محیط‌بان بوشهری، یک پلنگ را بدون بیهوشی زنده‌گیری و رهاسازی کرد

عنوان

محیط‌بان پاپری زارعی می‌گوید: با حداقل امکانات، قفس موجود را از داخل با پتو پوشاندم تا پلنگ آسیبی به خودش نرساند و خوشخبتانه حیوان بدون کوچکتری آسیبی رهاسازی شد، اما استفاده از قفس مخصوص زنده گیری و جعبه انتقال، لازمه یک عملیات بدون خسارت است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، یک محیط بان بوشهری، پلنگی را که طی هفته های گذشته با بومیان شهرستان دشتستان دچار تعارض شده بود، بدون استفاده از داروی بیهوشی زنده گیری و در منطقه شکار ممنوع بوشکان رهاسازی کرد.

محمد پاپری زارعی، محیط بان دشتستان درباره عملیات کم سابقه و موفقیت آمیز زنده گیری و رهاسازی این پلنگ معارض به تسنیم می گوید: هفته گذشته بود که اهالی روستای شکرک، به رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دشتستان اطلاع دادند که طی دو هفته گذشته با حمله یک پلنگ به آغل هایشان مواجه شده اند. به دنبال این گزارش، نیروهای اداره عازم روستای شکرک شده و منطقه را تحت پایش و نظارت قرار دادند.

وی ادامه می دهد: نیروهای محیط زیست، با ایجاد صدا، پلنگ را از روستا دور کردند اما حیوان، در شب های بعد مجددا به روستا بازگشت و در نتیجه تلاش همکارانم در اداره برای زنده گیری حیوان و انتقالش به نقطه ای دیگر آغاز شد. اما در نخستین شب، موفقیتی در زنده گیری پلنگ حاصل نشد و در دومین شب، یعنی سه شنبه شب این مسئولیت به من سپرده شد.

این محیط بان که به تنهایی عملیات زنده گیری پلنگ را عهده دار شده می گوید: با استفاده از تجربیاتی که حین عکاسی از حیات وحش به دست آورده بودم تلاش کردم با کمترین تغییرات در محیط نسبت به زنده گیری حیوان اقدام کنم. ابتدا،  محل  تردد قبلی پلنگ در دامداری را بررسی  کردم و سپس قفسی که برای زنده گیری حیوان تعبیه شده بود را در مسیر اصلی تردد  قرار داده و آن را با برگ های درخت نخل استتار کردم.

وی ادامه می دهد: با آغشته کردن مسیر همیشگی تردد پلنگ، به دنبه و چربی گوسفند ، تلاش کردم توجه حیوان را جلب کنم. سرانجام پلنگ با دنبال کردن رد دنبه به قفس استتار شده که در آن یک بز بسته بودم وارد شد و من که در فاصله 20 متری قفس، پشت نور چراغ دامداری کمین کرده بودم تا پلنگ نتواند مرا ببیند، طناب متصل به درب قفس را کشیدم و درب قفس بسته شد. سپس با استفاده از  سیم، درب قفس را محکم کردم و موضوع را به منهدس پورسالم، رئیس اداره اطلاع دادم.

پاپری زارعی با ابراز خرسندی از اینکه این پلنگ نر جوان، ساعاتی پس از زنده گیری، بدون وارد شدن کوچکترین آسیبی در منطقه شکارممنوع بوشکان، رهاسازی شده می گوید: با حداقل امکانات تلاش کردم، قفس را از داخل با پتو بپوشانم تا حیوان پس از گرفتار شدن در قفس آسیبی به خودش و خصوصا دندان هایش وارد نکند که خوشبختانه، انتقال هم به سرعت صورت گرفت و پلنگ به سلامت رهاسازی شد اما به منظور جلوگیری قطعی از وارد شدن آسیب به حیوان به ویژه در مورد پلنگ های مهاجم، باید از قفس مخصوص زنده گیری و جعبه های مخصوص انتقال پلنگ استفاده کرد.

وی در پایان، به حسن نیت عشایر و دامداران روستای شکرک اشاره کرده و می گوید: عشایر منطقه به خصوص آقای آیت پوررستمی که طی این دو هفته، دامداران را از آسیب رساندن به پلنگ منع کرد با وجود ورود مکرر پلنگ به آغل هایشان از آسیب رساندن به حیوان خودداری کرده و برای آنکه حیوان بدون وارد آمدن آسیبی از منطقه دور شود با محیط زیست همراهی کردند.

بیشتر بخوانید: علت مرگ پلنگ توران، کهولت سن بود یا استفاده ناشیانه از داروی بیهوشی؟

فرهاد قلی نژاد، سرپرست داره کل حفاظت محیط زیست در این باره می گوید: عملیات زنده گیری و سپس رهاسازی پلنگ در زیستگاهی دیگر از جمله معدود عملیات های مشابه در کشور است که خوشبختانه با موفقیت کامل انجام شد.

تصاویر زیبایی که محیط بان محمد زارعی پاپری از رهاسازی این پلنگ ثبت کرده را در ادامه مشاهده می کنید.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

شکست تل آویو در ربایش فرمانده قسام

مقاومت به سادگی تن به آتش‌بس نمی‌دهد؛ تبادل اسرا چالش بزرگ نتانیاهو

۶ ایراد شریعتمداری به اظهارات عجیب ظریف

اظهارات دیروز آقای ظریف در دفاع از پیوستن ایران به گروه اقدام مالی FATF بلافاصله با عنوان «در ایران پولشویی گسترده انجام می‌شود»! به تیتر اول خبرگزاری‌های آمریکایی و اروپایی و سایت‌های خبری ضدانقلاب تبدیل شد که ‌اشاره به چند نکته و مطالبه پاسخ ایشان ضروریست.

از ترور قاسم سلیمانی تا اخلال در اقتصاد ایران

آنها عملیاتی مثل افشای اموال پنهانی سپاه قدس در سراسر جهان، ایجاد حساب های کاربری جعلی به زبان فارسی برای دامن زدن به اغتشاشات در ایران، تامین مالی گروه های ایرانی مخالف دولت و ایراد اتهام های علنی علیه مقامات ایرانی برای ایجاد شکاف میان آنان را طرح ریزی کردند.

ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۶ سال خلاف شرع است/ تصویب فوریت طرح هیجانی بود

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به طرح افزایش حداقل سن ازدواج دختران گفت:«ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۶ سال خلاف شرع است و تصویب یک فرویت بررسی طرح اصلاح قانونی مدنی یک کار هیجانی بود».

مهم‌ترین مطالب سرویس

مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران مطرح کرد؛
پرداخت کمک هزینه ازدواج بدون محدودیت زمانی
رییس روابط عمومی انجمن داروسازان ایران خبر داد
حکم دیوان عدالت برای ضرورت اصلاح قراردادهای بیمه‌ها با داروخانه‌ها
مدیرکل حفاظت و حمایت از منابع طبیعی سازمان جنگل‌ها:
خشکسالی از یک طرف، آفات هم به جان جنگل‌های ایران افتاده است
در نشست خبری اولین کنگره ملی خانواده مطرح شد
کاهش آسیب ها و افزایش نشاط اجتماعی هدف کنگره خانواده است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین