انتقاد آخوندی به اعدام سلطان سکه/فقط برخی جگرها خنک شد

عنوان

عباس آخوندی وزیر مستعفی راه و شهرسازی طی یادداشتی با انتقاد از اعدام سلطان سکه آنرا اقدام گذرا برای خنک شدن برخی جگرها دانست و مدعی شد: مفاسد اقتصادی در غیاب حکومت قانون روی می دهد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم متن یاداشت تلگرامی عباس آخوندی عینا در ادامه می آید؛

سلطان سکه و همکارش اعدام شدند. اینک سؤال این است که این نوع اقدام تا چه حد ظرفیت بازدارندگی دارد و چه کمکی به بازگشت ثبات به بازار می کند؟ و تا چه حد به حکومت قانون، توسعه سرمایه گذاری و رشدِ تولید ملی یاری می رساند؟ تا آنجا که من به یاد دارم این دو سومین و چهارمین افرادی هستند که به جرمِ اخلالِ اقتصادی پس از روزهای اول انقلاب اعدام می شوند. البته فردِ پنجمی نیز وجود دارد که محکوم شده و لیکن، حکمش اجرا نشده است.

در خبرها خواندم که خطیبِ نماز جمعه ی تهران، بسیاری دیگر از خطیبان جمعه، برخی نمایندگان محترم مجلس، سیاست ورزان و برخی کارشناسانِ در دسترسِ رسانه ی ملی از این اقدام استقبال کرده اند. بر اساسِ آن چه این بزرگان اعلام کرده اند، حتما در انطباق حکم با شرعِ انور ایرادی وجود ندارد و حجت تمام است. از این منظر من سخنی ندارم. لیکن، سؤالِ من، سودمندیِ آن از حیث اقتصادی و اجتماعی و حکومت قانون است.

 به قاعده فرض بر این است که این اقدام دارای قدرت بازدارندگی حتمی است. سوداگران و متخلفان بزرگ از این مجازات سنگین هراسناک می شوند و از دست یازیدن به چنین جرائمی دستِ کم تا اندازه ای امتناع می کنند، عاملان بی ثباتی بازار منفعل می شوند و بازار تثبیت می شود. جامعه نیز حکومت را در کنارِ خود حس، پیام جدیت و قاطعیت از حاکمیت در سرکوبی فساد دریافت می کند. لذا، وجدان جامعه آرام می یابد؛ به قولی برخی جگرها خنک می شود. مردم به حاکمیت اعتماد بیشتری می کنند و با آن همراهی بیشتری می نمایند.

ولی سؤال این است که آیا به واقع این چنین است؟ آیا اطلاعات دقیق پرونده ی دو مورد پیشین پس از اجرای حکم برای  یادگیری عمومی انتشار یافت؟ آیا در دو مورد پیشین چنین نتایجی حاصل شد و هیچ قرینه ای برای اثبات این مدعاها وجود دارد؟ آیا هیچ تحقیق میدانی چنین فرضیه هایی را ثابت می کند؟

خاطرم هست که در حاشیه جلسه شورای رقابت به قاضی سراجِ عزیز که هر دو عضو آن شورا بودیم گفتم که شما مه آفرید را به اتهام افساد بر روی زمین محاکمه می کنید. بر اساس اعلام نماینده ی دادستان تهران در جلسه ی دادگاه، اتهام وی عبارت است از : افساد فی الارض از طریق شرکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق تبانی و فساد در شبکه بانکی کشور و توسل به روش های متقلبانه و مجرمانه و اخذ میلیاردها تومان وجوه غیرقانونی، با علم به مؤثر بودن موضوع در مقابله و اضرار به نظام و مشارکت در کلاهبرداری کلان و تحصیل مال از طریق نامشروع جمعاً به مبلغ 28،554،400،000،000 ریال با تشکیل و رهبری یک شبکه سازمان یافته برای ارتکاب جرایمی نظیر ارتشاء، اختلاس، کلاهبرداری، جعل و استفاده از اسناد مجعول و صوری، شرکت در پول شویی از طریق مصرف عواید حاصل از جرم پرداخت بیش از سی فقره رشوه، استفاده از اسناد مجعول متعدد مرتبط با گشایش های اعتبار اسنادی تنزیل شده و معاونت در جعل اسناد و تسهیل وقوع بزه اعلام کرد.

سؤالِ من از ایشان این بود که آیا یک فرد با هم دستی چند نفر می تواند بر روی زمین افساد کند، نظم را برهم زند و قاعده ی فاسد بنیاد کند و یا این اتفاق در غیاب حکومت قانون صورت می گیرد؟ اگر او فسادی انجام داده که براساس پرونده و اعتراف ها حتما انجام داده، آیا او ایجاد کننده ی فساد بر روی زمین و مُخلِّ نظمِ عمومی است و یا فردِ فاسدی است که از فضای بی قانونی، ناکارآمدی قانون و نحوه ی اعمال آن و بی انضباطی مالی حاکم حداکثر سوءاستفاده را به نفعِ خود کرده است؟ اینک آن سؤال هم چنان باقی است. اگر هر روز خبری از کشف فساد در گوشه ای می شنویم، آیا می توانیم اتهام افساد را متوجه متهمان نماییم؟ و یا آنان افراد فاسدی هستند که در بستر بی قانونی چون قارچ می رویند و چون هزینه ی فساد، سرجمع در ضعفِ حکومتِ قانون کم است، می توانند با کمترین مانع شبکه ی فاسد و فساد ایجاد کنند؟ آیا این گونه اقدام ها می تواند هزینه ی فساد را افزایش دهد و یا راه کار در برقراری حاکمیتِ مؤثر و کارآمدِ قانون است؟

به گمانِ من، گسترشِ فساد و عدمِ حاکمیتِ قانون دو روی یک سکه اند. آیا با عبور از قانون می توان به جنگ با فساد رفت؟ بی قانونیِ خوب و بد وجود ندارد. از نظر ذهنی، در عبور از قانون می توان نیتِ خیر داشت لیکن، بی تردید نتیجه معکوس خواهد بود. هیچ هدفِ آرمانی و بزرگی نمی تواند سرپیچی از قانون را توجیه کند. هیچ وضعیت و شرایطی نمی تواند تخطی از قانون را مشروع سازد. بر اساس اصل هفتاد و نهم قانون اساسی حتی در حالت‏ جنگ‏ و شرایط اضطراری‏ نظیر آن‏، دولت‏ صرفا حق‏ دارد با تصویب‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ موقتا محدودیت های‏ ضروری‏ را برقرار نماید، ولی‏ مدت‏ آن‏ به‏ هر حال‏ نمی‏ تواند بیش‏ از سی‏ روز باشد و در صورتی‏ که‏ ضرورت‏ هم چنان‏ باقی‏ باشد دولت‏ موظف‏ است مجددا از مجلس‏ کسب‏ مجوز کند. این متن قانون اساسی است.

به نظر می رسد که علیرغم تاکید قانونِ اساسی و گذشت بیش از یکصد سال از نهضت مشروطیت با شعار حکومتِ قانون هنوز مفهومِ قانون در نظام هنجاری حکمرواییِ کشور جای باز نکرده و حکم امر مستحبی را دارد که عندالاقتضا بهتر است به آن عمل شود. لذا، جهتِ تامینِ منابعِ مالی اداره ی شهر، گروهی شهرفروشی را آغاز کردند و اکنون امری مباح و ناگزیر اعلام می شود. ولی وقتی فساد این روش آشکار می گردد، آدرس سوداگران بزرگ شهری؛ البته از گروهی خاص به افکار عمومی داده می شود. طرفه آن که ابتدا امضای طلایی به رسمیت شناخته می شود و سپس توصیه به جابجایی ادواری صاحبان آن صورت می گیرد. ظرف یک مدت کوتاه ده ها بخشنامه ی ارزی و بانکی صادر می گردد و سامانه های متعدد ایجاد می شود سپس در پیِ جمشید بسم الله و سلطان سکه و ارتباط های خارجی می روند.

هنوز در حیرتم که چرا در ایران هم چنان سُرنا از دهانه ی گشاد آن نواخته می شود. راه کارِ آسان تر حاکمیت قانون و قبول نظریه ی علمی، مشروط بر داشتن شهامت عبور از وسوسه ی حفظ منافع شخصی و گروهی به سمت منافع ملی و تعهد به ارزش های اخلاق عمومی است. بی مبنا ترین سخن آن است که گفته شود باید از بحث های انتزاعی و تئوریک خود را برهانیم و به سمت کارایی و حل مشکلات برویم. حضرات توجه ندارند که نظریه محصول تامل در امر واقع است و از ناکجا نیامده است و بدون نظریه چگونه می توان سمت وسوی کارایی و حل مشکلات را یافت. اگر نظریه ای نتواند یک امر واقع را تبیین کند، از اساس فاقد ارزش است. چنان اینان امرِ نظری را محکوم می کنند که گویی نظریه تاملات در عالمِ خلسه است و یا آن که بدون نظریه می توان حرکت کرد.

حرکت بدون نظریه چون حرکت در تاریکی بدون چراغ است که جز دوری از مقصد ثمری ندارد. به فرموده ی امام صادق (ع) هر که بدون بصیرت عمل کند مانند کسی است که بیراهه می رود هر چند شتاب کند از هدف دورتر گردد.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

درباره انتصاب مدیر جدید شبکه افق سیما و لزوم تغییر در رویکردهای این شبکه

چرا «افق» تبدیل به یک شبکه عام برای مخاطبان نشد؟

جنگ زرگری یاران روحانی بر سر دلار 4200 تومانی

با گذشت 8 ماه از تصمیم دلار 4200 تومانی حالا که ناکارآمدی آن بر همگان عیان شده همه دولتمردان و اعضای تیم اقتصادی از آن برائت می جویند و یا در قبال آن سکوت می کنند.

مدیران فاسد نجومی‌بگیر را شلاق بزنید

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: نماز جمعه قلب تپنده جامعه و مغز بیدار جامعه باید باشد که برای مشکلات مردم دائما راه‌حل ارائه دهد.

قیمت‌ها با پذیرش برجام و FATF چهار برابر شد/ روحانی استاد فرافکنی درتحمیلFATF است

نائب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی با تشریح دو ایراد اساسی لایحه بودجه ۹۸، گفت: لایحه بودجه اصلاح شده سال ۹۸، احتمالا تا پایان هفته جاری یا اوایل هفته بعدی تقدیم مجلس می‌شود.

مهم‌ترین مطالب سرویس

بازی رسانه‌ای کی بود؟ کی بود؟ من نبودم!
جنگ زرگری یاران روحانی بر سر دلار ۴۲۰۰ تومانی
مدیر سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی در گفتگو با نسیم آنلاین
تعلل وزارت نفت دلیل توقف عرضه نفت در بورس
رئیس بنیاد توانمندسازی گندم کاران در گفتگو با نسیم آنلاین:
حمایت‌های شکننده دولت از تولید گندم؛ خودکفایی در معرض خطر
افشاگری مشاور ولی‌اله سیف درباره فساد در نظام بانکی؛
ارزش اغلب بانک‌ها منفی است
هشدار توکلی به روسای قوای سه گانه؛
از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید
۷ نکته درباره اظهارات قائم مقام بانک مرکزی
آمارسازی برای لاپوشانی رکورد زدن نقدینگی
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با نسیم آنلاین:
استمرار عرضه نفت در بورس؛ شرط رونق خرید نفت توسط بخش خصوصی
برای نخستین ماشین اپل؛
دستخط استیو جایز حراج می شود
مهدی محمدی در اینستاگرام به اشتراک گذاشت:
سایه قتل جمال‌خاشقجی برتحولات منطقه‌ای و بین‌المللی
 مدیر گروه اقتصاد اندیشکده­‌ی مطالعات حاکمیت و سیاست­‌گذاری دانشگاه صنعتی شریف:
افول اقتدار اقتصادی آمریکا
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین