داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو پرونده فرهنگ و رسانه
«ترور خاموش» دغدغه مبارزه با مواد مخدر دارد نه امنیتی
فرهنگ و رسانه - ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۴

احمد معظمی پس از سریال‌های تلویزیونی «شاید برای شما هم اتفاق بیفتد»، «سارق روح»، «جاده چالوس» و فیلم سینمایی «حریم شخصی» با یک نگاه متفاوت سراغ یک مساله اجتماعی رفته است. «ترور خاموش» عنوان سریالی است که پس از ایام عزاداری روی آنتن شبکه یک رفته است.

سینمای دفاع مقدس گروگان تکنوکرات‌ها
فرهنگ و رسانه - ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۴

سینمای دفاع‌مقدس که در دهه60 ناگهان در اوج متولد شد، غیر از ویژگی‌های کلی سینمای جنگ که پیش از آن در سایر نقاط دنیا هم سابقه داشت، دارای خصوصیات منحصر به‌فردی بود که هم کاملا ایرانی بودند و هم با دوره خاصی در دهه اول انقلاب ارتباط داشتند. از این جهت سینمای دفاع‌مقدس را رفته‌رفته می‌شود یک ژانر دانست که خصوصیات پربسامد و تکرار شونده‌ای را به‌عنوان قالب‌های کلی‌اش پذیرفته بود و از لحاظ محتوایی هم ذیل یک مکتب به‌خصوص قرار داشت.

مجموعه‌ای از رذائل اخلاقی در یک تئاتر!
فرهنگ و رسانه - ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۳

باز هم تئاتر‌ی‌ها به سراغ سوژه‌ای رفته‌اند که اخلاقیات را زیر سوال برده است. زمانی که یک فرد نمایشی را برای تماشا انتخاب می‌کند، قطعاً معیار‌های مشخصی از انتخاب آن دارد و پیش می‌آید که از انتخاب خود راضی یا پشیمان باشد. تئاتر هنری است که اکثر هنرمندان آن سعی دارند با آن چیزی را به مخاطب منتقل یا اضافه کنند که البته این روز‌ها کمتر شاهد این موضوع هستیم.

پشت پرده‌های فیلم سینمایی «رستاخیز»
فرهنگ و رسانه - ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۳

چگونه توقع داریم دولت یا حسن روحانی مقابل مراجع تقلید بایستند و این فیلم را اکران کنند؟! آیا درخواست چنین اقدام انتحاری از سوی نظام یا دولت منطقی است؟ وقتی آقای درویش جرات ندارد به صراحت این درخواست را مطرح کند و بگوید: «نظر مراجع اهمیتی ندارد و باید فیلم اکران شود؟!»، چرا توقع دارد دولت جرات عملی کردن چنین اقدامی را داشته باشد؟!

نهضت «موکب داران»
فرهنگ و رسانه - ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۳

نهضت اربعین یک نهضت انسانی کامل است در آن عشق به آرمان‌ها، محبت شدید به هم‌نوع و فداکاری در حد اعلی موج می‌زند، فرقه‌گرایی، عشیره‌گرایی، ملی‌گرایی و مادی‌گری در آن محو می‌شود بدون آنکه برای این همه آثار بزرگ هزینه مادی آن‌چنانی صورت گیرد و دولتی به زحمت افتد. این در واقع مبارزه‌ای با همه آن چیزی است که در صد سال اخیر به پای امت اسلام بسته و آن را از حرکت بازداشته‌اند، عراقی‌ها راهپیمایی اربعین، بالاترین احساس شفقت از ملیت‌های دیگر را به نمایش می‌گذارند

داستان حضور شهریار در محضر امام علی(ع) چه بود؟
فرهنگ و رسانه - ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۳

آیت‌الله مرعشی نجفی، ماجرای حضور شهریار در محضر امام علی(ع) را نقل می‌کند.

مصیبت دوری از کتاب
فرهنگ و رسانه - ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۴

رمز ماندگاری آثار این چنینی خلوص در نوشتن و محبت و عنایت اهل بیت علیهم السلام است. در غیر این صورت کسانی که به دنبال بهره برداری شخصی از نوشتن درباره اهل بیت هستند، آثارشان ماندگار نیست و اثر مثبتی ندارند.

سری جدید برنامه «رادیکال سه» روی آنتن شبکه سه
فرهنگ و رسانه - ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۵

با آغاز سال تحصیلی؛ سری جدید برنامه «رادیکال سه» با محوریت بررسی ابعاد زندگی و فعالیت های شخصیت های تاریخ معاصر ایران روی آنتن شبکه سه می رود.

بهرام رادان به شبکه سه می‌آید؟
فرهنگ و رسانه - ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۵

قرار است به زودی یک برنامه تلویزیونی در حوزه اتومبیلرانی در شبکه سه سیما تولید شود.

فرصت‌سوزی‌های صداوسیما
نقد صدا و سیما - ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۳

نامه‌ی دوم وحید جلیلی (خطاب به آقای غلامی) باب جدیدی از نقد را گشود که بسیار به آن محتاجیم. من معتقدم مطالبه‌ی توضیح درباره‌ی کوتاهی‌ها، فرصت‌سوزی‌ها و عمل‌نکردها کمتر از نقد عملکردها نیست، و چه‌ خوب می‌شود اگر از این زاویه همگان به پاسخ‌گویی واداشته شوند و بگویند که آیا حق فرصتی که برای پیش‌برد اهداف انقلاب اسلامی در اختیار داشته‌اند را به‌جا آورده‌اند یا نه؟