پژمانفر در گفت‌وگوی مشروح با فارس:

بی‌عرضگی مجلس باعث فشارهای افسارگسیخته و غیرکارشناسی دولت بر مردم شده است

عنوان

سخنگوی فراکسیون روحانیت مجلس گفت: امروز ناتوانی و بی‌عرضگی مجلس باعث شده که دولت به صورت افسارگسیخته و براساس تدابیر غیرکارشناسی به مردم فشار وارد می‌آورد.

حجت الاسلام نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر حفظ وحدت و پرهیز از تخریب اشخاص گفت: اینکه رهبر معظم انقلاب بر بحث وحدت تاکید داشتند به این معنا است که ما مناقشه ای نداشتیم اما این به این معنی نیست که در رفتار دولت دقت نداشته باشیم و بر آن نظارت نکنیم و نسبت به خطاهایی که دولت انجام می دهد مجلس سکوت کند. 

وی ادامه داد: اتفاقا این به این معنا است که در یک فضای تفاهمی هر کسی کار خودش را بکند، دولت وظایف اجرایی خود را انجام دهد و مجلس هم نظارت داشته باشد. 

سخنگوی فراکسیون روحانیت مجلس  اظهار داشت: امروز متاسفانه غلط ها و اشتباهات گذشته در حال تکرار شدن است وقتی عدد و رقم هایی که ما به عنوان نقدینگی در کشور داریم که هیچ کنترلی روی این موضوع وجود ندارد و یک نقدینگی بی حساب و کتاب و بی حدومرز را مشاهده می کنیم باز به بحث پیش فروش سکه مراجعه می کنیم و پیش فروش وسایل نقلیه مراجعه می کنیم که این کار کاملا غلط است. این کار نه تنها این مساله را حل نمی کند بلکه آن را پیچیده تر نیز می کند. 

پژمانفر خاطرنشان کرد: وقتی آمار پیش فروش سکه در نوبت قبل اعلام می شود و معلوم می شود که بیش از 50 درصد این پیش فروش ها توسط تعداد معدودی از افراد انجام شده این به این معنا است که این بازار بازاری نیست که با این روش کهنه و قدیمی و غیرقابل استفاده قابل کنترل باشد و بحران ایجاد شده در بازار کنترل شود.

وی افزود: آنچه که امروز در کشور وجود دارد فساد و عامل فساد زا است و جریان هایی که فساد را کنترل نمی کند و ما شاهد عدم نظارت بر مفاسد در کشور هستیم. 

سخنگوی فراکسیون روحانیت مجلس اظهار داشت: دولت مدتی است که اعلام کرده دلار با قیمت 4200 تومان را عرضه می کند مجلس باید دقیقا بداند که دلار 4200 تومانی به چه افرادی پرداخت شده شواهد فراوانی وجود دارد که دلار 4200 تومان به یک رانت در ارتباط با یکسری از افراد تبدیل شده است. 

پژمانفر خاطرنشان کرد: در ارتباط با ثبت سفارش ها به عنوان مثال فردی به عنوان بازرگان کالایی را ثبت سفارش می کند در حالی که کالای وارد شده در بازار جهانی مثلا 100 دلار است که این فرد آن را 200 دلار ثبت می کند و ارزی که به این بازرگان داده می شود برمبنای ثبت سفارش آن است. 

وی افزود: میان قیمت هایی که در سامانه ثبت سفارش بانک مرکزی ثبت می شود  و خریدهایی که صورت می گیرد تفاوت های زیادی وجود دارد و معلوم نیست این پول ها به کجا می رود و معلوم نیست ارزی که به دنبال ثبت سفارش به بازرگانان پرداخت می شود به کجا می رود و متاسفانه نظارتی بر این امر صورت نمی گیرد. 

سخنگوی فراکسیون روحانیت مجلس با بیان اینکه ما با پول پاشی در جامعه به شدت مخالف هستیم اظهار داشت: امروز دولت به صورت کاملا غیرکارشناسی و عجولانه در ارتباط با موضوع اقتصاد رفتار می کند و رفتارهای عوام پسندانه نمی تواند مشکلات دولت را در این باره حل و فصل کند. امروز دولت به شدت رفتارهای عوام پسندانه دارد و می خواهد و فوری صدا و سیما را به خط می کند که بگوید به عنوان مثال قیمت خودرو روز گذشته این مقدار بود و امروز کمی کاهش یافته در حالی که باید در این باره به قیمت قبلی خودرو توجه شود. 

پژمانفر خاطرنشان کرد: دولت از پنهان کاری رفتارهای خود و تصمیمات عجولانه اش بدون هماهنگی با مجلس باید پرهیز کند و مجلس هم باید ورود پیدا کند و مجلس با عنوان یک قوه نظارتی باید ترمز دولت را در ارتباط با رفتارهای آن که زندگی مردم را دچار استیصال کرده بکشد. امروز ناتوانی و بی عرضگی مجلس باعث شده که دولت به صورت افسارگسیخته و براساس تدابیر غیرکارشناسی به مردم وارد می کند.

وی افزود: امروز هیچ نوع کنترل و نظارتی بر روی قیمت اقلام ضروری و مورد نیاز مردم و همچنین خدمات ارائه شده به شهروندان وجود ندارد. دولت در این ارتباط کجاست. دولت چگونه دارد بازار را کنترل می کند؟ این موضوع موضوعی نیست که بشود فقط با گفتن ما چنین و چنان خواهیم کرد و با وعده دادن حل شود. 

سخنگوی فراکسیون روحانیت مجلس اظهار داشت: امروز با بی تدبیری دلاری که قیمتش بین 3 تا 4 هزار تومان بود که امروز به بیش از 7 هزار تومان رسیده و میلیاردها تومان با بی کفایتی و بی تدبیری از جیب فقرا درآورده شده و به جیب یکسری افراد شیاد و پول پرست مطلع به این مسائل و در دایره رانت ریخته شده است. 

پژمانفر با بیان اینکه با شعار نمی توان مشکلات را حل و فصل کرد اضافه کرد: دولت بپذیرد که در این باره اشتباه و کوتاهی کرده و بپذیرد که روش های کنترلی اش در مسائل اقتصادی اشتباه بوده و سوم اینکه تیم اقتصادی دولت کاملا ناتوان است. 

وی در پایان گفت: دولت باید از همه ظرفیت های کشور برای حل مشکلات اقتصادی استفاده کند و از تجربیات گذشته کشور در این زمینه بهره بگیرد و با یک برنامه ریزی مدون به سمت حل مشکلات پیش برود. 

انتهای پیام/

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

مدیر کل اسبق دفتر وزارتی وزارت نیرودلایل قطعی‌های اخیر برق را تشریح کرد

امید واهی به غرب مانع توسعه نیروگاه‌ها شد

اروپا از کودتای ترکیه با خبر بود؟

 پانزدهم جولای ی دو‌سال پیش بود که ترکیه به سرخط خبر‌های جهان بدل شد. کودتای نافرجام ترکیه که هنوز ابهامات زیادی در آن وجود دارد. چیزی که در سالگرد این کودتا باعث دوباره مطرح شدن آن شده، توئیت خاویر سولانا، دبیرکل اسبق ناتو و مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مبنی بر اطلاع داشتن اروپا و آمریکا از این کودتا بود.

شیعیان فوعه و کفریا از محاصره خارج می‌شوند

بر اساس این توافق حدود 7000 شهروند محاصره شده این دو شهر شیعه نشین از محاصره تروریست های "النصره، کتیبة التوحید والجهاد و تجمع سرایا داریا" خارج می‌شوند.

۸ اشتباه راهبردی تیم اقتصادی دولت

علیرغم تجربه بحران ارزی سال­های 90 و 91 و نیز ابلاغ سیاست­های کلی اقتصاد مقاومتی در بهمن ماه 1392 در راستای افزایش تاب­ آوری و مقاومت اقتصاد ایران در برابر تکانه­ های داخلی و بیرونی، همچنان طی ماه­ها و سالهای اخیر شاهد خطاهای راهبردی و تصمیمات اشتباه در دولت بودیم که موجبات کاهش 100 درصدی ارزش پول ملی طی هفت ماهه اخیر شد و به نوسانات لحظه ای دلار در بازار دامن زد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

امیرعبداللهیان در دیدار با سفیر سوریه در تهران:
همکاری تهران، مسکو و حزب الله در برقراری امنیت در سوریه موفق بود
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:
معامله قرن هرگز محقق نخواهد شد
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین