سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی در گفتگو با نسیم

ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۶ سال خلاف شرع است/ تصویب فوریت طرح هیجانی بود

حسن نوروزی

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به طرح افزایش حداقل سن ازدواج دختران گفت:«ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۶ سال خلاف شرع است و تصویب یک فرویت بررسی طرح اصلاح قانونی مدنی یک کار هیجانی بود».

حجت الاسلام حسن نوروزی درباره طرح اصلاح قانون مدنی درباره ازدواج دختران زیر 16 سال و پسران زیر 18 سال به خبرنگار نسیم آنلاین گفت: موضوع منع ازدواج دختران زیر16 سال در قانون مجازات اسلامی به عنوان یک امر ممنوع وجود داشت و الان هم شورای نگهبان به دلیل مخالف شرع بودن، به آن ایراد گرفته است. ما هم وقتی در دادگاه ها بودیم برای نظریه شورای نگهبان اهمیت قائل می شدیم و اگر کسی شکایت می کرد ما بر مبنای نظر شورای نگهبان  آن رد می کردیم.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی درباره فرآیند بررسی این طرح در کمیسیون اظهار داشت: در حال حاضر این طرح در کمیسیون در حال بررسی است و ما مخالف آن هستیم زیرا نمی توانیم با شرع مقدس اسلام مخالفت کنیم.

نماینده مردم رباط کریم در مجلس با اشاره به اینکه در حال حاضر یک سوم ازدواج های کشور زیر 20 سال انجام می شود خاطر نشان کرد: تغییر قانون باعث کاهش تعداد ازدواج ها می شود و ما هم مخالف هستیم. ولی به هرحال افرادی این طرح را ارائه کرده اند و انشاءالله نمی گذاریم تصویب بشود.

نوروزی با اشاره به بحث رجوع دختران زیر 16 سال و پسران زیر 18 سال به پزشکی قانونی برای کسب تاییدیه ازدواج گفت: بهترین تشخیص دهنده ازدواج های زیر 15 سال و زیر 20 سال ولی ایشان است. شرع مقدس اسلام فرموده است با اذن ولی ازدواج انجام می شود و اذن ولی به همین خاطر لازم است.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی در انتها افزود: کسانی که اسم این ازدواج ها را کودک همسری می گذارند، احجاف و افراط کرده اند. تصویب یک فوریت این تغییر در قانون مدنی یک کار هیجانی است. در واقع پخش این خبر که آقای مکارم موافق این تغییر است و شبه افکنی های دیگر باعث این تصویب یک فوریت بررسی طرح شد. اما ما در کمیسیون حقوقی و قضائی مخالف هستیم و ان شاء الله رد می شود.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

معضل تحریم یا فرصتی سودآور

پالایشگاه، راهکار دائمی بی‌اثر کردن تحریم میعانات گازی

جمعه؛ روز حرکت به سمت مسجد الاقصی

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس جمعه پیشِ‌رو را روز خیزش و حرکت ملت فلسطین به مسجد الاقصی برای پاسداری از آن اعلام کرد.

واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟

دوم تیرماه سال ۹۷ دولت ثبت سفارش و واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا را ممنوع اعلام کرد. اما بررسی‌ آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد اغلب کالاهای ممنوع شده در ماه‌های اخیر وارد کشور شده و به قانون جدید بی توجه بوده‌اند.

وکالت نباید انحصاری باشد

حجت الاسلام نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به انحصار حرفه وکالت در کشور گفت: باید حضور حقوق‌دانان و فارغ التحصیلان حقوق مملکت، در مسائل حقوقی و قضایی کشور بیشتر شود.

مهم‌ترین مطالب سرویس

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
وکالت نباید انحصاری باشد
در نامه‌ انجمن اسلامی دانشجویان مستقل به معاونت زنان ریاست جمهوری و نمایندگان فراکسیون زنان مجلس مطرح شد:
استدلال‌های مطرح شده برای طرح افزایش سن ازدواج غیرکارشناسی است/ این طرح دایره‌ی ازدواج‌های جوانان را تنگ‌تر میکند
ذبح حقوق مردم توسط دلالان در آشفته بازار توزیع ارز دولتی
تدبیر مفسده انگیز دولت در تنظیم بازار گوشت قرمز
تاملی درباب رسانه عدالتخواه و عدالتخواهی رسانه ای
عدالتخواهی یا نارضایتی‌سازی! مسئله این است
آخرین حربه موافقان افزایش حداقل سن ازدواج
اهانت به ۶۰۰ هزار بانوی ایرانی
نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس:
در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم
همه چیز درباره‌ ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی
دوربین مخفی در لواسان، بهشت آقازاده‌ها
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین