کمبود تولیدات و مواد اولیه، دلیل عدم عرضه کاغذ در بورس کالا

عنوان

مدیرعامل یک شرکت بورسی گفت: با وجود پذیرش ورق کاغذ در بورس کالا اما به دلیل کمبود تولیدات و مواد اولیه، امکان عرضه این کالا در بورس فراهم نشده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، امیرحسین اسماعیل پور صبح امروز در نشست خبری خود با خبرنگارارن در خصوص وضعیت صنعت بسته بندی در ایران گفت: در سال گذشته برای کاغذهای بسته بندی معادل 850 هزار تن تولید رقم خورد؛ این در حالی است که در امسال این میزان با افزایش 150 هزار تنی روبه رو خواهد شد.

مدیرعامل شرکت کارتن سازی ایران افزود: در حال حاضر 74 کارخانه بسته بندی در صنعت کاغذ وجود دارد که با ظرفیتی معادل با 2 میلیون 155 هزار تن تولید فعالیت می کند.

به گفته این مقام مسئول، با وجود فعال بودن این کارخانجات با ظرفیت 50 درصدی و مشکلاتی در زمینه تأمین خمیر کاغذ و آخال، تولید ورق کارتن در سال گذشته 680 هزار تن و در سالجاری بالغ بر 340 هزار تن تا این لحظه بوده است.

وی اظهار داشت: از کل ظرفیت 500 هزار تنی تولید معادل با 340 هزار تن به عنوان تولید واقعی از سوی شرکت های کارتن سازی و بسته بندی محقق شده است.

اسماعیل پور با اشاره به این که در 5 ماه نخست امسال معادل به 160 هزار تن از تولیدات کارخانجات به کشورهای مختلفی همچون گرجستان، افغانستان، ترکمنستان، امارات، قطر، عراق، بحرین، روسیه، انگلیس و فرانسه صادر شده است گفت: این موضوع ناشی از استقبال از محصولات ایرانی و نیز اختلاف قیمت دلاری بوده که برای متقاضیان خارجی خرید کاغذ از ایران به صرفه بوده است.

وی ادامه داد: بیشتر صنایع بسته بندی در صنایع غذایی و مصرفی جامعه متمرکز می شود. در این راستا از حدود دو ماه قبل صادرات کاغذ منع شد، اما دوباره این تصمیم به اجرا گذاشته شده است.

مدیرعامل شرکت کارتن سازی ایران همچنین با اشاره به عدم تخصیص ارز دولتی برای واردات کاغذ افزود: در حال حاضر تولید یخچال یا گاز و هر کالای دیگری اگر به درستی بسته بندی نشود، مشکلاتی را برای تولیدکننده و مصرف کننده در بر خواهد داشت و این موضوع باعث شده، تا امروز کارخانجات تولید لوازم خانگی با مشکلات دو چندان مواجه باشند.

وی با بیان اینکه شرکت کارتن سازی ایران در سال 1338 راه اندازی شده است، افزود: در سال های گذشته استراتژی تناژمحور در شرکت کارتن سازی ایران در حالی حاکم بود که با استقرار استراتژی سودمحور ضمن کاهش آسیب های احتمالی و بهینه سازی انرژی نسبت به کاهش نرخ استهلاک و همچنین وصول مطالبات شرکت اقدام شده است.

مدیرعامل این شرکت بورس همچنین از انعقاد قرارداد بلندمدت با صنایع بالادستی کاغذسازی به منظور خرید کاغذ با نرخی کمتر از قیمت بازار آزاد خبر داد و گفت: با وجود پذیرش ورق کاغذ در بورس کالا اما به دلیل کمبود تولیدات و مواد اولیه، امکان عرضه این کالا در بورس فراهم نشد.

وی افزود: 80 درصد مشتریان کارتن سازی ایران شامل شرکت های معتبر بورسی از جمله در زمینه پالایش روغن، شوینده ها و شرکت های غذایی هستند و برنامه افزایش سرمایه صد درصدی از محل آورده نقدی و حتی بررسی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی های ثابت را در دستورکار خود دارد.

این مقام مسئول در خصوص برنامه های این شرکت در زمینه تجاری سازی و ارائه محصولات جدید در زمینه بسته بندی و حمل و نقل وسایل نیز گفت: خرید ماشین آلاتی همچون دستگاه رنگساز و یا واگذاری دارایی های غیرمولد و مازاد در دستور کار شرکت بوده که می تواند به پیشبرد استراتژی سودمحور شرکت کمک نماید.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

کاخ سفید دستاوردهای ترامپ را در بیانیه‌ای تشریح کرد

خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی

در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم

یحیی کمالی پور پیرامون کمبود وکیل در کشور گفت: ما در کشور با کمبود وکیل روبرو هستم و این تعداد از وکیل بنابر نیازهای جامعه نیست.

لابی برای ابقا رئیس صندوق بازنشستگی!

گزارش‌ها از نهایی شدن خداحافظی جمشید تقی زاده، از ریاست صندوق بازنشستگی کشوری حکایت دارد. آنطور که خبرنگار «نود اقتصادی» دریافته است، جمشید تقی‌زاده با همه مقاومت‌ها برای ماندن در این مسئولیت، مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان شده و باید هرچه سریعتر صندلی ریاست بر این صندوق را ترک گوید.

تحلیلی بر وضعیت جامعه در ماجرای حمله سگ‌ها به یک کودک در لواسان

ما در وضعیتی بدونِ «کنشگریِ هدفمند» تنها مشغولِ «واکنش» به اتفاقاتیم! واکنش هایی که حتی زمینه سازِ شکل گیریِ عمل و جریاناتِ عملی نیز نشده و یا اگر می شوند محدود و معدود است. این میزان از «واکنش» در شرایطِ بی عملی، زمینه سازِ شکل گیریِ «توهمِ عملِ موثر» است

مهم‌ترین مطالب سرویس

معاون موسسه نیاوران
تورم به ۵۰ درصد خواهد رسید
ضرورت تداوم عرضه نفت در بورس برای بی‌اثرکردن تحریم‌های آمریکا
مانور بی‌بی‌سی فارسی برای جلوگیری از عرضه نفت در بورس
نایب رئیس کنفدراسیون صادرات ایران
تحریم دلیل کاهش صادرات نیست
گوشت برزیلی در دست دلالان
گوشت قرمز به ۹۵هزارتومان می‌رسد
علی کاردر، مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت:
شرکت نفت زیان‌ده است
از ژن خوب تا چند شغله‌ها
۴۱ مشاور برای ۴ وزیر +جدول
روایت وزیر اسبق اقتصادی از نقش شیخ‌نشین‌ها در بازار ایران
فیلم: چگونه امارات در بازار ارز ایران خرابکاری می‌کند؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین