عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران:

شهردار تهران قراردادهای میلیاردی را در سامانه ثبت کند

عنوان

عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران گفت: از شهردار تهران می‌خواهیم که قراردادهای بالای یک میلیارد تومان که در این دوره منعقد شده را در سامانه اعلام شده ثبت و در دسترس عموم شهروندان قرار دهد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، بهاره آروین در تذکر پیش از دستور جلسه شورای شهر تهران اظهار کرد: شورای شهر تهران شفاف ترین پارلمان ایران است. امروز با گذشت تنها 3 ماه از آغاز به کار رسمی پنجمین دوره شورای شهر تهران، عملکرد این شورا استانداردهای بی سابقه از شفافیت پارلمانی در ایران را محقق کرده است.

وی تصریح کرد: شفافیت جزو وعده های انتخابی لیست امید بود و منتخبین پنجمین دوره شورای شهر تهران پایبندی خود به شفافیت را از همان ابتدا آغاز کرده اند و در روزهایی که هنوز به طور رسمی کار خود را شروع نکرده بودند با پخش زنده اینترنتی جلسات استماع برنامه های کاندیداهای سمت شهردار تهران، شهروندان را در جریان فرایند انتخاب شهردار قرار دادند و امری که الگوی شوراهای برخی شهرهای دیگر قرار گرفت و امید است شفافیت فرایند انتخابات شهردار به یک الگوی نهادمند برای همه دوره ها در شهرها تبدیل شود.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران بیان کرد: شفافیت شاه کلید مسائل امروز ما است، تحقق نظارت همگانی که با رصد و پیگیری هزاران شهروند دغدغه مند امکان پذیر می شود فقط در بستر شفافیت فرایندها و تصمیمات است که امکان بروز و ظهور می یابد و تنها با شفافیت سیستماتیک است که می توان روایت سوگیرانه مخالفان سیاسی و افشاگری های تخریب گرایانه از سیاسی کاری و بگویم بگویم های توخالی را خنثی کرد و افشاگری هایی که حتی در موارد مقرون به صحت نیز جز به تخریب اعتماد عمومی ثمره دیگری به دنبال ندارد.

آروین ادامه داد: اما نهال روبه شکوفایی شفافیت در شورای پنجم تنها زمانی به درختی تنومند و ریشه دار تبدیل خواهد شد که شفافیت به یک مطالبه عمومی تبدیل شود. زمانی که نه فقط شهروندان دیگر شهرهای استانداردهای محقق شده در پنجمین دوره شورای شهر تهران از شوراهای شهر سراسر کشور مطالبه کنند بلکه مهم تر از آن تمامی آحاد ملت همین حد از شفافیت از مجلس شورای اسلامی مطالبه کنند.

وی گفت: متاسفانه شاخص های شفافیت پارلمانی در مجلس شورای اسلامی طی 4 سال گذشته از حد آن چه در قانون اساسی آمده است ارتقای چندانی نیافته است و این در حالی است که آشکار شدن آرای موافق و مخالف به طرح ها و لوایح، ثبت این آرا در صورتجلسات و برقراری دسترسی عمومی روزآمد به صورتجلسات و مشروح مذاکرات، از حداقلی ترین ضرورت های تحقق شفافیت و نظارت همگانی است و امید آنکه به همت هیئت رئیسه مجلس و فراکسیون شفافیت در مجلس دهم ارتقای استانداردهای شفافیت مجلس شورای اسلامی به عنوان الگوی ملی پارلمان در ایران محقق شود.

آروین ادامه داد: شفافیت شاه کلید مسائل امروز ما است، فساد ریشه دوانده در رگ و پی شهرداری تهران از بین نمی رود جز با شفافیت سیستماتیک و از بین بردن رانت اطلاعات با برقراری دسترسی عمومی به اطلاعات در حوزه های مختلف و از همین روست که شهردار اصلاح طلب تهران آقای نجفی نه فقط صدور بخشنامه ضدفساد را به عنوان اولین اقدامات اصلاح طلبانه خود رقم زدند بلکه وی با هدف ارتقای استانداردهای شفافیت در شهرداری تهران انتشار عمومی جزئیات قراردادهای بالای یک میلیارد تومان را در دستور کاری خود قرار داده اند که امید است با جدیت و پیگیری وی در تحقق برنامه های ارائه شده نشان دهند، این برنامه نیز هرچه زودتر به سرانجام رسیده و جزئیات قراردادهای بالای یک میلیارد تومان که در دوره جدید مدیریت شهری منعقد شده است در دسترس عمومی شهروندان قرار گیرد.

وی در پایان گفت: پنجمین دوره شورای شهر تهران متعهدانه پایبند به تحقق شفافیت به عنوان یکی از اهداف اصلاح طلبان را حفظ خواهد کرد و به امید خدا استانداردهای شفافیت در شورای اسلامی روز به روز ارتقا خواهد داد اما واقعیت این است که از این پس بار اصلی حفظ و افزایش شفافیت بر دوش شهروندان است چرا که اگر شفافیت مطالبه عمومی نباشد، نه فقط شفافیت در سطح ملی و در مجلس شورای اسلامی محقق نخواهد شد، بلکه محتمل است با تغییر اعضای شورا در دوره های بعد، وضعیت به دوره های پیش از شورای پنجم بازگردد و برای اینکه باز هم پیشتر برویم، برای اینکه به عقب بازنگردیم ضروری است که شفافیت به یک مطالبه عمومی تبدیل شود.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

مروری بر ۷ وعده اقتصادی رئیس‌جمهور از پیش از انتخابات تا امروز

جدال روحانی با وعده‌هایش ادامه دارد...

موشن گرافیک "توتال"

در این موشن گرافیک سوابق همکاری شرکت ملی نفت و گاز ایران با شرکت فرانسوی توتال مورد بررسی قرار گرفته و خلف وعده های توتال به تصویر کشیده شده است.

اروپایی ها اگر جای مردم ایران بودند با امثال شرکت های فرانسوی چه می کردند؟!

پس از رفتن دوباره ی شرکت های پژو و توتال از ایران، دیدن این گزارش و واکنش مردم اروپا خالی از لطف نیست

داستان ۳۰۰ هزار سال از عمر جوون‌ ایرانی!

این قسمت از مجموعه ویدئوهای "کبریت" به موضوع سربازی و جوانان متخصصی که در این دوره تخصص شان را از دست می دهند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

سردار اشتری در حاشیه بازدید از پاسگاه مرزی خسروی؛
تحرکات گروهک های تروریستی در آن سوی مرزها خنثی می‌شود
معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی:
کارگران فاقد بیمه برای بیمه شدن اقدام کنند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین