گزارش «نسیم آنلاین» از تقدیم فاز ۱۱ پارس جنوبی به یک شرکت بدنام فرانسوی؛

سکوت عجیب شورای عالی امنیت ملی درباره امضای قرارداد با توتال!

عصر امروز با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی بین ایران و توتال امضا شد/ واگذاری فاز ۱۱ پارس جنوبی به توتال همزمان با برگزاری نشست سالیانه منافقین در فرانسه "بی تدبیری" نیست؟

زنگنه و جهانگیری

امروز در حالی قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با توتال امضا شد که تنها دو روز از برگزاری نشست سالیانه منافقین در پاریس می‌گذرد و همچنین این شرکت فرانسوی، کارنامه قابل قبولی از لحاظ فنی و مالی در پارس جنوبی ندارد.

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»: عصر امروز با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی بین شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی بین المللی به رهبری شرکت توتال فرانسه در باغ کوشک وزارت نفت در تهران امضا شد، قراردادی که ابهامات زیادی درباره آن مطرح است و کج سلیقگی عجیبی در تعیین زمان امضای آن رخ داده است.

توتال سهمی 50.1 درصدی در این کنسرسیوم دارد و شرکت های CNPC چین و پتروپارس ایران که سایر اعضای این کنسرسیوم هستند هم به ترتیب سهمی 30 و 19.9 درصدی در آن دارند. ارزش این قرارداد که اولین قرارداد با استفاده از مدل جدید قراردادهای نفتی(IPC)  با شرکت‌های خارجی در دولت یازدهم محسوب می شود، 4.8 میلیارد دلار و مدت زمان آن، 20 ساله است که قابلیت تمدید تا 25 سال هم دارد. قرار است اولین تولید این فاز 40 ماهه آغاز شود و ظرف ١٠ سال هزینه سرمایه‌گذاری آن از محل در اختیار قراردادن بخشی از محصول فاز ١١ پارس جنوبی یعنی میعانات گازی تسویه شود.

مقدمات بازگشت این شرکت فرانسوی به پارس جنوبی با امضای موافقتنامه اصولی یا HOA طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی بین توتال و شرکت ملی نفت ایران در 18 آبان ماه 95 فراهم شده بود. اخبار موجود حاکی از آن است که مدیرعامل توتال بعد از امضای این قرارداد با حسن روحانی،‌ رئیس جمهور هم دیدار کند. بهمن ماه 94 و چند روز بعد از اجرایی شدن برجام هم مدیرعامل توتال با روحانی در کشور فرانسه دیدار کرده بود.

سه نکته مهم درباره واگذاری فاز 11 پارس جنوبی به توتال

برخی نکات مهم درباره این قرارداد عبارتند از:

الف- زمان نامناسب امضای قرارداد: وزارت نفت در حالی امروز این قرارداد را با فرانسوی ها امضا خواهد کرد که تنها دو روز از برگزاری نشست سالیانه گروهک تروریستی منافقین در پاریس می گذرد، نشستی که همزمان با برگزاری سفر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان به فرانسه برگزار شده بود. انتظار می رفت که ایران در واکنش به برگزاری این نشست، تذکر جدی به فرانسه بدهد و حتی در روابط خود با این کشور اروپایی تجدید نظر کند تا بار دیگر شاهد تکرار این اتفاقات در فرانسه نباشیم. اما نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه با بی تدبیر دولتمردان یازدهم، قرار است امروز قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی با توتال امضا شود تا گام بزرگی در راستای تقویت همکاری های اقتصادی ایران و فرانسه برداشته شود!

ب-بی توجهی به مصوبات دولت: قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی با کنسرسیومی بین المللی به رهبری شرکت توتال فرانسه در حالی امضا می شود که هنوز ماده 8 سومین و آخرین مصوبه دولت درباره قراردادهای جدید نفتی (مصوبه 7 شهریورماه 95) درباره سازوکار رعایت ملاحظات امنیتی و حفاظتی در همکاری با شرکت‌های بین المللی و دسترسی آنها به اطلاعات محرمانه میادین نفتی کشور اجرایی نشده است. ماجرا از این قرارست که پیرو بند 8 پیوست نامه مقام معظم رهبری به رئیس جمهور درباره مدل جدید قراردادهای نفتی در تاریخ 13 تیرماه 95 مبنی بر اینکه سازوکارهای اعمال و رعایت ملاحظات امنیتی و حفاظتی در همکاری با شرکت‌های بین‌المللی و دسترسی آنها به اطلاعات محرمانه میادین نفتی کشور در این قراردادها در شورای عالی امنیت ملی مورد رسیدگی و جمع بندی قرار گیرد، دولت یازدهم در ماده 13 مصوبه 13 مردادماه 95، به این موضوع تا حدودی اشاره کرد. براساس متن این ماده مقرر شد: «قبل از تحویل اطلاعات مخازن نفت و گاز به شرکت‌های طرف مذاکره با شرکت ملی نفت ایران یا شرکت هایی که مایل به حضور در مناقصه های مربوط به اجرای طرح های موضوع این تصویبنامه هستند و صلاحیت اولیه‌شان به تایید شرکت ملی نفت ایران رسیده، این شرکت‌ها باید سند رازداری و حفظ محرمانگی اطلاعات را به امضا برسانند». با این وجود، پیرو تذکر نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزارت نفت که تعیین سازوکار رعایت ملاحظات امنیتی و حفاظتی در همکاری با شرکت های بین المللی و دسترسی آنها به اطلاعات محرمانه میادین نفتی کشور صرفاً در صلاحیت شورای عالی امنیت ملی است، دولت در قالب ماده 8 مصوبه 7 شهریورماه 95 درباره قراردادهای جدید نفتی به این موضوع اشاره کرد که متن این ماده بدین شرح است: «متن سند نمونه رازداری ومحرمانگی موضوع ماده 13 مصوبه هیأت دولت در خصوص شرایط عمومی ساختار و الگوی قراردادهای بالادستی نفت و گاز به تصویب شورای عالی امنیت ملی خواهد رسید». بر همین اساس انتظار می‌رفت که بعد از تصویب متن سند نمونه رازداری ومحرمانگی توسط شورای عالی امنیت ملی، مذاکرات با شرکت‌های خارجی از جمله توتال برای توسعه میادین نفتی و گازی صورت گیرد و اطلاعات این میادین در اختیار آنها قرار بگیرد، اما این امر تاکنون محقق نشده است.

ج- صلاحیت طرف قرارداد: در حالی امروز توسعه فاز 11 پارس جنوبی به توتال واگذار می شود که درباره صلاحیت‌های این شرکت برای اجرای این پروژه تردیدهای جدی وجود دارد:

الف- بیش از سه دهه است که شرکت توتال در توسعه بخش قطری میدان مشترک گازی پارس جنوبی با استفاده از مدل قراردادی مشارکت در تولید که به مراتب جذاب‌تر از مدلIPC  است، حضور دارد و شریک آن کشور است. بنابراین منطقی است که این شرکت فرانسوی از اطلاعات کسب شده در طرف ایران، برای افزایش تولید گاز در سمت قطر استفاده کند تا اهداف مشترک توتال با این کشور محقق شود و سهم ایران از گاز این میدان مشترک را کاهش دهد.

ب- توتال کارنامه خوبی در پارس جنوبی ندارد زیرا: 1- با بهانه‌گیری‌های مداوم این شرکت هیچ گاه توافقنامه توسعه فاز 11 پارس جنوبی که در سال 79 امضا شده بود تبدیل به قرارداد نشد و توسعه این فاز پارس جنوبی هشت سال به تاخیر افتاد، 2- توتال متهم است که به صورت آگاهانه و عمدی، فازهای 2 و 3 پارس جنوبی را به شیوه‌ای توسعه داده است که هم ایران از لایه‌های غیرمشترک با قطر به جای لایه‌های مشترک با این کشور برداشت کند و هم فازهای مرزی توسعه پیدا نکند و ایران به سمت توسعه بخش‌های مرکز پارس جنوبی حرکت کند. تاکنون مدیران این شرکت فرانسوی پاسخی به این انتقادها نداده‌اند و 3- توتال با پرداخت رشوه به مقامات ایرانی موفق شده است که پروژه توسعه فازهای 2 و 3 پارس جنوبی در دولت اصلاحات و در اواسط دهه هفتاد بدست بیاورد. این موضوع رسانه ای شده است و حتی این شرکت فرانسوی ضمن پذیرش این اتهام در دادگاه های آمریکا، به پرداخت جریمه 400 میلیون دلاری محکوم شده است.

بدون تردید، سکوت عجیب شورای عالی امنیت ملی درباره تخلف وزارت نفت در امضای قرارداد با توتال قبل از اجرای ماده 8 سومین مصوبه دولت درباره قراردادهای جدید نفتی (مصوبه 7 شهریورماه 95)، اقدامی غیرقابل توجیه است.

ارسال نظر

اثر گلخانه‌ای در مدیریت فرهنگی (۲)

خودکفایی و استقلال اقتصادی لازمه فعالیت‌های فرهنگی

شرح حدیث رهبر انقلاب درباره ریاست‌طلبی/ نباید دنبال ریاست بدویم

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: برخی‌ها برای نمایندگی مجلس خودشان را می‌کُشند؛ اگر راه پیدا نکنند یا صلاحیّتش را تأیید نکنند یا رأی نیاورد، خودش را به آب و آتش و در و دیوار می‌زند که چرا نشد؛ این عقل و تدبیر نیست.

۲۰ درصد مشکلات اقتصادی تحت تاثیر تحریم‌هاست

لطفعلی بخشی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه درباره اقتصاد ایران در سال 98 به «نود اقتصادی» گفت سال آینده از لحاظ اقتصادی سال دشواری خواهد بود، شاید بتوان گفت که سال 1398 سخت ترین سال چند دهه اخیر کشور ما از لحاظ اقتصادی باشد.

نسبت اصلاح طلبان و روحانی در ششمین سال دولت تدبیر و امید!

اصلاح طلبان نباید از تبعات تصمیمی که در حمایت از روحانی در سال ۹۲ و 96 اتخاذ کردند، شانه خالی کنند و باید مسئولیت این حمایت را بپذیرند اگر دست اصلاح طلبان پشت روحانی نبود، معلوم نبود آیا دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی می‌توانست راهی پاستور شود یا خیر. از سوی دیگر موضوعی که اصلاح طلبان را به انتقاد از عملکرد روحانی وادار می کند پیش رو بودن دو انتخابات مهم است. انتخابات مجلس در سال 98 و انتخابات ریاست جمهوری 1400.

مهم‌ترین مطالب سرویس

لطفعلی بخشی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه
۲۰ درصد مشکلات اقتصادی تحت تاثیر تحریم‌هاست
عبدالملکی: تاثیر دلار بر قیمت کالاها ۱۲.۵درصد است
سیاست‌ دولت تاثیر تحریمها بر اقتصاد کشور را ۱۰ برابر کرد
بازی رسانه‌ای کی بود؟ کی بود؟ من نبودم!
جنگ زرگری یاران روحانی بر سر دلار ۴۲۰۰ تومانی
مدیر سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی در گفتگو با نسیم آنلاین
تعلل وزارت نفت دلیل توقف عرضه نفت در بورس
رئیس بنیاد توانمندسازی گندم کاران در گفتگو با نسیم آنلاین:
حمایت‌های شکننده دولت از تولید گندم؛ خودکفایی در معرض خطر
افشاگری مشاور ولی‌اله سیف درباره فساد در نظام بانکی؛
ارزش اغلب بانک‌ها منفی است
هشدار توکلی به روسای قوای سه گانه؛
از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید
۷ نکته درباره اظهارات قائم مقام بانک مرکزی
آمارسازی برای لاپوشانی رکورد زدن نقدینگی
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با نسیم آنلاین:
استمرار عرضه نفت در بورس؛ شرط رونق خرید نفت توسط بخش خصوصی
برای نخستین ماشین اپل؛
دستخط استیو جایز حراج می شود
مهدی محمدی در اینستاگرام به اشتراک گذاشت:
سایه قتل جمال‌خاشقجی برتحولات منطقه‌ای و بین‌المللی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین