داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو پرونده دین و اندیشه
حکایت بانوی اهل سنتی که در پیاده‌روی اربعین شرکت کرد
دین و اندیشه - ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۸

حمیرا بانوی اهل سنتی است که به خاطر ارادتش به امام حسین(ع) سال‌هاست در ایام محرم و صفر نذری می‌دهد و در راهپیمایی اربعین به همراه همه اعضای خانواده‌اش هم شرکت کرده است.

محاکمه بزرگان جهان اسلام در خطبه منا حضرت سیدالشهدا(ع)
دین و اندیشه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۰

به تعبیر استاد رحیم‌پور ازغدی این خطبه مهم نوعی محاکمه و استیضاح بزرگان جهان اسلام، اصحاب، علما و قراء قرآن و مفسران اسلام بوده و یک سند شرعی و عقیدتی است.

عشقی که مرز نمی‌شناسد
دین و اندیشه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۲

از زرتشتی‌ها و ارامنه ایران بگیرید که به احترام هموطنان خود در محرم سیاه می‌پوشند تا مسیحیان آمریکایی و غیرمسلمانان ده‌ها کشور اروپایی که در راهپیمایی روز عاشورا شرکت می‌کنند،

آیا مقتل‌خوانی مکشوف، بی احترامی به اهل بیت است؟
دین و اندیشه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۵:۰۰

گاهی برخی مداحان آنقدر اتفاقات مربوط به قیام عاشورا و نحوه شهادت یاران امام حسین (ع) و به خصوص شخص حضرت و خانواده ایشان را پس از اسارت به طور واضح می گویند که کارشان به بی حرمتی می کشد.

انگیزه‌های دنیاپرستی، زمینه به شهادت رساندن امام حسین(ع) شد
دین و اندیشه - ۱۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰

زمینه‌های دنیاپرستی در دوران پس از رحلت رسول خدا(ص) و ماجرای غصب ولایت امام علی(ع) رقم زده شد و در زمان یزید ملعون به اوج خود رسید تا اینکه به عاشورای سال ۶۱ هجری منجر شد.

آماده شدن حرم امام حسین (ع) برای روز عاشورا + تصاویر
دین و اندیشه - ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۲

صحن حرم مطهر امام حسین(ع) به منظور استقبال از جمعیت میلیونی زائران و عزاداران محرم و اربعین و تسهیل تردد با فرش قرمز مفروش شد.

امام حسین (ع) صاحب بالاترین مرتبه «نفس مطمئنه»
دین و اندیشه - ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۴

خداوند در آیات ۲۷ تا ۳۰ سوره مبارکه فجر خطاب به نفس مطمئنه او را به وارد شدن به جمع بندگانش و در بهشت دعوت می‌کند. حال سؤال است که منظور آیه از نفس مطمئنه چیست و خطاب آن به کیست؟

آنچه در روز پنجم محرم بر کاروان کربلا گذشت
دین و اندیشه - ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۵

یک کارشناس علوم قرآنی گفت: در آن زمان شرایط حاکم بر فضای جامعه چگونه بود و رویکرد و گمراهی تا چه اندازه در ذهن مردم رسوخ کرده بود. برخی از افرادی که برای جنگ با امام حسین (ع) رفته بودند ابتدا غسل می‌کردند و سپس وارد عرصه جنگ می‌شدند برخی دیگر نیز به‌اجبار وارد میدان جنگ شدند.

شریف رضی، صاحب کتابی بزرگ و ماندگار
دین و اندیشه - ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۸

ششم محرم روز درگذشت دانشمند عظیم القدر و ادیب نامدار شیعی جناب سید رضی است. از آن بزرگوار که به خاطر تألیف و گردآوری سخنان امیرالمؤمنین علیه السلام در «نهج البلاغه» اشتهار جهانی دارد به جز این کتاب آثار دیگری نیز به جا مانده که مقام و جایگاه علمی و ادبی او را نشان می دهد.

جایگاه «مسجد» کجاست؟
سبک زندگی - ۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۱

مساجد در طول دوران تاریخ کارکردهای بسیار متفاوتی داشته‌اند، از مرکزی برای مهم ترین فعالیت های حکومتی گرفته تا محلی صرفا برای عبادت. مسجد چگونه می‌تواند در عرصه‌های زندگی تاثیرگذار باشد؟