکی از قصه گویان حاضر در جشنواره قصه گویی معتقد است: قصه‌زمانی بر مخاطب اثر می‌گذارد که داستان آن بر دل و جان راوی نشسته باشد.

به گزارشل خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل روابط‌ عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری، زینب قمری از قصه‌گویان حاضر در بیستمین جشنواره‌ بین‌المللی قصه‌گویی درباره‌ تاثیر این هنر بر مخاطبان کودک و نوجوان سخن گفت.

این قصه‌گوی بخش آزاد جشنواره عنوان کرد: «قصه بر پرورش نیروی تخیل و حافظه کودک تاثیر به سزایی داد، ‌توجه، دقت، صبر و تحمل او را تقویت می‌کند، قصه‌گو می‌تواند مخاطبش را با کلمه‌ها و واژه‌ها آشنا کند و زمینه‌ی مطالعه را ایجاد کند.»

این قصه‌گوی شرکت‌کننده از کرج در استان البرز افزود: «به واسطه‌ی این‌که مربی کودکان هستم بخشی از زندگی من با آن‌ها سپری می‌شود. پس هر آنچه که در ارتباط با آن‌هاست مهم است. قصه یکی از بهترین راه‌های انتقال مفاهیم است و من سعی می‌کنم عاشق قصه‌ای باشم که قرار است روایت کنم. در این شرایط است که می‌توانم تاثیر قصه را به قلب مخاطب منتقل کنم، چرا که معتقدم اگر قصه‌ای از دل برآید لاجرم بر دل نشیند.»

قمری ادامه داد: «قصه قادر است اخلاقیات را به مخاطب یاد بدهد. ابزاری برای تقویت حافظه است. ما را تشویق به آرامش می‌کند و تمایل ما را به گروه و ارتباطات افزایش می‌دهد. حال وظیفه‌ی قصه‌گو چیست؟ قصه‌گو با روایت درست می‌تواند ذهن را درگیر اثر کند و با تصویرسازی، مخاطب را به سفری مناسب ببرد، هم‌چنان که با یک رفتار نامناسب ارتباط با مخاطب را از دست می‌دهد.»

این قصه‌گو در پاسخ به این سوال که نیازهای قابل بحث در کیفیت بخشی به این هنر چه چیزهایی است، پاسخ داد: «قصه یک هنر است و هنر نیز بی‌انتهاست، نگاه ما به هنر باید همچون یک فرد تشنه باشد. یک قصه‌گو باید تشنه‌ی گفتن، شنیدن، یادگرفتن و آگاه شدن باشد، مخاطب هم همین‌طور. همین‌طور مسوولان نیز باید تشنه باشند. خیلی خوب است که با برگزاری جشنواره، قصه‌گوها در تعامل قرار می‌گیرند، اما این ارتباط باید ادامه داشته باشد و شرایط آن فراهم شود.»

 این هنرمند در روزهای برگزاری جشنواره اثر «معدن زغال سنگ کجاست؟» اثر محمدمهدی محمدی را در بخش ملی جشنواره روایت خواهد کرد.

بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی از ۲ تا ۵ بهمن در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.

منبع: مهر

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

اگر چند متخصص با حقوق ناچیز بهت بِدن، چیکار میکنی؟

داستان ۳۰۰ هزار سال از عمر جوون‌ ایرانی!

مسئله تلگرام برای گیج کردن مردم نیست!؟

این قسمت از مجموعه ویدئوهای "آوانت" - شهرآرا؛ قرار بود با موضوع فیلترینگ تلگرام ضبط شود اما تغییر مسیر داد.

مزاحمت شیخ‌دُبی‌نشین برای دخترایرانی!

پیشنهاد نوروزی مجموعه "کبریت"، فیلم سینمایی "لاتاری" است و به همین مناسبت اقدام به ساخت دوربین مخفی با موضوع آخرین ساخته محمدحسین مهدویان کرده است. در این مجموعه واکنش شهروندان نسبت به مزاحمت شیخ دبی‌نشین و دستیارش برای دختر ایرانی به تصویر کشیده شده است.

نظرات جالب مردم پس از مشاهده فیلم به وقت شام

فیلم به وقت شام آخرین ساخته ابراهیم حاتمی کیا در اکران نوروزی به سر می برد و با استقبال خوبی روبرو شده است. "کلاکت" پس از تماشای فیلم به سراغ مردم رفته و نظرشان را درباره این فیلم جویا شده است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

به مناسبت چهلمین روز از حادثه تروریستی در تهران؛
پخش تله تئاتر "بلندی های زیرپا" از شبکه چهار سیما
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین