توسعه روابط نظامی قطر و حزب عدالت ترکیه

عنوان

رجب طیب اردوغان بر این موضوع تاکید کرده که روابط ترکیه و قطر بر اساس اصل مهم برد - برد پیش می‌رود و از صنایع دفاعی گرفته تا تجارت٬ توریسم٬ انرژی و دیگر حوزه‌ها روابط این دو کشور روز به روز در حال پیشرفت است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه سُل خبر٬ همکاری های نظامی بین ترکیه و قطر در سالیان گذشته عمق بیشتری پیدا کرده و این دو کشور در بخش صنایع دفاعی برای همکاری های بیشتر برنامه دارند.

دامنه همکاری نظامی ترکیه و قطر به جایی رسیده که ترکیه حاضر شده نیمی از کارخانه بزرگ کامیون و خودروهای عظیم دیزلی BMC واقع در ازمیر را به قطر بفروشد و این نشانه ای برای تعمیق روابط ترکیه و قطر پس از دوران موسوم به بهار عربی تا ایستگاه کنونی است.

به تازگی در بخش انگلیسی روزنامه ینی شفق از رسانه های تبلیغاتی مهم حزب عدالت و توسعه مقاله ای به قلم جابر الحرمین منتشر شده که در آن به نقطه آغاز روابط ترکیه و قطر اشاره شده است.

در این مقاله آمده است که قدرت گرفتن روابط ترکیه و قطر از همان سال 2002 و پس از تاسیس و پیروزی حزب عدالت و توسعه آغاز شده است. از همان زمان قطری ها و اردوغان توافق کردند که در حوزه هایی همچون آموزش نیروهای نظامی و صنایع دفاعی و همچنین مبادلات تجاری و اقتصادی٬ روابط گسترده و عمیقی بین ترکیه و قطر شکل بگیرد.

در این مقاله همچنین به این موضوع اشاره شده که کمیته عالی همکاری های استراتژیک بین ترکیه و قطر در سال 2014 میلادی شکل گرفته و وظیفه اصلی این کمیته٬ تقویت روابط اقتصادی و دفاعی بوده است.

 توافقنامه های نظامی ترکیه و قطر

چند روز پیش در یکی از مقالات بنیاد خاورمیانه واشنگتن به روابط نظامی ترکیه و قطر اشاره شده و بر این مسئله انگشت گذاشته شد که نخستین توافقنامه بین ترکیه و قطر در حوزه صنایع دفاعی در سال 2007 امضا شده است.

همچنین در سال 2012 میلای همکاری های گسترده نظامی به وجود آمده و توافق مهم تری بین ترکیه و قطر شکل گرفته و ترکیه حاضر شده که هواپیماهای بدون سرنشین خود را در اختیار قطر بگذارد.

البته جزئیات دقیق و اطلاعات کامل توافقنامه های نظامی بین قطر و ترکیه در اختیار رسانه ها گذاشته نشده است. کاملاً مشخص است که در چند سال گذشته تجارت سلاح رشد کرده و قطر سلاح های بیشتری از ترکیه تحویل گرفته است.

دیدار برهم صالح با امیر قطر در دوحه

همچنین در سال 2015 میلادی گام مهم در توسعه روابط نظامی و دفاعی بین ترکیه و قطر این بود که در نیروهایمسلحترکیه٬درقطرصاحبیکپایگاهشدندوهمچنینبینسرویس هایاطلاعاتی قطر و ترکیه موافقت نامه تبادل اطلاعات امضا شد.

در مقابل تمام این اقدامات مثبت دفاعی که ترکیه در قطر صورت داده٬ 3 میلیارد دلار پول نقد به دست آمده و همچنین قطر تعهد داده که اگر روسیه علیه ترکیه تحریم گازی اعمال کند٬ نیازهای گازی این کشور را رفع خواهد کرد.

توافقنامه مشترک کارخانه تانک سازی

یکی از مهمترین توافقات ترکیه و قطر در حوزه صنایع دفاعی مرتبط با کارخانه تانک سازی است.

پیشتر اشاره شد که نیمی از کل کارخانه کامیون و خودروهای دیزلی عظیم BMC به قطر فروختهشد.حالامشخصشدهکهدولتکلکارخانهتانکسازی آلتای را نیز به کارخانه موتور دیزلی BMC فروخته است. چنین چیزی دقیقاً به این معنی است که تانک سازی آلتای به صورت نصف - نصف با قطر شریک شده است.

بر اساس اطلاعاتی که در Defense News منتشر شده است تولید مشترک تانک از سوی قطر و ترکیه یکی از نقاط اوج روابط بین دو کشور در حوزه صنایع دفاعی است، اما به خاطر برخی مسائل سیاسی این دو کشور نمی توانند محصول نهایی خود را به کشورهای دیگر بفروشند چرا که قطر به عنوان یکی از اعضای مهم شورای همکاری خلیج فارس تحت تحریم های جدی عربستان سعودی و امارات متحده عربی قرار دارد.

از دیگر سو ادهم سنجاق یکی از صاحبان صنایع مشهور ترکیه که همه او را به خاطر نزدیکی به حزب عدالت و توسعه و اردوغان می شناسند در پروژه BMC شریک شده است. چنین چیزی دقیقاً به این معنی است که این پروژه نظامی دفاعی بزرگ شراکتی است بین قطر و حزب عدالت و توسعه.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی را حل نخواهد کرد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: تشکیل وزارت بازرگانی هزینه و وقت زیادی را تلف خواهد کرد. اینکه دولت به بهانه ساماندهی وضعیت فعلی به دنبال تشکیل وزارت بازرگانی است، پذیرفتنی نمی‌باشد. با تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی حل نخواهد نشد. حتی می‌توان گفت مشکلات دیگری ایجاد می‌شود.

ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه

حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی شهادت جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی در حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را تسلیت گفتند.

گام دوم انقلاب اسلامی

در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی مردم ایران رهبر حکیم انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای راهبردی به تبیین حرکت انقلاب اسلامی لرای ایجاد تمدن اسلامی و زمینه‌سازی ظهور امام عصر پرداختند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

در گفتگو با عبدالحمید شهرابی کارشناس مسائل آمریکای لاتین
سناریوی جدید کاخ سفید در آمریکای لاتین
سید حسن نصرالله در گفتگو با المیادین؛
تمام گزینه‌های مقاومت روی میز است
کاخ سفید دستاوردهای ترامپ را در بیانیه‌ای تشریح کرد
خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی
درس‌های منبج برای کاخ سفید و انعطاف موقت ترامپ
سرنوشت دستور ترامپ برای خروج از سوریه چه خواهد بود؟
نجات نتانیاهو در گرو عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل
چرا دولت نتانیاهو تصمیم به برگزاری انتخابات زود هنگام گرفت؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین