با این نگاه در شهرداری چه می‌کنید؟

عنوان

حکام کاخ سفید در تحقیر دولت عربستان، قریب به این مضمون گفته بودند؛ «اگر آمریکا نبود ایران ظرف یک هفته شما را می‌ بلعید و الآن فارسی حرف می‌ زدید»!

محمد کاظم انبارلویی: حکام کاخ سفید در تحقیر دولت عربستان، قریب به این مضمون گفته بودند؛ «اگر آمریکا نبود ایران ظرف یک هفته شما را می‌ بلعید و الآن فارسی حرف می‌ زدید»!

این سخن گزاف برای دوشیدن گاوهای شیرده در کاخ‌ های سعودی بود اما ترامپ ظاهراً زودتر از حکام عربستان، فارسی یاد گرفت و اخیراً توئیت‌ های خود را با زبان فارسی می ‌زند. این نشان می‌ دهد که اقتدار ملت ایران در چهل‌ سالگی، خواب ‌خوش را از دشمنان اسلام و قرآن ربوده و کابوس قدرت منطقه‌ ای و اعتبار جهانی ایران، آنها را رها نمی‌ کند.

اینکه  قدرت انقلاب اسلامی چیست ورمز و راز تداوم و گستره آن کدام است و از چه و کدام قدرت ناشی می ‌شود و مشروعیت آن بر چه پایه ‌ای است؟ فوق العاده مهم است.

تحلیل موقعیت انقلاب در چهل سالگی در داخل و مختصات دامنه نفوذ آن در جهان و منطقه و استعداد آن در تغییر جغرافیای سیاسی جهان را باید به سوالات فوق افزود تا تصویر درستی از آنچه که دیروز کجا بودیم، امروز کجا هستیم و فردا عازم کجا خواهیم بود؟ به‌ دست دهد.

دشمنان قسم خورده این نظام به ضرس قاطع می‌ گفتند ملت ایران چهل سالگی انقلاب را نخواهد دید اما همان ها امروز می ‌گویند چهل سالگی انقلاب دیده شده و ملت ایران مقتدرتر از گذشته راه خود را ادامه می‌ دهد.

یک فهم از موقعیت انقلاب و نیز پاسخ به پرسش ‌های فوق، حاکی است این‌ ها همه سراب است و القا می کنند مردم و نخبگان می‌ خواهند نقش خود را در انقلاب فراموش کنند. به این گزاره‌ها توجه کنید:

1-امروز کمتر کسی در چهل ‌سالگی انقلاب از عملکرد سیستم دفاع می‌ کند.

2- همه می‌ خواهند انقلاب اسلامی و نقش ‌شان در این انقلاب را فراموش کنند و مهم ‌‌تر اینکه می‌ خواهند دیگران نیز این نقش را فراموش کنند. می ‌خواهند رد پای خود را از ماجرای انقلاب پاک کنند.

3- وضع کنونی، استقلال بدون آزادی، دموکراسی بدون حزب و برنامه ‌ریزی بدون عدالت است.

4- مردم نمی ‌دانستند چه می‌ خواهند، فقط می‌ خواستند حکومت پهلوی نباشد.

5- فقط بخشی در انقلاب 57 مانده‌ اند و خود را در شرایط انقلاب و انقلاب دائمی تعریف می‌ کنند.

6-  معلوم نیست مردم همین جمهوری اسلامی را می‌خواستند. بخش قابل توجهی اکنون از عملکرد سیستم رضایت ندارند.

7- انقلاب اسلامی یک انقلاب بی ‌طبقه بود و اکنون هم چندان حامی ندارد.

 به گزاره‌‌ های فوق، دقت کنید. چنین نگاهی به انقلاب را گاهی  در تحلیل‌ های منافقین، سلطنت‌ طلب ‌ها، مارکسیست ‌های سر در آخور کاخ سفید، بهائیان و ضد انقلاب‌ های برج عاج نشین در داخل و در واشنگتن، لندن و پاریس می توان دید.

راهپیمایی میلیونی مردم در 22 بهمن امسال، همه این تحلیل‌ ها را شست و با خود برد. سه‌ نسل در کنار هم در راهپیمایی شگفت‌ انگیز نیمه دوم بهمن ماه به خیابان‌ ها آمدند و فریاد زدند ما انقلاب را  نه فراموش کردیم و نه نقش خود را در انقلاب به فراموشی سپردیم. مردم آمدند و فریاد زدند انقلاب اسلامی سال 57 پا برجاست و ما همان انقلابی با همان طراوت و تازگی سال 57 هستیم. مردم آمدند و فریاد زدند ما می‌ دانستیم چه می‌ خواهیم، فقط خواست ما رفتن شاه نبود. برای این خواست، هر دو سال یک بار به پای صندوق‌ های رای آمده ایم. به جمهوری اسلامی،‌ قانون اساسی، به روسای جمهور، به نمایندگان ملت در مجلس، به نمایندگان خود در شوراها و به خبرگان امت برای تعیین رهبری، بارها رای داده ایم.

علاوه بر آن، در پاسخ به شرارت سخت دشمنان 8 سال جنگیدیم و در دو نبرد نرم هم بر دشمن فائق آمدیم تا استقلال و آزادی را در کشور پاس داریم و جلوی بازگشت استبداد به نظام را بگیریم. مردم با حضور شگفتی ‌ساز خود آمدند بگویند همه طبقات جامعه در انقلاب نقش‌‌ داشتند و نقش خود را فراموش نکرده‌ اند. انقلاب اسلامی پایگاه‌ های خود را در همه طبقات به ویژه  طبقات محروم و متوسط جامعه دارد.

اگرکسی این پیام‌ ها را در چهل سالگی از ملت ایران در راهپیمایی امسال دریافت نکند، باید به درک و عقلانیت سیاسی خود شک کند.

حال ببینیم دیدگاه‌ هایی که مطرح شد مربوط به چه گروه یا چه کسی است؟ این دیدگاه‌ ها مربوط است به رئیس گروه جامعه ‌‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران که اخیراً از سوی شهردار محترم به عنوان معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران منصوب شده است. او در همان روزی که به این سمت منصوب شد، در صفحه شخصی خود تحلیلی از انقلاب در چهل‌ سالگی ارائه داده که  بخش‌ هایی از آن در صدر این مقاله ذکر شد و بخش ‌هایی از آن هم که نیاوردم، شرم‌ آورتر از بخش‌های ذکر شده بود.

انقلاب اسلامی طی 40 سال گذشته ریزش‌ هایی داشته و این ریزش از گروه‌ های سیاسی و مذهبی گرفته تا نخبگانی در دانشگاه و حوزه بوده است. تردیدی نیست آنها در چم‌ و خم  فراموشیدن و فراموشاندن نقش خود در انقلاب اسلامی بودند و برخی هم با کوچ به رادیوی بی بی سی و رادیو آمریکا و رادیو فرانسه، این فراموشی را فریاد زدند. انقلاب با رویش ‌های خود زنده و بالنده است. تعمیم دادن آنها به  کل مردم ایران، بهت ‌آور است.

تردیدی نیست آنها که خدا را فراموش کرده اند ، خلق را هم فراموش می کنند و به تبع آن انقلابی که توسط همین خلق به وجود آمده را فراموش خواهند کرد.

تعجب از این است؛ کسی که خود در حال و هوای فراموشیدن و فراموشاندن انقلاب اسلامی است، می ‌خواهد با بودجه  میلیاردی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران در ام‌ القرآی جهان اسلام با این فهم نادرست از انقلاب در چهل سالگی آن خدمت کند!

این خدمت را باید تعریف کرد آیا خدمت به انقلاب است یا ضد انقلاب؟ اگر او خود را در شمار کسانی می ‌داند که در حال فراموشیدن و فراموشاندن انقلاب اسلامی 57 است، چرا سمت معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران را پذیرفته است؟! اگر نمی داند این روایت‌ سازی نادرست و منحرفانه و تئوریزه کردن آن در یک مقاله چهارده صفحه‌ ای، آن ‌هم 35 روز قبل از22 بهمن در سالگرد چهل ‌سالگی انقلاب، چه معنایی دارد؟ اوبرای اثبات نظریه خود در این مقاله معتقد است؛ «اعتراضات دی ماه 96 را به عنوان یک نقطه کلیدی در تحلیل ‌ها باید وارد کرد»! او با این «کلید» چه قفلی از تحلیل وارونه از انقلاب اسلامی را می خواهد باز کند؟

اگر اعتراضات دی ماه گذشته که بر اساس برآورد دوست و دشمن به سختی به 10 هزار نفر می ‌رسید، در ذهن او به عنوان یک کلید نقش بسته، پس حضور میلیون‌ ها زن و مرد و پیر و جوان و کودک و خانواده ‌های ایرانی که در چهل‌ سالگی انقلاب در سراسر کشور و همین تهران در راهپیمایی روز 22 بهمن، دفاع از انقلاب اسلامی سال 57 را در سال 97 فریاد زدند، به عنوان یک رویداد بزرگ تاریخی در کجای ذهن او برای تحلیل و پویایی انقلاب جای خواهد گرفت؟

چند ده میلیون نفر باید در راهپیمایی‌ های روز قدس و 22 بهمن به خیابان ‌ها بیایند و آرمان‌ های انقلاب را فریاد بزنند، تا یک جامعه ‌شناس باور کند که مردم انقلاب را فراموش نکرده‌ اند؟

 چند ده میلیون نفر طی 40 سال گذشته باید بارها به پای صندوق های رای بیایند تا رئیس گروه جامعه ‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران به این دریافت برسد که آنها نقش تعیین کننده خود را در ادامه مسیر انقلاب فراموش نکرده‌ اند؟

چند میلیون جوان بسیجی مثل شهید حججی‌ ها باید با خون پاک خود پای این ادعا سند بزنند تا آقای محمد رضا جوادی یگانه قبول کند انقلاب فراموش نشده است؟

واقعاً طبیبانه باید این مصیبت فکری را در جناب آقای دکتر محمد رضا جوادی یگانه، معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، واکاوی کرد که چرا به این روز کژتابی و کج‌ اندیشی افتاده است؟!

اولین کلمات مقاله تحلیلی او پرده از عزای فکری اش برمی‌ دارد. او خود گفته انقلاب را با عینک «پل ریکور» فیلسوف فرانسوی می ‌خواهد تحلیل کند. فردیکه 15سال پیش مرده است چارچوب‌ های فکری او چه کمکی به شناخت جامعه انقلابی امروز ایران می‌ کند؟

اگر فیلسوفان فرانسوی درک درستی از انقلاب ‌ها به‌ ویژه انقلاب فرانسه داشتند، اکنون زلزله به ارکان فلسفه حکومت و حکومت‌ داری در پاریس نمی ‌افتاد.

حکام فرانسوی هر هفته،  شنبه ‌ها 10 لشکر زرهی از ارتش و نیروهای انتظامی خود را به خیابان‌ های پاریس و شهرهای فرانسه می‌ فرستند تا ملتی را که مشغول فراموشی و فراموشاندن انقلاب فرانسه است، سرکوب کنند.

در پایان باید گلایه ای از وزیر علوم و رئیس دانشگاه تهران کرد؛ در حالی ‌که ایران به همت  پژوهشگران  و دانشمندان ایرانی در دانشگاه‌ های جمهوری اسلامی جزء 10 قدرت برتر جهان است، فردی در ریاست گروه جامعه‌ شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران قرار می گیرد که شناخت او از جامعه امروز ایران و انقلاب آن مبتنی بر جهل و کینه‌ توزی است! وی چه کمکی به شناخت علمی دانشجویان از بزرگترین انقلاب تاریخ معاصر می ‌کند؟ او جهل به انقلاب را به جای دانش و آگاهی فریاد می ‌زند.

وقتی یک استاد جامعه‌ شناس، آن ‌هم در دانشگاه تهران، یک تحلیلی از جامعه خود می‌ دهد که ظرف 35 روز مردم تار و پود و صورت ‌بندی و فهم او را به  هم می‌ ریزند و غلط بودن نظریات او را اثبات می کنند، ماندن او در جایگاه ریاست گروه جامعه ‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران چه توجیهی دارد؟!

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب اسلامی در اجتماع پرشور انبوه زائران و مجاوران حرم رضوی علیه‌السلام

دشمن را در جنگ اقتصادی شکست خواهیم داد

سال ۹۸؛ سال «رونق تولید»

مقام معظم رهبری سال ۱۳۹۸ را به‌عنوان سال «رونق تولید» نام گذاشتند.

در دفاع از انقلاب

پیشرفت‌های علمی کشور توسط انسان‌های انقلاب اسلامی رخ داده است و به واقع بزرگترین دستاورد تمدنی انقلاب را باید تربیت انسان های انقلاب اسلامی دانست.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

رهبر انقلاب اسلامی در اجتماع پرشور انبوه زائران و مجاوران حرم رضوی علیه‌السلام
دشمن را در جنگ اقتصادی شکست خواهیم داد
آیا آبادانی کشور و پیشرفت‌های علمی و فناورانه، دستاورد انقلاب اسلامی است؟
در دفاع از انقلاب
درپی شکایت صالحی امیری
الیاس نادران سکوت را شکست
روحانی در نشست خبری مشترک با نخست وزیر عراق:
آماده‌ایم در بازسازی عراق از همه توان و امکانات استفاده کنیم
با حکم رهبر معظم انقلاب؛
سید ابراهیم رئیسی، قاضی القضات شد
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین