دولت انگلیس درباره سناریوی عدم توافق با اروپا هشدار داد

عنوان

لندن – ایرنا – دولت انگلیس روز دوشنبه هشدار داد درصورتی‌که این کشور پیش از خروج از اتحادیه اروپا با طرف اروپایی به توافق نرسد، پروازها در مسیر انگلیس و اروپا متوقف خواهد شد.

به گزارش دوشنبه شب ایرنا، وزارت حمل‌ونقل انگلیس در بیانیه‌ای افزود که در سناریوی عدم توافق با اتحادیه اروپا، خطوط هواپیمایی دو طرف حق ارائه خدمات هوایی بدون کسب مجوز را از دست خواهند داد.
بر این اساس، این وزارتخانه آمادگی خود برای ارائه مجوز فرود به هواپیماهای اروپایی در خاک انگلیس را اعلام و ابراز امیدواری کرده که طرف اروپایی نیز اقدام متقابلی را صورت دهد.
بااین‌حال کارشناسان می‌گویند که این مساله موجب اختلال گسترده‌ای در ارائه خدمات هوایی به مسافران، به‌ویژه پروازهای ترانزیتی خواهد شد.
دولت انگلیس از حدود یک ماه پیش شیوه نامه هایی را برای سناریوی عدم توافق با اتحادیه اروپا منتشر کرده است.
به‌طور مثال رانندگان انگلیسی که قصد سفر به اروپا رادارند مجبور خواهند شد تا مجوزهای جداگانه‌ای را کسب کنند و یا تولیدکنندگان مواد غذایی بایستی روی بسته‌بندی‌های خود، دو آدرس متعلق به انگلیس و اتحادیه اروپا را قید کنند.
بر اساس دستورالعمل انگلیس، بسته‌بندی‌هایی که فقط دارای آدرس اروپایی است، در بازار انگلیس قابل‌عرضه نخواهد بود و بالعکس.
بر اساس برنامه اعلام‌شده، انگلیس قصد دارد تا فروردین سال آینده رسماً از اتحادیه اروپا خارج شود و هر دو طرف تلاش می‌کنند تا حداکثر آبان ماه سال جاری درباره همکاری‌های تجاری در دوره پسا برگزیت توافق کنند.
بااین‌حال، در نشست غیررسمی هفته گذشته رهبران اروپا در شهر سالزبورگ اتریش، دونالد توسک رئیس شورای اروپا طرح پیشنهادی دولت انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا را زیر سؤال برد و عنوان کرد که این راهبرد عملی نیست.
بر اساس طرح دولت انگلیس که به چکرز معروف شده است این کشور قصد دارد تا در دوره پسا برگزیت به تمام مقررات تجاری این نهاد درباره کالا پایبند بماند، تدابیر ویژه‌ای برای تسهیل عبور و مرور در نظر بگیرد و همچنان به عضویت در سازمان‌های مهم اروپایی ادامه دهد.
توسک اما می‌گوید: «بااینکه همه توافق داشتند که جنبه‌های مثبتی در طرح ارائه‌شده دولت «می» وجود دارد اما چارچوب در نظر گرفته‌شده برای همکاری‌های اقتصادی به دلایل متعدد ازجمله به خطر انداختن بازار واحد اروپا، عملی نیست».
همزمان، ابهام های ناشی از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، وضعیت اقتصادی در این کشور را دچار بحران های تازه ای کرده است.
رئیس صندوق بین‌المللی پول (IMF) هفته گذشته گذشته در تازه‌ترین گزارش خود تصویر نگران‌کننده‌ای از پیامدهای منفی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا ارائه و هشدار داد که برگزیت برای انگلیس ازهرجهت پرهزینه است.
'کریستین لاگارد' هشدار داد که چنانچه انگلیس و اتحادیه اروپا به توافق نرسند، لندن مجبور خواهد شد تا بر سر 63 توافق تجاری با بروکسل مذاکره کند؛ به گفته او این کار دشوار و پرزحمتی خواهد بود.
لاگارد همچنین افزود که عدم دست‌یابی به توافق برگزیت، حجم اقتصاد انگلیس را کاهش خواهد داد و بعید است که توافق‌های تجاری دوره پسا برگزیت خسارت واردشده را جبران کند.
پیشتر «میشل بارنیه» مذاکره‌کننده برگزیت از سوی اتحادیه اروپا گفته بود که دستیابی به توافق با دولت انگلیس برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا، ظرف 6تا 8هفته آینده واقع‌بینانه است. با این حال موضع‌گیری تازه رئیس شورای اروپا، شکاف عمیقی را میان انگلیس و اتحادیه اروپا به وجود آورده و چشم اندازه عدم دست یابی به توافق را تا حد زیادی افزایش داده است.
شبد**اروپام ** هـ ن **1010

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

بیانیه راهبردی رهبر حکیم انقلاب در آغاز دهه پنجم انقلاب

گام دوم انقلاب اسلامی

راهکارهایی برای مقاوم‌سازی بافت فرسوده روستایی

براساس آمار موجود حدود ۱۳ میلیون نفر در بافت فرسوده روستایی زندگی می‌کنند که باید خانه انها بازسازی و مقاوم سازی گردد.

حماسه چهل سالگی

راه‌پیمایی میلیونی ملت ایران در چهلومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی لحظاتی قبل همزمان در تهران و سراسر کشور آغاز شد.

حاصل چهل سال

محمد عبدالهی در یادداشتی با عنوان «حاصل چهل سال» انقلاب نوشت:این روزها مردم می پرسند حاصل چهل سال ایستادن پای انقلاب چه بوده؟! به مناسبت چهل سالگی انقلاب، چهل دستاورد انقلاب خصوصا در مقیاس های جهانی قابل تامل است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

در گفتگو با عبدالحمید شهرابی کارشناس مسائل آمریکای لاتین
سناریوی جدید کاخ سفید در آمریکای لاتین
سید حسن نصرالله در گفتگو با المیادین؛
تمام گزینه‌های مقاومت روی میز است
کاخ سفید دستاوردهای ترامپ را در بیانیه‌ای تشریح کرد
خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی
درس‌های منبج برای کاخ سفید و انعطاف موقت ترامپ
سرنوشت دستور ترامپ برای خروج از سوریه چه خواهد بود؟
نجات نتانیاهو در گرو عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل
چرا دولت نتانیاهو تصمیم به برگزاری انتخابات زود هنگام گرفت؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین