شاهزاده فراری امارات سکوتش را شکست/ اختلاف شدید میان امیرنشین‌های امارات بر سر جنگ یمن

عنوان

شاهزاده فراری اماراتی که در قطر به سر می‌برد، در گفتگو با روزنامه نیویورک تایمز در اقدامی بی‌سابقه در باره تنش‌های قدرت در امارات افشاگری کرد.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، شاهزاده فراری اماراتی به قطر از افزایش تنش ها بین مقامات امارت بر سر جنگ یمن خبر می دهد.

اوایل خردادماه سال جاری بود که رسانه ها خبر دادند که «راشد بن حمد الشرقی»، شاهزاده ۳۱ ساله اماراتی و رئیس مرکز فرهنگ و رسانه امارت الفجیره به شهر دوحه، پایتخت قطر گریخته است. این شاهزاده اماراتی در گفتگو با «نیویورک تایمز» برای نخستین بار درباره مناسبات قدرت در امیرنشین های امارات افشاگری کرده است.

به نوشته نیویورک تایمز، راشد بن حمدالشرقی، دومین پسر امیر «الفجیره»،  بامداد روز ۱۶ ماه مه سرزده و بدون هماهنگی با مقامات دولت قطر وارد فرودگاه شهر دوحه شد و درخواست پناهندگی کرد. وی به مقامات قطری گفته بود که به علت  اختلاف با مقامات «ابوظبی» جانش در خطر است.

ناظران و تحلیل گران سیاسی خاورمیانه به «نیویورک تایمز» گفته اند فرار «راشد بن حمدالشرقی» به دوحه و افشاگری علیه مقامات اماراتی پدیده ای است که در تاریخ نزدیک به ۴۷ سال حکومت امارات سابقه نداشته است.

این شاهزاده اماراتی در گفتگو با «نیویورک تایمز» مقامات امارات را به پول شویی و باج خواهی نیز متهم کرده است. وی با اشاره به اختلاف شدید میان امیرنشین های امارات بر سر جنگ یمن می گوید: مقامات ابوظبی بدون مشورت با شش امیرنشین دیگر این کشور نیروی نظامی را به یمن اعزام کرد، اما هم اکنون پس از گذشت سه سال از این جنگ بیشتر سربازهای شیخ نشین های کوچکتر مانند الفجیره به میدان جنگ یمن فرستاده می شوند و بیشتر کشته ها نیز سربازهای این شیخ نشین ها هستند.

به گفته شاهزاده «راشد بن حمدالشرقی» رسانه های اماراتی تعداد زیاد کشته های جنگ یمن را به افکار عمومی اعلام نمی کنند و همیشه تکرار می کنند که تعداد کشته ها تاکنون کمتر از ۱۰۰ نفر بوده است.

او در ادمه افشاگریهای خود با اشاره به اختلافاتش با سرویس های امنیتی امارات می افزاید مقامات اطلاعاتی امارات او را تحت فشار قرار داده اند تا ده ها میلیون دلار پول را تحویل افرادی در کشورهای دیگر بدهد که حتی آنها را نمی شناخته است. به نوشته نیویورک تایمز این اقدام مأموران اطلاعاتی امارات احتمالا نقض قوانین امارات و قوانین بین المللی علیه پول شویی باشد.

شیخ راشد می افزاید: «طبق برنامه ای مشخص آنها مدام می گفتند این پولها را اینجا ببر، آن پولها را فلان جا ببر و نزدیک به ۷۰ میلیون دلار به افرادی در کشورهای اردن، لبنان، مراکش، مصر، سوریه و حتی به اوکراین و هند تحویل دادم».

«دیوید روبرتز»، تحلیل گر مسائل حوزه خلیج فارس درخصوص افشاگریهای بی سابقه این شاهزاده اماراتی می گوید: امیرنشین های امارات نسبت به حکومت مقامات «ابوظبی» و به خصوص سیاست خارجی آنها به شدت ناراحت هستند، اما این مورد جز موارد نادری است که یک مقام ارشد اماراتی به صورت آشکار این اختلاف را در ملاء عام افشا می کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

تحلیل یک نماینده مجلس از عدم تغییر در تیم اقتصادی دولت

شاهد هیچ پوست‌اندازی در دولت نخواهیم بود

۳ شکست آمریکا پس از خروج از برجام

دولت آمریکا روزی که از برجام خارج شد، 3هدف اصلی در مقابل ایران تعریف کرده بود که در هر 3 شکست خورده است. هدف نخست، ایجاد دوقطبی میان برنامه موشکی و منطقه‌ای و اقتصاد کشور و به دنبال آن درگیر کردن مردم و نظام و همچنین ایجاد درگیری درون نظام بر سر این موضوع بود.

چند نکته درباره جایگاه قانونی نظرات «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست­های کلی نظام»

وظیفه نظارت بر حسن اجرای سیاستهای کلی نظام و نظارت بر انطباق و عدم مغایرت مصوبات مجلس با آنها، به استناد بند 2 و ذیل اصل 110 قانون اساسی توسط مقام رهبری به «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام» تفویض شده است.

بازهم لیست سیاه

گروه ویژه اقدام مالی مهلت ایران برای اجرای اصلاحات مورد نظر این گروه را تا فوریه ۲۰۱۹ تمدید کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

عواقب مرگ جمال خاشقچی دامنگیر ولیعهد شد
هیأت علمای عربستان خواستار برکناری بن سلمان شد
آب پاکی دبیر اجرایی FATF روی دست حامیان دولت
هیچ تضمینی برای خروج ایران از فهرست سیاه وجود ندارد
سید حسن نصرالله در نکوداشت مادر شهید عماد
برخی سران عرب به ترامپ جزیه می‌دهند
نماینده سازمان ملل متحد در یمن
قحطی جان ۱۳ میلیون یمنی را تهدید می‌کند
به امید حضور دوباره در سنگر مبارزه برای مجاهدی از جنس مقاومت و تفکر
رمضان عبدالله شلح؛ از قاهره تا فلوریدا: مقاومت توام با وحدت
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین