یک قصه‌گو عنوان کرد؛

قصه‌ اثرگذار، نخست باید بر دل راوی بنشیند

عنوان

یکی از قصه گویان حاضر در جشنواره قصه گویی معتقد است: قصه‌زمانی بر مخاطب اثر می‌گذارد که داستان آن بر دل و جان راوی نشسته باشد.

به گزارشل خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل روابط‌ عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری، زینب قمری از قصه‌گویان حاضر در بیستمین جشنواره‌ بین‌المللی قصه‌گویی درباره‌ تاثیر این هنر بر مخاطبان کودک و نوجوان سخن گفت.

این قصه‌گوی بخش آزاد جشنواره عنوان کرد: «قصه بر پرورش نیروی تخیل و حافظه کودک تاثیر به سزایی داد، ‌توجه، دقت، صبر و تحمل او را تقویت می‌کند، قصه‌گو می‌تواند مخاطبش را با کلمه‌ها و واژه‌ها آشنا کند و زمینه‌ی مطالعه را ایجاد کند.»

این قصه‌گوی شرکت‌کننده از کرج در استان البرز افزود: «به واسطه‌ی این‌که مربی کودکان هستم بخشی از زندگی من با آن‌ها سپری می‌شود. پس هر آنچه که در ارتباط با آن‌هاست مهم است. قصه یکی از بهترین راه‌های انتقال مفاهیم است و من سعی می‌کنم عاشق قصه‌ای باشم که قرار است روایت کنم. در این شرایط است که می‌توانم تاثیر قصه را به قلب مخاطب منتقل کنم، چرا که معتقدم اگر قصه‌ای از دل برآید لاجرم بر دل نشیند.»

قمری ادامه داد: «قصه قادر است اخلاقیات را به مخاطب یاد بدهد. ابزاری برای تقویت حافظه است. ما را تشویق به آرامش می‌کند و تمایل ما را به گروه و ارتباطات افزایش می‌دهد. حال وظیفه‌ی قصه‌گو چیست؟ قصه‌گو با روایت درست می‌تواند ذهن را درگیر اثر کند و با تصویرسازی، مخاطب را به سفری مناسب ببرد، هم‌چنان که با یک رفتار نامناسب ارتباط با مخاطب را از دست می‌دهد.»

این قصه‌گو در پاسخ به این سوال که نیازهای قابل بحث در کیفیت بخشی به این هنر چه چیزهایی است، پاسخ داد: «قصه یک هنر است و هنر نیز بی‌انتهاست، نگاه ما به هنر باید همچون یک فرد تشنه باشد. یک قصه‌گو باید تشنه‌ی گفتن، شنیدن، یادگرفتن و آگاه شدن باشد، مخاطب هم همین‌طور. همین‌طور مسوولان نیز باید تشنه باشند. خیلی خوب است که با برگزاری جشنواره، قصه‌گوها در تعامل قرار می‌گیرند، اما این ارتباط باید ادامه داشته باشد و شرایط آن فراهم شود.»

 این هنرمند در روزهای برگزاری جشنواره اثر «معدن زغال سنگ کجاست؟» اثر محمدمهدی محمدی را در بخش ملی جشنواره روایت خواهد کرد.

بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی از ۲ تا ۵ بهمن در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.

منبع: مهر

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

۶۲ درصد یمنی‌ها از فقدان امنیت غذایی رنج می‌برند

آمار وحشتناک از قحطی، وبا و مرگ در یمن

در این جنگ پیروزیم

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بیان اینکه از نخبگان باید در برنامه‌ریزی برای مسائل کشور استفاده کرد، فرمودند: برخی نخبگان به همراه فکر بلند، قدرت مدیریت هم دارند که باید از آن استفاده بشود.

بازهم تحریم!

در ادامه سیاست‌های خصمانه علیه ایران، دولت آمریکا اعلام کرده که حداقل ۲۰ بانک و شرکت ایرانی را تحریم کرده است.

پاشنه آشیل عرضه نفت در بورس

نگرانی زیادی درباره امکان اجرایی بودن تسویه ارزی 80 درصد مبلغ نفت خام فروخته شده در بورس و تبعات آن وجود دارد و در نتیجه، ضرورت دارد وزارت نفت هر چه سریعتر امکان تسویه 100 درصد ریالی این مبلغ را نیز فراهم کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

شکرگزاری وجود مسیح علی‌نژاد باشیم
از انصارحزب الله تا مسیح علی نژاد
رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم ویژه هفته دفاع مقدس:
در روایت دفاع مقدس روح مجاهدت وشکست‌ناپذیری ملت ایران متبلور باشد
حجت الاسلام پناهیان در نهمین شب از سوگواره هنر و حماسه:
پاداش و کنترل آدم را ضعیف می‌کند.
حجت‌الاسلام پناهیان در سوگواره هنر و حماسه:
نیازمند گروه‌های جهادی که مردم را پولدار کنند، هستیم
در گفتگو با مهدی سیار مطرح شد
دمِ پایانی‌ مانیفست ‌هیأت است
نگاهی به آخرین فیلم حمید نعمت‌الله
«شعله ور»؛ حقارت، حسادت، جنایت
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین