واکنش مصباحی‌مقدم به "اظهارات غیرکارشناسی" معاون اقتصادی بانک مرکزی درباره نقدینگی

مصاحبه با حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی مقدم

عضو کمیسیون بودجه درپاسخ به اظهارات پیمان قربانی درگفتگو با یکی از خبرگزاری‌ها که گفته بود موسسات مالی غیرمجاز در افزایش نقدینگی نقش ندارند: قطعا این موسسات در افزایش نقدینگی نقش دارند

به گزارش «نسیم»، غلامرضا مصباحی مقدم درپاسخ به اظهارات پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی که روز گذشته در گفتگو با یکی از خبرگزاری های کشور گفته بود موسسات مالی غیرمجاز در افزایش نقدینگی نقش ندارند گفت: قطعا موسسات مالی غیر مجاز در افزایش نقدینگی نقش دارند و اظهارات این مسئول محترم در بانک مرکزی نادرست است.

عضو کمیسیون برنامه و برنامه مجلس در گفتگو با تراز افزود: شاید رشد ۲۳ درصدی نقدینگی در مقابل رشد ۶ درصدی اقتصاد قابل قبول باشد، اما در شرایط رشد منفی یا رشد صفر درصدی اقتصاد، چنین رقمی قابل قبول نیست، حتی رشد یک یا دو درصدی اقتصاد همراه با رشد ۲۳ درصد نقدینگی نیز غیرقابل قبول است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اضافه کرد: این مسئله یعنی کالاها و خدمات دو درصد، اما پول ۲۳ درصد رشد کرده است که این یک عامل مهم تورم است. به نظرم بهتر بود ایشان واقعیت را گفته و اعتراف می کردند  که در شرایط حاضر چاره ای جز رشد نقدینگی نداشتند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: "رشد نقدینگی باید متناسب با رشد تجارت و داد وستد در کشور باشد، اگر در کشور رشد اقتصادی ۶ درصدی داشته باشیم رشد نقدینگی ۱۵ تا ۱۸ درصد قابل قبول است. این یعنی مقداری رشد نقدینگی بیشتر نسبت به رشد تولید،  که موجب رونق تولید باشد. به عبارت دیگر پول ، روان کننده تجارت است. مثلا مقدار روغنی که شما به سیستم مکانیکی تزریق می کنید لغزندگی ایجاد می کند، در صورتی که باید چرخش و لغزش را تسهیل کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به هدفگذاری های اقتصادی به تراز گفت: هدفگذاری در شرایط رکود نباید رشد بالای نقدینگی باشد، اگر چه این رشد در سال ۹۳ تا ۳۱ درصد و درسال ۹۲ تا ۳۸ درصد بالا رفته بود.

وی توضیح داد: چنین رشدهای نقدینگی برای اقتصاد مضر است، چون هرگاه نقدینگی رشد پیدا کند و جذب سیستم تولید نشود به سمت واسطه گری و دلالی خواهد رفت، یعنی ما از این طریق به دلالی و واسطه گری خدمت کرده و به تولید کنندگان مان زیان وارد می کنیم.

مصباحی مقدم خاطرنشان کرد: باید بدانیم نرخ سود بانکی در شرایط حاضر به هیچ وجه در خدمت تولید نیست و هر تولیدکننده ای اگر این پول را گرفته و در تولید به کار ببرد زیان کرده است و او نیز به زودی به سمت دلالی های دیگر خواهد رفت. وی تصریح کرد: متاسفانه با اینکه این تسهیلات به اسم تولید گرفته می شود، اما در جای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد و تا زمانی که نرخ سود بانکی بالا باشد این نرخ در تولید جاذبه ای نداشته و به سمت تولید نمی رود.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی را حل نخواهد کرد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: تشکیل وزارت بازرگانی هزینه و وقت زیادی را تلف خواهد کرد. اینکه دولت به بهانه ساماندهی وضعیت فعلی به دنبال تشکیل وزارت بازرگانی است، پذیرفتنی نمی‌باشد. با تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی حل نخواهد نشد. حتی می‌توان گفت مشکلات دیگری ایجاد می‌شود.

ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه

حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی شهادت جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی در حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را تسلیت گفتند.

گام دوم انقلاب اسلامی

در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی مردم ایران رهبر حکیم انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای راهبردی به تبیین حرکت انقلاب اسلامی لرای ایجاد تمدن اسلامی و زمینه‌سازی ظهور امام عصر پرداختند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اقساط بازگشتی مسکن مهر، سقف بالای سر ۱۳ میلیون روستایی
راهکارهایی برای مقاوم‌سازی بافت فرسوده روستایی
اختصاص ۶۵۳۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال‌زایی در بودجه ۹۸
اشتغال‌زایی پایدار  با بهبود فضای کسب‌وکار یا پول‌پاشی؟
مهدی غضنفری وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت
دولت روحانی مرد مقابله با تحریم و شرایط سخت نیست
عدنان موسی‌پور، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران
تحریم‌های خارجی را دور می‌زنیم با تحریم‌های داخلی چه کنیم؟
داود سوری استاد اقتصاد دانشگاه شریف
توان اجرایی و بار علمی دولت در حال کاهش است
رئیس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران
گوشت ۹۰ هزار تومانی تقصیر نهادهای نظارتی است
روایت حسین راغفر، استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا از برخی اتفاقات عجیب در اقتصاد کشور؛‌
جایی که آب نیست، پتروشیمی ساخته‌اند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین