وزیر اسبق بازرگانی

سفره مردم یک سوم شده است

مهدی غضنفری

نقش بالا رفتن قیمت ارز در افزایش صادرات بین ۱۰ تا ۲۰ درصد است، در صورتی که نقش بسیار بیشتری در بد شدن وضعیت معیشتی مردم خواهد داشت

مهدی غضنفری، وزیر اسبق بازرگانی در گفتگو با خبرنگار «نود اقتصادی» در رابطه با تأثیر افزایش قیمت ارز بر صادرات و این که آیا می‌توان به رشد احتمالی صادرات ناشی از گرانی دلار  اعتماد کرد یا خیر بیان داشت: افزایش نرخ ارز از یک طرف باعث افزایش قیمت مواد خام وارداتی، کالاهای تولیدی و کالاهای مصرفی مورد نیاز مردم می‌شود و از طرف دیگر احتمالا با این افزایش قیمت تا حدی حجم صادرات افزایش پیدا می‌کند.

غضنفری بیان داشت: نقش بالا رفتن قیمت ارز در افزایش صادرات بین 10 تا 20 درصد است، در صورتی که نقش بسیار بیشتری در بد شدن وضعیت معیشتی مردم خواهد داشت، بنابراین دولت باید با برنامه ریزی درست، هم مراقب وضعیت معیشت مردم باشد و هم مراقب استفاده صادرکنندگان از افزایش نرخ ارز.

وی افزود: دولت باید سعی اش بر این باشد تا در عین حال که صادرکنندگان از این فرصت استفاده می برند، به مردم هم کمک کند تا بتوانند با حقوق کارگری و کارمندی زندگی‌شان را اداره کنند.

وزیر اسبق بازرگانی اظهار داشت: افزایش نرخ ارز در چند ماه گذشته، می تواند یک تهدید برای مسائل اجتماعی باشد زیرا سفره زندگی و سبد اقتصادی مردم را به یک سوم کاهش می دهد.

وی درباره وضعیت تراز تجاری کشور نیز به «نود اقتصادی» گفت: در حال حاضر اوضاع تراز تجاری خوب نیست، اما با محدودیت‌هایی که برای برخی واردات اعمال شده باید واردات کمتر و صادرات بیشتر شود، بنابراین تراز تجاری می تواند مثبت بوده و یا به مثبت بودن نزدیک شود.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!

عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد

آیا ایران بدون نفت شدنی است؟

متوقف شدن کامل صادرات و فروش نفت ایران امکان پذیر نیست و این مسئله حداقل یک برنامه بلند مدت میخواهد که البته امروز خوشبختانه به دلیل فقدان اجماع جهانی بر ضد ایران، در شرایط کنونی امکانپذیر نیست. اکنون 35 درصد اقتصاد ایران طبق لایحه بودجه 98 نفتی است،‌ این عدد باید امروز بسیار کمتر بود اما به برکت خوش بینی به برجام، امروز 35 درصد اقتصاد ما به نفت و درآمدهای نفتی وابسته است.

امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت

رسانه‌ها و فرماندهان گروه‌های تروریستی در سوریه طی هفته جاری ابراز امیدواری کرده‌اند تا با فرماندهی مستقیم آمریکا، وارد عملیات علیه محور مقاومت و جمهوری اسلامی ایران در سوریه شوند.

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

یوسفیان ملا درخصوص طرح تفکیک وزارت صمت گفت: تشکیل با عجله وزارت بازرگانی، بازتاب‌های بدی در وضعیت اقتصادی کشور خواهد داشت. دولت به جای تشکیل وزارت بازرگانی، قانون تمرکز را به درستی اجرا کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
تاملی در کاندیداهای انتخابات اتاق بازرگانی
اتاق بازرگانی یا اتاق واردات؟+ نمودار ‌