استقبال افغانستان از احتمال اعطای شهروندی به پناهجویان افغان در پاکستان

عنوان

وزیر مهاجرین افغانستان در واکنش به اظهارات اخیر نخست وزیر پاکستان اعلام کرد که اعطای شهروندی به پناهجویان افغان در پاکستان اقدامی بزرگ است که می‌تواند تغییرات مثبتی در زندگی مردم ایجاد کند.

به گزارش دفتر منطقه ای خبرگزاری تسنیم، «عمران خان» نخست وزیر جدید پاکستان اخیرا در گردهمایی در شهر کراچی گفته بود که به دو نیم میلیون پناهجوی افغان و بنگالی در این کشور شهروندی اعطا خواهد کرد.

این تصمیم نخست وزیر پاکستان واکنش مثبت وزارت مهاجرین افغانستان را در پی داشت.

«سید حسین عالمی بلخی» وزیر مهاجرین افغانستان تصریح کرد که با اجرایی شدن تصمیم نخست وزیر جدید پاکستان تغییرات مثبتی در زندگی پناهجویان افغان در این کشور بوجود خواهد آمد.

وی افزود: اعطای تابعیت به صدها هزار پناهجوی افغان در پاکستان گام بزرگی است.

وزیر مهاجرین افغانستان اظهار داشت: خرید سیم کارت، خدمات بانکی و سرمایه گذاری آزادانه از مزایایی هستند که مهاجرین افغانستان با دریافت شهروندی به دست خواهند آورد.

بلخی تصریح کرد، نمی دانم روند اجرایی اعطای شهروندی به پناهجویان افغان در پاکستان کی آغاز خواهد شد اما این تصمیم نخست وزیر پاکستان با قوانین بین المللی مطابقت دارد.

اخیرا نخست وزیر پاکستان مخالفتش با اخراج پناهجویان افغان از این کشور را اعلام کرد.

وی در گردهمایی به هوادارانش گفت که ظلم باید متوقف شود، چرا باید مهاجرین را محروم نگه داریم.

عمران خان گفته بود 2.5 میلیون مهاجر افغان و بنگالی در پاکستان تن به کارهای شاقه می دهند اما دستمزد ناچیزی دریافت می کنند، بنابراین اعطای شهروندی به این طبقه محروم را یکی از اولیت های کاری خود می دانم.

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در پاکستان اعلام کرد که در حال حاضر 1.4 میلیون مهاجر افغان دارای مدارک اقامت و بیش از 4 صد هزار مهاجر غیرقانونی در این کشور زندگی می کنند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب در دیدار خانواده شهدا:

جریان‌های سیاسی به دشمن میدان ندهند

تعلل وزارت نفت دلیل توقف عرضه نفت در بورس

حسن خسروجردی گفت: با تسویه ارزی ممکن است در فرآیند بازگشت پول دچار مشکل شویم نه اینکه پول نفت به خزانه برنگردد. بخش خصوصی توانایی صادرات نفت را داشته و باید شرایط را برای آن فراهم کرد.

بوطیقای جمع و جور فیلم سازی اصغر فرهادی: انتخاب و گناهان کوچک دیگر

فیلمساز ما در همه می دانند در نقش یک کارگردان بین المللی با تفکر و شیوه منحصر به فرد  فیلسازی اش ظاهر شده است و فیلمی را ساخته است که ابدا ربطی به سینمای ملی ایران ندارد؛ کما اینکه خود فرهادی نیز ضمن نگه داری عناصری که جزء لاینفک سینمایش به حساب می آیند سعی در آدابته کردن سینمایش با سبک اسپانیایی ها کرده است

قانون شدن لایحه حفاظت از خاک زمینه‌ساز فساد است

قاضی پور با اشاره به اشکالات اساسی لایحه حفاظت از خاک گفت: در این لایحه وظایف دستگاه‌های مرتبط به‌درستی مشخص نشده است و قانون شدن آن زمینه‌ساز فساد و افزایش پرونده‌های قضائی است. چرا سازمان حفاظت محیط‌زیست باید بدون حکم قضائی واحدهای تولیدی را پلمپ کند، مگر در قانون مراحل رسیدگی مشخص نشده است؟!

مهم‌ترین مطالب سرویس

مرگ انسانیت
می‌بینی ماریه؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین