شرط تحقق گام دوم سیاست خارجی انقلابی:

«تحرک جدید نهضت بیداری‌اسلامی» توام با دیپلماسی‌عمومی

بیداری اسلامی؛ راهبرد ثابت انقلاب اسلامی در صدور انقلاب

گام دوم

« تحرّک جدید نهضت بیداری اسلامی بر اساس الگوی مقاومت» یکی از کلید واژه های اصلی ذکر شده در بیانیه گام دوم از سوی امام خامنه ای است؛ تحقق این امر ملتزم به وقوع و رفع کمبود اصلی دستگاه  سیاست خارجی جمهوری اسلامی در منطقه طی ۴ دهه اخیر است و آن عبارت است از «دیپلماسی عمومی و ارتباط با افکار عمومی جهان عرب اهل سنت»

نسیم آنلاین؛ محمدمحسن فایضی: « عزّت ملّی، روابط خارجی، مرزبندی با دشمن: این هر سه، شاخه‌هایی از اصلِ «عزّت، حکمت، و مصلحت» در روابط بین‌المللی‌اند. صحنه‌ی جهانی، امروز شاهد پدیده‌هایی است که تحقّق یافته یا در آستانه‌‌ی ظهورند: تحرّک جدید نهضت بیداری اسلامی بر اساس الگوی مقاومت در برابر سلطه‌ی آمریکا و صهیونیسم؛ شکست سیاست‌های آمریکا در منطقه غرب آسیا  و زمین‌گیر شدن همکاران خائن آنها در منطقه؛ گسترش حضور قدرتمندانه‌ی سیاسی جمهوری اسلامی در غرب آسیا و بازتاب وسیع آن در سراسر جهان سلطه. اینها بخشی از مظاهر عزّت جمهوری اسلامی است که جز با شجاعت و حکمت مدیران جهادی به دست نمی‌آمد. سردمداران نظام سلطه نگرانند...»

 تحرّک جدید نهضت بیداری اسلامی بر اساس الگوی مقاومت؛ رمز گام دوم سیاست خارجی انقلابی

جملات بالا کلیدی ترین و اصلی ترین بخش از بیانیه گام دوم انقلاب در خصوص سیاست خارجی و روابط خارجی انقلاب اسلامی دانست. تاکید بر سه اصل «عزت، حکمت و مصلحت» در کنار درک، فهم، باور و اهمیت دادن به تحرک جدید نهضت بیداری اسلامی مبتنی بر الگوی مقاومت را می توان اصلی ترین کلیدواژه ها و خط مشی سیاست خارجی انقلاب اسلامی در گام دوم دانست.

سه اصل «عزت، حکمت و مصلحت»، خود مبحثی مفصلی است که محل بحث نوشتار نیست؛ اما نهضت بیداری اسلامی، مفهومی است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد. نهضت بیداری اسلامی را می توان نقشه راه و رمز گام دوم سیات خارجه انقلابی پس از 4 دهه از عمر انقلاب اسلامی ایران دانست.

 

بیداری اسلامی؛ راهبرد ثابت انقلاب اسلامی در صدور انقلاب

شاید بتوان دقیق‌ترین تعریف و خواسته از صدور انقلاب را در سخنانی از امام خامنه‌ای فهم نمود که در این خصوص می‌گویند: «رسانه‌های صهیونیستی و دستگاه‌های استعماری عالم، جمهوری اسلامی را به صدور انقلاب منسوب می‌کند. اگر صدور انقلاب به معنای صدور مواد منفجره و ایجاد جنجال و اغتشاش در میان ملت‌ها و کشورهای دیگر باشد، این تهمت از دامان جمهوری اسلامی به‌کلی دور است. صادر کردن شر و فساد، متعلق به امریکا و دستگاه‌های جاسوسی و مخرب نظام‌های استکباری است. آن‌ها هستند که ناراحتی و اغتشاش و ناامنی را در میان ملت‌ها می‌برند و به نا حق در کار و زندگی و امور داخلی آن‌ها دخالت می‌کنند... اگر صدور انقلاب به معنای صدور فرهنگ قرآنی و انسان‌ساز اسلام است، این درست است و به آن نیز افتخار می‌کنیم. ما وظیفه‌ی خود می‌دانیم که با صدای بلند و توان بالا، مفاهیم و ارزش‌ها و احکام و معارف اسلامی را که مایه‌ی نجات ملت‌ها و مستضعفان و مظلومان است، اشاعه دهیم. ما احساس می‌کنیم که اگر به این تکلیف عمل نکنیم، مقصریم.

«امید»، «باور به حکومت اسلامی» و «آزادی جوامع اسلامی» را می‌توان سه مؤلفه اصلی صدور انقلاب نامید. سه مولفه ای که اصلی ترین موتور تحرک بیداری اسلامی و نهضت انقلابی الگوی مقاومت در منطقه هستند. در این مسیر محور مقاومت توانسته است با پیروزی های راهبردی و موفقیت های پی در پی که بخشی از آنان به صورت کلی در بیانیه گام دوم هم ذکر شده است، تا حدودی بخش مهمی از اهداف خود را کسب نماید و دشمن را ناکام بگذارد. پیروزی در فتنه شام، تجربه موفق آمیز در جنگ های 33، 22، 51 و در آخر 2 روزه جریان های مقاومت در مقابل رژیم صهیونیستی و ... بخشی از این نمونه هاست که به تعبیر امام خامنه ای بازتاب وسیعی در منطقه و فرامنطقه داشته و عرصه سیاسی هم دستاوردهای فراوانی برای انقلاب اسلامی و الگوی مقاومت داشته است.

 

سرمایه گذاری بر جامعه عربی اهل سنت؛ لازمه اساسی در  تحقق تحرک جدید نهضت بیداری اسلامی

اما علی رغم پیروزی های جبهه تفکر انقلاب اسلامی در قالب الگوی مقاومت که بخشی از آنان بالاتر اشاره شد، لازمه اصلی تحقق بیداری اسلامی و صدور این الگوی انقلابی علاوه بر کارآمدی و کسب نمونه های موفق آمیز رسوخ بر دل ها و تبیین دستاوردهایش برای افکارعمومی منطقه است.

باید گفت متاسفانه جمهوری اسلامی و محور مقاومت یا بهتر بگوییم «الگوی مقاومت» نتوانسته آنگونه که باید دستاوردها، اصول و سخن خود را با افکارعمومی منطقه ای بالاخص جامعه عربی اهل سنت در میان بگذارد. فتنه شام و تبلیغات وسیع رسانه های جبهه عربی علیه مقاومت وضعیت محور مقاومت در میان افکارعمومی را با چالش های بیشتری هم روبرو کرده است.

از آن جایی که الگوی صدور و نهضت بیداری اسلامی «انقلاب اسلامی ایران» بر بیداری امت های اسلامی استوار است، دیپلماسی عمومی قطعا الزام نخست و حیاتی این مسیر هست؛ به گونه ای که پیروزی های سیاسی یا حتی ایجاد دولت های مقاومت در بخش هایی از منطقه اسلامی بدون تحقق بیداری امت و جامعه اسلامی منطقه کمک چندانی بر تحقق الگوی مقاومت و تشکیل یک منطقه اسلامی نخواهد کرد.

 

ارسال نظر

آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!

عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد

آیا ایران بدون نفت شدنی است؟

متوقف شدن کامل صادرات و فروش نفت ایران امکان پذیر نیست و این مسئله حداقل یک برنامه بلند مدت میخواهد که البته امروز خوشبختانه به دلیل فقدان اجماع جهانی بر ضد ایران، در شرایط کنونی امکانپذیر نیست. اکنون 35 درصد اقتصاد ایران طبق لایحه بودجه 98 نفتی است،‌ این عدد باید امروز بسیار کمتر بود اما به برکت خوش بینی به برجام، امروز 35 درصد اقتصاد ما به نفت و درآمدهای نفتی وابسته است.

امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت

رسانه‌ها و فرماندهان گروه‌های تروریستی در سوریه طی هفته جاری ابراز امیدواری کرده‌اند تا با فرماندهی مستقیم آمریکا، وارد عملیات علیه محور مقاومت و جمهوری اسلامی ایران در سوریه شوند.

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

یوسفیان ملا درخصوص طرح تفکیک وزارت صمت گفت: تشکیل با عجله وزارت بازرگانی، بازتاب‌های بدی در وضعیت اقتصادی کشور خواهد داشت. دولت به جای تشکیل وزارت بازرگانی، قانون تمرکز را به درستی اجرا کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
درخواست مجوز روحانی برای جبران خسارات سیل
اجازه رهبر انقلاب برای برداشت از صندوق توسعه ملی
دلار آمریکا حکم ارز قاچاق پیدا می‌کند
حذف دلار از معاملات خارجی +متن طرح نمایندگان مجلس
۵ اقدام لازم برای مقابله با سیاست جدید امریکا
هدف ترامپ از «تروریست» اعلام کردن «سپاه» چیست؟