روزنامه سوئیسی گزارش داد:

شرکت‌های سوئیسی به همکاری با ایران پایان می‌دهند

عنوان

یک روزنامه سوئیسی نوشت که در پی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران و با وجود تلاش اروپا برای امکان همکاری اقتصادی شرکت‌های اروپایی با ایران، شرکت‌های سوئیسی به همکاری با ایران پایان می‌دهند.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در حالی که اتحادیه اروپا تلاش می کند تا با خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران (برجام) راهکاری برای همکاری اقتصادی با ایران بیابد تا شرکت های اروپایی از پیامدهای اعمال مجدد تحریم های آمریکا در امان باشند، شرکت های سوئیسی در حال پایان دادن به همکاری خود با ایران و خروج از بازار این کشور هستند.

روزنامه «نویه زوریخر تسایتونگ» در این مورد نوشت که شرکت های ایرانی می خواهند تا پیش از آغاز شدن تحریم های آمریکا، تا جایی که می توانند خرید کنند.«تورج اعتضادی» مشاور اقتصادی و از بازرگانان سرشناس ایرانی در سوئیس معتقد است: « رابطه بازرگانی غرب با ایران مرده است.» همچنین «فیلیپ رایش» کارشناس تحریم ها هم این روزها کار زیادی دارد و در حال حاضر به شرکت های سوئیسی زیادی مشاوره می دهد. این شرکت ها می خواهند تا فعالیت های اقتصادی با ایران را که پیش از 8 ماه می (18 اردیبهشت)با ایران داشتند را ادامه دهند. هشتم ماه می، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که کشورش از برجام خارج می شود.

در این گزارش آمده است که تعداد اندکی از بانک ها که با ایران ارتباط بازرگانی دارند، مهلت پرداخت ها را کوتاه کرده اند. آنها می خواهند مطمئن بشوند که تا پیش از اعمال مجدد تحریم ها هیچگونه معامله ای با ایران نخواهند داشت. رایش به دوران پس از اعمال تحریم ها هم خوشبین نیست و می گوید: «احتمالا بیشتر شرکت های سوئیسی تصمیم می گیرند تا فعالیت های خود را در ایران متوقف کنند.» این اقدام فقط از بیم پیامدهای تحریم های آمریکا صورت نمی گیرد بلکه دشوار شدن شرایط در همکاری اقتصادی دلیل دیگر تصمیم شرکت های سوئیسی است. در همین راستا بسیاری از شرکت ها مدت هاست که در برابر پرداخت نقدی با ایران کار می کنند.

شرایط برای شرکت های سوئیسی که (هم اکنون هم) به راحتی کالا به ایران صادر نمی کنند، دشوارتر می شود و این موضوع شامل قراردادهایی می شود که برای سفارش ماشین و قطعات یدکی است و چنین معاملاتی هم می تواند شامل تحریم های آمریکا قرار گیرد.

البته اتحادیه اروپا در تلاش برای اقداماتی است که امکان همکاری شرکت های اروپایی با ایران را پس از خروج آمریکا از برجام فراهم کند با این حال اعتضادی به این اقدامات امیدی ندارد و می گوید که شرکت های اروپایی هرگز به دلیل اینکه با ایران رابطه اقتصادی را ادامه دهند، شرکت های آمریکایی را رها نخواهند کرد. وی می گوید: «سهم آمریکا از تولید ناخالص داخلی جهانی 25 درصد است و شرکت های اروپایی در صورتی که با آمریکا درگیر شوند، خطر بزرگی آنها را تهدید می کند.»

رایش هم تلاش مقامات اروپایی را اقدامی دارای پیامی سیاسی می بیند و این نتیجه این اقدام را اندک می بیند. وی بر این باور است: «هم اکنون شرکت های بزرگ اروپایی با بازار و ساختار مالی آمریکا ارتباط قوی دارند و به سختی می توان از خطرات ادامه همکاری اقتصادی با ایران جلوگیری کرد.»

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

۱۲ توصیه مهم رهبر انقلاب به مجلس

مجلس نباید نماد تردید و خودکم‌بینی، یأس و ناامیدی، و بی‌اعتنایی و بی‌مبالاتی به مسائل کشور باشد

معاهدات مشکل‌دار را تصویب نکنید!

شما عصاره‌ی فضائل این ملتید. پس بدانید که چه‌کار باید بکنید. ️مجلس نباید نماد «تردید»، «خودکم‌بینی»، «یأس»، «ناامیدی» و «عدم توجه به مسائل کشور» باشد. مجلس نباید نگاهش به توانایی‌ها و ظرفیت‌های ملی مأیوسانه باشد.

اجاره‌نشین‌ها!

در این گزارش از مجموعه ویدئوهای "آوانت"، تلاش شده تا گوشه ای از مشکلات مستاجران پس از گرانی های اخیر مسکن زیر ذره بین قرار گیرد.

جدال روحانی با وعده‌هایش ادامه دارد...

در این کلیپ برخی وعده ها و شعارهای انتخاباتی روحانی که در پیروزی سهم بسزایی داشتند، مورد بررسی قرار گرفته تا مشخص شود چه مقدار از این وعده ها محقق شده است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

همکاری یک شرکت ایرانی با آلمانی‌ها و فرانسوی‌ها
دانش فنی تولید قطعات کلیدی قوای محرکه خودرو به کشور منتقل می‌شود
معاون سابق سازمان تامین اجتماعی مطرح کرد؛
آمار واقعی بیکاران ۷ میلیون نفر است نه ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار!
یک اقتصاددان: دولت، مخاطب اصلی در حرمت شرعی برای واردات کالاهای مشابه به کشور است
چینی ها از قاچاق کالا به ایران خوشحالند!/ مطمئن باشید دشمن در سازمان دهی تیم‌های قاچاق در کشور نقش جدی دارد
دولت حسن روحانی یک رکورد جدید برای خود به جای گذاشت
بانک مرکزی: ۲۷ درصد از خانوارهای ایرانی فاقد حتی یک فردِ شاغل هستند!
مشاور وزیر صنعت: ما به آنچه می‌خواستیم مثل خرید هواپیما و شراکت با توتال رسیده‌ایم
دلیلِ کند شدن ورود سرمایه خارجی به ایران بعد از برجام، متصل نبودن سوئیفت است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین