روزنامه سوئیسی گزارش داد:

شرکت‌های سوئیسی به همکاری با ایران پایان می‌دهند

عنوان

یک روزنامه سوئیسی نوشت که در پی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران و با وجود تلاش اروپا برای امکان همکاری اقتصادی شرکت‌های اروپایی با ایران، شرکت‌های سوئیسی به همکاری با ایران پایان می‌دهند.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در حالی که اتحادیه اروپا تلاش می کند تا با خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران (برجام) راهکاری برای همکاری اقتصادی با ایران بیابد تا شرکت های اروپایی از پیامدهای اعمال مجدد تحریم های آمریکا در امان باشند، شرکت های سوئیسی در حال پایان دادن به همکاری خود با ایران و خروج از بازار این کشور هستند.

روزنامه «نویه زوریخر تسایتونگ» در این مورد نوشت که شرکت های ایرانی می خواهند تا پیش از آغاز شدن تحریم های آمریکا، تا جایی که می توانند خرید کنند.«تورج اعتضادی» مشاور اقتصادی و از بازرگانان سرشناس ایرانی در سوئیس معتقد است: « رابطه بازرگانی غرب با ایران مرده است.» همچنین «فیلیپ رایش» کارشناس تحریم ها هم این روزها کار زیادی دارد و در حال حاضر به شرکت های سوئیسی زیادی مشاوره می دهد. این شرکت ها می خواهند تا فعالیت های اقتصادی با ایران را که پیش از 8 ماه می (18 اردیبهشت)با ایران داشتند را ادامه دهند. هشتم ماه می، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که کشورش از برجام خارج می شود.

در این گزارش آمده است که تعداد اندکی از بانک ها که با ایران ارتباط بازرگانی دارند، مهلت پرداخت ها را کوتاه کرده اند. آنها می خواهند مطمئن بشوند که تا پیش از اعمال مجدد تحریم ها هیچگونه معامله ای با ایران نخواهند داشت. رایش به دوران پس از اعمال تحریم ها هم خوشبین نیست و می گوید: «احتمالا بیشتر شرکت های سوئیسی تصمیم می گیرند تا فعالیت های خود را در ایران متوقف کنند.» این اقدام فقط از بیم پیامدهای تحریم های آمریکا صورت نمی گیرد بلکه دشوار شدن شرایط در همکاری اقتصادی دلیل دیگر تصمیم شرکت های سوئیسی است. در همین راستا بسیاری از شرکت ها مدت هاست که در برابر پرداخت نقدی با ایران کار می کنند.

شرایط برای شرکت های سوئیسی که (هم اکنون هم) به راحتی کالا به ایران صادر نمی کنند، دشوارتر می شود و این موضوع شامل قراردادهایی می شود که برای سفارش ماشین و قطعات یدکی است و چنین معاملاتی هم می تواند شامل تحریم های آمریکا قرار گیرد.

البته اتحادیه اروپا در تلاش برای اقداماتی است که امکان همکاری شرکت های اروپایی با ایران را پس از خروج آمریکا از برجام فراهم کند با این حال اعتضادی به این اقدامات امیدی ندارد و می گوید که شرکت های اروپایی هرگز به دلیل اینکه با ایران رابطه اقتصادی را ادامه دهند، شرکت های آمریکایی را رها نخواهند کرد. وی می گوید: «سهم آمریکا از تولید ناخالص داخلی جهانی 25 درصد است و شرکت های اروپایی در صورتی که با آمریکا درگیر شوند، خطر بزرگی آنها را تهدید می کند.»

رایش هم تلاش مقامات اروپایی را اقدامی دارای پیامی سیاسی می بیند و این نتیجه این اقدام را اندک می بیند. وی بر این باور است: «هم اکنون شرکت های بزرگ اروپایی با بازار و ساختار مالی آمریکا ارتباط قوی دارند و به سختی می توان از خطرات ادامه همکاری اقتصادی با ایران جلوگیری کرد.»

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

بازارهای مولد فلج شده است

مالیات بر عایدی سرمایه؛ کلید قفل رکود مسکن

تورم به ۵۰ درصد خواهد رسید

فاطمی گفت: هنوز به تورم 49 درصدی سال 74 نرسیدیم، اما شاید تا پایان امسال برسیم!

تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!

حالا دیگر بعد از تجربه چند سال تولید برنامه‌های سینمایی در ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر در رسانه ملی، تقریبا می‌توان این برنامه‌ها را به تعبیر قدیمی‌ها «سرجهازی» تلویزیون در ایام برگزاری جشنواره فجر دانست! برنامه‌هایی که هر ساله تب و تاب ساخت آن‌ها از یک ماه قبل از آغاز جشنواره فیلم فجر به اوج خود می‌رسد و همه شبکه‌های رسانه ملی به فکر راه انداختن برنامه‌ای تخصصی در حوزه سینما و برای پوشش اخبار جشنواره فیلم فجر می‌افتند.

مانور بی‌بی‌سی فارسی برای جلوگیری از عرضه نفت در بورس

با توجه به اطلاعیه بورس انرژی به نظر میرسد که تمامی ضوابط لازم برای تضمین بازگشت بهای نفت فروخته شده در بورس در نظر گرفته شده است. بدین ترتیب با عرضه نفت در بورس و استفاده از توانمندی بخش خصوصی در صادرات نفت، میتوان بخشی از کاهش درآمدهای نفتی را بدون هیچ گونه ریسکی جبران کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

معاون موسسه نیاوران
تورم به ۵۰ درصد خواهد رسید
ضرورت تداوم عرضه نفت در بورس برای بی‌اثرکردن تحریم‌های آمریکا
مانور بی‌بی‌سی فارسی برای جلوگیری از عرضه نفت در بورس
نایب رئیس کنفدراسیون صادرات ایران
تحریم دلیل کاهش صادرات نیست
گوشت برزیلی در دست دلالان
گوشت قرمز به ۹۵هزارتومان می‌رسد
علی کاردر، مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت:
شرکت نفت زیان‌ده است
از ژن خوب تا چند شغله‌ها
۴۱ مشاور برای ۴ وزیر +جدول
روایت وزیر اسبق اقتصادی از نقش شیخ‌نشین‌ها در بازار ایران
فیلم: چگونه امارات در بازار ارز ایران خرابکاری می‌کند؟
کارشناس نفت و گاز در گفتگو با نسیم‌آنلاین:
فروش ریالی نفت در بورس مشکلی برای منابع ارزی کشور ایجاد نمی‌کند
چرا بودجه شرکتهای دولتی در مجلس بررسی نمی‌شود؟!
۶۰درصد بودجه برای ۴ شرکت دولتی!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین