باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

تقلب در بسته بندی، آفت بزرگ صنعت! / رشد صادرات غیر نفتی، به مولفه بسته بندی مناسب و جذاب گره خورده است

عنوان

بسته بندی جذاب و حرفه ای با لحاظ کردن ظرافت های لازمِ بصری، یکی از مولفه های حائز اهمیت در تسهیل فروش کالا و توسعه صادارت به شمار می رود، مقوله ای که متاسفانه در طول سال ها و دهه های گذشته از سوی بسیاری از تولیدکنندگان داخلی نسبت به آن بی توجهی شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بدون تردید حمایت از کالای ایرانی مستلزم تامین مجموعه ای از اقدامات به هم پیوسته خواهد بود که در فقدان و خلاء آن امکان حصول چنین امر خطیری محقق و مُیَسَر نخواهد شد.

یکی از الزامات حصول این امر (حمایت از کالای ایرانی) به صنعت بسته بندی و رعایت ظرافت ها و اصول بصری لازم از حیث گرافیکی، طراحی، رنگ و غیره در آن، باز می گردد.

متأسفانه در بسیاری از اقلام و محصولاتِ تولیدیِ داخِلِ کشور، علی رغم کیفیت بالای کالاها، به دلیل بسته بندی نامناسب، شاهد به انزوا رفتن این تولیدات و حداقل کاهش سود حاصله از فروش و عرضه آنها هستیم.

یکی از نمود های برجسته این حقیقت تلخ در خصوص فروش زعفران ایرانی، مشهود است که متاسفانه بعضا به دلیل بسته بندی نامناسب، برخی از کشور ها همچون امارات، اسپانیا و غیره با خرید آن و اِعمال تغییراتی هوشمندانه در نحوه بسته بندیِ آن، اقدام به عرضه مجدد این محصول و فروش آن با قیمت های به مراتب بالاتر می کنند.

سخن از فروش فله ای بسیاری از محصولات و تولیدات ایرانی است که در فقدان و خلاء بسته بندی مناسب با ارزش افزوده بسیار پایین صادر می شوند و در صورت رعایت اصول بسته بندی حرفه ای، قطعا شاهد ارزش افزوده افزون تری از محل فروش تولیدات داخلی به کشور های هدف یا مقصد خواهیم بود.

بسته بندی مناسب از مولفه های تعیین کننده در ارتقای ضریب ارزش افزوده کالا ها و محصولات تولیدی به شمار می رود.

رضا ابراهیم زاده، یکی از فعالان با سابقه عرصه بسته بندی در استان البرز، در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به ضرورت توجه هر چه بیشتر دستگاه ها و نهاد های ذی ربط صنعتی و تولیدی در بخش های گوناگون، اظهار کرد: بار ها و به کرات بر ضرورت برند سازی کالا های ایرانی در عرصه های داخلی و بخصوص جهانی سخن به میان آمده، اما باید با صراحت به این امر اشاره شود که حصول چنین امری (بِرَند سازی) با کلی گویی و طرحِ یِکسِری شعار های بدون عمل محقق نخواهد شد.

وی افزود: یکی از ضروریات جدی و تعیین کننده در برند سازی کالا های ایرانی، به صنعت بسته بندی معطوف می شود و در صورت ضعف و کم توجهی به این مقوله، امکان تحقق چنین امر خطیری، محال ممکن خواهد بود.

ابراهیم زاده تصریح کرد: گواه اثبات این ادعا را به روشنی در اقلام و محصولات برند جهانی می توان جستجو نمود، جایی که شاهد هستیم تمامی اقلام و کالا های برند از کیفیت بسته بندی بالایی برخوردار هستند.

این فعال در حوزه بسته بندی گفت: به واقع در بسیاری از مواقع، وجه تمایز میان دو کالای مشابه در بازار های جهانی به کیفیت بسته بندی آن معطوف می شود و این در شرایطی است که بعضا از حیث کیفی دو محصول مشابه، تفاوت و تمایز چندانی با یکدیگر ندارند، اما جذابیت بالای بسته بندی آن باعث رسوخ و نفوذ هر چه بیشتر آن در بازار می شود و به نوعی بسته بندی حرفه ای، برگ برنده این کالا ها در نظام عرضه و تسهیل فروش آن محسوب می شود.

وی افزود: متاسفانه در طول سال ها و دهه های گذشته، شاهد توجه چندانی به مقوله بسته بندی کالا ها در کشور نبوده ایم و بعضا دیده و مشاهده می شود که یک کالا یا محصول با کیفیت، از چنان بسته بندی نامناسبی برخوردار است که نمود بصری آن باعث به انزوا رفتن و یا اُفتِ فاحش جذابیت آن در بازار های هدف می شود.

ابراهیم زاده گفت: امید آن می رود در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به حمایت از کالای ایرانی مزین شده نگاه حرفه ای تری به صنعت بسته بندی معطوف شود و دستگاه های متولی در راستای ارتقای کیفی بسته بندی حمایت و تلاش فزاینده تری را لحاظ کنند.

بسته بندی مناسب باعث توسعه صادراتی کشور می شود

حمید رضا طاهری آشتیانی از کارشناسان حوزه چاپ و بسته بندی کشور در برنامه رادیو اقتصاد در تشریح اهمیت و جایگاه صنعت مذکور گفت: غفلت از این عرصه باعث کاهش ارزش افزوده محصولات صادراتی ایران به کشور های هدف شده و بعضا شاهد هستیم کشور های مقصد با بسته بندی محصولات ایرانی و عرضه مجدد آن به بازار، به سود و ارزشِ افزودة فزاینده تری نائل می شوند.

به زعم وی بسته بندی مناسب و باکیفیت، عمر حضور کالا در بازار را افزایش می دهد و در چنین شرایطی صادارت کشور از توسعه و پیشرفت هر چه بیشتری برخوردار خواهد شد.

به اعتقاد این کارشناس صنعت چاپ و بسته بندی، توجه به صنعت مذکور و اعمال ظرفت ها و اصول لازم در فرآیند بسته بندی کالاها، باعث بازاریابی موفق تر خواهد شد و در بازار های بین المللی این امر نقشی کلیدی در افزایش فروش و به حداکثر رساندن سود حاصله بنگاه های تولیدی و اقتصادی ایفا می کند.

وی می گوید: در دنیای امروزی، ظاهر و بُعد بصری کالا ها و محصولات از اهمیت بسیاری برخوردار شده و در صورت توجه به این امر قطعا شاهد ارزآوری هر چه بیشتری برای اقتصاد کشور خواهیم بود.

بسته بندی نامناسب، امکان رقابت قدرتمند از بسیاری کالا های مرغوب ایرانی در بازار های جهانی را سلب کرده است

بهرام شهریاری، کارشناس حوزه اقتصادی در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اهمیت نافذ و برجسته صنعت بسته بندی در تسهیل فروش و صادرات محصولات ایرانی گفت: ضعف در صنعت بسته بندی به دلیل فقدان برنامه منسجم و کارشناسی شده در حوزه توسعه صادراتی کشور است.

وی افزود: صنعت بسته بندی از استاندارد های مشخصی برخوردار است و در اقصی نقاط جهان به واسطه فرهنگی که جوامع و کشور ها از آن برخوردار هستند، صنعت بسته بندی متنوع، متعدد و به اَشکال گوناگون انجام می پذیرد و به واقع، توجه به این امر و مقوله ها، نقش تعیین کننده ای در ارتقای ضریب صادرات کشور ها ایفاء می کند.

این کارشناس اقتصادی می گوید: ضعف در صنعت بسته بندی، باعث سلبِ قدرت مانور بسیاری از محصولات و تولیدات ایرانی در عرصه رقابت صادراتی در بازار کشور های خارجی و بین المللی شده است.

لزوم نوآوری و ایجاد طراحی های ملی در صنعت بسته بندی احساس می شود

رضا رضایی، رئیس سابق اتحادیه صادرکنندگان ماشین آلات چاپ و صنعت بسته بندی در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در این خصوص (اهمیت صنعت بسته بندی و الزامات آن) گفت: متاسفانه بسیاری از طراحی های داخلی در حوزه بسته بندی با الگوبرداری از نمونه های ترکیه ای و اروپایی انجام می پذیرد.

وی افزود: در واقع دنباله روی و الگوبرداری از طراحی کشور های خارجی در ارتباطِ با محصولات ایرانی، باعث اُفت ضریب کیفیِ گرافیکِ بسته بندی ها شده است.

وی افزود: بعضا مواد اولیه ای که در عرصه بسته بندی کالا ها استفاده می شود از کیفیت مطلوب و مرغوبی برخوردار نیست.

علی اکبر رادمهر، رئیس اداره فرآورده های غذایی با منشا دامی و دریایی سازمان غذا و دارو معتقد است، اگرچه در ارتباط با صنعت بسته بندیِ کشور، شاهد حصول تحولاتی هستیم، اما همچنان با معیار های مطلوب فاصله بسیاری احساس می شود.

وی می گوید: نگرش کلان ما تسهیل در فعالیت های صنعتی و استقبال از فرآیند های خلاقانه و نوین است و با اولویت قرار گرفتن حُسنِ مشورت و درمیان گذاشتن فرآیند ها، پیش از آغاز به فعالیت قطعا از هزینه کَرد های مجدد (به منظور اصلاح)، جلوگیری خواهد شد.

رشد صادرات غیر نفتی، به مولفه بسته بندی مناسب و مطلوب گره خورده است

محمد رضا سپهری، معاون وزیر کار و تعاون در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در ارتباط با کم توجهی صادرکنندگان به صنعت مذکور گفت: صنعت بسته بندی کشور، نیازمند توسعه و ارتقاء و تحول هر چه بیشتری است و این امر می باید در هر دو عرصه کمیت و کیفیت عملیاتی شود.

به زعم وی، طراحی مناسب در بسته بندی، و سازگاری آن با محیط زیست و تسهیل حمل و نقل آن به واسطه تحقق این امر و لحاظ کردن استاندارد های بین المللی از ضروریاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

سپهری گفت: بسیاری از محصولات تولیدی داخلی کشور، به دلیل بسته بندی نامناسب از بین می روند و درواقع رشد صادارت غیر نفتی به امر بسته بندیِ مناسب گره خورده و با این اوصاف، لزوم توجه فزاینده تر به این مقوله، پیش از گذاشته احساس می شود.

علی آقا محمدی، عضو شورای سیاستگذاری صنعت بسته بندی در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: متاسفانه این صنعت در کشور حال و روز خوشی ندارد و چنین وضعیتی ریشه در کیفیت پایین بسته بندی و عدم بهره گیری از دانش روز دنیا دارد.

وی معتقد است، برای توسعه و تقویت این صنعت باید از طراحان ماهر و خبره بهره گرفت و با ایجاد آزمایشگاه جامع نسبت به بازاریابی حرفه ای تر و بسته بندی مناسب در قالب و چارچوب استاندارد های روز دنیا اقدامات مقتضی عملیاتی شود.

وی در پایان تصریح کرد: گام برداشتن در مسیر بسته بندی مناسب، حرکتی راهبردی در راستای توسعه صادراتی کشور محسوب می شود و می طلبد فعالان این عرصه با امتزاج و تلفیق هنر در این صنعت، در مسیر شکوفاییِ آن تلاش افزون تری را لحاظ کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

شکست تل آویو در ربایش فرمانده قسام

مقاومت به سادگی تن به آتش‌بس نمی‌دهد؛ تبادل اسرا چالش بزرگ نتانیاهو

۶ ایراد شریعتمداری به اظهارات عجیب ظریف

اظهارات دیروز آقای ظریف در دفاع از پیوستن ایران به گروه اقدام مالی FATF بلافاصله با عنوان «در ایران پولشویی گسترده انجام می‌شود»! به تیتر اول خبرگزاری‌های آمریکایی و اروپایی و سایت‌های خبری ضدانقلاب تبدیل شد که ‌اشاره به چند نکته و مطالبه پاسخ ایشان ضروریست.

از ترور قاسم سلیمانی تا اخلال در اقتصاد ایران

آنها عملیاتی مثل افشای اموال پنهانی سپاه قدس در سراسر جهان، ایجاد حساب های کاربری جعلی به زبان فارسی برای دامن زدن به اغتشاشات در ایران، تامین مالی گروه های ایرانی مخالف دولت و ایراد اتهام های علنی علیه مقامات ایرانی برای ایجاد شکاف میان آنان را طرح ریزی کردند.

ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۶ سال خلاف شرع است/ تصویب فوریت طرح هیجانی بود

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به طرح افزایش حداقل سن ازدواج دختران گفت:«ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۶ سال خلاف شرع است و تصویب یک فرویت بررسی طرح اصلاح قانونی مدنی یک کار هیجانی بود».

مهم‌ترین مطالب سرویس

شبکه کانون های تفکر ایران با ارسال نامه ای به وزیر نفت مطرح کرد
۵ پیشنهاد برای افزایش جذابیت و اثرگذاری سازوکار عرضه نفت در بورس
رییس هیات‌مدیره صنایع داروهای انسانی مطرح کرد:
دروغ آشکار آمریکایی‌ها درباره عدم تحریم دارویی ایران
حاشیه انتشار لیست اعضای هیات مدیره شرکت‌های وابسته به وزارت تعاون
چند شغله‌های متخلف در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت کار
تعارض منافع عامل جدی عدم انتشار حقوق‌ها
انتشار داوطلبانه‌ فیش‌ حقوقی؛ مطالبه‌ای برای قانون‌مداری
جلیلی پس از بازدید از نمایشگاه بین المللی معدن:
نمی‌توانند با تحریم و فشار اقتصادی مانع پیشرفت و رشد ملت ما شوند
مدیرعامل شرکت ملی نفت از دو جا حقوق نجومی می‌گیرد!
ناگفته‌هایی از دستمزدهای چند ده میلیونی در وزارت نفت
به مناسبت روز ملی آمار و برنامه ریزی؛
مدرن سازی نظام آماری و شفاف سازی ضرورتی انکار ناپذیر
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین