چرا کانال مالی اروپا سرکاری است!

۵ نکته درباره کانال مالی INSTEX

موگرینی ظریف

۹ ماه هیاهو و جنجال دولت برای توجیه ماندن در برجام ختم شد به ثبت کانال مالی موسوم به INSTEX اما در این ارتباط چند نکته حائز اهمیت و قابل تامل است

علی مرزبان خبرنگار اقتصادی در صفحه شخصی خود در توئیتر در قالب یک رشته توییت نوشت:

9 ماه هیاهو و جنجال دولت برای توجیه ماندن در برجام ختم شد به ثبت کانال مالی موسوم به INSTEX اما در این ارتباط چند نکته حائز اهمیت و قابل تامل است

۱- فعال شدن این کانال مشروط شده است به: تصویب سریع قوانین «گروه ویژه اقدام مالی» شامل کنوانسیون های مبارزه با پولشویی و حمایت مالی از تروریسم توسط ایران. این در حالی است که مدیران غربی FATF بارها پیش از این گفته‌اند که حتی در صورت انجام ۴۱ مطالبه FATF در قالب اکشن‌پلن تضمین نمی‌دهند که ایران را از فهرست سیاه همکاری خارج کنند! ایران باید همچنین به برجام پایبندی خودش را اعلام کند.(چون هنوز ابعاد فنی و حقوقی این کانال مشخص نشده احتمال داده میشود برای ضمانت ان ضمیمه ای در قالب قطعنامه های شورای امنیت گنجانده شود)

۲- کارکرد این کانال مالی محدود به مبادلات غذا و دارو و بخش کشاورزی است که این 3 مورد از روز اجرای تحریم های آمریکا مستثنی بودند و تحریم نبودند. موضوعی که ریچارد نفیو مسئول امور ایران در خزانه داری آمریکا در کتاب هنر تحریم ها به آن اشاره میکند.

۳- این تعهد، اروپا را از رسیدگی به «فعالیت های خصمانه و برهم زننده ثبات ایران» باز نمی دارد یعنی ایران همچنان مشمول تحریم کشورهای اروپایی در موشکی و منطقه ای و هر حوزه ای که اروپایی ها تشخیص بدهند می‌شود

۴- شرکت های فعال در ایران به تحریم های اروپا و آمریکا پایبند خواهند بود و مناسبات شرکت های کوچک اروپایی فعال در ایران به مناسبات غیر تحریمی بر میگردد

۵- بنابراین جای سوال است که وقتی برجام به عنوان ضمیمه رسمی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، به این سادگی زیرپا گذاشته می‌شود، چه تضمینی هست که اروپائیان همین بازی را تکرار نکنند؟!

هیچیک از مدیران دولتی و وکیل‌الدوله‌ها در مجلس، پاسخی به این سوال ندارند. درواقع می‌توان پرسید وقتی که چک برجامی غرب بلامحل درآمده اما امتیازات نقد گرفته‌اند،چرا بدون تعیین تکلیف همین چک، باید سراغ معامله نقد با نسیه دیگری برویم، و هیچ تضمینی درباره وعده طرف مقابل نگرفته باشیم؟

ارسال نظر

در پیام نوروزی رهبر انقلاب اعلام گردید

سال ۹۸؛ سال «رونق تولید»

در دفاع از انقلاب

پیشرفت‌های علمی کشور توسط انسان‌های انقلاب اسلامی رخ داده است و به واقع بزرگترین دستاورد تمدنی انقلاب را باید تربیت انسان های انقلاب اسلامی دانست.

سنگین‌ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب‌شان می‌کنیم

در مقابل ایران دست به تهاجم حداکثری زده اند اما اگر ما به بسیج حداکثری امکانات و توانایی‌های خود اقدام کنیم، به فضل الهی سنگین ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب این کشور خواهیم کرد.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آیا آبادانی کشور و پیشرفت‌های علمی و فناورانه، دستاورد انقلاب اسلامی است؟
در دفاع از انقلاب
درپی شکایت صالحی امیری
الیاس نادران سکوت را شکست
روحانی در نشست خبری مشترک با نخست وزیر عراق:
آماده‌ایم در بازسازی عراق از همه توان و امکانات استفاده کنیم
با حکم رهبر معظم انقلاب؛
سید ابراهیم رئیسی، قاضی القضات شد
شرط تحقق گام دوم سیاست خارجی انقلابی:
«تحرک جدید نهضت بیداری‌اسلامی» توام با دیپلماسی‌عمومی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین