معاون توسعه بازرگانی وزیر جهادکشاورزی:

سهم آبزیان در سبد خانوار ایرانی افزایش یابد

عنوان

تهران- ایرنا- معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزیر جهادکشاورزی گفت: مصرف آبزیان برای جبران کمبود گوشت قرمز، مناسب است بنابراین باید سازمان شیلات ایران برنامه ای برای افزایش سهم آبزیان در سبد خانوار داشته باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، علی‌اکبر مهرفرد روز دوشنبه در آیین معارفه «نبی الله خون میرزایی» رییس جدید سازمان شیلات ایران و تودیع «حسن صالحی» رییس سابق این سازمان افزود: ظرفیت افزایش تولید گوشت قرمز در کشور به دلیل محدودیت‌ آب و علوفه بیش از این امکان پذیر نیست بنابراین مناسب است که برای تامین این کمبود از آبزیان کمک بگیریم.
وی اظهارداشت: تولید سالانه گوشت قرمز در کشور با احتساب 100 تا 150تن واردات، حدود 960 هزار تن و سرانه مصرف آن در کشور حدود 12 کیلوگرم است.
معاون توسعه بازرگانی وزیر جهادکشاورزی تصریح کرد: همچنین در کشور ما سالانه 2.2 میلیون تن گوشت مرغ تولید می‌شود که سرانه مصرف آن 25 کیلوگرم است؛ بنابراین باید بخشی از تامین نیاز محصولات پروتئینی را از طریق شیلات تامین کنیم.
وی به محدودیت‌های تولید علوفه در کشور به دلیل کمبود آب اشاره کرد و گفت:‌ اکنون ما برای نهاده های دامی ذرت، کنجاله سویا و جو وابسته هستیم به طوری که سال گذشته 7.5 میلیون تن ذرت وارد کشور شد.
وی بر این باور است که به دلیل محدودیت منابع آبی و آب بر بودن محصول ذرت علوفه ای تا 50 سال آینده نیز نمی‌توانیم کشت ذرت در کشور داشته باشیم.
به گفته وی، اکنون وقت آن رسیده که آبزیان در الگوی غذایی مردم قرار بگیرد بنابراین تعیین سهم آبزیان در سبد خانوار همانند گوشت قرمز و مرغ می تواند وظیفه سازمان شیلات ایران را در تامین پروتئین مصرفی مردم سنگین‌ تر کند.
مهرفرد با بیان اینکه وزیر جهاد کشاورزی با تنظیم بازاری شدن آبزیان مخالف است، تصریح کرد: اگر بخواهیم ارز 4200 تومانی برای آبزیان اختصاص بدهیم باید این محصولات نیز وارد حوزه تنظیم بازاری شود.
به گزارش ایرنا، در این آیین با حضور مسئولان وزارت جهاد کشاورزی «نبی الله خون میرزایی» به سمت رئیس جدید سازمان شیلات ایران معرفی شد و همچنین از خدمات حسن صالحی در 5.5 سال دوره ریاستش در این سمت قدردانی شد.
اقتصام**9186*2025

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

در پیام نوروزی رهبر انقلاب اعلام گردید

سال ۹۸؛ سال «رونق تولید»

در دفاع از انقلاب

پیشرفت‌های علمی کشور توسط انسان‌های انقلاب اسلامی رخ داده است و به واقع بزرگترین دستاورد تمدنی انقلاب را باید تربیت انسان های انقلاب اسلامی دانست.

سنگین‌ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب‌شان می‌کنیم

در مقابل ایران دست به تهاجم حداکثری زده اند اما اگر ما به بسیج حداکثری امکانات و توانایی‌های خود اقدام کنیم، به فضل الهی سنگین ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب این کشور خواهیم کرد.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
تاملی در کاندیداهای انتخابات اتاق بازرگانی
اتاق بازرگانی یا اتاق واردات؟+ نمودار ‌
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین