لطفعلی بخشی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه

۲۰ درصد مشکلات اقتصادی تحت تاثیر تحریم‌هاست

سال ۹۸ سخت‌ترین سال اقتصادی در دهه‌ّای اخیر خواهد بود

لطفعلی بخشی

لطفعلی بخشی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه درباره اقتصاد ایران در سال ۹۸ به «نود اقتصادی» گفت سال آینده از لحاظ اقتصادی سال دشواری خواهد بود، شاید بتوان گفت که سال ۱۳۹۸ سخت ترین سال چند دهه اخیر کشور ما از لحاظ اقتصادی باشد.

لطفعلی بخشی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه درباره اقتصاد ایران در سال 98 به «نود اقتصادی» گفت سال آینده از لحاظ اقتصادی سال دشواری خواهد بود، شاید بتوان گفت که سال 1398 سخت ترین سال چند دهه اخیر کشور ما از لحاظ اقتصادی باشد.

وی درباره تعیین قیمت دلار در بودجه نیز گفت: دولت یک قیمتی را برای دلار در لایحه بودجه اعلام می کند اما بعد شاهد هستیم که کالاهای اساسی با قیمت اعلام شده به دست مردم نمی رسد. بهتر بود دولت قیمت دلار را واقعی تر تعیین می‌کرد، زیرا هم به نفع دولت و هم به نفع کشور بود.

این اقتصاددان درباره وضعیت ماههای آینده بازار ارز نیز تصریح کرد: بانک مرکزی در چندماه اخیر بهتر عمل کرده، امیدواریم بتواند همین سیاست را ادامه دهد و جلوی جهش های قیمت ارز را بگیرد.

وی افزود: اینکه قیمت ارز در ماههای آینده بالاتر می رود یا پایین تر می آید، بستگی به سیاستهای دولت دارد که الان از آن اطلاع نداریم، اما به نظر می رسد دولت میخواهد قیمت دلار را در همین محدوده فعلی حفظ کند.

بخشی در پاسخ به این سوال که چه میزان از مشکلات فعلی اقتصادی ناشی از تحریم ها و چه میزان ناشی از تصمیمات دولت است، گفت: به نظر من 80 درصد مشکلات ناشی از تصمیمات داخلی و 20 درصد ناشی از تحریمهاست.

این استاد دانشگاه همچنین درباره افزایش قیمت بنزین و تاثیر آن بر اقتصاد در شرایط کنونی و هزینه های خانوارها نیز به «نود اقتصادی» اظهار داشت: افزایش قیمت بنزین درست و منطقی است، اما باید یک برنامه جامع برای آن باشد، در واقع پیامدهای افزایش قیمت بنزین باید بدرستی مدیریت شود.

وی افزود: اگر قرار است درآمد ناشی از افزایش قیمت بنزین مثلا صرف حقوق کارمندان دولت و اضافه کار شود، درست نیست؛ ولی اگر قرار است صرف کارهای عمرانی شود، قابل توجیه است، هرچند امیدوار نیستم که این درآمد واقعا صرف کارهای عمرانی شود، چراکه دستگاههای دولتی ما در هدر دادن پول استاد هستند و مهارت زیادی دارند.

ارسال نظر

آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!

عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد

آیا ایران بدون نفت شدنی است؟

متوقف شدن کامل صادرات و فروش نفت ایران امکان پذیر نیست و این مسئله حداقل یک برنامه بلند مدت میخواهد که البته امروز خوشبختانه به دلیل فقدان اجماع جهانی بر ضد ایران، در شرایط کنونی امکانپذیر نیست. اکنون 35 درصد اقتصاد ایران طبق لایحه بودجه 98 نفتی است،‌ این عدد باید امروز بسیار کمتر بود اما به برکت خوش بینی به برجام، امروز 35 درصد اقتصاد ما به نفت و درآمدهای نفتی وابسته است.

امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت

رسانه‌ها و فرماندهان گروه‌های تروریستی در سوریه طی هفته جاری ابراز امیدواری کرده‌اند تا با فرماندهی مستقیم آمریکا، وارد عملیات علیه محور مقاومت و جمهوری اسلامی ایران در سوریه شوند.

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

یوسفیان ملا درخصوص طرح تفکیک وزارت صمت گفت: تشکیل با عجله وزارت بازرگانی، بازتاب‌های بدی در وضعیت اقتصادی کشور خواهد داشت. دولت به جای تشکیل وزارت بازرگانی، قانون تمرکز را به درستی اجرا کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
تاملی در کاندیداهای انتخابات اتاق بازرگانی
اتاق بازرگانی یا اتاق واردات؟+ نمودار ‌