تاملی بر انتخاب نام و شعار امسال

چرا سال «رونق تولید»؟

رونق تولید

رهبر معظم انقلاب بنا به سنت هر ساله در آغاز سال تحویل با رصد کردن اتفاقات کشور و با نگاه آینده بینانه و امیدآفرینانه، افق کوتاه مدت یکساله کشور را تعیین می کنند و عنوان دقیقی را برای شعار سال انتخاب می­‌کنند تا هم ملت و هم دستگاه‌­های اجرایی برای تحقق آن گام بردارند.

حبیب اله جلیلی*:  رهبر معظم انقلاب بنا به سنت هر ساله در آغاز سال تحویل با رصد کردن اتفاقات کشور و با نگاه آینده بینانه و امیدآفرینانه، افق کوتاه مدت یکساله کشور را تعیین می کنند و عنوان دقیقی را برای شعار سال انتخاب می­‌کنند تا هم ملت و هم دستگاه‌­های اجرایی برای تحقق آن گام بردارند. اگر صرفا به نصب بنر برای شعار سال اکتفا نکنیم و یک همت جهادی پشتوانه شعار سال قرار گیرد قطعا اتفاقات بسیار خوبی رقم خواهد خورد.

انقلاب اسلامی ایران در چهل سال گذشته به شدت از سوی دشمنان قسم خورده، تحت فشارهای شدید اقتصادی همچون تحریم­های گسترده و جنگ فرهنگی و جنگ نرم بوده است. ضمن اینکه یک جنگ فرسایشی  هشت ساله هم حربه مناسبی برای فروپاشی نظام اقتصادی کشوری که تازه شکل گرفته به حساب می آمد که در همه این موارد به لطف خداوند و درایت رهبری و همگامی مردم و دولت­ها، به خوبی پشت سر گذاشته شده است.

اکنون در آغاز دهه پنجم انقلاب درحالیکه ایران در کانون توجهات جهانی قرار دارد و از سویی دیگر کشورها در مقابل بحران اقتصادی جهانی زانو زده اند؛ بیان مفهوم کار جهادی و اقتصاد مقاومتی یک تفکر بزرگ و یک هدف گذاری بی‌­نظیر محسوب می‌شود. سال 1398، سالی مهم و بسترساز  است. این سال به عنوان شروعی برای دهه پنجم انقلاب شکوهمند اسلامی و دهه متصل به سال 1404 که افق دید جمهوری اسلامی برای رسیدن به قله کامل موفقیت­ها در زمینه‌­های مختلف در سرتاسر منطقه و جهان به شمار می­رود، محسوب می شود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی، مشکل اساسی کشور را همچنان مشکل اقتصادی عنوان کردند و با اشاره به مشکلات معیشتی مردم امسال را به نام "رونق تولید" نامگذاری کردند. انتخاب شعار رونق تولید نشان می‌دهد که همچنان اولویت کشور مسئله اقتصاد می‌باشد. از اینرو سیاست‌های کشور باید به سمت رفع موانع فعالیت‌های فعالین اقتصادی هموار شود. جان گرفتن تولید در کشور بی‌شک نیازمند پارامترهایی است که باید مورد توجه قرار گیرد در این میان اشتغال و امنیت شغلی در سایه تولید به وجود می‌آید و تولید ملی مقدمه‌ای بر اشتغال­زایی، کارآفرینی و افزایش بهره‌وری در تمامی عرصه‌ها به شمار می‌رود که بهبود وضعیت اجتماعی، رفاه زندگی مردم و رشد و توسعه اقتصاد کشور را موجب می‌شود.

رونق تولید وجوه مختلفی دارد و یکی از جنبه‌های آن، خروج از وابستگی به نفت و درآمدهای نفتی است. در شرایطی که با بحران‌های اقتصادی مواجهیم راه نجات کشور در تولید داخلی است و هرچه تولید رونق بگیرد، کالا و خدمات ایرانی هم رونق می‌یابد و به تبع آن، اشتغال، بنگاه‌های تولیدی، نیروی کار و سرمایه‌های انسانی نیز تقویت و حفظ می‌شوند.

حال که پیام اقتصادی مقام معظم رهبری مبنی بر “رونق تولید” در سال جدید صادر شده است، حرکت در چارچوب‌ سیاست­های کلی اقتصاد مقاومتی امری حیاتی و ضروری است تا بتوان اقتصاد کشور را در برابر تکانه‌های خارجی حفظ کرد. در چنین شرایطی راه‌حل مشکلات از دریچه تولید می‌گذرد. مهمترین مولفه در درون‌زایی اقتصاد مسئله رونق تولید داخلی است. به فرموده رهبری تولید داخل ستون فقرات اقتصاد مقاومتی است لذا اگر تولید ملی در کشور رونق بگیرد و وابستگی به کالاهای مصرفی و کالاهای راهبردی کاهش پیدا کند میزان اثرگذاری سلاح پولی نیز به شدت کاهش پیدا می‌کند. تجربه گذشته نشان داد اگر در تامین نهاده‌های تولید در تامین اقلام استراتژیک و غذای اساسی، کشور دچار وابستگی باشد از همان محل کشور آسیب پذیر خواهد بود این تجربه را باید به طور جدی مورد بررسی قرار داد و از درس­های آن استفاده کرد.

لذا همه آحاد جامعه برای تحقق شعار سال وظایفی بر عهده دارند. دولت با رفع موانع و سنگ‌هایی از پیش پای تولیدکنندگان همچون بروکراسی پیچیده اداری، تخصیص یارانه به تولید، کاهش مالیات تولیدکنندگان، انتقال تکنولوژی تولید به کشور اعم از سخت‌افرازی و نرم‌افزاری، تمرکز همه لوازم و قوانین برای افزایش سود حداکثری برای تولید تا سرمایه‌های خاموش و راکد جامعه به سمت تولید سوق یابد.همچنین دولت باید به مقابله بی‌امان با قاچاق کالا بصورت جدی تر عمل کند تا بازار از اجناس دارای مشابه داخلی اشباع نشود، رقابتی کردن تولید با در نظرگرفتن جوایز و تسهیلات برای تولیدکنندگان نمونه، گسیل تسهیلات بانکی برای رونق تولید و تخصیص اعتبارات برای پا گرفتن تولیدکنندگانی که در ابتدای راه هستند از مهمترین اقدامات عملی می باشد. در این میان؛ مردم نیز با اقبال به اجناس داخلی، ترجیح استفاده از کالای ساخت داخل با مشابه خارجی آن، به گردش درآوردن سرمایه‌های راکد خود در چرخه تولید و جا انداختن فرهنگ مصرف کالای ملی و همچنین تلاش حداکثری برای افزایش تولید چه در زمینه تولید صنعتی، کشاورزی، مشاغل خانگی در تحقق شعار سال تمام همت خود را به کار گیرند.

نخبگان جامعه به عنوان دیده بان رفع تنگناهای کشور، باید در هر منصب و جایگاهی هستند ابتدا به لحاظ نرم‌افزاری موانع تحقق شعار سال را در کشور احصا کرده و سپس برای رفع آن ایده طرح کنند و با فرهنگ‌سازی و اجرایی کردن ایده‌های عملی خود چرخ اقتصاد کشور را با افزایش تولید به حرکت درآورند. امسال، سال همت مردم و مسئولان برای تحول عظیم اقتصادی و رونق تولید در کشور است. ان شاء الله که با مجاهدت و تلاش­های جهادی مردم و مسئولین شاهد تحقق این اصل مهم و تعالی بخش باشیم.

مدرس دانشگاه

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز

اعتصاب غذا میان اسرای فلسطینی در اعتراض به عدم رعایت حقوقشان یا در اعتراض به یک موضوع سیاسی مسبوق به سابقه است. این شیوه اعتراضی در میان اسرای فلسطینی به این‌گونه است که تنها مقدار کمی آب و نمک مصرف می‌نمایند و به‌منظور تحقق خواسته خود دیگر نوشیدنی‌ها و غذاها را از سطح زندان جمع‌آوری می‌نمایند و یا افراد اعتصاب‌کننده تا تحقق خواسته‌های خود از خوردن غذا جز کمی آب و نمک امتناع می‌نمایند.

«تختی» کشی با «تختی»

فیلم، از نظر شخصیت پردازی، چندان موفق نبوده است. هر چند که فیلم از نوع زندگی نامه است اما تلاش نویسنده و کارگردان در شخصیت پردازی از یک قهرمان ملی تنها به خرده اطلاعات روزنامه ها تکیه می کند و مردی سرد، دورن گرا و تنها را به تصویر می کشد که فقط به دیگران کمک می کند و از خانواده خود غافل است.

کاری که دشمن را عصبانی کند درست است

حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی، ارتشِ امروز را متدین‌تر و کارآمدتر از همیشه خواندند و با تجلیل از حضور مؤثر و حیاتی ارتش و نیروهای مسلح در امدادرسانی به سیل‌زدگان، و همچنین با تأکید بر لزوم اتحاد روزافزون نیروهای مسلح و زیبا خواندن دست برادریِ ارتش و سپاه پس از اقدام زشت آمریکایی‌ها علیه سپاه، خاطرنشان کردند: هر کاری که دشمن را عصبانی کند، خوب و درست است و در مقابل همگان باید از هر کاری که دشمن را جری و روحیه آن را تقویت کند،

مهم‌ترین مطالب سرویس

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
درخواست مجوز روحانی برای جبران خسارات سیل
اجازه رهبر انقلاب برای برداشت از صندوق توسعه ملی
دلار آمریکا حکم ارز قاچاق پیدا می‌کند
حذف دلار از معاملات خارجی +متن طرح نمایندگان مجلس
۵ اقدام لازم برای مقابله با سیاست جدید امریکا
هدف ترامپ از «تروریست» اعلام کردن «سپاه» چیست؟
تاملی بر انتخاب نام و شعار امسال
چرا سال «رونق تولید»؟