داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو پرونده اقتصاد
آیا قاچاق پوشاک در سال ۹۷ کاهش یافت؟
سرویس - ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۶

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان پوشاک کشور با بیان اینکه در سال ۹۷ فقط ۱۰۰ میلیون دلار از حجم قاچاق پوشاک کاهش یافته است، گفت: این آمار به هیچ عنوان به معنای کاهش رتبه قاچاق پوشاک در کشور نیست.

صادرات زعفران ۱۵ درصد کاهش یافت
سرویس - ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۸

نایب رئیس شورای ملی زعفران از کاهش ۱۵ درصدی صادرات زعفران در ۳ ماهه نخست امسال خبر داد و گفت: قیمت زعفران نیز بین ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته است.

افزایش ۳۰ درصدی اجاره بها در صورتی مناسب است که دولت حقوقها را ۵۰ درصد افزایش دهد
سرویس - ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۷

عقبایی گفت: افزایش ۳۰ درصدی اجاره بها در صورتی مناسب است که دولت حقوقها را ۵۰ درصد افزایش دهد.

۱۰ فرمان مهار ارز
سرویس - ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰

اقتصاد ایران، یک اقتصاد کاملا دولتی است؛ به این معنا که بیش از 80 درصد از تصدی‌گری و مالکیت اقتصاد در اختیار دولت قرار دارد. در کشوری که اقتصاد آن بر پایه صادرات نفت باشد و دولت نیز به‌عنوان تنها مرجع صادرات نفت محسوب شود، بدیهی است که نقش دولت در تعیین نرخ ارز، پررنگ‌تر از سایر بخش‌هاست. درواقع زمانی که بیش از 80 درصد ارز حاصل از صادرات کشور در دست دولت است، فرمول تعیین نرخ ارز از قوانین علم اقتصاد پیروی نمی‌کند و تابعی از سیاستگذاری‌های دولت برای قیمت‌گذاری نرخ ارز است.

کمک سوئیفت به آمریکا در ایجاد فشار بر ایران
سرویس - ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه سوئیفت به آمریکا در ایجاد فشار بر ایران کمک کرد، گفت: تصویب طرح «راه اندازی و استفاده از پیام رسان مالی و انعقاد پیمان‌های پولی دو و چندجانبه در تجارت خارجی» پیام سیاسی مثبتی خواهد داشت.

بانک‌ها بجای ارائه خدمات بیشتر پول خرید و فروش می‌کنند
سرویس - ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۲

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق گفت: بانکها در ایران به جای ارائه سرویس و خدمات، بیشتر به خرید و فروش پول روی آورده اند که از نظر شرعی و مبانی حرفه ای مشکل دارد.

«عدالت»،‌ قربانی اول «تورم»
سرویس - ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱

شاخص تورم با همه قیود و تبصره‌های فوق، نماگر مهمی در شناسایی روند وضعیت عدالت اجتماعی در جامعه امروز ایران است و این امر علاوه‌بر خصوصیات ذاتی این شاخص، معلول پیامدهای توزیعی آن است. تورم به‌نفع ثروتمندان و به ضرر فقراست و تمام دستاوردهای دولت در جهت کاهش شکاف میان فقیر و غنی را در کمتر از لحظه‌ای بر باد می‌دهد.

نائب رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران بیش از ۱ میلیون دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی و ۱۴۵ هزار دلار ارز نیمایی دریافت کرده است
سرویس - ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰

شرکت پرسال به مالکیت پدرام سلطانی نائب رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران طی یکسال اخیر بیش از یک میلیون و 94 هزار دلار ارز دولتی و 154 هزار دلار نیز ارز نیمایی دریافت کرده است.

هفت استانی که بیشترین تورم و بیکاری را دارند
سرویس - ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۰۳:۰۰

بررسی اتاق بازرگانی نشان می‌دهد از میان ۳۱ استان کشور، در هفت استان کردستان، چهارمحال بختیاری، لرستان، خوزستان، سیستان بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد و گلستان هم نرخ بیکاری در فصل بهار ۱۳۹۸ و هم نرخ تورم در دوازده ماهه منتهی به خرداد همین سال در سطحی بالاتر از متوسط کل کشور قرار داشته است.

بانک مرکزی با گران کردن دلار در سامانه نیما قیمت کالاهای مصرفی را افزایش داده
سرویس - ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۰

مفتح گفت: زمانی که نرخ ارز افزایش می‌یابد یک هیجان به بازار تزریق می‌شود و قیمت سایر کالاها به‌تبع رشد نرخ دلار افزایش می‌یابد؛ اما زمانی که نرخ ارز کاهش می‌یابد انتظار می‌رود کالاهایی که افزایش قیمت داشتند دوباره به نرخ روز ارز محاسبه شوند که این اتفاق نمی‌افتد و این به سیاست‌های اقتصادی دولت بازمی‌گردد