وزیر اسبق بازرگانی

سفره مردم یک سوم شده است

مهدی غضنفری

نقش بالا رفتن قیمت ارز در افزایش صادرات بین ۱۰ تا ۲۰ درصد است، در صورتی که نقش بسیار بیشتری در بد شدن وضعیت معیشتی مردم خواهد داشت

مهدی غضنفری، وزیر اسبق بازرگانی در گفتگو با خبرنگار «نود اقتصادی» در رابطه با تأثیر افزایش قیمت ارز بر صادرات و این که آیا می‌توان به رشد احتمالی صادرات ناشی از گرانی دلار  اعتماد کرد یا خیر بیان داشت: افزایش نرخ ارز از یک طرف باعث افزایش قیمت مواد خام وارداتی، کالاهای تولیدی و کالاهای مصرفی مورد نیاز مردم می‌شود و از طرف دیگر احتمالا با این افزایش قیمت تا حدی حجم صادرات افزایش پیدا می‌کند.

غضنفری بیان داشت: نقش بالا رفتن قیمت ارز در افزایش صادرات بین 10 تا 20 درصد است، در صورتی که نقش بسیار بیشتری در بد شدن وضعیت معیشتی مردم خواهد داشت، بنابراین دولت باید با برنامه ریزی درست، هم مراقب وضعیت معیشت مردم باشد و هم مراقب استفاده صادرکنندگان از افزایش نرخ ارز.

وی افزود: دولت باید سعی اش بر این باشد تا در عین حال که صادرکنندگان از این فرصت استفاده می برند، به مردم هم کمک کند تا بتوانند با حقوق کارگری و کارمندی زندگی‌شان را اداره کنند.

وزیر اسبق بازرگانی اظهار داشت: افزایش نرخ ارز در چند ماه گذشته، می تواند یک تهدید برای مسائل اجتماعی باشد زیرا سفره زندگی و سبد اقتصادی مردم را به یک سوم کاهش می دهد.

وی درباره وضعیت تراز تجاری کشور نیز به «نود اقتصادی» گفت: در حال حاضر اوضاع تراز تجاری خوب نیست، اما با محدودیت‌هایی که برای برخی واردات اعمال شده باید واردات کمتر و صادرات بیشتر شود، بنابراین تراز تجاری می تواند مثبت بوده و یا به مثبت بودن نزدیک شود.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی را حل نخواهد کرد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: تشکیل وزارت بازرگانی هزینه و وقت زیادی را تلف خواهد کرد. اینکه دولت به بهانه ساماندهی وضعیت فعلی به دنبال تشکیل وزارت بازرگانی است، پذیرفتنی نمی‌باشد. با تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی حل نخواهد نشد. حتی می‌توان گفت مشکلات دیگری ایجاد می‌شود.

ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه

حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی شهادت جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی در حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را تسلیت گفتند.

گام دوم انقلاب اسلامی

در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی مردم ایران رهبر حکیم انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای راهبردی به تبیین حرکت انقلاب اسلامی لرای ایجاد تمدن اسلامی و زمینه‌سازی ظهور امام عصر پرداختند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اقساط بازگشتی مسکن مهر، سقف بالای سر ۱۳ میلیون روستایی
راهکارهایی برای مقاوم‌سازی بافت فرسوده روستایی
اختصاص ۶۵۳۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال‌زایی در بودجه ۹۸
اشتغال‌زایی پایدار  با بهبود فضای کسب‌وکار یا پول‌پاشی؟
مهدی غضنفری وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت
دولت روحانی مرد مقابله با تحریم و شرایط سخت نیست
عدنان موسی‌پور، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران
تحریم‌های خارجی را دور می‌زنیم با تحریم‌های داخلی چه کنیم؟
داود سوری استاد اقتصاد دانشگاه شریف
توان اجرایی و بار علمی دولت در حال کاهش است
رئیس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران
گوشت ۹۰ هزار تومانی تقصیر نهادهای نظارتی است
روایت حسین راغفر، استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا از برخی اتفاقات عجیب در اقتصاد کشور؛‌
جایی که آب نیست، پتروشیمی ساخته‌اند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین