واکنش مصباحی‌مقدم به "اظهارات غیرکارشناسی" معاون اقتصادی بانک مرکزی درباره نقدینگی

مصاحبه با حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی مقدم

عضو کمیسیون بودجه درپاسخ به اظهارات پیمان قربانی درگفتگو با یکی از خبرگزاری‌ها که گفته بود موسسات مالی غیرمجاز در افزایش نقدینگی نقش ندارند: قطعا این موسسات در افزایش نقدینگی نقش دارند

به گزارش «نسیم»، غلامرضا مصباحی مقدم درپاسخ به اظهارات پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی که روز گذشته در گفتگو با یکی از خبرگزاری های کشور گفته بود موسسات مالی غیرمجاز در افزایش نقدینگی نقش ندارند گفت: قطعا موسسات مالی غیر مجاز در افزایش نقدینگی نقش دارند و اظهارات این مسئول محترم در بانک مرکزی نادرست است.

عضو کمیسیون برنامه و برنامه مجلس در گفتگو با تراز افزود: شاید رشد ۲۳ درصدی نقدینگی در مقابل رشد ۶ درصدی اقتصاد قابل قبول باشد، اما در شرایط رشد منفی یا رشد صفر درصدی اقتصاد، چنین رقمی قابل قبول نیست، حتی رشد یک یا دو درصدی اقتصاد همراه با رشد ۲۳ درصد نقدینگی نیز غیرقابل قبول است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اضافه کرد: این مسئله یعنی کالاها و خدمات دو درصد، اما پول ۲۳ درصد رشد کرده است که این یک عامل مهم تورم است. به نظرم بهتر بود ایشان واقعیت را گفته و اعتراف می کردند  که در شرایط حاضر چاره ای جز رشد نقدینگی نداشتند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: "رشد نقدینگی باید متناسب با رشد تجارت و داد وستد در کشور باشد، اگر در کشور رشد اقتصادی ۶ درصدی داشته باشیم رشد نقدینگی ۱۵ تا ۱۸ درصد قابل قبول است. این یعنی مقداری رشد نقدینگی بیشتر نسبت به رشد تولید،  که موجب رونق تولید باشد. به عبارت دیگر پول ، روان کننده تجارت است. مثلا مقدار روغنی که شما به سیستم مکانیکی تزریق می کنید لغزندگی ایجاد می کند، در صورتی که باید چرخش و لغزش را تسهیل کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به هدفگذاری های اقتصادی به تراز گفت: هدفگذاری در شرایط رکود نباید رشد بالای نقدینگی باشد، اگر چه این رشد در سال ۹۳ تا ۳۱ درصد و درسال ۹۲ تا ۳۸ درصد بالا رفته بود.

وی توضیح داد: چنین رشدهای نقدینگی برای اقتصاد مضر است، چون هرگاه نقدینگی رشد پیدا کند و جذب سیستم تولید نشود به سمت واسطه گری و دلالی خواهد رفت، یعنی ما از این طریق به دلالی و واسطه گری خدمت کرده و به تولید کنندگان مان زیان وارد می کنیم.

مصباحی مقدم خاطرنشان کرد: باید بدانیم نرخ سود بانکی در شرایط حاضر به هیچ وجه در خدمت تولید نیست و هر تولیدکننده ای اگر این پول را گرفته و در تولید به کار ببرد زیان کرده است و او نیز به زودی به سمت دلالی های دیگر خواهد رفت. وی تصریح کرد: متاسفانه با اینکه این تسهیلات به اسم تولید گرفته می شود، اما در جای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد و تا زمانی که نرخ سود بانکی بالا باشد این نرخ در تولید جاذبه ای نداشته و به سمت تولید نمی رود.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:

توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند

۷ نکته درباره قطعنانه ۲۴۶۲ شورای امنیت و FATF

قطعنامه ۲۲۶۴ شورای امنیت تحقیقا هیچ ارتباطی به ایران ندارد و اگر کسانی سعی کنند آن را دستاویزی برای اعمال فشار به مجمع تشخیص برای تصویب دو کنوانسیون پالرمو و CFT نمایند، به اتهام اقدام علیه منافع و امنیت کشور باید مورد تحقیقات قضایی قرار گیرند.

اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش

وزارت کشور رژیم آل سعود اعلام کرد ۳۷ شهروند این کشور را به اتهام فعالیت‌های تروریستی اعدام کرده است. این اعدام‌ها در واکنش به عملیات تروریستی داعش در مرکز تحقیقات «الزلفی» و کشته شدن چهار شهروند آل سعود صورت گرفته است.

عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد

 بالاخره یک سال پس از خروج آمریکا از برجام، دی‌روز با اعلام عدم تمدید معافیت‌های تحریم نفتی ایران، آخرین نفس دشمنیِ دشمنان در عرصه اقتصادی رقم خورد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
تاملی در کاندیداهای انتخابات اتاق بازرگانی
اتاق بازرگانی یا اتاق واردات؟+ نمودار ‌
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین