عضو اتاق بازرگانی:

دلار ۱۰ هزار تومانی ربطی به تحریم‌ها ندارد

دلار و سکه

تنها راه خروج از وضعیت فعلی شفافیت است. بهتر است که بانک مرکزی سامانه‌ای طراحی کند که آنلاین هر ارزی که برای واردات کالایی تامین می‌شود در آن سامانه ثبت شود. سامانه نیما و بازار ثانویه مربوط به تخصیص ارز است و در حیطه وظایف وزارت صنعت، جهاد کشاورزی و یا بهداشت است، اما تامین ارز وظیفه بانک مرکزی است.

مسعود دانشمند عضو اتاق بازرگانی و دبیرکل خانه اقتصاد ایران در گفتگو با «نود اقتصادی» در خصوص تحولات روزهای اخیر در بازار ارز و رسیدن دلار به قیمت 10 هزار تومان اظهار کرد: رئیس کل بانک مرکزی ابزار تغییر در تحولات بازار ارز را در اختیار ندارد، بنابراین این توقع که همتی در نخستین روزهای کارش روند بازار را تغییر دهد، توقع درستی نبود.

وی افزود: بازار ارز خم رنگرزی نیست که در مدت زمان کوتاهی بتوان کاری برای آن کرد. البته یک مقدار هم بازار در مورد تغییر قیمتها مقاومت می‌کند و این که در پشت صحنه چه اتفاقی در حال افتادن است، مشخص نیست.

این عضو اتاق بازرگانی بیان کرد: اتفاقات بازار ارز داخلی است و ربطی به خارج ندارد. من بارها گفته‌ام که تحریمها و فشارهای خارجی تنها 20 درصد روی اقتصاد ما تاثیر می‌گذارد.

وی در خصوص انتخاب همتی به عنوان رئیس کل بانک مرکزی و اثرش بر بازار ارز بیان کرد: درباره این که آقای همتی مناسب ریاست کلی بانک مرکزی هست یا نه، باید قبل از انتصاب، نظر خواهی می‌شد. حالا که ایشان بر سر کار آمده بهتر است همه از این انتخاب حمایت کنیم.

عضو اتاق بازرگانی تصریح کرد: تنها راه خروج از وضعیت فعلی شفافیت است. بهتر است که بانک مرکزی سامانه‌ای طراحی کند که آنلاین هر ارزی که برای واردات کالایی تامین می‌شود در آن سامانه ثبت شود. سامانه نیما و بازار ثانویه مربوط به تخصیص ارز است و در حیطه وظایف وزارت صنعت، جهاد کشاورزی و یا بهداشت است، اما تامین ارز وظیفه بانک مرکزی است. باید شفاف باشد که هر شرکتی با مجوز کجا چه چیزی وارد کرده است، تا کسی فرصت سو استفاده نداشته باشد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!

عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد

آیا ایران بدون نفت شدنی است؟

متوقف شدن کامل صادرات و فروش نفت ایران امکان پذیر نیست و این مسئله حداقل یک برنامه بلند مدت میخواهد که البته امروز خوشبختانه به دلیل فقدان اجماع جهانی بر ضد ایران، در شرایط کنونی امکانپذیر نیست. اکنون 35 درصد اقتصاد ایران طبق لایحه بودجه 98 نفتی است،‌ این عدد باید امروز بسیار کمتر بود اما به برکت خوش بینی به برجام، امروز 35 درصد اقتصاد ما به نفت و درآمدهای نفتی وابسته است.

امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت

رسانه‌ها و فرماندهان گروه‌های تروریستی در سوریه طی هفته جاری ابراز امیدواری کرده‌اند تا با فرماندهی مستقیم آمریکا، وارد عملیات علیه محور مقاومت و جمهوری اسلامی ایران در سوریه شوند.

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

یوسفیان ملا درخصوص طرح تفکیک وزارت صمت گفت: تشکیل با عجله وزارت بازرگانی، بازتاب‌های بدی در وضعیت اقتصادی کشور خواهد داشت. دولت به جای تشکیل وزارت بازرگانی، قانون تمرکز را به درستی اجرا کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
تاملی در کاندیداهای انتخابات اتاق بازرگانی
اتاق بازرگانی یا اتاق واردات؟+ نمودار ‌