شاهزاده فراری امارات سکوتش را شکست/ اختلاف شدید میان امیرنشین‌های امارات بر سر جنگ یمن

عنوان

شاهزاده فراری اماراتی که در قطر به سر می‌برد، در گفتگو با روزنامه نیویورک تایمز در اقدامی بی‌سابقه در باره تنش‌های قدرت در امارات افشاگری کرد.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، شاهزاده فراری اماراتی به قطر از افزایش تنش ها بین مقامات امارت بر سر جنگ یمن خبر می دهد.

اوایل خردادماه سال جاری بود که رسانه ها خبر دادند که «راشد بن حمد الشرقی»، شاهزاده ۳۱ ساله اماراتی و رئیس مرکز فرهنگ و رسانه امارت الفجیره به شهر دوحه، پایتخت قطر گریخته است. این شاهزاده اماراتی در گفتگو با «نیویورک تایمز» برای نخستین بار درباره مناسبات قدرت در امیرنشین های امارات افشاگری کرده است.

به نوشته نیویورک تایمز، راشد بن حمدالشرقی، دومین پسر امیر «الفجیره»،  بامداد روز ۱۶ ماه مه سرزده و بدون هماهنگی با مقامات دولت قطر وارد فرودگاه شهر دوحه شد و درخواست پناهندگی کرد. وی به مقامات قطری گفته بود که به علت  اختلاف با مقامات «ابوظبی» جانش در خطر است.

ناظران و تحلیل گران سیاسی خاورمیانه به «نیویورک تایمز» گفته اند فرار «راشد بن حمدالشرقی» به دوحه و افشاگری علیه مقامات اماراتی پدیده ای است که در تاریخ نزدیک به ۴۷ سال حکومت امارات سابقه نداشته است.

این شاهزاده اماراتی در گفتگو با «نیویورک تایمز» مقامات امارات را به پول شویی و باج خواهی نیز متهم کرده است. وی با اشاره به اختلاف شدید میان امیرنشین های امارات بر سر جنگ یمن می گوید: مقامات ابوظبی بدون مشورت با شش امیرنشین دیگر این کشور نیروی نظامی را به یمن اعزام کرد، اما هم اکنون پس از گذشت سه سال از این جنگ بیشتر سربازهای شیخ نشین های کوچکتر مانند الفجیره به میدان جنگ یمن فرستاده می شوند و بیشتر کشته ها نیز سربازهای این شیخ نشین ها هستند.

به گفته شاهزاده «راشد بن حمدالشرقی» رسانه های اماراتی تعداد زیاد کشته های جنگ یمن را به افکار عمومی اعلام نمی کنند و همیشه تکرار می کنند که تعداد کشته ها تاکنون کمتر از ۱۰۰ نفر بوده است.

او در ادمه افشاگریهای خود با اشاره به اختلافاتش با سرویس های امنیتی امارات می افزاید مقامات اطلاعاتی امارات او را تحت فشار قرار داده اند تا ده ها میلیون دلار پول را تحویل افرادی در کشورهای دیگر بدهد که حتی آنها را نمی شناخته است. به نوشته نیویورک تایمز این اقدام مأموران اطلاعاتی امارات احتمالا نقض قوانین امارات و قوانین بین المللی علیه پول شویی باشد.

شیخ راشد می افزاید: «طبق برنامه ای مشخص آنها مدام می گفتند این پولها را اینجا ببر، آن پولها را فلان جا ببر و نزدیک به ۷۰ میلیون دلار به افرادی در کشورهای اردن، لبنان، مراکش، مصر، سوریه و حتی به اوکراین و هند تحویل دادم».

«دیوید روبرتز»، تحلیل گر مسائل حوزه خلیج فارس درخصوص افشاگریهای بی سابقه این شاهزاده اماراتی می گوید: امیرنشین های امارات نسبت به حکومت مقامات «ابوظبی» و به خصوص سیاست خارجی آنها به شدت ناراحت هستند، اما این مورد جز موارد نادری است که یک مقام ارشد اماراتی به صورت آشکار این اختلاف را در ملاء عام افشا می کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران در گفتگو با نسیم آنلاین:

وزارت خارجه درباره ابهامات سند رژیم حقوقی خزر روشنگری کند

۲ گزاره رژیم صهیونیستی برای مقابله با راهکارهای ابتکاری مقاومت

حماس و مقاومت فلسطین از روزهای ابتدایی فروردین امسال با ابتکار «راهپیمایی بازگشت» و «بادبادک‌های آتشین» به منظور کاهش محاصره، معادلات نوارغزه را برای اسرائیل کاملاً دگرگون کردند. تداوم و گسترده شدن استفاده فلسطینیان از بادبادک‌های آتشین کاملاً امنیت شهرک‌های اطراف نوارغزه را با چالش روبرو کرد.

۹۰ درصد مشکلات افتصادی ناشی از تصمیمات غلط دولت است

در شرایط کنونی مردم و فعالان اقتصادی نسبت به نحوه مدیریت اقتصادی بسیاری از مدیران رده بالای اقتصادی کشور اعتراض دارند، اگر اعتراض آنها شنیده نشود و با این ادبیات اخیر معاون وزیر صنعت پاسخ داده شود، به نفع کشور نخواهد بود.

خطای بزرگ؛ زمینه‌ساز کاهش ارزش پول ملی

رهبر معظم انقلاب اسلامی، کاهش ارزش پول ملی را از مشکلات کنونی اقتصاد کشور دانستند و گفتند: در قضیه ارز و سکه بر اثر برخی بی تدبیری و بی توجهی ارز کشور دست سوءاستفاده کنندگان رفت.

مهم‌ترین مطالب سرویس

دکتر فرشته روح‌افزا همسر شهید حاتمی:
تذکر می‌دهند که در خصوص شهدای مکه و منا مصاحبه نکنید
قانونی در ضدیت با تمام قطعنامه‌های شورای امنیت و سازمان ملل و رد توافق اسلو
نژادپرستی علنی، فرصتی برای اقامه دعاوی حقوقی علیه تل‌آویو
مرگی جز شهادت بر تو حرام بود
چمران افغانستان
سخنان تکراری و ایران‌ستیزانه وزیر خارجه آمریکا در جمع آمریکایی‌های ایرانی‌تبار
صادرات نفت ایران را صفر می‌کنیم/ مذاکره برای تغییر سیاست‌های ایران
آیا ایران در بازسازی سوریه میدان را واگذار کرده است؟
بازسازی سوریه؛ فرصت و تهدید
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین