ملکی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

سیاست گذاری واقعی به دنبال تعامل نهادهای حاکمیتی است

عنوان

دبیر شورای سیاست‌گذاری کنفرانس حکمرانی و سیاست‌گذاری عمومی گفت: تمرکز بر چالش‌های عمومی کشور بدون ورود به راهکار‌های مثبت و سازنده فایده‌ای ندارد،

علی ملکی دبیر شورای سیاست گذاری کنفرانس حکمرانی و سیاست گذاری عمومی در گفت وگو با خبرنگار حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به مساله  حکمرانی در کشور گفت: سیاست گذاری و حکمرانی موضوعاتی هستند که مسائل عمومی را در برگرفته  و به نوعی همه ذی نفعان، در یک رابطه متقابل قرار می گیرند.

ملکی با بیان اینکه  در طول ۴۰ سال  گذشته شاهد نقاط درخشان و نقاط ضعف در اداره کشور بودیم؛ افزود:  تمرکز بر هر بخش  بدون توجه  بر روی بخش دیگری خطاست، ما باید از موفقیت هایمان درس بگیریم و بدانیم در چه مواقعی می توانیم سیاست گذاری های دقیق و درستی داشته باشیم که به اهداف از پیش تعیین شده دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد: ما باید بدانیم در کجا نتوانستیم مشکلات و چالش های کشور را با ساز و کار های مناسب حل کنیم تا از تجربه های گذشته مسائل و مشکلات را بهبود ببخشیم؛ در همه جای دنیا هم به همین صورت است، تمرکز کردن بر روی بخش سیاه و رها کردن بخش سفید طبیعتاً خوب نیست. سال گذشته روی این موضوع کار کردیم که تحلیل و تمرکز بر چالش های عمومی کشور بدون ورود به راهکار های مثبت و سازنده فایده ای ندارد، به همین دلیل در کنفرانس سیاست گذاری عمومی امسال  با کمیته ها و کارگروه های تخصصی، علاوه بر بررسی چالش های موجود به نقاط موفقیت هم اشاره کردیم.

دبیر شورای سیاست گذاری کنفرانس حکمرانی افزود: اگر راه حل در تحلیل ها وجود نداشته باشد ما با ناامیدی مواجه می شویم. تمرکز بسیاری از کار گروه ها در این کنفرانس این بود که برخی مشکلات و مسائل را به سمت راه حل سوق دهند؛ به طور مثال در موضوع یارانه های انرژی که در کشور پر چالش شده است ما مدتی است در پژوهشکده خود روی این موضوع کار می کنیم و معتقدیم راه حل عملی بر روی این مسائل وجود دارد و این راه حل را در کفرانس حکمرانی با سیاست مداران و کارشناسان در میان می گذاریم و سعی می کنیم که آن ها را متقاعد کنیم که این راه حل را بپذیرند. 

ملکی در خصوص اهمیت پژوهش در موضوع سیاست گذاری گفت:  از راه حل های بدست آمده  می توان در نظام انتخاباتی مجلس، حکمرانی عام، استفاده از پلتفرم های جدید دیجیتال و توسعه بلاک چین، تأکید بر ادغام روش های نوآورانه جدید با استفاده از پلتفرم های تکنولوژی و افزایش مشارکت های مردمی اشاره کرد که امیدواریم این موارد محقق شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

در پیام نوروزی رهبر انقلاب اعلام گردید

سال ۹۸؛ سال «رونق تولید»

در دفاع از انقلاب

پیشرفت‌های علمی کشور توسط انسان‌های انقلاب اسلامی رخ داده است و به واقع بزرگترین دستاورد تمدنی انقلاب را باید تربیت انسان های انقلاب اسلامی دانست.

سنگین‌ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب‌شان می‌کنیم

در مقابل ایران دست به تهاجم حداکثری زده اند اما اگر ما به بسیج حداکثری امکانات و توانایی‌های خود اقدام کنیم، به فضل الهی سنگین ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب این کشور خواهیم کرد.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آیا آبادانی کشور و پیشرفت‌های علمی و فناورانه، دستاورد انقلاب اسلامی است؟
در دفاع از انقلاب
درپی شکایت صالحی امیری
الیاس نادران سکوت را شکست
روحانی در نشست خبری مشترک با نخست وزیر عراق:
آماده‌ایم در بازسازی عراق از همه توان و امکانات استفاده کنیم
با حکم رهبر معظم انقلاب؛
سید ابراهیم رئیسی، قاضی القضات شد
شرط تحقق گام دوم سیاست خارجی انقلابی:
«تحرک جدید نهضت بیداری‌اسلامی» توام با دیپلماسی‌عمومی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین