یک قصه‌گو عنوان کرد؛

قصه‌ اثرگذار، نخست باید بر دل راوی بنشیند

عنوان

یکی از قصه گویان حاضر در جشنواره قصه گویی معتقد است: قصه‌زمانی بر مخاطب اثر می‌گذارد که داستان آن بر دل و جان راوی نشسته باشد.

به گزارشل خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل روابط‌ عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری، زینب قمری از قصه‌گویان حاضر در بیستمین جشنواره‌ بین‌المللی قصه‌گویی درباره‌ تاثیر این هنر بر مخاطبان کودک و نوجوان سخن گفت.

این قصه‌گوی بخش آزاد جشنواره عنوان کرد: «قصه بر پرورش نیروی تخیل و حافظه کودک تاثیر به سزایی داد، ‌توجه، دقت، صبر و تحمل او را تقویت می‌کند، قصه‌گو می‌تواند مخاطبش را با کلمه‌ها و واژه‌ها آشنا کند و زمینه‌ی مطالعه را ایجاد کند.»

این قصه‌گوی شرکت‌کننده از کرج در استان البرز افزود: «به واسطه‌ی این‌که مربی کودکان هستم بخشی از زندگی من با آن‌ها سپری می‌شود. پس هر آنچه که در ارتباط با آن‌هاست مهم است. قصه یکی از بهترین راه‌های انتقال مفاهیم است و من سعی می‌کنم عاشق قصه‌ای باشم که قرار است روایت کنم. در این شرایط است که می‌توانم تاثیر قصه را به قلب مخاطب منتقل کنم، چرا که معتقدم اگر قصه‌ای از دل برآید لاجرم بر دل نشیند.»

قمری ادامه داد: «قصه قادر است اخلاقیات را به مخاطب یاد بدهد. ابزاری برای تقویت حافظه است. ما را تشویق به آرامش می‌کند و تمایل ما را به گروه و ارتباطات افزایش می‌دهد. حال وظیفه‌ی قصه‌گو چیست؟ قصه‌گو با روایت درست می‌تواند ذهن را درگیر اثر کند و با تصویرسازی، مخاطب را به سفری مناسب ببرد، هم‌چنان که با یک رفتار نامناسب ارتباط با مخاطب را از دست می‌دهد.»

این قصه‌گو در پاسخ به این سوال که نیازهای قابل بحث در کیفیت بخشی به این هنر چه چیزهایی است، پاسخ داد: «قصه یک هنر است و هنر نیز بی‌انتهاست، نگاه ما به هنر باید همچون یک فرد تشنه باشد. یک قصه‌گو باید تشنه‌ی گفتن، شنیدن، یادگرفتن و آگاه شدن باشد، مخاطب هم همین‌طور. همین‌طور مسوولان نیز باید تشنه باشند. خیلی خوب است که با برگزاری جشنواره، قصه‌گوها در تعامل قرار می‌گیرند، اما این ارتباط باید ادامه داشته باشد و شرایط آن فراهم شود.»

 این هنرمند در روزهای برگزاری جشنواره اثر «معدن زغال سنگ کجاست؟» اثر محمدمهدی محمدی را در بخش ملی جشنواره روایت خواهد کرد.

بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی از ۲ تا ۵ بهمن در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.

منبع: مهر

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران در گفتگو با نسیم آنلاین:

وزارت خارجه درباره ابهامات سند رژیم حقوقی خزر روشنگری کند

۲ گزاره رژیم صهیونیستی برای مقابله با راهکارهای ابتکاری مقاومت

حماس و مقاومت فلسطین از روزهای ابتدایی فروردین امسال با ابتکار «راهپیمایی بازگشت» و «بادبادک‌های آتشین» به منظور کاهش محاصره، معادلات نوارغزه را برای اسرائیل کاملاً دگرگون کردند. تداوم و گسترده شدن استفاده فلسطینیان از بادبادک‌های آتشین کاملاً امنیت شهرک‌های اطراف نوارغزه را با چالش روبرو کرد.

۹۰ درصد مشکلات افتصادی ناشی از تصمیمات غلط دولت است

در شرایط کنونی مردم و فعالان اقتصادی نسبت به نحوه مدیریت اقتصادی بسیاری از مدیران رده بالای اقتصادی کشور اعتراض دارند، اگر اعتراض آنها شنیده نشود و با این ادبیات اخیر معاون وزیر صنعت پاسخ داده شود، به نفع کشور نخواهد بود.

خطای بزرگ؛ زمینه‌ساز کاهش ارزش پول ملی

رهبر معظم انقلاب اسلامی، کاهش ارزش پول ملی را از مشکلات کنونی اقتصاد کشور دانستند و گفتند: در قضیه ارز و سکه بر اثر برخی بی تدبیری و بی توجهی ارز کشور دست سوءاستفاده کنندگان رفت.

مهم‌ترین مطالب سرویس

گفت‌وگو با خبرنگار پرس تی‌وی در دمشق
در جنگ کودکانی را دیدم که حتی بلد نبودند موز بخورند!
گزارش ایرنا از گیشه سینما؛
هت‌تریک کمدی در صدر پُرفروش‌های هفته
پاسخ‌های کچویان به ادعای فروپاشی جامعه ایرانی
جامعه ایرانی؛ قوی، پویا و بامشکلات فراوان
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین