واکنش عضو اتاق بازرگانی به تشکیل اتاق بازرگانی ایران و آمریکا؛ ذوق زده نشوید

محمد لاهوتی

لاهوتی در واکنش به تشکیل اتاق بازرگانی ایران و آمریکا به «نسیم» گفت:آنها ترجیح می‌دهند کالای خود را در بازار ایران بفروشند؛ اگر دولت ورود هیات‌‌های اقتصادی خارجی را مدیریت نکند، بیکاری افزایش پیدا می‌‌کند

محمد لاهوتی،رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در گفتگو با «نسیم» و در رابطه با احتمال ایجاد اتاق بازرگانی ایران- آمریکا گفت: با شرایط پیش بینی شده نه باید ذوق زده بود و نه باید با بدبینی مسائل را نگریست بلکه باید از شرایط پیش آمده به نفع اقتصاد ملی استفاده کرد.

وی تأکید کرد: هیچ فرد منصفی نمی‌تواند منکر این موضوع باشد که بعد از انجام توافق و با توجه به حضور گسترده هیئت‌های تجاری در کشور اگر ما نتوانیم از این فرصت‌ها به نفع کشور استفاده کنیم قطعا خودمان با دست خود این فرصت‌ها را به تهدید تبدیل کرده‌ایم.

عضو اتاق بازرگانی گفت: فرصتی که برای ما ممکن است به وجود بیاید جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی در صنایع کشور و با توجه به ظرفیت داخلی است، اگر دولت بتواند حضور و نشست‌های هیئت‌های خارجی را مدیریت صحیح کند تا این‌ها سرمایه گذاری مشترکی داشته باشند دانش فنی به کشور منتقل شده و اشتغال ایجاد می‌شود.

وی اظهار داشت: با آمدن سرمایه‌گذاران جدید باید سعی شود تا تولیدات با کیفیت و با استانداردی در جهت صادرات تولید شود تا با ایجاد خطوط جدید بتوانیم بهره وری را افزایش دهیم، اگر این فاکتورها رعایت شود، تولیدات صادارت محوری تشکیل خواهد شد که برای ما فرصت است.

وی اضافه کرد: اگر دولت نتواند چنین شرایطی را فراهم کند و این فرصت تبدیل به سرمایه‌گذاری مشترک نشود، قطعا در داخل تقاضا برای کالای خارجی وجود خواهد داشت، لذا همین شرکت‌ها و هیئت‌هایی که امروز آمادگی سرمایه گذاری را دارند، اگر ببیند که استانداردهای لازم چه از نظر قوانین و چه از نظر امتیازگذاری مذاکرات نتوانستیم به دست بیاوریم به فروش کالاهای خود رو خواهند آورد.

لاهوتی به خبرنگار نسیم توضیح داد: ترجیح آن‌ها هم همین است و این در حقیقت تهدید بزرگی برای ما خواهد بود زیرا ممکن است به جایی برسیم که برای برآورده کردن تقاضا منافع تولیدمان نیز به خطر بیفتد.

عضو اتاق بازرگانی اضافه داشت: با توجه به مطالب مطرح شده ذوق زدگی و از طرفی احساسی برخورد کردن کار درستی نیست، عده ای نیز می‌اندیشند که این افراد با حضور در ایران ممکن است منافع کشورمان را به نفع خود استفاده کنند. قطعا اگر دولت مدیریت لازم را داشته باشد این گونه نخواهد شد زیرا در معادلات تجاری حتما باید شرایط برد- برد حاصل شود.

وی ادامه داد: در خصوص اتاق بازرگانی ایران- آمریکا آن چه که من به عنوان یکی از اعضا هیئت نمایندگان تهران و ایران مطلع هستم، این است که چنین صحبت‌هایی که گاهی در داخل کشور و گاه از طرف گروه‌های ایرانی که در خارج از کشور و در آمریکا هستند گفته می‌شود، به طور جدی در اتاق‌های بازرگانی مطرح نشده است.

وی بیان داشت: در حقیقت هنوز ایجاد اتاق مشترک ایران- آمریکا به طور رسمی به عنوان یک دستور در کار اتاق بازرگانی قرار نگرفته است، البته این بدان معنا نیست که ما از این شرایط استفاده نکنیم. زیرا اتاق مشترک می‌تواند باعث روابط خوب تجاری باشد.

وی افزود: در هیچ دوره ما مانعی برای روابط اقتصادی نبودیم، الان هم اگر آمریکا بعد از توافق و رفع تحریم‌ها مسیر اقتصادی بین دو کشور را باز کند، عملا امکان ایجاد اتاق مشترک نیز وجود خواهد داشت. اما در صورت نبود روابط اقتصادی، وجود اتاق مشترک نمی‌تواند کمکی به این موضوع کند.

 

ارسال نظر

« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد

عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز

«تختی» کشی با «تختی»

فیلم، از نظر شخصیت پردازی، چندان موفق نبوده است. هر چند که فیلم از نوع زندگی نامه است اما تلاش نویسنده و کارگردان در شخصیت پردازی از یک قهرمان ملی تنها به خرده اطلاعات روزنامه ها تکیه می کند و مردی سرد، دورن گرا و تنها را به تصویر می کشد که فقط به دیگران کمک می کند و از خانواده خود غافل است.

کاری که دشمن را عصبانی کند درست است

حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی، ارتشِ امروز را متدین‌تر و کارآمدتر از همیشه خواندند و با تجلیل از حضور مؤثر و حیاتی ارتش و نیروهای مسلح در امدادرسانی به سیل‌زدگان، و همچنین با تأکید بر لزوم اتحاد روزافزون نیروهای مسلح و زیبا خواندن دست برادریِ ارتش و سپاه پس از اقدام زشت آمریکایی‌ها علیه سپاه، خاطرنشان کردند: هر کاری که دشمن را عصبانی کند، خوب و درست است و در مقابل همگان باید از هر کاری که دشمن را جری و روحیه آن را تقویت کند،

نقش فرانسه در کشتار غیرنظامیان یمن

افشای اسناد محرمانه دفاعی فرانسه در مورد استفاده از تسلیحات فرانسوی در جنگ یمن نشان می دهد که عربستان سعودی و امارات متحده عربی بطور مستقیم از این تسلیحات در جنگ یمن و علیه غیرنظامیان استفاده کرده‌اند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
تاملی در کاندیداهای انتخابات اتاق بازرگانی
اتاق بازرگانی یا اتاق واردات؟+ نمودار ‌