راهبردهای دیپلماسی اقتصادی در دفاع اقتصادی

عنوان

یکی از راهکارهای مقابله با تحریم‌های اقتصادی از طریق کاهش آسیب‌پذیری و افزایش بازدارندگی اقتصادی کشور، دیپلماسی اقتصادی است.

باشگاه خبرنگاران پویا، جمهوری اسلامی ایران از ابتدای تأسیس با تحریم های اقتصادی ظالمانه و خصمانه دشمنان خود، در حوزه های تجاری، مالی، نفت و گاز، حمل و نقل، علم و فناوری و زیرساخت های ارتباطی مواجه بوده است. تحریم بر سازوکارهای و نهادهای اقتصادی کشور هدف تأثیر می گذارد و بسته به مقاوم بودن اقتصاد موجب شوک، اختلال، آسیب و بعضاَ بحران می گردد.

یکی از راهکارهای مقابله با تحریم های اقتصادی از طریق کاهش آسیب پذیری و افزایش بازدارندگی اقتصادی کشور، دیپلماسی اقتصادی است. دیپلماسی اقتصادی تلاقی دو حوزه اقتصاد و روابط بین المللی و خارجی است. دیپلماسی اقتصادی به دنبال تبدیل کردن منابع قدرت درون زای حوزه اقتصاد به قدرت واقعی و در نتیجه افزایش اقتدار اقتصادی کشور است. نیاز اساسی دراین باره مشخص شدن اصول و راهبردهای دیپلماسی اقتصادی با وجود نقش آفرینان بسیار و گستردگی فعالیت ها است، که بر اساس آن بتوان دفاع اقتصادی از جمهوری اسلامی ایران را محقق کرد.

جایگزین نمودن کشورهای سازمان همکاری شانگهای، با توجه به اتفاقات منطقه ای و افزایش روابط راهبردی میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهایی مانند روسیه، چین و هند می تواند آسیب های ناشی از تحریم های اقتصادی را کاهش دهد و قدرت منطقه ای کشور را افزایش دهد.  

پرداختن به اصل مفهوم یکی از ضرورت هایی است که اشتباهات محتمل در سیاست گذاری را کاهش می دهد. از این جهت به برخی از مهمترین تعاریفی که از دیپلماسی اقتصادی شده است، در ادامه می آید:

بعد از پایان جنگ سرد شرایط جدیدی در نظام بین الملل ایجاد شده است. اقتصاد و منافع اقتصادی نقشی محوری در سیاست های جهانی پیدا نموده اند. دولت ها دیگر اکنون تنها بازیگران عرصه بین الملل نیستند و شرکت های چندملیتی، سازمان های غیردولتی و حتی افراد در نظام بین الملل رو به افزایش است.

دیپلماسی اقتصادی در اصل ارتباط بین موضوعاتی است که هدف اصلی آنان تاثیرگذاشتن بر تصمیم های برون مرزی در فعالیت های اقتصادی است. (فعالیت هایی مانند صادرات، واردات، سرمایه گذاری، اعطای وام و کمک ها و مهاجرت که توسط دولت ها و بازیگران غیردولتی دنبال می شود).

دیپلماسی اقتصادی یک موضوع میان رشته ای با زمینه های اقتصاد بین المللی، اقتصاد سیاسی بین المللی و ادبیات روابط بین الملل است. افزایش توجه به دیپلماسی اقتصادی با هدف نفوذ بر فعالیت های اقتصادی برون مرزی ای می باشد که که توسط دولت ها و بازیگران غیر دولتی دنبال و پیگیری می گردد. دیپلماسی اقتصادی از روابط حکومت و نفوذ حکومت به منظور تحریک نمودن تجارت و سرمایه گذاری بین الملل و پوشش دادن محدوده وسیعی از نمایندگان بین المللی (از قبیل سفارت خانه ها ، کنسول گری ها و دیگر امکانات و تسهیلات حمایت کننده تجارت) و نهادهای داخلی (از قبیل دفاتر توسعه سرمایه گذاری و صادرات) و فعالیت های دو جانبه دیپلماتیک (از قبیل تجارت و ملاقات دولت ها) استفاده می نماید. دیپلماسی اقتصادی مرزهای وسیعی دارد و در آن موضوعاتی همچون اقتصاد، سیاست، دیپلماسی استراتژیک و سایر سازوکارهای بین المللی بحث می شود.

دیپلماسی اقتصادی به آن بخش از فعالیت های اقتصادی در روابط خارجی یک دولت اطلاق می شود که بر شناسایی و ایجاد فرصت های اقتصادی به ویژه در حوزه به کارگیری فرصت ها و مزیت های جهانی و کسب سهمی در بازارهای صادراتی برای تولید داخلی تأکید دارد.اولویت یافتن ملاحظات اقتصادی و تقدم منافع ملی با افزایش فعالیت های ناظر بر تعاملات دوجانبه و چندجانبه اقتصادی، ارتقاء روابط و همکاری با نهادهای مالی جهانی و منطقه ای در جهت بهره گیری از جایگاه آنان در فرآیندهای مذاکرات همه در راستای دیپلماسی اقتصادی اهمیت پیدا می کند. 

عوامل زیر موجب افزایش نقش دیپلماسی اقتصادی در سیستم نوین اقتصادی بین المللی گردیده است:

1. بین المللی کردن فرایند ها و تقویت وابستگی متقابل سیستم اقتصادی جهان به سمت ادغام منطقه ای و جهانی.

2.گسترش سریع حوزه اقتصاد بازار، آزادسازی اقتصادی و واکنش های ایشان از طریق تجارت و سرمایه گذاری بین المللی.

افزایش تعداد شرکت های اقتصادی جهانی از قبیل شرکت های فراملیتی، بانک ها، گروه های سرمایه گذاری تأثیر جدی بر سیاست های جهان و روابط بین الملل دارند. افزایش وابستگی اقتصادهای کشورهای تازه استقلال یافته به بازارهای جهان، سرمایه گذاری ها، تکنولوژی ها آنها را وادار می کند تا موقعیت شان در مشکلات نظامی و سیاسی بین المللی را تصحیح نمایند.

3. جهانی سازی اقتصاد جهانی؛ این نقش در یک سطح کمی و کیفی جدیدی، با ترکیب فرایند عمیق بین المللی کردن نیروهای فعال و تمایل شرکت های بین المللی به منظور وابسته کردن این فرایند ها به اهداف شان برای تقویت نمودن موقعیت پیشرو در بازار جهانی افزایش یافته است. افزایش اهمیت دیپلماسی اقتصادی به عنوان عاملی که به رشد جهانی شدن کشورها کمک می کند در حقیقت تمایل آن دسته از کشورهایی که می خواهند مزایای جهانی شدن را برای خود انحصاری نمایند، بی اثر می کنند.

4. اتخاذ روش های مدیریتی پیشرفته، انرژی کارآمد و تکنولوژی های جدید، سرمایه گذاری خارجی رشد همکاری بین کشورها و سازمان های بین المللی را تضمین می کند.

5. پیشرفت نوآوری در اقتصاد کشورها؛ در حقیقت کشور ها نیاز دارند یک تصویر مثبت از خود ایجاد کنند بنابراین جذب توریسم خارجی یک عامل تعیین کننده رشد اقتصادی و جذب سرمایه خارجی برای کشور قلمداد می گردد. 

مفهوم دیپلماسی اقتصادی زمانی می تواند در سیاست خارجی به کار گرفته شود که در وهله اول چالش های سه گانه فراروی خود را مدیریت و رفع نماید. این چالش ها عبارتند از: تنش میان امور سیاسی و اقتصادی ،تنش میان فشارهای بین المللی و داخلی ، تنش میان حکومت و سایر کنشگران مثل بخش خصوصی و سازمان های دولتی وحریم مالی.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

۱۲ توصیه مهم رهبر انقلاب به مجلس

مجلس نباید نماد تردید و خودکم‌بینی، یأس و ناامیدی، و بی‌اعتنایی و بی‌مبالاتی به مسائل کشور باشد

معاهدات مشکل‌دار را تصویب نکنید!

شما عصاره‌ی فضائل این ملتید. پس بدانید که چه‌کار باید بکنید. ️مجلس نباید نماد «تردید»، «خودکم‌بینی»، «یأس»، «ناامیدی» و «عدم توجه به مسائل کشور» باشد. مجلس نباید نگاهش به توانایی‌ها و ظرفیت‌های ملی مأیوسانه باشد.

اجاره‌نشین‌ها!

در این گزارش از مجموعه ویدئوهای "آوانت"، تلاش شده تا گوشه ای از مشکلات مستاجران پس از گرانی های اخیر مسکن زیر ذره بین قرار گیرد.

جدال روحانی با وعده‌هایش ادامه دارد...

در این کلیپ برخی وعده ها و شعارهای انتخاباتی روحانی که در پیروزی سهم بسزایی داشتند، مورد بررسی قرار گرفته تا مشخص شود چه مقدار از این وعده ها محقق شده است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

همکاری یک شرکت ایرانی با آلمانی‌ها و فرانسوی‌ها
دانش فنی تولید قطعات کلیدی قوای محرکه خودرو به کشور منتقل می‌شود
معاون سابق سازمان تامین اجتماعی مطرح کرد؛
آمار واقعی بیکاران ۷ میلیون نفر است نه ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار!
یک اقتصاددان: دولت، مخاطب اصلی در حرمت شرعی برای واردات کالاهای مشابه به کشور است
چینی ها از قاچاق کالا به ایران خوشحالند!/ مطمئن باشید دشمن در سازمان دهی تیم‌های قاچاق در کشور نقش جدی دارد
دولت حسن روحانی یک رکورد جدید برای خود به جای گذاشت
بانک مرکزی: ۲۷ درصد از خانوارهای ایرانی فاقد حتی یک فردِ شاغل هستند!
مشاور وزیر صنعت: ما به آنچه می‌خواستیم مثل خرید هواپیما و شراکت با توتال رسیده‌ایم
دلیلِ کند شدن ورود سرمایه خارجی به ایران بعد از برجام، متصل نبودن سوئیفت است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین