اوحدی: آمار کشته شدگان فاجعه منا به مرز هشت هزار نفر می‌رسد

اوحدی

رئیس سازمان حج افزود: ۹۸ درصد عوامل سازمان امسال محرم نشدند/ مجددا برایم ویزا صادر شده و دوباره به عربستان باز می‌گردم/ پیکر ۳۹۹ زائر ایرانی به کشور منتقل شده است/ از سرنوشت ۳۶ زائر هیچ خبری در دست نیست

به گزارش خبرنگار «نسیم»، اوحدی در نشست خبری خود در باشگاه خبرنگاران گفت: اگر امسال دو حادثه تلخ سقوط جرثقیل و فاجعه منا نبود، می توانستیم بگوئیم که امسال از لحاظ ارایه خدمات بهترین برنامه ها را برای زایران در حج در نظر گرفته بودیم.
وی ادامه داد: امسال جز اولین سال هایی بود که به 98 و نیم درصد از عوامل سازمان حج و زیارت و بنده و آقای محمدی و شهسواری "محرم" نشدیم چرا که احساس می کردیم با توجه به اتفاقات منطقه محرم نشویم بهتر است تا در صورتی که اگر اتفاقی افتاد ما در لباس احرام نباشیم.


اوحدی تصریح کرد: ساعت یک به ربع 9 پنجشنبه بود که اعلام کردند در طول مسیر منا مشکلی پیش آمده و زایران ایرانی به خیابان 204 هدایت شده اند.

اوحدی گفت: وزارت بهداشت عربستان روز گذشته اعلام کرد که تا الان آمار کشته شدگان به 7 هزار و 400 نفر رسیده ولی مطمئن باشید به مرز 8هزار نفر می رسد.

وی گفت: خیابان 204 جز خیابان های فرعی بود که عربستان امسال این خیابان را به عنوان یکی از مسیرهای اصلی برای حرکت زائران به سمت رمی جمرات در نظر گرفت در حالی که در ابن خیابان نه دوربین کنترل ترافیک بود و نه امکانات بهداشتی و درمانی.

وی گفت: ساعت 4 بعدازظهر همان روز محمدی، معاون امور حج و زیارت را برای کمک به زخمی ها و اینکه وی با گوشی همراه اش از کشته شدگان ایرانی عکس می گرفت دستگیر کردند و حتی گوشی وی را هرگز به وی ندادند و محمدی تا ساعات پایانی شب در بازداشت بود، البته از ساعت 5 عصر فضا کاملا امنیتی شد و ارتش عربستان وارد مسئله شد.

وی ادامه داد: عربستان باید پاسخگوی سرنوشت 36 نفری باشند که مفقود هستند و اطلاعی از آنها در دسترس نیست البته باید عنوان کرد که تا الان گزارشی به کنسولگری ما برای بازداشت این افراد ارائه نشده است.

اوحدی گفت: دیروز درخواست ویزا برای سفر دوباره به عربستان را دادیم که خوشبختانه امروز ویزای من صادر شده و تا چند روز آینده دوباره به عربستان می روم.

وی افزود: امروز کار گرفتن DNA از بستگان 36 تن از جانباختگان و همچنین 12 نفری که مکان دفن آنها مشخص نیست تمام شد و امیدواریم تا چند روز آینده ویزا برای 5 کارشناس پزشک قانونی ما صادر شود و آنها به عربستان بروند و تا الان 399 پیکر از جانباختگان ایرانی به ایران منتقل شد و ایران تنها کشوری بود که با قدرت اجساد جانباختگان خود را تحویل گرفت.

حمید محمدی در این نشست در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران گفت: طبق قرارداد با شرکت بیمه ایران به هر خانواده ایرانی که عزیزانشان در طول سفر حج دچار حادثه ای شود که منجر به فوت شود، 15 میلیون تومان برای فوت و 40 میلیون تومان بابت حادثه پرداخت می شود و برای فاجعه  منا نیز همین گونه است. تا الان 25 میلیون تومان به صورت علی الحساب به خانواده‌های جانباختگان ایرانی پرداخته شده است.

اوحدی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه عربستان زایران ایرانی را مقصر می داند، گفت: تا به امروز هیچ کدام از مقامات عربستانی در هیچ ملاقاتی این جسارت را نکردند که بگویند زایران ما مقصر بوده اند. ما 451 کاروان داشتیم که 421 کاروان از مسیر سوق العرب و جوهره که مسیرهای اصلی هستند و هر ساله زایران ایرانی از آنها به سمت رمی جمرات رفتند و تنها 35 کاروان آن هم به علت راهنمای پلیس عربستان آر خیابان 204 رفتند.

اوحدی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چه اندازه از آمار جانباختگان به دلیل نبود امکانات و پزشکان ایرانی است، افزود: اینکه گفتم 98 درصد از عوامل محرم نشدند منظورم عوامل سازمان حج و زیارت بود نه سازمان های دیگر، البته در دیدار امروز با رهبری ایشان گفتند که باید ما و سازمان پزشکی حج و زیارت و بعثه رهبری برای آینده آسیب شناسی کنند چرا که به گفته ایشان امکان بروز اتفاق در سفر حج با توجه به مدیریت فعلی حج وجود دارد.

وی گفت: کمیته حقیقت یاب در سازمان حج و زیارت تشکیل شده و اعضای آن با سفر به استان ها با زائرانی که دز این فاجعه حضور داشتند مصاحبه می کنند و الان با بیش از 12 کاروان مصاحبه شده و مستندات در حال جمع آوری است.

اوحدی در پاسخ به «نسیم» گفت: رکن آبادی از دوستان 25 ساله بنده بوده و در این سفر نیز زمان زیادی را با وی بودیم تا این لحظه اطلاعی از رکن آبادی نداریم و مطالبه جدی ما از عربستان پیدا شدن پیکر تمام 36 نفر از جانباختگان و به خصوص افراد شاخص است.

وی ادامه داد: درباره 29 نفری که در عربستان دفن شدند قرار است طبق تصمیم خانواده آنها عمل شود یعنی اگر آنها بخواهند پیکر عزیزشان در ایران دفن شود این اتفاق خواهد افتاد.

اوحدی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه قرار نیست فیلم دوربین های ضبط شده را مورد بازبینی قرار دهد، گفت: به صورت مکتوب پیگیری کردیم که عربستان مستندات خود را ارایه دهد، البته خودمان نیز فیلم هایی داریم و همچنین از طریق حجاج دیگر هم فیلم هایی داریم ولی از وزارت خارجه به صورت مکتوب درخواست کردیم که به صورت رسمی از عربستان بخواهد مستندات را ارائه دهد.

وی گفت: 12 نفر از اعضای بعثه رهبری و 17 نفر از روسای کاروان ها، قائم مقام و اعضای ستاد حج در فاجعه منا فوت کردند.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین در خصوص حج عمره نیز گفت: تا زمانی که مجازات مناسبی برای خاطیان از سوی عربستان سعودی در نظر گرفته نشود به این سفر فکر نمی کنیم.

سعید اوحدی همچنین در خصوص نحوه شناسایی خبرنگار شبکه خبر گفت: پیکر حسینی را از روی نرم افزار ضبط خبر که روی گوشی وی وجود داشت توانستیم شناسایی کنیم.

اوحدی با بیان اینکه روز دهم و دوازدهم ذی الحجه شلوغ ترین روزها در رمی جمرات به شمار می رود، اظهار داشت: در جلساتی که با مقامات سعودی داشتیم مسیرهای سوق العرب و جوهره برای حرکت کاروان های ایرانی به سوی رمی جمرات و مسیری هم از کنار طریق ملکه فیصل برای بازگشت زائران در نظر گرفته شد؛ البته برای رسیدن به ورودی سوق العرب و جوهره زائران ایرانی از 3 طریق می توانستند عمل کنند که دو مسیر آن راه پله و یکی نیز زیرگذر بود که این راه روبه روی خیابان 204 قرار داشت. زائرانی که می خواستند از زیرگذر به خیابان های سوق العرب و جوهره بروند، با هدایت پلیس عربستان به خیابان 204 رفتند؛ به عبارت دیگر پلیس عربستان با ایجاد زنجیره انسانی مانع از ورود کاروان های ایرانی به دو خیابان اصلی سوق العرب و جوهره شدند و کاروان هایی که از زیرگذر عبور کردند به ناچار وارد خیابان 204 شدند.

رئیس سازمان حج و زیارت در همین زمینه افزود: متاسفانه در کنار خیابان 204 چادر زائرن آفریقایی، مصری و بنگلادشی بود و به همین دلیل در اطراف خیابان نرده هایی به ارتفاع 3 متر نصب شده بود؛ از سوی دیگر هیچگونه امکاناتی امدادی، دوربین های کنترل ترافیک و ... در این خیابان وجود نداشت و زائران آفریقایی، مصری و .... که رمی جمرات را انجام داده بودند از همان خیابان 204 در حال بازگشت بودند و پلیس عربستان برای اینکه مانع از برخورد زائرانی که در حال رفت و زائرانی که در حال برگشت از رمی جمرات هستند، شود انتهای این خیابان را بست و به دلیل عدم هماهنگی ای که بین آنها و نیروهایی که از در ابتدای خیابان 204 قرار داشتند، فاجعه منا به وجود آمد.

وی گفت: پرتاب بطری های آب از سوی زائران آفریقایی که در اطراف خیابان 204 بودند باعث شد که بسیاری از زائران برای گرفتن بطری ها هجوم ببرند که همین مسئله باعث کشته شدن تعداد زیادی از زائران شد و همچنین عدم امدادرسانی در ساعت اولیه و جلوگیری از کمک امدادگران سایر کشورها باعث شد تا تعداد جانباختگان این فاجعه افزایش یابد.

اوحدی بیان داشت: از ساعت 5 بعدازظهر به بعد روز فاجعه منا فضا کاملا امنیتی شد، البته پیش از اینکه فضای امنیتی ایجاد شود ما با 20 تیم امدادرسانی از مرکز پزشکی توانستیم حدود 500 مجروح از سایر کشورها و 100 زائر ایرانی را نجات دهیم.

رئیس سازمان حج و زیارت متاسفانه عربستان در همان روزهای اول فاجعه منا تعداد زیادی از جانباختگان را در 15 ردیف که هر کدام از آنها 300 تا 350 متر طول داشتند، دفن کرد؛ علاوه بر آن 900 نفر نیز در شرق عرفات دفن شدند که اینها نشان دهنده گستردگی فاجعه منا است.

ارسال نظر

تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی را حل نخواهد کرد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: تشکیل وزارت بازرگانی هزینه و وقت زیادی را تلف خواهد کرد. اینکه دولت به بهانه ساماندهی وضعیت فعلی به دنبال تشکیل وزارت بازرگانی است، پذیرفتنی نمی‌باشد. با تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی حل نخواهد نشد. حتی می‌توان گفت مشکلات دیگری ایجاد می‌شود.

ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه

حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی شهادت جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی در حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را تسلیت گفتند.

گام دوم انقلاب اسلامی

در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی مردم ایران رهبر حکیم انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای راهبردی به تبیین حرکت انقلاب اسلامی لرای ایجاد تمدن اسلامی و زمینه‌سازی ظهور امام عصر پرداختند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
گزارشی درباره وضعیت برنامه‌های ‌سینمایی تلویزیون برای سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!
چرا نباید از کنار مسئله انتقادپذیر نبودن مسئولان ساده گذر کرد؟
مردم نقدناپذیر، ثمره مسئولان انتقاد گریز!
در حاشیه حضور سردار محسن رضایی و سلیمانی در برنامه حالا خورشید
وقتی شفافیت، تهدید را به فرصت تبدیل می‌کند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین