مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت:

کاهش مصرف انرژی با سیاست‎های جزیره‎ای امکان‌پذیر نیست

عنوان

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، «کاهش دادن شدت مصرف انرژی با اعمال سیاست‎های جزیره‎ای را امکان‌پذیر ندانست و تاکید کرد، مهمترین تعاریف و داده ها برای دستیابی به روند تغییرات شدت انرژی در کشور غیرقابل رهگیری است.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از وزارت نفت، «محسن دلاویز» درباره ضرورت بهینه سازی مصرف سوخت، افزود: ناتوانی در رهگیری داده های مرتبط، ناشی از نبود استراتژی و راهبرد یکسان در نهادهای متولی است که کارشناسان و ارگان های ذینفع را به شدت از مسیر درست و پیگیری انحرافات دور می سازد.
مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت یادآور شد: تشکیل سازمان بهینه سازی مصرف انرژی و مدیریت یکپارچه انرژی، امکان برنامه ریزی دقیق و متناسب برای رسیدن به کاهش «شدت انرژی» در کشور را ایجاد خواهد کرد.
شاخص «شدت انرژی» از تقسیم میزان مصرف انرژی به تولید ناخالص داخلی حاصل می شود؛ میزان تولید کالاها و خدمات به ازای مصرف هر واحد انرژی را بهره وری انرژی می نامند.
دلاویز اظهار داشت: اعمال مدیریت متمرکز برای بهینه سازی مصرف انرژی اعم از برق، آب و سوخت های فسیلی و یکپارچه شدن فعالیت های حاکمیتی از دلایل تشکیل این سازمان است.
وی با یادآوری اینکه حدود 95 درصد انرژی اولیه و نزدیک به 80 درصد عرضه انرژی کشور توسط وزارت نفت و بقیه توسط وزارت نیرو تأمین می شود، گفت: بیش از 90 درصد انرژی برق کشور از نیروگاه های حرارتی و کمتر از 10 درصد آن از نیروگاه های برق آبی تامین می شود.
مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت اضافه کرد: تفکیک مدیریت منابع آب، برق و سایر حامل های انرژی غیرممکن بوده واین امر تاکنون کشور را دچار چالش های مدیریتی در حوزه مدیریت کلان انرژی کرده است.
دلاویز به نگاه جزیره ای به منافع سازمان های مختلف و نتایج متعاقب آن اشاره کرد و گفت: تخصیص بهینه منابع گازی کشور، نوع سوخت مصرفی نیروگاه ها و قیمتگذاری گاز و فرآورده های مصرفی این بخش از جمله مواردی است که همواره مورد اختلاف نظر بسیار بوده است.
مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت به مطالعات انجام شده در این زمینه اشاره کرد و گفت: نزدیک به 36 درصد از پتانسیل صرفه جویی مصرف سوخت گاز طبیعی در بخش نیروگاه ها قرار دارد و سپس در بخش ساختمان نهفته است.
وی ادامه داد: موارد متعددی وجود دارد که نشانگر میزان آسیب وارده به نظام واحد مدیریت صرفه جویی انرژی به علت سیاست های جزیره ای و عدم وجود استراتژی کلان در این حوزه است.
دلاویز با بیان اینکه این مشکل در بخش مدیرت منابع آب شدت و قوت بیشتری می گیرد، گفت: از آنجا که بیش از 90 درصد مصرف آب کشور به حوزه کشاورزی اختصاص دارد سیاستگذاری مصرف بهینه آب در این بخش و همچنین صنایع انرژی بر مانند صنعت پتروشیمی، نیاز به تدوین سند بالا دستی حاکمیتی دارد.
به گزارش ایرنا، سازمان بهره وری انرژی (سابا) پیش از این اعلام کرده بود، شاخص میزان شدت انرژی در ایران 1.4 برابر معیارهای جهانی بوده که نشان دهنده وضعیت نامناسب کشور در مصرف انرژی است.
اقتصام**2022 ** 2023

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

بیانیه راهبردی رهبر حکیم انقلاب در آغاز دهه پنجم انقلاب

گام دوم انقلاب اسلامی

راهکارهایی برای مقاوم‌سازی بافت فرسوده روستایی

براساس آمار موجود حدود ۱۳ میلیون نفر در بافت فرسوده روستایی زندگی می‌کنند که باید خانه انها بازسازی و مقاوم سازی گردد.

حماسه چهل سالگی

راه‌پیمایی میلیونی ملت ایران در چهلومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی لحظاتی قبل همزمان در تهران و سراسر کشور آغاز شد.

حاصل چهل سال

محمد عبدالهی در یادداشتی با عنوان «حاصل چهل سال» انقلاب نوشت:این روزها مردم می پرسند حاصل چهل سال ایستادن پای انقلاب چه بوده؟! به مناسبت چهل سالگی انقلاب، چهل دستاورد انقلاب خصوصا در مقیاس های جهانی قابل تامل است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اقساط بازگشتی مسکن مهر، سقف بالای سر ۱۳ میلیون روستایی
راهکارهایی برای مقاوم‌سازی بافت فرسوده روستایی
اختصاص ۶۵۳۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال‌زایی در بودجه ۹۸
اشتغال‌زایی پایدار  با بهبود فضای کسب‌وکار یا پول‌پاشی؟
مهدی غضنفری وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت
دولت روحانی مرد مقابله با تحریم و شرایط سخت نیست
عدنان موسی‌پور، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران
تحریم‌های خارجی را دور می‌زنیم با تحریم‌های داخلی چه کنیم؟
داود سوری استاد اقتصاد دانشگاه شریف
توان اجرایی و بار علمی دولت در حال کاهش است
رئیس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران
گوشت ۹۰ هزار تومانی تقصیر نهادهای نظارتی است
روایت حسین راغفر، استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا از برخی اتفاقات عجیب در اقتصاد کشور؛‌
جایی که آب نیست، پتروشیمی ساخته‌اند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین