شاهزاده فراری امارات سکوتش را شکست/ اختلاف شدید میان امیرنشین‌های امارات بر سر جنگ یمن

عنوان

شاهزاده فراری اماراتی که در قطر به سر می‌برد، در گفتگو با روزنامه نیویورک تایمز در اقدامی بی‌سابقه در باره تنش‌های قدرت در امارات افشاگری کرد.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، شاهزاده فراری اماراتی به قطر از افزایش تنش ها بین مقامات امارت بر سر جنگ یمن خبر می دهد.

اوایل خردادماه سال جاری بود که رسانه ها خبر دادند که «راشد بن حمد الشرقی»، شاهزاده ۳۱ ساله اماراتی و رئیس مرکز فرهنگ و رسانه امارت الفجیره به شهر دوحه، پایتخت قطر گریخته است. این شاهزاده اماراتی در گفتگو با «نیویورک تایمز» برای نخستین بار درباره مناسبات قدرت در امیرنشین های امارات افشاگری کرده است.

به نوشته نیویورک تایمز، راشد بن حمدالشرقی، دومین پسر امیر «الفجیره»،  بامداد روز ۱۶ ماه مه سرزده و بدون هماهنگی با مقامات دولت قطر وارد فرودگاه شهر دوحه شد و درخواست پناهندگی کرد. وی به مقامات قطری گفته بود که به علت  اختلاف با مقامات «ابوظبی» جانش در خطر است.

ناظران و تحلیل گران سیاسی خاورمیانه به «نیویورک تایمز» گفته اند فرار «راشد بن حمدالشرقی» به دوحه و افشاگری علیه مقامات اماراتی پدیده ای است که در تاریخ نزدیک به ۴۷ سال حکومت امارات سابقه نداشته است.

این شاهزاده اماراتی در گفتگو با «نیویورک تایمز» مقامات امارات را به پول شویی و باج خواهی نیز متهم کرده است. وی با اشاره به اختلاف شدید میان امیرنشین های امارات بر سر جنگ یمن می گوید: مقامات ابوظبی بدون مشورت با شش امیرنشین دیگر این کشور نیروی نظامی را به یمن اعزام کرد، اما هم اکنون پس از گذشت سه سال از این جنگ بیشتر سربازهای شیخ نشین های کوچکتر مانند الفجیره به میدان جنگ یمن فرستاده می شوند و بیشتر کشته ها نیز سربازهای این شیخ نشین ها هستند.

به گفته شاهزاده «راشد بن حمدالشرقی» رسانه های اماراتی تعداد زیاد کشته های جنگ یمن را به افکار عمومی اعلام نمی کنند و همیشه تکرار می کنند که تعداد کشته ها تاکنون کمتر از ۱۰۰ نفر بوده است.

او در ادمه افشاگریهای خود با اشاره به اختلافاتش با سرویس های امنیتی امارات می افزاید مقامات اطلاعاتی امارات او را تحت فشار قرار داده اند تا ده ها میلیون دلار پول را تحویل افرادی در کشورهای دیگر بدهد که حتی آنها را نمی شناخته است. به نوشته نیویورک تایمز این اقدام مأموران اطلاعاتی امارات احتمالا نقض قوانین امارات و قوانین بین المللی علیه پول شویی باشد.

شیخ راشد می افزاید: «طبق برنامه ای مشخص آنها مدام می گفتند این پولها را اینجا ببر، آن پولها را فلان جا ببر و نزدیک به ۷۰ میلیون دلار به افرادی در کشورهای اردن، لبنان، مراکش، مصر، سوریه و حتی به اوکراین و هند تحویل دادم».

«دیوید روبرتز»، تحلیل گر مسائل حوزه خلیج فارس درخصوص افشاگریهای بی سابقه این شاهزاده اماراتی می گوید: امیرنشین های امارات نسبت به حکومت مقامات «ابوظبی» و به خصوص سیاست خارجی آنها به شدت ناراحت هستند، اما این مورد جز موارد نادری است که یک مقام ارشد اماراتی به صورت آشکار این اختلاف را در ملاء عام افشا می کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

گزارشی درباره وضعیت برنامه‌های ‌سینمایی تلویزیون برای سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر

تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!

لزوم تخصیص ردیف مستقل برای خرید تضمینی گندم در بودجه

نیکزادی پناه عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، در خصوص اعتبارات مالی خرید تضمینی گندم در لایحه بودجه سال 98، گفت: دولت برای خرید تضمینی گندم موظف به اختصاص ردیف بودجه مستقل است. سال گذشته ردیف بودجه مستقلی برای خرید تضمینی گندم در نظر گرفته نشد و این موضوع مشکلاتی به وجود آورد. 

مانور بی‌بی‌سی فارسی برای جلوگیری از عرضه نفت در بورس

با توجه به اطلاعیه بورس انرژی به نظر میرسد که تمامی ضوابط لازم برای تضمین بازگشت بهای نفت فروخته شده در بورس در نظر گرفته شده است. بدین ترتیب با عرضه نفت در بورس و استفاده از توانمندی بخش خصوصی در صادرات نفت، میتوان بخشی از کاهش درآمدهای نفتی را بدون هیچ گونه ریسکی جبران کرد.

۵ نکته درباره معایب استانی‌ شدن انتخابات

مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خود به وسیله انتخابات و افزایش استقلال و اعتماد به نفس مردم از جمله دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی می باشد. مجلس شورای اسلامی یکی از نهادهایی است که مردم با رای به نماینده های معتمد خود در سرنوشت خود تاثیر گذار بوده اند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

درس‌های منبج برای کاخ سفید و انعطاف موقت ترامپ
سرنوشت دستور ترامپ برای خروج از سوریه چه خواهد بود؟
نجات نتانیاهو در گرو عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل
چرا دولت نتانیاهو تصمیم به برگزاری انتخابات زود هنگام گرفت؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین