روزنامه سوئیسی گزارش داد:

شرکت‌های سوئیسی به همکاری با ایران پایان می‌دهند

عنوان

یک روزنامه سوئیسی نوشت که در پی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران و با وجود تلاش اروپا برای امکان همکاری اقتصادی شرکت‌های اروپایی با ایران، شرکت‌های سوئیسی به همکاری با ایران پایان می‌دهند.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در حالی که اتحادیه اروپا تلاش می کند تا با خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران (برجام) راهکاری برای همکاری اقتصادی با ایران بیابد تا شرکت های اروپایی از پیامدهای اعمال مجدد تحریم های آمریکا در امان باشند، شرکت های سوئیسی در حال پایان دادن به همکاری خود با ایران و خروج از بازار این کشور هستند.

روزنامه «نویه زوریخر تسایتونگ» در این مورد نوشت که شرکت های ایرانی می خواهند تا پیش از آغاز شدن تحریم های آمریکا، تا جایی که می توانند خرید کنند.«تورج اعتضادی» مشاور اقتصادی و از بازرگانان سرشناس ایرانی در سوئیس معتقد است: « رابطه بازرگانی غرب با ایران مرده است.» همچنین «فیلیپ رایش» کارشناس تحریم ها هم این روزها کار زیادی دارد و در حال حاضر به شرکت های سوئیسی زیادی مشاوره می دهد. این شرکت ها می خواهند تا فعالیت های اقتصادی با ایران را که پیش از 8 ماه می (18 اردیبهشت)با ایران داشتند را ادامه دهند. هشتم ماه می، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که کشورش از برجام خارج می شود.

در این گزارش آمده است که تعداد اندکی از بانک ها که با ایران ارتباط بازرگانی دارند، مهلت پرداخت ها را کوتاه کرده اند. آنها می خواهند مطمئن بشوند که تا پیش از اعمال مجدد تحریم ها هیچگونه معامله ای با ایران نخواهند داشت. رایش به دوران پس از اعمال تحریم ها هم خوشبین نیست و می گوید: «احتمالا بیشتر شرکت های سوئیسی تصمیم می گیرند تا فعالیت های خود را در ایران متوقف کنند.» این اقدام فقط از بیم پیامدهای تحریم های آمریکا صورت نمی گیرد بلکه دشوار شدن شرایط در همکاری اقتصادی دلیل دیگر تصمیم شرکت های سوئیسی است. در همین راستا بسیاری از شرکت ها مدت هاست که در برابر پرداخت نقدی با ایران کار می کنند.

شرایط برای شرکت های سوئیسی که (هم اکنون هم) به راحتی کالا به ایران صادر نمی کنند، دشوارتر می شود و این موضوع شامل قراردادهایی می شود که برای سفارش ماشین و قطعات یدکی است و چنین معاملاتی هم می تواند شامل تحریم های آمریکا قرار گیرد.

البته اتحادیه اروپا در تلاش برای اقداماتی است که امکان همکاری شرکت های اروپایی با ایران را پس از خروج آمریکا از برجام فراهم کند با این حال اعتضادی به این اقدامات امیدی ندارد و می گوید که شرکت های اروپایی هرگز به دلیل اینکه با ایران رابطه اقتصادی را ادامه دهند، شرکت های آمریکایی را رها نخواهند کرد. وی می گوید: «سهم آمریکا از تولید ناخالص داخلی جهانی 25 درصد است و شرکت های اروپایی در صورتی که با آمریکا درگیر شوند، خطر بزرگی آنها را تهدید می کند.»

رایش هم تلاش مقامات اروپایی را اقدامی دارای پیامی سیاسی می بیند و این نتیجه این اقدام را اندک می بیند. وی بر این باور است: «هم اکنون شرکت های بزرگ اروپایی با بازار و ساختار مالی آمریکا ارتباط قوی دارند و به سختی می توان از خطرات ادامه همکاری اقتصادی با ایران جلوگیری کرد.»

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آب پاکی دبیر اجرایی FATF روی دست حامیان دولت

هیچ تضمینی برای خروج ایران از فهرست سیاه وجود ندارد

کدخدایی: اصلاح فوری قانون انتخابات ضروری است

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: اصلاح قانون انتخابات ضرورتی انکارناپذیر است.

ایران دستور کار اجلاس FATF

اعضای گروه ویژه اقدام مالی از روز یکشنبه با یک فهرست کار گردهم می‌آیند که از جمله موارد این فهرست ارزیابی میزان پیشرفت ایران در تحقق برنامه اجرایی توافق شده بین دو طرف است.

متأسفانه قانع کننده نبود

آیت الله مکارم شیرازی در پی سخنان اخیر رییس قوه قضائیه در خصوص اظهارات ایشان در مورد بدهکاران مهریه، نامه‌ای سرگشاده به وی ارسال کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

دبیر هیات امنای صندوق ذخیره ارزی در دولت اصلاحات:
تیم اقتصادی دولت ضعیف، ناتوان و بی‌انگیزه است
محمدجواد آذری جهرمی در گفت وگو با رادیو تهران؛  
درباره فیلتر شدن اینستاگرام دستور و ابلاغی صادر نشده است
در نشست کارشناسی صادرات نفت مطرح شد
ضرورت انعطاف وزارت نفت در قبال سازوکار تسویه در بورس
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
تضمینی برای خروج از لیست سیاه FATF وجود ندارد
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین:
FATF  ابزاری سیاسی در دست آمریکا است
حجت‌الاسلام پناهیان در سوگواره هنر و حماسه:
نیازمند گروه‌های جهادی که مردم را پولدار کنند، هستیم
نقوی حسینی:‌ آمریکایی ها به دنبال تحریم نقطه ای ایران هستند
سه تهدید پیوستن ایران به «FATF»
حیف و میل بیت المال در صندوق بازنشستگی صنعت نفت!
در صندوق بازنشستگی صنعت نفت چه خبر است؟
مصوبه مهم شورای هماهنگی اقتصادی همچنان روی زمین!
عرضه نفت در بورس، اثبات قانون‌گرایی
معادله محاسبه تورم در گفتگو با معاون اسبق وزیر اقتصاد
از افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت کالاها تا تورم ۱۳ درصدی
ایروانی وزیر اقتصاد دوران دفاع مقدس
سیاست دولت دربرابر قیمت ارز انفعالی است
رئیس هیئت مدیره جامعه صنعت کفش ایران:
سیاست‌های یک شبه دولت صنعت کفش را زمین زده است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین