روزنامه سوئیسی گزارش داد:

شرکت‌های سوئیسی به همکاری با ایران پایان می‌دهند

عنوان

یک روزنامه سوئیسی نوشت که در پی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران و با وجود تلاش اروپا برای امکان همکاری اقتصادی شرکت‌های اروپایی با ایران، شرکت‌های سوئیسی به همکاری با ایران پایان می‌دهند.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در حالی که اتحادیه اروپا تلاش می کند تا با خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران (برجام) راهکاری برای همکاری اقتصادی با ایران بیابد تا شرکت های اروپایی از پیامدهای اعمال مجدد تحریم های آمریکا در امان باشند، شرکت های سوئیسی در حال پایان دادن به همکاری خود با ایران و خروج از بازار این کشور هستند.

روزنامه «نویه زوریخر تسایتونگ» در این مورد نوشت که شرکت های ایرانی می خواهند تا پیش از آغاز شدن تحریم های آمریکا، تا جایی که می توانند خرید کنند.«تورج اعتضادی» مشاور اقتصادی و از بازرگانان سرشناس ایرانی در سوئیس معتقد است: « رابطه بازرگانی غرب با ایران مرده است.» همچنین «فیلیپ رایش» کارشناس تحریم ها هم این روزها کار زیادی دارد و در حال حاضر به شرکت های سوئیسی زیادی مشاوره می دهد. این شرکت ها می خواهند تا فعالیت های اقتصادی با ایران را که پیش از 8 ماه می (18 اردیبهشت)با ایران داشتند را ادامه دهند. هشتم ماه می، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که کشورش از برجام خارج می شود.

در این گزارش آمده است که تعداد اندکی از بانک ها که با ایران ارتباط بازرگانی دارند، مهلت پرداخت ها را کوتاه کرده اند. آنها می خواهند مطمئن بشوند که تا پیش از اعمال مجدد تحریم ها هیچگونه معامله ای با ایران نخواهند داشت. رایش به دوران پس از اعمال تحریم ها هم خوشبین نیست و می گوید: «احتمالا بیشتر شرکت های سوئیسی تصمیم می گیرند تا فعالیت های خود را در ایران متوقف کنند.» این اقدام فقط از بیم پیامدهای تحریم های آمریکا صورت نمی گیرد بلکه دشوار شدن شرایط در همکاری اقتصادی دلیل دیگر تصمیم شرکت های سوئیسی است. در همین راستا بسیاری از شرکت ها مدت هاست که در برابر پرداخت نقدی با ایران کار می کنند.

شرایط برای شرکت های سوئیسی که (هم اکنون هم) به راحتی کالا به ایران صادر نمی کنند، دشوارتر می شود و این موضوع شامل قراردادهایی می شود که برای سفارش ماشین و قطعات یدکی است و چنین معاملاتی هم می تواند شامل تحریم های آمریکا قرار گیرد.

البته اتحادیه اروپا در تلاش برای اقداماتی است که امکان همکاری شرکت های اروپایی با ایران را پس از خروج آمریکا از برجام فراهم کند با این حال اعتضادی به این اقدامات امیدی ندارد و می گوید که شرکت های اروپایی هرگز به دلیل اینکه با ایران رابطه اقتصادی را ادامه دهند، شرکت های آمریکایی را رها نخواهند کرد. وی می گوید: «سهم آمریکا از تولید ناخالص داخلی جهانی 25 درصد است و شرکت های اروپایی در صورتی که با آمریکا درگیر شوند، خطر بزرگی آنها را تهدید می کند.»

رایش هم تلاش مقامات اروپایی را اقدامی دارای پیامی سیاسی می بیند و این نتیجه این اقدام را اندک می بیند. وی بر این باور است: «هم اکنون شرکت های بزرگ اروپایی با بازار و ساختار مالی آمریکا ارتباط قوی دارند و به سختی می توان از خطرات ادامه همکاری اقتصادی با ایران جلوگیری کرد.»

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

ماده ۲۹ قانون برنامه ششم اجرا نمی‌شود

شفاف‌ سازی حقوق و مزایای دریافتی؛ چشم به راه اقدام انقلابی مجلس

تاثیر سقوط ارزش ریال بر اقتصاد عراق

علیرغم فضیلت بسیار بالای زیارت کربلا در روز عرفه، گزارش‌های میدانی از عراق نشان می‌دهد درآمد این کشور از زوار خارجی به میزان قابل توجهی پایین آمده است. به نظر می‌رسد مسأله کاهش ارزش ریال، افزایش شدید قیمت هواپیما و بالاخره ناآرامی‌های اخیر عراق از مهم‌ترین عللی باشند که درآمد مذهبی عراق را به پایین‌ترین حد خود طی ده سال اخیر رسانده است!

ستاد تنظیم بازار عملا تعطیل است

ستاد تنظیم بازار که در دولت دوازهم و با وزیر صنعت شدن محمد شریعتمداری به او سپرده شده بود، در سخت ترین روزهای سال 97 به خواب عجیب زمستانی فرو رفته و عملا نظاره گر گرانی فروشی بی ضابطه بازار کالاهای اساسی مردم است و نشانی از تدبیر و تصمیمات مهم در این ستاد وجود ندارد.

سیاست آمریکا جنگ‌افروزی و کشتار مسلمانان بدست یکدیگر است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی به حجاج بیت‌الله الحرام با اشاره به سیاست جنگ‌افروزانه آمریکا در میان مسلمانان، تأکید کردند: باید با هوشیاری این سیاست شیطانی را خنثی کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

انتقاد ۷عضو کمیسیون کشاورزی به گرانی‌
ستاد تنظیم بازار عملا تعطیل است
پاسخ رسمی دولت به عدم خرید نفت ایران توسط کره جنوبی
واردات برخی کالاهای کره‌ای به کشور ممنوع شده است
پیگیری‌ سرمایه‌گذاری خارجی ۱۰۰ میلیون دلاری
سرمایه گذاری IIIC در دیجی کالا انجام نخواهد شد حتی یک سنت
مدیرعامل اسبق شرکت پشتیبانی امور دام:
۶ دلیل گرانی گوشت و مرغ
گزارش نسیم آنلاین از یک راهکار مقابله با تحریم نفت
انحصار طلبی وزارت نفت، مانع اصلی فروش نفت در بورس
هدف آمریکا «کنترل افکار عمومی» است
پنج گزاره درباره تحریم‌های جدید آمریکا
گزارش کارشناسی شبکه کانون های تفکر ایران منتشر شد
فروش ریالی نفت در بورس، راهکار بی اثر کردن تحریم فروش نفت ایران
موسی الرضا ثروتی، نماینده سابق مجلس:
سیف بانک مرکزی را بی‌برنامه اداره کرد
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین