مرکز تخصصی فقه نظام برگزار می‌کند:

نشست تخصصی موضوع شناسی فقهِ فضای مجازی

فضای مجازی

محوریت این نشست به بررسی و تبیین رفتارهای فردی و حاکمیتی که در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی که در محیط مجازی رخ می‌دهد و از دیدگاه شریعت و دین اسلام دارای حکم شرعی است ، اختصاص دارد.

حجت‌الاسلام مهدی مجیدی، مسئول طرح و برنامه مرکز تخصصی فقه نظام وابسته به دفتر حضرت آیت‌الله اراکی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی «نسیم آنلاین» درباره محوریت این نشست گفت: محوریت همایش که یک نشست تخصصی است به بررسی رفتارهایی خواهد پرداخت که در فضای مجازی در حوزه‌های فردی و حاکمیتی دارای حکم شرعی هستند.
وی در ادامه تصریح کردند که موضوع شناسی زمانی اهمیت مضاعفی پیدا می‌کند که در موارد بسیار زیادی لازمه امر استنباط حکم مستند به شریعت است، برای مثال همین بازنشری که در فضای مجازی اتفاق می‌افتد باید به‌عنوان یک موضوع دارای حکم شرعی موردبررسی قرار گیرد بنابراین فقه باید در راستای جهت‌دهی و تعیین خط‌مشی برای رفتارهای فردی و حاکمیتی وارد عرصه تخصصی موضوع شناسی گردد .

وی در ادامه افزود: با توجه به رسالت و مسئولیتی که حوزه علمیه درباره پاسخگویی فعال و پیش قدمانه نسبت به نیازهای جامعه اسلامی به‌خصوص در مسائل مرتبط با فضای مجازی در حوزه فردی و حاکمیتی دارد، ضرورت چنین همایش‌هایی در راستای تبیین این وظائف، مشخص می‌گردد. بنابراین با توجه به مطالبه گری رهبر معظم انقلاب به حضور فعالانه در عرصه فضای مجازی و همچنین حضور فعال دشمن در این عرصه، نقش حوزه علمیه برای تقابل فعال با این جنگ نرم  پررنگ می‌گردد .

حجت‌الاسلام مجیدی در پایان تصریح کرد: این همایش با عنوان نشست تخصصی موضوع شناسی فقه فضای مجازی برگزار خواهد شد. لازم به ذکر است که سخنران اصلی این همایش حضرت آیت‌الله اراکی، دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی است. آیت‌الله اراکی از شاگردان شهید صدر بوده‌اند و در عرصه استنباط فقه نظام که از ابتکارات شهید صدر است، بهره برده‌اند و در حال حاضر در عرصه فقه حکومتی با رویکرد فقه نظام و ساختاری، مشغول به نظریه‌پردازی می‌باشند.

خبرنگار: عماد تاجیک زارع

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

۶۲ درصد یمنی‌ها از فقدان امنیت غذایی رنج می‌برند

آمار وحشتناک از قحطی، وبا و مرگ در یمن

در این جنگ پیروزیم

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بیان اینکه از نخبگان باید در برنامه‌ریزی برای مسائل کشور استفاده کرد، فرمودند: برخی نخبگان به همراه فکر بلند، قدرت مدیریت هم دارند که باید از آن استفاده بشود.

بازهم تحریم!

در ادامه سیاست‌های خصمانه علیه ایران، دولت آمریکا اعلام کرده که حداقل ۲۰ بانک و شرکت ایرانی را تحریم کرده است.

پاشنه آشیل عرضه نفت در بورس

نگرانی زیادی درباره امکان اجرایی بودن تسویه ارزی 80 درصد مبلغ نفت خام فروخته شده در بورس و تبعات آن وجود دارد و در نتیجه، ضرورت دارد وزارت نفت هر چه سریعتر امکان تسویه 100 درصد ریالی این مبلغ را نیز فراهم کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

در نشست خبری اولین کنگره ملی خانواده مطرح شد
کاهش آسیب ها و افزایش نشاط اجتماعی هدف کنگره خانواده است
با حکم دادستان کل کشور؛
خرم آبادی معاون نظارت بر دادسراها شد
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اعلام کرد
کاهش سوء تغذیه و افزایش چاقی در کودکان ایرانی
در نامه دبیرکل جامعه اسلامی دانشجویان مطرح شد
تقاضای جاد برای ایجاد تسهیلات دانشجویان عازم سفر اربعین
نقد سیدمحمود رضوی بر گزارش روزنامه فرهیختگان
دفاع تهییه کننده سینما از مدارس غیرانتفاعی
شکرگزاری وجود مسیح علی‌نژاد باشیم
از انصارحزب الله تا مسیح علی نژاد
زاهدی‌فر در امارات است یا گرجستان؟
پشت‌پرده کلاه‌برداری خانوادگی سکه ثامن
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین