دولت انگلیس درباره سناریوی عدم توافق با اروپا هشدار داد

عنوان

لندن – ایرنا – دولت انگلیس روز دوشنبه هشدار داد درصورتی‌که این کشور پیش از خروج از اتحادیه اروپا با طرف اروپایی به توافق نرسد، پروازها در مسیر انگلیس و اروپا متوقف خواهد شد.

به گزارش دوشنبه شب ایرنا، وزارت حمل‌ونقل انگلیس در بیانیه‌ای افزود که در سناریوی عدم توافق با اتحادیه اروپا، خطوط هواپیمایی دو طرف حق ارائه خدمات هوایی بدون کسب مجوز را از دست خواهند داد.
بر این اساس، این وزارتخانه آمادگی خود برای ارائه مجوز فرود به هواپیماهای اروپایی در خاک انگلیس را اعلام و ابراز امیدواری کرده که طرف اروپایی نیز اقدام متقابلی را صورت دهد.
بااین‌حال کارشناسان می‌گویند که این مساله موجب اختلال گسترده‌ای در ارائه خدمات هوایی به مسافران، به‌ویژه پروازهای ترانزیتی خواهد شد.
دولت انگلیس از حدود یک ماه پیش شیوه نامه هایی را برای سناریوی عدم توافق با اتحادیه اروپا منتشر کرده است.
به‌طور مثال رانندگان انگلیسی که قصد سفر به اروپا رادارند مجبور خواهند شد تا مجوزهای جداگانه‌ای را کسب کنند و یا تولیدکنندگان مواد غذایی بایستی روی بسته‌بندی‌های خود، دو آدرس متعلق به انگلیس و اتحادیه اروپا را قید کنند.
بر اساس دستورالعمل انگلیس، بسته‌بندی‌هایی که فقط دارای آدرس اروپایی است، در بازار انگلیس قابل‌عرضه نخواهد بود و بالعکس.
بر اساس برنامه اعلام‌شده، انگلیس قصد دارد تا فروردین سال آینده رسماً از اتحادیه اروپا خارج شود و هر دو طرف تلاش می‌کنند تا حداکثر آبان ماه سال جاری درباره همکاری‌های تجاری در دوره پسا برگزیت توافق کنند.
بااین‌حال، در نشست غیررسمی هفته گذشته رهبران اروپا در شهر سالزبورگ اتریش، دونالد توسک رئیس شورای اروپا طرح پیشنهادی دولت انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا را زیر سؤال برد و عنوان کرد که این راهبرد عملی نیست.
بر اساس طرح دولت انگلیس که به چکرز معروف شده است این کشور قصد دارد تا در دوره پسا برگزیت به تمام مقررات تجاری این نهاد درباره کالا پایبند بماند، تدابیر ویژه‌ای برای تسهیل عبور و مرور در نظر بگیرد و همچنان به عضویت در سازمان‌های مهم اروپایی ادامه دهد.
توسک اما می‌گوید: «بااینکه همه توافق داشتند که جنبه‌های مثبتی در طرح ارائه‌شده دولت «می» وجود دارد اما چارچوب در نظر گرفته‌شده برای همکاری‌های اقتصادی به دلایل متعدد ازجمله به خطر انداختن بازار واحد اروپا، عملی نیست».
همزمان، ابهام های ناشی از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، وضعیت اقتصادی در این کشور را دچار بحران های تازه ای کرده است.
رئیس صندوق بین‌المللی پول (IMF) هفته گذشته گذشته در تازه‌ترین گزارش خود تصویر نگران‌کننده‌ای از پیامدهای منفی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا ارائه و هشدار داد که برگزیت برای انگلیس ازهرجهت پرهزینه است.
'کریستین لاگارد' هشدار داد که چنانچه انگلیس و اتحادیه اروپا به توافق نرسند، لندن مجبور خواهد شد تا بر سر 63 توافق تجاری با بروکسل مذاکره کند؛ به گفته او این کار دشوار و پرزحمتی خواهد بود.
لاگارد همچنین افزود که عدم دست‌یابی به توافق برگزیت، حجم اقتصاد انگلیس را کاهش خواهد داد و بعید است که توافق‌های تجاری دوره پسا برگزیت خسارت واردشده را جبران کند.
پیشتر «میشل بارنیه» مذاکره‌کننده برگزیت از سوی اتحادیه اروپا گفته بود که دستیابی به توافق با دولت انگلیس برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا، ظرف 6تا 8هفته آینده واقع‌بینانه است. با این حال موضع‌گیری تازه رئیس شورای اروپا، شکاف عمیقی را میان انگلیس و اتحادیه اروپا به وجود آورده و چشم اندازه عدم دست یابی به توافق را تا حد زیادی افزایش داده است.
شبد**اروپام ** هـ ن **1010

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

تحلیل یک نماینده مجلس از عدم تغییر در تیم اقتصادی دولت

شاهد هیچ پوست‌اندازی در دولت نخواهیم بود

۳ شکست آمریکا پس از خروج از برجام

دولت آمریکا روزی که از برجام خارج شد، 3هدف اصلی در مقابل ایران تعریف کرده بود که در هر 3 شکست خورده است. هدف نخست، ایجاد دوقطبی میان برنامه موشکی و منطقه‌ای و اقتصاد کشور و به دنبال آن درگیر کردن مردم و نظام و همچنین ایجاد درگیری درون نظام بر سر این موضوع بود.

چند نکته درباره جایگاه قانونی نظرات «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست­های کلی نظام»

وظیفه نظارت بر حسن اجرای سیاستهای کلی نظام و نظارت بر انطباق و عدم مغایرت مصوبات مجلس با آنها، به استناد بند 2 و ذیل اصل 110 قانون اساسی توسط مقام رهبری به «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام» تفویض شده است.

بازهم لیست سیاه

گروه ویژه اقدام مالی مهلت ایران برای اجرای اصلاحات مورد نظر این گروه را تا فوریه ۲۰۱۹ تمدید کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

عواقب مرگ جمال خاشقچی دامنگیر ولیعهد شد
هیأت علمای عربستان خواستار برکناری بن سلمان شد
آب پاکی دبیر اجرایی FATF روی دست حامیان دولت
هیچ تضمینی برای خروج ایران از فهرست سیاه وجود ندارد
سید حسن نصرالله در نکوداشت مادر شهید عماد
برخی سران عرب به ترامپ جزیه می‌دهند
نماینده سازمان ملل متحد در یمن
قحطی جان ۱۳ میلیون یمنی را تهدید می‌کند
به امید حضور دوباره در سنگر مبارزه برای مجاهدی از جنس مقاومت و تفکر
رمضان عبدالله شلح؛ از قاهره تا فلوریدا: مقاومت توام با وحدت
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین