عضو اتاق بازرگانی:

دلار ۱۰ هزار تومانی ربطی به تحریم‌ها ندارد

دلار و سکه

تنها راه خروج از وضعیت فعلی شفافیت است. بهتر است که بانک مرکزی سامانه‌ای طراحی کند که آنلاین هر ارزی که برای واردات کالایی تامین می‌شود در آن سامانه ثبت شود. سامانه نیما و بازار ثانویه مربوط به تخصیص ارز است و در حیطه وظایف وزارت صنعت، جهاد کشاورزی و یا بهداشت است، اما تامین ارز وظیفه بانک مرکزی است.

مسعود دانشمند عضو اتاق بازرگانی و دبیرکل خانه اقتصاد ایران در گفتگو با «نود اقتصادی» در خصوص تحولات روزهای اخیر در بازار ارز و رسیدن دلار به قیمت 10 هزار تومان اظهار کرد: رئیس کل بانک مرکزی ابزار تغییر در تحولات بازار ارز را در اختیار ندارد، بنابراین این توقع که همتی در نخستین روزهای کارش روند بازار را تغییر دهد، توقع درستی نبود.

وی افزود: بازار ارز خم رنگرزی نیست که در مدت زمان کوتاهی بتوان کاری برای آن کرد. البته یک مقدار هم بازار در مورد تغییر قیمتها مقاومت می‌کند و این که در پشت صحنه چه اتفاقی در حال افتادن است، مشخص نیست.

این عضو اتاق بازرگانی بیان کرد: اتفاقات بازار ارز داخلی است و ربطی به خارج ندارد. من بارها گفته‌ام که تحریمها و فشارهای خارجی تنها 20 درصد روی اقتصاد ما تاثیر می‌گذارد.

وی در خصوص انتخاب همتی به عنوان رئیس کل بانک مرکزی و اثرش بر بازار ارز بیان کرد: درباره این که آقای همتی مناسب ریاست کلی بانک مرکزی هست یا نه، باید قبل از انتصاب، نظر خواهی می‌شد. حالا که ایشان بر سر کار آمده بهتر است همه از این انتخاب حمایت کنیم.

عضو اتاق بازرگانی تصریح کرد: تنها راه خروج از وضعیت فعلی شفافیت است. بهتر است که بانک مرکزی سامانه‌ای طراحی کند که آنلاین هر ارزی که برای واردات کالایی تامین می‌شود در آن سامانه ثبت شود. سامانه نیما و بازار ثانویه مربوط به تخصیص ارز است و در حیطه وظایف وزارت صنعت، جهاد کشاورزی و یا بهداشت است، اما تامین ارز وظیفه بانک مرکزی است. باید شفاف باشد که هر شرکتی با مجوز کجا چه چیزی وارد کرده است، تا کسی فرصت سو استفاده نداشته باشد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی را حل نخواهد کرد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: تشکیل وزارت بازرگانی هزینه و وقت زیادی را تلف خواهد کرد. اینکه دولت به بهانه ساماندهی وضعیت فعلی به دنبال تشکیل وزارت بازرگانی است، پذیرفتنی نمی‌باشد. با تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی حل نخواهد نشد. حتی می‌توان گفت مشکلات دیگری ایجاد می‌شود.

ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه

حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی شهادت جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی در حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را تسلیت گفتند.

گام دوم انقلاب اسلامی

در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی مردم ایران رهبر حکیم انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای راهبردی به تبیین حرکت انقلاب اسلامی لرای ایجاد تمدن اسلامی و زمینه‌سازی ظهور امام عصر پرداختند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اقساط بازگشتی مسکن مهر، سقف بالای سر ۱۳ میلیون روستایی
راهکارهایی برای مقاوم‌سازی بافت فرسوده روستایی
اختصاص ۶۵۳۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال‌زایی در بودجه ۹۸
اشتغال‌زایی پایدار  با بهبود فضای کسب‌وکار یا پول‌پاشی؟
مهدی غضنفری وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت
دولت روحانی مرد مقابله با تحریم و شرایط سخت نیست
عدنان موسی‌پور، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران
تحریم‌های خارجی را دور می‌زنیم با تحریم‌های داخلی چه کنیم؟
داود سوری استاد اقتصاد دانشگاه شریف
توان اجرایی و بار علمی دولت در حال کاهش است
رئیس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران
گوشت ۹۰ هزار تومانی تقصیر نهادهای نظارتی است
روایت حسین راغفر، استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا از برخی اتفاقات عجیب در اقتصاد کشور؛‌
جایی که آب نیست، پتروشیمی ساخته‌اند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین