ناصر ایمانی

مشکلات اقتصادی ناشی از سو مدیریت است/ آثار تحریم‌ها یک سال دیگر در اقتصاد بروز می‌یابد

ناصر ایمانی

هیچ درصدی از مشکلات فعلی اقتصاد کشور مربوط به مسئله تحریمها نیست. درصد مشکلات ناشی از تحریمها به قدری کم است که قابل اغماض به شمار می‌آید.

نود اقتصادی:‌ایمانی گفت: اگر تحریمها نباشد و همه چیز ایده آل باشد که همه بلدند کشور را مدیریت کنند. حتی در سالهای 89، 90 و 92 و در سالهای قبل برجام هم که تحریمهای شدیدی علیه ما اعمال شده بود، به گواه فعالان اقتصادی تنها 30 درصد مشکلات ناشی از تحریمها بود.

ناصر ایمانی کارشناس مسائل اقتصاد سیاسی در گفتگو با «نود اقتصادی» در خصوص تاثیرگذاری تحریمها بر مشکلات اقتصادی کشور اظهار کرد: هیچ درصدی از مشکلات فعلی اقتصاد کشور مربوط به مسئله تحریمها نیست. درصد مشکلات ناشی از تحریمها به قدری کم است که قابل اغماض به شمار می‌آید.

وی افزود: ما در چند سال گذشته درآمد نفتی‌مان را داشتیم. خود آقای رئیس جمهور و سایر دولتمردان بارها اعلام کرده‌اند که سطح درآمدهای ارزی کشور مطلوب است. وصول درآمدهای ارزی هم هرچند با سختی بوده ولی امکان پذیر بوده، درآمدهای ریالی و داخلی دولت هم در چند سال گذشته رشد قابل توجهی داشته که شامل درآمدهای ناشی از مالیات و درآمدهای مختلف می‌شود.

ایمانی خاطرنشان کرد: بنابراین وضعیت دولت مناسب بوده و مشکلاتی که در چند ماه اخیر با آنها مواجه بوده‌ایم هیچ کدام ناشی از تحریم نبوده است. برای اینکه تحریمهای اقتصادی آمریکا تاثیر خود را بگذارد زمان زیادی باید صرف شود.

وی با بیان اینکه "تمام مشکلات اقتصادی کشور ناشی از مسائل داخلی است" گفت: مدیریت در هر زمینه‌ای مانند مدیریت اقتصادی و یا فرهنگی در شرایط ایده‌آل وجود ندارد. مدیریت در شرایط ایده آل که کاری ندارد، اصل مدیریت کردن، مدیریت در شرایط سخت و دشوار است. مسئله تحریمها از سایر مسائل مدیریتی کشور جدا نیست.

یک کارشناس مسائل اقتصاد سیاسی عنوان کرد: اگر تحریمها نباشد و همه چیز ایده آل باشد که همه بلدند کشور را مدیریت کنند. حتی در سالهای 89، 90 و 92 و در سالهای قبل برجام هم که تحریمهای شدیدی علیه ما اعمال شده بود، به گواه فعالان اقتصادی تنها 30 درصد مشکلات ناشی از تحریمها بود.

ایمانی تصریح کرد: تحریمها اگر آغاز شود تا یک سال آینده تاثیر گذار خواهد بود که آن هم اثرش محدود خواهد بود.

ارسال نظر

آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!

عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد

آیا ایران بدون نفت شدنی است؟

متوقف شدن کامل صادرات و فروش نفت ایران امکان پذیر نیست و این مسئله حداقل یک برنامه بلند مدت میخواهد که البته امروز خوشبختانه به دلیل فقدان اجماع جهانی بر ضد ایران، در شرایط کنونی امکانپذیر نیست. اکنون 35 درصد اقتصاد ایران طبق لایحه بودجه 98 نفتی است،‌ این عدد باید امروز بسیار کمتر بود اما به برکت خوش بینی به برجام، امروز 35 درصد اقتصاد ما به نفت و درآمدهای نفتی وابسته است.

امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت

رسانه‌ها و فرماندهان گروه‌های تروریستی در سوریه طی هفته جاری ابراز امیدواری کرده‌اند تا با فرماندهی مستقیم آمریکا، وارد عملیات علیه محور مقاومت و جمهوری اسلامی ایران در سوریه شوند.

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

یوسفیان ملا درخصوص طرح تفکیک وزارت صمت گفت: تشکیل با عجله وزارت بازرگانی، بازتاب‌های بدی در وضعیت اقتصادی کشور خواهد داشت. دولت به جای تشکیل وزارت بازرگانی، قانون تمرکز را به درستی اجرا کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
تاملی در کاندیداهای انتخابات اتاق بازرگانی
اتاق بازرگانی یا اتاق واردات؟+ نمودار ‌