کمبود تولیدات و مواد اولیه، دلیل عدم عرضه کاغذ در بورس کالا

عنوان

مدیرعامل یک شرکت بورسی گفت: با وجود پذیرش ورق کاغذ در بورس کالا اما به دلیل کمبود تولیدات و مواد اولیه، امکان عرضه این کالا در بورس فراهم نشده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، امیرحسین اسماعیل پور صبح امروز در نشست خبری خود با خبرنگارارن در خصوص وضعیت صنعت بسته بندی در ایران گفت: در سال گذشته برای کاغذهای بسته بندی معادل 850 هزار تن تولید رقم خورد؛ این در حالی است که در امسال این میزان با افزایش 150 هزار تنی روبه رو خواهد شد.

مدیرعامل شرکت کارتن سازی ایران افزود: در حال حاضر 74 کارخانه بسته بندی در صنعت کاغذ وجود دارد که با ظرفیتی معادل با 2 میلیون 155 هزار تن تولید فعالیت می کند.

به گفته این مقام مسئول، با وجود فعال بودن این کارخانجات با ظرفیت 50 درصدی و مشکلاتی در زمینه تأمین خمیر کاغذ و آخال، تولید ورق کارتن در سال گذشته 680 هزار تن و در سالجاری بالغ بر 340 هزار تن تا این لحظه بوده است.

وی اظهار داشت: از کل ظرفیت 500 هزار تنی تولید معادل با 340 هزار تن به عنوان تولید واقعی از سوی شرکت های کارتن سازی و بسته بندی محقق شده است.

اسماعیل پور با اشاره به این که در 5 ماه نخست امسال معادل به 160 هزار تن از تولیدات کارخانجات به کشورهای مختلفی همچون گرجستان، افغانستان، ترکمنستان، امارات، قطر، عراق، بحرین، روسیه، انگلیس و فرانسه صادر شده است گفت: این موضوع ناشی از استقبال از محصولات ایرانی و نیز اختلاف قیمت دلاری بوده که برای متقاضیان خارجی خرید کاغذ از ایران به صرفه بوده است.

وی ادامه داد: بیشتر صنایع بسته بندی در صنایع غذایی و مصرفی جامعه متمرکز می شود. در این راستا از حدود دو ماه قبل صادرات کاغذ منع شد، اما دوباره این تصمیم به اجرا گذاشته شده است.

مدیرعامل شرکت کارتن سازی ایران همچنین با اشاره به عدم تخصیص ارز دولتی برای واردات کاغذ افزود: در حال حاضر تولید یخچال یا گاز و هر کالای دیگری اگر به درستی بسته بندی نشود، مشکلاتی را برای تولیدکننده و مصرف کننده در بر خواهد داشت و این موضوع باعث شده، تا امروز کارخانجات تولید لوازم خانگی با مشکلات دو چندان مواجه باشند.

وی با بیان اینکه شرکت کارتن سازی ایران در سال 1338 راه اندازی شده است، افزود: در سال های گذشته استراتژی تناژمحور در شرکت کارتن سازی ایران در حالی حاکم بود که با استقرار استراتژی سودمحور ضمن کاهش آسیب های احتمالی و بهینه سازی انرژی نسبت به کاهش نرخ استهلاک و همچنین وصول مطالبات شرکت اقدام شده است.

مدیرعامل این شرکت بورس همچنین از انعقاد قرارداد بلندمدت با صنایع بالادستی کاغذسازی به منظور خرید کاغذ با نرخی کمتر از قیمت بازار آزاد خبر داد و گفت: با وجود پذیرش ورق کاغذ در بورس کالا اما به دلیل کمبود تولیدات و مواد اولیه، امکان عرضه این کالا در بورس فراهم نشد.

وی افزود: 80 درصد مشتریان کارتن سازی ایران شامل شرکت های معتبر بورسی از جمله در زمینه پالایش روغن، شوینده ها و شرکت های غذایی هستند و برنامه افزایش سرمایه صد درصدی از محل آورده نقدی و حتی بررسی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی های ثابت را در دستورکار خود دارد.

این مقام مسئول در خصوص برنامه های این شرکت در زمینه تجاری سازی و ارائه محصولات جدید در زمینه بسته بندی و حمل و نقل وسایل نیز گفت: خرید ماشین آلاتی همچون دستگاه رنگساز و یا واگذاری دارایی های غیرمولد و مازاد در دستور کار شرکت بوده که می تواند به پیشبرد استراتژی سودمحور شرکت کمک نماید.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!

عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد

آیا ایران بدون نفت شدنی است؟

متوقف شدن کامل صادرات و فروش نفت ایران امکان پذیر نیست و این مسئله حداقل یک برنامه بلند مدت میخواهد که البته امروز خوشبختانه به دلیل فقدان اجماع جهانی بر ضد ایران، در شرایط کنونی امکانپذیر نیست. اکنون 35 درصد اقتصاد ایران طبق لایحه بودجه 98 نفتی است،‌ این عدد باید امروز بسیار کمتر بود اما به برکت خوش بینی به برجام، امروز 35 درصد اقتصاد ما به نفت و درآمدهای نفتی وابسته است.

امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت

رسانه‌ها و فرماندهان گروه‌های تروریستی در سوریه طی هفته جاری ابراز امیدواری کرده‌اند تا با فرماندهی مستقیم آمریکا، وارد عملیات علیه محور مقاومت و جمهوری اسلامی ایران در سوریه شوند.

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

یوسفیان ملا درخصوص طرح تفکیک وزارت صمت گفت: تشکیل با عجله وزارت بازرگانی، بازتاب‌های بدی در وضعیت اقتصادی کشور خواهد داشت. دولت به جای تشکیل وزارت بازرگانی، قانون تمرکز را به درستی اجرا کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
تاملی در کاندیداهای انتخابات اتاق بازرگانی
اتاق بازرگانی یا اتاق واردات؟+ نمودار ‌