یک قصه‌گو عنوان کرد؛

قصه‌ اثرگذار، نخست باید بر دل راوی بنشیند

عنوان

یکی از قصه گویان حاضر در جشنواره قصه گویی معتقد است: قصه‌زمانی بر مخاطب اثر می‌گذارد که داستان آن بر دل و جان راوی نشسته باشد.

به گزارشل خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل روابط‌ عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری، زینب قمری از قصه‌گویان حاضر در بیستمین جشنواره‌ بین‌المللی قصه‌گویی درباره‌ تاثیر این هنر بر مخاطبان کودک و نوجوان سخن گفت.

این قصه‌گوی بخش آزاد جشنواره عنوان کرد: «قصه بر پرورش نیروی تخیل و حافظه کودک تاثیر به سزایی داد، ‌توجه، دقت، صبر و تحمل او را تقویت می‌کند، قصه‌گو می‌تواند مخاطبش را با کلمه‌ها و واژه‌ها آشنا کند و زمینه‌ی مطالعه را ایجاد کند.»

این قصه‌گوی شرکت‌کننده از کرج در استان البرز افزود: «به واسطه‌ی این‌که مربی کودکان هستم بخشی از زندگی من با آن‌ها سپری می‌شود. پس هر آنچه که در ارتباط با آن‌هاست مهم است. قصه یکی از بهترین راه‌های انتقال مفاهیم است و من سعی می‌کنم عاشق قصه‌ای باشم که قرار است روایت کنم. در این شرایط است که می‌توانم تاثیر قصه را به قلب مخاطب منتقل کنم، چرا که معتقدم اگر قصه‌ای از دل برآید لاجرم بر دل نشیند.»

قمری ادامه داد: «قصه قادر است اخلاقیات را به مخاطب یاد بدهد. ابزاری برای تقویت حافظه است. ما را تشویق به آرامش می‌کند و تمایل ما را به گروه و ارتباطات افزایش می‌دهد. حال وظیفه‌ی قصه‌گو چیست؟ قصه‌گو با روایت درست می‌تواند ذهن را درگیر اثر کند و با تصویرسازی، مخاطب را به سفری مناسب ببرد، هم‌چنان که با یک رفتار نامناسب ارتباط با مخاطب را از دست می‌دهد.»

این قصه‌گو در پاسخ به این سوال که نیازهای قابل بحث در کیفیت بخشی به این هنر چه چیزهایی است، پاسخ داد: «قصه یک هنر است و هنر نیز بی‌انتهاست، نگاه ما به هنر باید همچون یک فرد تشنه باشد. یک قصه‌گو باید تشنه‌ی گفتن، شنیدن، یادگرفتن و آگاه شدن باشد، مخاطب هم همین‌طور. همین‌طور مسوولان نیز باید تشنه باشند. خیلی خوب است که با برگزاری جشنواره، قصه‌گوها در تعامل قرار می‌گیرند، اما این ارتباط باید ادامه داشته باشد و شرایط آن فراهم شود.»

 این هنرمند در روزهای برگزاری جشنواره اثر «معدن زغال سنگ کجاست؟» اثر محمدمهدی محمدی را در بخش ملی جشنواره روایت خواهد کرد.

بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی از ۲ تا ۵ بهمن در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.

منبع: مهر

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

بازارهای مولد فلج شده است

مالیات بر عایدی سرمایه؛ کلید قفل رکود مسکن

تورم به ۵۰ درصد خواهد رسید

فاطمی گفت: هنوز به تورم 49 درصدی سال 74 نرسیدیم، اما شاید تا پایان امسال برسیم!

تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!

حالا دیگر بعد از تجربه چند سال تولید برنامه‌های سینمایی در ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر در رسانه ملی، تقریبا می‌توان این برنامه‌ها را به تعبیر قدیمی‌ها «سرجهازی» تلویزیون در ایام برگزاری جشنواره فجر دانست! برنامه‌هایی که هر ساله تب و تاب ساخت آن‌ها از یک ماه قبل از آغاز جشنواره فیلم فجر به اوج خود می‌رسد و همه شبکه‌های رسانه ملی به فکر راه انداختن برنامه‌ای تخصصی در حوزه سینما و برای پوشش اخبار جشنواره فیلم فجر می‌افتند.

مانور بی‌بی‌سی فارسی برای جلوگیری از عرضه نفت در بورس

با توجه به اطلاعیه بورس انرژی به نظر میرسد که تمامی ضوابط لازم برای تضمین بازگشت بهای نفت فروخته شده در بورس در نظر گرفته شده است. بدین ترتیب با عرضه نفت در بورس و استفاده از توانمندی بخش خصوصی در صادرات نفت، میتوان بخشی از کاهش درآمدهای نفتی را بدون هیچ گونه ریسکی جبران کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

گزارشی درباره وضعیت برنامه‌های ‌سینمایی تلویزیون برای سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!
چرا نباید از کنار مسئله انتقادپذیر نبودن مسئولان ساده گذر کرد؟
مردم نقدناپذیر، ثمره مسئولان انتقاد گریز!
در حاشیه حضور سردار محسن رضایی و سلیمانی در برنامه حالا خورشید
وقتی شفافیت، تهدید را به فرصت تبدیل می‌کند
نگاهی به فیلم «بمب؛ یک عاشقانه»
اضطراب عاشقانه آژیرهای قرمز
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین