پژمانفر در گفت‌وگوی مشروح با فارس:

بی‌عرضگی مجلس باعث فشارهای افسارگسیخته و غیرکارشناسی دولت بر مردم شده است

عنوان

سخنگوی فراکسیون روحانیت مجلس گفت: امروز ناتوانی و بی‌عرضگی مجلس باعث شده که دولت به صورت افسارگسیخته و براساس تدابیر غیرکارشناسی به مردم فشار وارد می‌آورد.

حجت الاسلام نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر حفظ وحدت و پرهیز از تخریب اشخاص گفت: اینکه رهبر معظم انقلاب بر بحث وحدت تاکید داشتند به این معنا است که ما مناقشه ای نداشتیم اما این به این معنی نیست که در رفتار دولت دقت نداشته باشیم و بر آن نظارت نکنیم و نسبت به خطاهایی که دولت انجام می دهد مجلس سکوت کند. 

وی ادامه داد: اتفاقا این به این معنا است که در یک فضای تفاهمی هر کسی کار خودش را بکند، دولت وظایف اجرایی خود را انجام دهد و مجلس هم نظارت داشته باشد. 

سخنگوی فراکسیون روحانیت مجلس  اظهار داشت: امروز متاسفانه غلط ها و اشتباهات گذشته در حال تکرار شدن است وقتی عدد و رقم هایی که ما به عنوان نقدینگی در کشور داریم که هیچ کنترلی روی این موضوع وجود ندارد و یک نقدینگی بی حساب و کتاب و بی حدومرز را مشاهده می کنیم باز به بحث پیش فروش سکه مراجعه می کنیم و پیش فروش وسایل نقلیه مراجعه می کنیم که این کار کاملا غلط است. این کار نه تنها این مساله را حل نمی کند بلکه آن را پیچیده تر نیز می کند. 

پژمانفر خاطرنشان کرد: وقتی آمار پیش فروش سکه در نوبت قبل اعلام می شود و معلوم می شود که بیش از 50 درصد این پیش فروش ها توسط تعداد معدودی از افراد انجام شده این به این معنا است که این بازار بازاری نیست که با این روش کهنه و قدیمی و غیرقابل استفاده قابل کنترل باشد و بحران ایجاد شده در بازار کنترل شود.

وی افزود: آنچه که امروز در کشور وجود دارد فساد و عامل فساد زا است و جریان هایی که فساد را کنترل نمی کند و ما شاهد عدم نظارت بر مفاسد در کشور هستیم. 

سخنگوی فراکسیون روحانیت مجلس اظهار داشت: دولت مدتی است که اعلام کرده دلار با قیمت 4200 تومان را عرضه می کند مجلس باید دقیقا بداند که دلار 4200 تومانی به چه افرادی پرداخت شده شواهد فراوانی وجود دارد که دلار 4200 تومان به یک رانت در ارتباط با یکسری از افراد تبدیل شده است. 

پژمانفر خاطرنشان کرد: در ارتباط با ثبت سفارش ها به عنوان مثال فردی به عنوان بازرگان کالایی را ثبت سفارش می کند در حالی که کالای وارد شده در بازار جهانی مثلا 100 دلار است که این فرد آن را 200 دلار ثبت می کند و ارزی که به این بازرگان داده می شود برمبنای ثبت سفارش آن است. 

وی افزود: میان قیمت هایی که در سامانه ثبت سفارش بانک مرکزی ثبت می شود  و خریدهایی که صورت می گیرد تفاوت های زیادی وجود دارد و معلوم نیست این پول ها به کجا می رود و معلوم نیست ارزی که به دنبال ثبت سفارش به بازرگانان پرداخت می شود به کجا می رود و متاسفانه نظارتی بر این امر صورت نمی گیرد. 

سخنگوی فراکسیون روحانیت مجلس با بیان اینکه ما با پول پاشی در جامعه به شدت مخالف هستیم اظهار داشت: امروز دولت به صورت کاملا غیرکارشناسی و عجولانه در ارتباط با موضوع اقتصاد رفتار می کند و رفتارهای عوام پسندانه نمی تواند مشکلات دولت را در این باره حل و فصل کند. امروز دولت به شدت رفتارهای عوام پسندانه دارد و می خواهد و فوری صدا و سیما را به خط می کند که بگوید به عنوان مثال قیمت خودرو روز گذشته این مقدار بود و امروز کمی کاهش یافته در حالی که باید در این باره به قیمت قبلی خودرو توجه شود. 

پژمانفر خاطرنشان کرد: دولت از پنهان کاری رفتارهای خود و تصمیمات عجولانه اش بدون هماهنگی با مجلس باید پرهیز کند و مجلس هم باید ورود پیدا کند و مجلس با عنوان یک قوه نظارتی باید ترمز دولت را در ارتباط با رفتارهای آن که زندگی مردم را دچار استیصال کرده بکشد. امروز ناتوانی و بی عرضگی مجلس باعث شده که دولت به صورت افسارگسیخته و براساس تدابیر غیرکارشناسی به مردم وارد می کند.

وی افزود: امروز هیچ نوع کنترل و نظارتی بر روی قیمت اقلام ضروری و مورد نیاز مردم و همچنین خدمات ارائه شده به شهروندان وجود ندارد. دولت در این ارتباط کجاست. دولت چگونه دارد بازار را کنترل می کند؟ این موضوع موضوعی نیست که بشود فقط با گفتن ما چنین و چنان خواهیم کرد و با وعده دادن حل شود. 

سخنگوی فراکسیون روحانیت مجلس اظهار داشت: امروز با بی تدبیری دلاری که قیمتش بین 3 تا 4 هزار تومان بود که امروز به بیش از 7 هزار تومان رسیده و میلیاردها تومان با بی کفایتی و بی تدبیری از جیب فقرا درآورده شده و به جیب یکسری افراد شیاد و پول پرست مطلع به این مسائل و در دایره رانت ریخته شده است. 

پژمانفر با بیان اینکه با شعار نمی توان مشکلات را حل و فصل کرد اضافه کرد: دولت بپذیرد که در این باره اشتباه و کوتاهی کرده و بپذیرد که روش های کنترلی اش در مسائل اقتصادی اشتباه بوده و سوم اینکه تیم اقتصادی دولت کاملا ناتوان است. 

وی در پایان گفت: دولت باید از همه ظرفیت های کشور برای حل مشکلات اقتصادی استفاده کند و از تجربیات گذشته کشور در این زمینه بهره بگیرد و با یک برنامه ریزی مدون به سمت حل مشکلات پیش برود. 

انتهای پیام/

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

حضرت آیت‌الله خامنه‌ایدر دیدار مدال‌آوران و قهرمانان بازی‌های پاراآسیایی

قطعاً مشکلات اقتصادی با استفاده درست از ظرفیت‌های کشور حل خواهد شد

عدم همکاری ارزی پتروشیمی‌ها؛ از انکار تا واقعیت 

بررسی تحولات چند ماه اخیر بازار ارز و عملکرد پتروشیمی‌ها در عرضه ارز حاصل از صادرات خود، نشان می‌دهد که این شرکت‌ها در دوران بحران ارزی، به‌جای کمک به دولت، جهت برطرف کردن بحران، بیشتر به دنبال بالا بردن سود خود بوده‌اند، همکاری نکردن پتروشیمی‌ها، ازآن‌جهت حائز اهمیت است که این شرکت‌ها جزءارز آورترین صنایع کشور هستند.

مقاومت به سادگی تن به آتش‌بس نمی‌دهد؛ تبادل اسرا چالش بزرگ نتانیاهو

ارتش رژیم صهیونیستی سعی داشت با تکرار طرحی که حماس علیه آنان در جنگ پیشین انجام داد(ربایش نیروی نظامی) ضمن کاهش فشار افکار عمومی بر دولت نتانیاهو، برگ برنده ای برای آتش بس با حماس و تبادل اسرا داشته باشد. اما هوشیاری مقاومت چالش اسرا را برای صهیونیست ها دو چندان کرد.

از ترور قاسم سلیمانی تا اخلال در اقتصاد ایران

آنها عملیاتی مثل افشای اموال پنهانی سپاه قدس در سراسر جهان، ایجاد حساب های کاربری جعلی به زبان فارسی برای دامن زدن به اغتشاشات در ایران، تامین مالی گروه های ایرانی مخالف دولت و ایراد اتهام های علنی علیه مقامات ایرانی برای ایجاد شکاف میان آنان را طرح ریزی کردند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی:
رفتار آمریکا از دوره جاهلیت عرب هم بدتر است
آقای ظریف متوجه هستید که... ؟!
۶ ایراد شریعتمداری به اظهارات عجیب ظریف
آیا «تعامل سازنده» و همسویی با نظام جهانی موجب رفاه و پیشرفت کشور می‌شود؟
مرگ بر آمریکا کلیشه نیست
سرلشکر صالحی در همایش پدافند غیرعامل:
پناهگاه‌های صهیونیست‌ها گورهای دسته جمعی آنها خواهد شد
تعارض منافع عامل جدی عدم انتشار حقوق‌ها
انتشار داوطلبانه‌ فیش‌ حقوقی؛ مطالبه‌ای برای قانون‌مداری
جلیلی پس از بازدید از نمایشگاه بین المللی معدن:
نمی‌توانند با تحریم و فشار اقتصادی مانع پیشرفت و رشد ملت ما شوند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین