پشت پرده اصرار دولت برای احیا وزارت بازرگانی چیست؟ + فیلم

وزارت صنعت

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی مدعی شد: چون دولت در ایام انتخابات قول "وزارت بازرگانی" را به یک فرد داده است، اصرار دارد این وزارت‌خانه مستقل شود.

نسیم آنلاین: از سال ۱۲۸۵ تاکنون، وزارت بازرگانی ۱۱ بار در سایر وزارتخانه‌ها ادغام و سپس منتزع شده است.  به اعتقاد برخی از اقتصاددانان، توسعه صنعتی ایران در سال ۱۳۴۱ و پس از برچیده شدن بساط وزارت بازرگانی و درنتیجه محدودیت واردات سرعت گرفت ولی تُجار با اعمال فشار بر حاکمیت وقت، مجدداً این وزارت خانه را در سال ۱۳۵۳شمسی احیا کردند و با رونق دوباره واردات موجبات کند شدن روند صنعتی شدن ایران را فراهم آوردند.

 سال ۹۱ پس از وابستگی شدید کشور در واردات غذای اساسی، مجلس شورای اسلامی قانون «تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی» را تصویب کرد و پس از تصویب این قانون مترقی و با یکی شدن متولی تولید و بازار بخش کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی در سایه این قانون، طی سال‌های ۹۲ تا ۹۶، کارنامه قابل قبولی را از خود به نمایش گذاشت. در این راستا وزارت جهاد کشاورزی با ممانعت از واردات بی‌منطق برخی از کالاهای اساسی (گندم، برنج، روغن، گوشت مرغ، میوه و غیره) در برهه‌های لازم، بازار مناسبی را برای عرضه محصولات کشاورزان داخلی فراهم نمود که این امر موجب کاهش 5 میلیارد دلاری واردات محصولات کشاورزی و بهبود تراز تجاری این بخش شد.

 اما دولت یازدهم از ابتدای در دست گرفتن سکان اجرایی کشور به دنبال احیای وزارت بازرگانی و لغو قانون تمرکز است. به‌طوری‌که تنها طی دو سال اخیر، بحث احیای وزارت بازرگانی سه بار متوالی از سوی دولت در مجلس مطرح شده و همواره مورد مخالفت کمیسیون‌های تخصصی و قاطبه نمایندگان قرار گرفته است. بااین‌وجود، طی هفته‌های اخیر، مجدداً دولت بر لزوم تشکیل وزارت بازرگانی جهت تنظیم بازار تأکید می‌کند. برخی گمانه‌زنی‌ها پیرامون این اصرار غیرمنطقی مسئولان اجرایی برای احیای وزارت بازرگانی از سیاسی بودن این اقدام دولت خبر می‌دهد. در همین رابطه ابوالفضل روغنی گلپایگانی رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با رادیو اقتصاد در تاریخ 25 بهمن‌ماه گفت: «در دولت دوازدهم و در جریان انتخابات قرار بر این بود که یک وزیر به کابینه اضافه شود و آن‌هم بخش بازرگانی بود. قرار بود بخش بازرگانی از وزارت صنعت جدا شود و وزیر مستقلی داشته باشد. به یک فرد خاصی قول داده بودند که وزیرش کنند. وزارتخانه‌ها کامل شده بود و باید وزارت جدیدی تشکیل می‌شد.»

در تاریخ ۸ اسفند ۹۷، خود نمایندگان با تقدیم "طرح احیای وزارت تجارت, خدمات و بازرگانی" به هیئت رئیسه مجلس به نظر می‌رسد به خواسته غیرکارشناسی دولت تن داده اند. اما به راستی پشت پرده اصرار دولت چیست؟ 

گالری فیلم

دانلود فیلم:وزارت بازرگانی

ارسال نظر

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:

توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند

اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش

وزارت کشور رژیم آل سعود اعلام کرد ۳۷ شهروند این کشور را به اتهام فعالیت‌های تروریستی اعدام کرده است. این اعدام‌ها در واکنش به عملیات تروریستی داعش در مرکز تحقیقات «الزلفی» و کشته شدن چهار شهروند آل سعود صورت گرفته است.

عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد

 بالاخره یک سال پس از خروج آمریکا از برجام، دی‌روز با اعلام عدم تمدید معافیت‌های تحریم نفتی ایران، آخرین نفس دشمنیِ دشمنان در عرصه اقتصادی رقم خورد.

آیا ایران بدون نفت شدنی است؟

متوقف شدن کامل صادرات و فروش نفت ایران امکان پذیر نیست و این مسئله حداقل یک برنامه بلند مدت میخواهد که البته امروز خوشبختانه به دلیل فقدان اجماع جهانی بر ضد ایران، در شرایط کنونی امکانپذیر نیست. اکنون 35 درصد اقتصاد ایران طبق لایحه بودجه 98 نفتی است،‌ این عدد باید امروز بسیار کمتر بود اما به برکت خوش بینی به برجام، امروز 35 درصد اقتصاد ما به نفت و درآمدهای نفتی وابسته است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
تاملی در کاندیداهای انتخابات اتاق بازرگانی
اتاق بازرگانی یا اتاق واردات؟+ نمودار ‌
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین