ژاپن تایمز:

پیونگ یانگ هنوز اقدامی جهت تخریب تاسیسات هسته‌ای خود انجام نداده است

عنوان

با وجود ادعاهای دونالد ترامپ که به نقل از کیم جونگ اون اعلام کرده بود کره شمالی در حال از میان بر داشتن تاسیسات هسته‌ای خود است یک سایت دیده‌بان فعالیت‌ هسته‌ای کره شمالی گزارش داد که این کشور هنوز اقدام موثری را در راستای نابودی تاسیسات هسته‌ای خود انجام نداده است.

به گزارش ایسنا به نقل از ژاپن تایمز، با وجود ادعای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه کیم جونگ اونگ، رهبر کره شمالی به وی گفته است یکی از تاسیسات اصلی آزمایش (موشکی) را «همین حالا از بین برده» است، بر اساس بررسی تصاویر ماهواره‌ای اخیر، ظاهراً کره شمالی هنوز کار برچیدن هیچ یک از شش تاسیسات معروف آزمایش موتور و پرتاب موشک، و دو جایگاه آزمایش پرتاب خود را آغاز نکرده است.

پایگاه اینترنتی ۳۸ نورت در گزارشی که جمعه منتشر شد، اعلام کرد تصاویر ماهواره ای اخیر که از کیفیت بالایی برخوردار است، هیچ گونه فعالیتی را نشان نداده است که بتوان آن را به ادعای ترامپ ربط داد. ترامپ این اظهارات را سه‌شنبه در نشست خبری پس از نشست تاریخی با کیم در سنگاپور بیان کرد.

وی گفت: رئیس کیم به من گفته است که کره شمالی اکنون در حال از بین بردن یک تاسیسات بزرگ آزمایش موتور موشک است. این امر در سند امضا شده (قید نشده است)، ما پس از امضای توافق در این باره توافق کردیم. این چیز بزرگی است - قرار است تاسیساتی که آنها موشک‌هایشان را در آنجا آزمایش می کردند، خیلی زود نابود شود.

معلوم نبود که منظور وی، کدام تاسیسات است، اما بر اساس گزارش روزنامه چسون ایلبو، چاپ کره جنوبی، منظور، تاسیسات پرتاب ماهواره سوهائه در تنگچانگ-ری واقع در شمال غربی کره شمالی است؛ همان مکانی که رژیم کره شمالی سال گذشته موتور یک موشک بالستیک قاره پیما را در آن آزمایش کرد.

کره شمالی مارس سال گذشته احتراق موتور با سوخت مایع را آزمایش کرد. چهار ماه پس از آن آزمایش، موشک بالستیک قاره پیمای هوواسُنگ-۱۴ را با استفاده از همان موتور با موفقیت پرتاب کرد. گفته می شود دامنه برد این موشک حدود ۱۰ هزار کیلومتر است و و بخش عمده غرب آمریکا در تیررس حمله این موشک است.

به موجب گزارش نورث ۳۸، شش تاسیسات معروف آزمایش‌های موشکی کره شمالی عبارتند از: سکوی آزمایش کارخانه چامجین (تائه-سونگ) ماچین، سکوی آزمایش ایها-ری، تاسیسات آزمایش موتور راکت ماگونپو، سکوی شناور آزمایش نامپو، سکوی شناور آزمایش سینپو ساوت، سکوی آزمایش سینپو ساوت، تاسیسات آزمایش ماهواره تنگهائه (موسودان-ری)، و تاسیسات سوهائه.

ترامپ جمعه گفت وی و کیم رابطه بسیار دوستانه ای دارند. وی مدعی شد بن بست با کره شمالی که مسلح به سلاح هسته ای است تا حد زیادی حل شده است.

با وجود این، بسیاری از ناظران هنوز درباره توافق امضا شده بین سران آمریکا و کره شمالی در نشستشان در سنگاپور تردید دارند. به موجب این توافق مبهم، کره شمالی برای خلع سلاح هسته ای کامل شبه جزیره کره تلاش خواهد کرد.

کره شمالی ماه آوریل اعلام کرد همه آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی خود را متوقف می‌کند .این کشور در آستانه نشست کیم و ترامپ هم اعلام کرد تاسیسات مهم آزمایش هسته‌ای پونگی-ری را نابود کرده است. در این رویداد که به دقت برنامه ریزی شده بود، خبرنگاران برای مشاهده تخریب این تاسیسات دعوت شدند. با وجود این، تخریب ورودی‌های تونل این تاسیسات نیز با دیدگاه‌های تردیدآمیز رو به رو شده است، و کارشناسان می گویند تقریباً به راحتی می توان این مکان را بازگشایی کرد.

تاسیسات پونگی-ری محل هر شش آزمایش هسته ای کره شمالی بوده است، از جمله تازه‌ترین و قدرتمندترین آن که سپتامبر گذشته انجام شد و بر اساس ادعای کره شمالی مربوط به یک سلاح حرارتی هسته ای بود.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری اسپوتنیک روسیه در این باره نوشت: به اعتقاد کارشناسان مسائل سیاسی، آنچه در سند پایانی نشست سنگاپور بیش از هرچیز دیگری جلب توجه می‌کند، کلی گویی و نپرداختن به جزییات امتیازات احتمالی است که دو طرف از همدیگر گرفته‌اند .به رغم تاکید دو طرف بر تلاش برای برقراری صلحی پایدار و باثبات در شبه جزیره کره و وعده ترامپ برای اعطای تضمین‌های امنیتی به پیونگ یانگ، تقریبا هیچ نشان واقعی وجود ندارد که صحت بیانیه‌های علنی دو طرف را درباره این موضوع مهم و حساس ثابت کند.

کیم جونگ اون وعده داد که بدون هیچ قید و شرطی در جهت برچیدن کامل تسلیحات هسته‌ای شبه جزیره کره گام بردارد، ولی برای این کار هیچ جدول زمانی و جزییات چگونگی راستی آزمایی خلع سلاح هسته‌ای را ارائه نکرد. به بیان دیگر، برخلاف گذشته، هیچ تعریف دقیقی از عاری سازی هسته‌ای شبه جزیره کره - شامل کره شمالی و کره جنوبی - بیان نشد.

تا پیش از این، پیونگ یانگ همواره می‌گفت: در برابر خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی، سئول نیز باید همین کار را بکند و همه نظامیان و تجهیزات نظامی آمریکا از شبه جزیره کره خارج شوند.

گزارش‌ها حکایت از آن دارد که این سیاست پیونگ یانگ تغییر نکرده است. از این رو، بسیاری از کارشناسان و ناظران سیاسی می‌گویند نتایج و دستاوردهای نشست سنگاپور از واقعیات جهان بسیار فاصله دارند.

یویچی فوناباشی کارشناس مسائل سیاسی شبه جزیره کره و سردبیر سابق روزنامه آساهی ژاپن، در مصاحبه با نشریه اکونومیست گفت: اگر هیلاری کلینتون رئیس جمهور آمریکا بود و این سند نشست سنگاپور را امضا می‌کرد، ترامپ بلافاصله از او (کلینتون) به خاطر عاری سازی هسته‌ای جعلی و ساختگی شبه جزیره کره به شدت انتقاد می‌کرد. زیرا درج واژه «عاری سازی هسته‌ای» در متن سند پایانی نشست سنگاپور، بسیار زیرکانه است و هیچ مفهوم و معنای دقیقی ندارد.

اگرچه شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه‌های زیادی علیه کیم صادر کرده است، ولی در کاخ سفید صحبت از احتمال حضور رهبر کره شمالی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد تا پیش از پایان سال کنونی میلادی است. صحبت از این پیشنهاد نیز فراتر رفته است تا جایی که ترامپ گفته است در آینده نزدیک از کیم برای حضور در کاخ سفید دعوت خواهد کرد.

با تمام این اوصاف، گیج کننده‌ترین موضوع نشست ترامپ و کیم در سنگاپور، مطالبی بود که ترامپ درباره تجهیزات دفاعی آمریکا در شبه جزیره کره به زبان آورد. ترامپ گفت: تجهیزات نظامی پنتاگون که از چند دهه در شبه جزیره کره مستقر هستند، برچیده خواهند شد.

صحبت‌های رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با کیم مبنی بر اینکه رزمایش‌های نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی در منطقه بسیار تحریک آمیز هستند، همه ناظران سیاسی، متحدان رئیس جمهور آمریکا و اعضای کابینه او را سردرگم و گیج کرد. زیرا مقامات پکن و پیونگ یانگ در واکنش به تحرکات نظامی آمریکا در شبه جزیره کره از عبارت "تحریک آمیز" استفاده می‌کنند.

رئیس جمهور آمریکا همچنین گفت: تمرینات نظامی دراز مدت آمریکا با متحدان آسیایی واشنگتن "نادرست" هستند.
سازش کاری بیش از حد رئیس جمهور آمریکا در نشست سنگاپور به حدی بود که در توکیو و سئول پرچم‌های قرمز به سرعت بالا رفتند. فرماندهی نظامیان آمریکایی در کره جنوبی بلافاصله اعلام کرد تا زمانی که دستور العمل رسمی دریافت نکرده است، به تمرینات نظامی مشترک با نظامیان کره جنوبی ادامه می‌دهد. ناظران سیاسی می‌گویند اظهارات ترامپ درباره رزمایش‌های نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی غیرضروری بود و چه بسا به زیان او تمام شود.

جانکا اورتل، کارشناس مسائل امنیتی آسیا می‌گوید اگر ترامپ این مطالب را درباره رزمایش‌های مشترک آمریکا و کره جنوبی به زبان نمی‌آورد، شاید می‌توانست نشست سنگاپور را موفقیتی سیاسی توصیف کند. ولی رنجاندن و دوری جستن از متحدان آمریکا، ممکن است به شدت به ترامپ لطمه بزند. اورتل این اظهارات ترامپ را هدیه‌ای بزرگ برای چین خواند.

منبع: ایسنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

اسماعیل هنیه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد

جمعه؛ روز حرکت به سمت مسجد الاقصی

واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟

دوم تیرماه سال ۹۷ دولت ثبت سفارش و واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا را ممنوع اعلام کرد. اما بررسی‌ آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد اغلب کالاهای ممنوع شده در ماه‌های اخیر وارد کشور شده و به قانون جدید بی توجه بوده‌اند.

وکالت نباید انحصاری باشد

حجت الاسلام نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به انحصار حرفه وکالت در کشور گفت: باید حضور حقوق‌دانان و فارغ التحصیلان حقوق مملکت، در مسائل حقوقی و قضایی کشور بیشتر شود.

فیلم: ماجرای عجیب FATF در ایران

جلیل محبی در سخنانی در نشست هم‌اندیشی نخبگان با موضوع ابعاد حقوقی، اقتصادی و امنیتی FATF گفت: وقتی جمهوری اسلامی بنا ندارد اطلاعات مالی‌اش را خارجی‌ها بدهد،‌پس چرا عده‌ای به دنبال تصویب CFT و پالرمو هستند!

مهم‌ترین مطالب سرویس

نتیجه بررسی مرکز پژوهش‌های مجلس درباره برجام
الزامات FATF شرایط اقتصادی را بدتر می کند
در نشست هم‌اندیشی نخبگان با موضوع ابعاد حقوقی، اقتصادی و امنیتی FATF مطرح شد
فیلم: ماجرای عجیب FATF در ایران
رهبر انقلاب در دیدار مردم آذربایجان شرقی:
دشمن ضعیف است، مسئولین فریب نخورند
پیام رهبر انقلاب به مناسبت شهادت پاسداران انقلاب
ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه
بیانیه راهبردی رهبر حکیم انقلاب در آغاز دهه پنجم انقلاب
گام دوم انقلاب اسلامی
نگاهی به دستاوردهای انقلاب کبیر اسلامی ملت ایران
حاصل چهل سال
رهبر انقلاب در دیدار با فرماندهان نهاجا:
مرگ بر آمریکا از دهان ملت ایران نخواهد افتاد
جزئیات و چگونگی نحوه اجرای عفو و تخفیف مجازات‌ محکومان اعلام شد
عفو بزرگ
محمد جواد ایروانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
اینستکس همان ساز و کار نفت در برابر غذاست
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین