واکنش عضو اتاق بازرگانی به تشکیل اتاق بازرگانی ایران و آمریکا؛ ذوق زده نشوید

محمد لاهوتی

لاهوتی در واکنش به تشکیل اتاق بازرگانی ایران و آمریکا به «نسیم» گفت:آنها ترجیح می‌دهند کالای خود را در بازار ایران بفروشند؛ اگر دولت ورود هیات‌‌های اقتصادی خارجی را مدیریت نکند، بیکاری افزایش پیدا می‌‌کند

محمد لاهوتی،رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در گفتگو با «نسیم» و در رابطه با احتمال ایجاد اتاق بازرگانی ایران- آمریکا گفت: با شرایط پیش بینی شده نه باید ذوق زده بود و نه باید با بدبینی مسائل را نگریست بلکه باید از شرایط پیش آمده به نفع اقتصاد ملی استفاده کرد.

وی تأکید کرد: هیچ فرد منصفی نمی‌تواند منکر این موضوع باشد که بعد از انجام توافق و با توجه به حضور گسترده هیئت‌های تجاری در کشور اگر ما نتوانیم از این فرصت‌ها به نفع کشور استفاده کنیم قطعا خودمان با دست خود این فرصت‌ها را به تهدید تبدیل کرده‌ایم.

عضو اتاق بازرگانی گفت: فرصتی که برای ما ممکن است به وجود بیاید جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی در صنایع کشور و با توجه به ظرفیت داخلی است، اگر دولت بتواند حضور و نشست‌های هیئت‌های خارجی را مدیریت صحیح کند تا این‌ها سرمایه گذاری مشترکی داشته باشند دانش فنی به کشور منتقل شده و اشتغال ایجاد می‌شود.

وی اظهار داشت: با آمدن سرمایه‌گذاران جدید باید سعی شود تا تولیدات با کیفیت و با استانداردی در جهت صادرات تولید شود تا با ایجاد خطوط جدید بتوانیم بهره وری را افزایش دهیم، اگر این فاکتورها رعایت شود، تولیدات صادارت محوری تشکیل خواهد شد که برای ما فرصت است.

وی اضافه کرد: اگر دولت نتواند چنین شرایطی را فراهم کند و این فرصت تبدیل به سرمایه‌گذاری مشترک نشود، قطعا در داخل تقاضا برای کالای خارجی وجود خواهد داشت، لذا همین شرکت‌ها و هیئت‌هایی که امروز آمادگی سرمایه گذاری را دارند، اگر ببیند که استانداردهای لازم چه از نظر قوانین و چه از نظر امتیازگذاری مذاکرات نتوانستیم به دست بیاوریم به فروش کالاهای خود رو خواهند آورد.

لاهوتی به خبرنگار نسیم توضیح داد: ترجیح آن‌ها هم همین است و این در حقیقت تهدید بزرگی برای ما خواهد بود زیرا ممکن است به جایی برسیم که برای برآورده کردن تقاضا منافع تولیدمان نیز به خطر بیفتد.

عضو اتاق بازرگانی اضافه داشت: با توجه به مطالب مطرح شده ذوق زدگی و از طرفی احساسی برخورد کردن کار درستی نیست، عده ای نیز می‌اندیشند که این افراد با حضور در ایران ممکن است منافع کشورمان را به نفع خود استفاده کنند. قطعا اگر دولت مدیریت لازم را داشته باشد این گونه نخواهد شد زیرا در معادلات تجاری حتما باید شرایط برد- برد حاصل شود.

وی ادامه داد: در خصوص اتاق بازرگانی ایران- آمریکا آن چه که من به عنوان یکی از اعضا هیئت نمایندگان تهران و ایران مطلع هستم، این است که چنین صحبت‌هایی که گاهی در داخل کشور و گاه از طرف گروه‌های ایرانی که در خارج از کشور و در آمریکا هستند گفته می‌شود، به طور جدی در اتاق‌های بازرگانی مطرح نشده است.

وی بیان داشت: در حقیقت هنوز ایجاد اتاق مشترک ایران- آمریکا به طور رسمی به عنوان یک دستور در کار اتاق بازرگانی قرار نگرفته است، البته این بدان معنا نیست که ما از این شرایط استفاده نکنیم. زیرا اتاق مشترک می‌تواند باعث روابط خوب تجاری باشد.

وی افزود: در هیچ دوره ما مانعی برای روابط اقتصادی نبودیم، الان هم اگر آمریکا بعد از توافق و رفع تحریم‌ها مسیر اقتصادی بین دو کشور را باز کند، عملا امکان ایجاد اتاق مشترک نیز وجود خواهد داشت. اما در صورت نبود روابط اقتصادی، وجود اتاق مشترک نمی‌تواند کمکی به این موضوع کند.

 

ارسال نظر

رهبر انقلاب در دیدار خانواده شهدا:

جریان‌های سیاسی به دشمن میدان ندهند

تعلل وزارت نفت دلیل توقف عرضه نفت در بورس

حسن خسروجردی گفت: با تسویه ارزی ممکن است در فرآیند بازگشت پول دچار مشکل شویم نه اینکه پول نفت به خزانه برنگردد. بخش خصوصی توانایی صادرات نفت را داشته و باید شرایط را برای آن فراهم کرد.

بوطیقای جمع و جور فیلم سازی اصغر فرهادی: انتخاب و گناهان کوچک دیگر

فیلمساز ما در همه می دانند در نقش یک کارگردان بین المللی با تفکر و شیوه منحصر به فرد  فیلسازی اش ظاهر شده است و فیلمی را ساخته است که ابدا ربطی به سینمای ملی ایران ندارد؛ کما اینکه خود فرهادی نیز ضمن نگه داری عناصری که جزء لاینفک سینمایش به حساب می آیند سعی در آدابته کردن سینمایش با سبک اسپانیایی ها کرده است

قانون شدن لایحه حفاظت از خاک زمینه‌ساز فساد است

قاضی پور با اشاره به اشکالات اساسی لایحه حفاظت از خاک گفت: در این لایحه وظایف دستگاه‌های مرتبط به‌درستی مشخص نشده است و قانون شدن آن زمینه‌ساز فساد و افزایش پرونده‌های قضائی است. چرا سازمان حفاظت محیط‌زیست باید بدون حکم قضائی واحدهای تولیدی را پلمپ کند، مگر در قانون مراحل رسیدگی مشخص نشده است؟!

مهم‌ترین مطالب سرویس

مدیر سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی در گفتگو با نسیم آنلاین
تعلل وزارت نفت دلیل توقف عرضه نفت در بورس
رئیس بنیاد توانمندسازی گندم کاران در گفتگو با نسیم آنلاین:
حمایت‌های شکننده دولت از تولید گندم؛ خودکفایی در معرض خطر
افشاگری مشاور ولی‌اله سیف درباره فساد در نظام بانکی؛
ارزش اغلب بانک‌ها منفی است
هشدار توکلی به روسای قوای سه گانه؛
از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید
۷ نکته درباره اظهارات قائم مقام بانک مرکزی
آمارسازی برای لاپوشانی رکورد زدن نقدینگی
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با نسیم آنلاین:
استمرار عرضه نفت در بورس؛ شرط رونق خرید نفت توسط بخش خصوصی
مهدی محمدی در اینستاگرام به اشتراک گذاشت:
سایه قتل جمال‌خاشقجی برتحولات منطقه‌ای و بین‌المللی
برای نخستین ماشین اپل؛
دستخط استیو جایز حراج می شود
 مدیر گروه اقتصاد اندیشکده­‌ی مطالعات حاکمیت و سیاست­‌گذاری دانشگاه صنعتی شریف:
افول اقتدار اقتصادی آمریکا
پرویز حسابی، عضو اتاق بازرگانی:
نیلی و نهاوندیان کشور را به اینجا رسانده‌اند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین