دبیرکل جمعیت هلال احمر مطرح کرد

لزوم کمک به مردم «یمن»/ هلال احمر توانمندی‌های خوبی در حوزه درمان اضطراری دارد

عنوان

دبیرکل جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه جمعیت هلال احمر ایران با پایبندی به اصول نهضت همواره از کمک به مردم یمن دریغ نکرده است، افزود: به هرشکل باید در یمن ورود کرد و به کمک مردم آن شتافت.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، محمود محمدی نسب در دیدار با گیلس کاربونیئر با اشاره به اینکه هلال احمر ایران آماده همکاری در بسیاری از برنامه های کمیته در منطقه و سایر کشورهاست گفت: هلال احمر ایران توانمندی‌های خوبی در حوزه درمان اضطراری دارد و در سایه حمایت های رئیس جمعیت که خود نیز از پزشکان داوطلب است و درک عمیقی از این مسائل دارد، در این زمینه می تواند نقش آفرینی بیشتری داشته باشد. به عنوان نمونه هم اکنون یکی از مسائلی که منطقه ما به شدت درگیر آن شده، فاجعه انسانی یمن است که علاوه بر نسل کشی، ۱۵ میلیون غیرنظامی و زن و کودک را در معرض جنگ، گرسنگی و حمله قرار داده است. انتظار ما این است که با همکاری کمیته بتوانیم نقش پررنگ‌تری در کمک به مردم یمن داشته باشیم، چرا که در این کشور با موضوع فاجعه انسانی روبه‌رو هستیم.

وی با تاکید بر اینکه جمعیت هلال احمر ایران با پایبندی به اصول نهضت همواره از کمک به مردم یمن دریغ نکرده است، افزود: به هرشکل باید در یمن ورود کرد و به کمک مردم آن شتافت در این مسیر البته خطر و ناامنی‌هایی وجود دارد، اما این هم بخشی از فعالیت‌های کمیته است و ما نگرانیم تا رفتارهای محافظه‌کارانه، موجب کاهش اثرگذاری کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در یمن شود، چرا که در مخاصماتی که یک طرف قدرتمند و طرف دیگر ضعیف باشد، طبیعی است که طرف قدرتمند محیط را برای کمیته و سایر جمعیت‌ها ناامن کند و اجازه فعالیت به آنها ندهد.

محمدی نسب با بیان اینکه هم اکنون، مسیر ارسال غذا هم به روی مردم یمن بسته است، گفت: در این شرایط، از گرسنگی به عنوان سلاحی علیه بشریت استفاده می‌شود و تا زمانی که نتوانیم به رفع این مشکل کمک کنیم این شرایط همچنان ادامه یافته و این موازنه هیچگاه به تعادل نمی‌رسد و من تاکید می کنم که هلال احمر ایران تمایل دارد تا بخشی از زنجیره کمک به مردم یمن با حمایت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ باشد.

دبیرکل جمعیت هلال احمر همچنین با بیان اینکه خبر رسیده است ٢٠٠ ایرانی در زندان‌های تایلند به سر می‌برند،گفت: مطلع شدیم این افراد از نظر تغذیه و سلامت در شرایط بسیار بدی هستند و امکان دیدار با خانواده خود و دریافت خدمات درمانی و دارویی ندارند، بنابراین درخواستم از شما این است که کمک کنید به نمایندگان هلال‌احمر ایران تا بتوانند از زندان‌های آنجا بازدید کنند و به نیازهای هموطنانمان پاسخ دهند.

وی همچنین از نائب رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ درخواست کرد تا امکان دسترسی هلال احمر ایران به آرشیو فعالیت‌های کمیته در جنگ ایران و عراق را فراهم کند تا از این طریق بتواند بخشی از تاریخ کشورمان را شفاف کند.

محمدی نسب در تشریح توانمندی های هلال احمر ایران به نقش‌آفرینی در بزرگترین پیاده‌روی دنیا در اربعین نیز اشاره و اظهارکرد: هلال احمر ایران هر ساله نقش مهمی را در حوزه درمان زائران در پیاده روی اربعین اجرا می‌کند و امسال نیز، ۴٠ مرکز درمانی را در عراق راه اندازی و خدمات مختلفی را در سطوح متفاوت به زائران ارائه کرد و این نشانه خوبی از توانایی ما در ارائه خدمات در حوزه درمان است.

نایب رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ هم در این دیدار با اشاره به اینکه کمیته همواره همکاری خوبی با هلال‌احمر ایران در اجرای پروژه‌های مختلف انسان‌دوستانه و کنترل بلایا و حوادث داشته است، اظهار کرد: هلال‌احمر ایران نیز همواره فعالیت‌ها و برنامه‌های بسیار خوبی را در خاورمیانه، آفریقا و کشورهای آمریکای لاتین اجرایی کرده است.

گیلس کاربونیئر با استقبال از پیشنهاد دبیرکل جمعیت هلال‌احمر برای کمک به قربانیان مخاصمات مسلحانه در کشورهای مختلف از جمله یمن، گفت: کمیته همواره به دنبال افزایش همکاری‌ها با جمعیت های ملی به‌خصوص به منظور تقویت و افزایش کمک به قربانیان مخاصمات مسلحانه بوده است، اما موضوع امنیت هم بسیار مهم است. در این موارد همواره هدف کمیته این است تا به نحوی عمل کند که طرفین درگیری حضور این نهاد بشردوستانه را بپذیرند، لذا علاوه بر استقبال از پیشنهاد همکاری شما در یمن، به این مهم اشاره می‌کنیم که شرایط و محدودیت‌های بسیاری در یمن وجود دارد که فرصت همکاری را کاهش می دهد.

وی با بیان اینکه همواره شاهد افزایش حملات به تاسیسات و پرسنل درمانی در مخاصمات هستیم، افزود: کمیته همواره تلاش داشته تا با کمک سایر نهادها و همکاران خود در نهضت، موضوع مراقبت‌های درمانی در معرض خطر را اجرایی کرده و در سراسر جهان پرهیز از تعرض به کارکنان

مراقبت های درمانی را گسترش دهد. کمیته درصدد افزایش حضور خود در یمن با ارائه خدمات بهداشتی، درمانی، آب و غذا است و بودجه این امر را نیز افزایش داده‌ و همواره تلاش کرده تا مورد پذیرش طرفین به عنوان سازمانی بیطرف و بشردوست باشد، اما به نظر می رسد هیچ راه‌حل بشردوستانه‌ای برای پایان دادن به جنگ یمن وجود نداشته و تنها راهکار، مذاکرات سیاسی است.

نایب رئیس کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ همچنین با تاکید بر اینکه علاقه‌مندی هلال احمر ایران برای دسترسی به آرشیو جنگ ایران و عراق بسیار جالب است، اظهار کرد: کمیته تلاش می‌کند تا دسترسی حداکثری به این آرشیو را برای هلال احمر ایران فراهم کند، اما باید در این زمینه به حفاظت از اطلاعات و مسائل شخصی توجه خاصی شود.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب در دیدار مردم آذربایجان شرقی:

دشمن ضعیف است، مسئولین فریب نخورند

تدبیر مفسده انگیز دولت در تنظیم بازار گوشت قرمز

طی ماه‌های اخیر ، قیمت گوشت قرمز به‌طور افسارگسیخته‌ای افزایش یافت و دولت با تخصیص ارز 4200 برای واردات این کالا سعی کرد مردم تحت‌فشار قرار نگیرند، ولی نتیجه این سیاست فربه‌تر شدن جیب دلالان و ضعیف‌تر شدن قدرت خرید مصرف‌کنندگان بود. 

قیمتِ کار خیر

اگر بخواهیم تعدادی از پدیده های اجتماعی پرتکرار و پررنگ سالهای اخیر را برشمریم، بدون شک «انجمن ها و گروه های خیریه» یکی از آنها خواهد بود. راه اندازی گروهها و انجمن های خیریه در نقاط مختلف کشور در سالهای اخیر یکی از پررنگ ترین کارهایی است که از سوی افرادِ مختلف صورت می گیرد.

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر را باید جشنواره «تنوع و تکنیک» نامید؛ جشنواره‌ای که مهمترین ویژگی آن که گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه قوت آن و گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه ضعف آن می‌شد، همین «تنوع و تکنیک» بود!

مهم‌ترین مطالب سرویس

ذبح حقوق مردم توسط دلالان در آشفته بازار توزیع ارز دولتی
تدبیر مفسده انگیز دولت در تنظیم بازار گوشت قرمز
تاملی درباب رسانه عدالتخواه و عدالتخواهی رسانه ای
عدالتخواهی یا نارضایتی‌سازی! مسئله این است
آخرین حربه موافقان افزایش حداقل سن ازدواج
اهانت به ۶۰۰ هزار بانوی ایرانی
نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس:
در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم
همه چیز درباره‌ ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی
دوربین مخفی در لواسان، بهشت آقازاده‌ها
نسیم آنلاین بررسی می‌کند
نان کانون وکلا در روغن آزمون وکالت
وقتی «عصرِ کلمه» کارکرد «کلمه» را می‌بلعد (۱)
استرسِ «فانِ» ما ایرانی‌ها
فارس گزارش می دهد
در جست و جوی مقصر بوی تهران!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین