مرکز تخصصی فقه نظام برگزار می‌کند:

نشست تخصصی موضوع شناسی فقهِ فضای مجازی

فضای مجازی

محوریت این نشست به بررسی و تبیین رفتارهای فردی و حاکمیتی که در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی که در محیط مجازی رخ می‌دهد و از دیدگاه شریعت و دین اسلام دارای حکم شرعی است ، اختصاص دارد.

حجت‌الاسلام مهدی مجیدی، مسئول طرح و برنامه مرکز تخصصی فقه نظام وابسته به دفتر حضرت آیت‌الله اراکی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی «نسیم آنلاین» درباره محوریت این نشست گفت: محوریت همایش که یک نشست تخصصی است به بررسی رفتارهایی خواهد پرداخت که در فضای مجازی در حوزه‌های فردی و حاکمیتی دارای حکم شرعی هستند.
وی در ادامه تصریح کردند که موضوع شناسی زمانی اهمیت مضاعفی پیدا می‌کند که در موارد بسیار زیادی لازمه امر استنباط حکم مستند به شریعت است، برای مثال همین بازنشری که در فضای مجازی اتفاق می‌افتد باید به‌عنوان یک موضوع دارای حکم شرعی موردبررسی قرار گیرد بنابراین فقه باید در راستای جهت‌دهی و تعیین خط‌مشی برای رفتارهای فردی و حاکمیتی وارد عرصه تخصصی موضوع شناسی گردد .

وی در ادامه افزود: با توجه به رسالت و مسئولیتی که حوزه علمیه درباره پاسخگویی فعال و پیش قدمانه نسبت به نیازهای جامعه اسلامی به‌خصوص در مسائل مرتبط با فضای مجازی در حوزه فردی و حاکمیتی دارد، ضرورت چنین همایش‌هایی در راستای تبیین این وظائف، مشخص می‌گردد. بنابراین با توجه به مطالبه گری رهبر معظم انقلاب به حضور فعالانه در عرصه فضای مجازی و همچنین حضور فعال دشمن در این عرصه، نقش حوزه علمیه برای تقابل فعال با این جنگ نرم  پررنگ می‌گردد .

حجت‌الاسلام مجیدی در پایان تصریح کرد: این همایش با عنوان نشست تخصصی موضوع شناسی فقه فضای مجازی برگزار خواهد شد. لازم به ذکر است که سخنران اصلی این همایش حضرت آیت‌الله اراکی، دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی است. آیت‌الله اراکی از شاگردان شهید صدر بوده‌اند و در عرصه استنباط فقه نظام که از ابتکارات شهید صدر است، بهره برده‌اند و در حال حاضر در عرصه فقه حکومتی با رویکرد فقه نظام و ساختاری، مشغول به نظریه‌پردازی می‌باشند.

خبرنگار: عماد تاجیک زارع

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

نماینده ویژه ترامپ به دنبال معرفی نخست‌وزیر مطبوع واشنگتن

برت مک گورک در بغداد چه می‌کند؟

آیت الله کاشانی نباید ریاست مجلس را می پذیرفت

مبارزه علیه انگلیس، اوج گرفت و در این جا دو تشکل موازی شکل گرفت ملی ها که بیشتر گرایش به مصدق داشتند و مذهبی ها که رهبری آیت الله کاشانی را پذیرفته بودند. قوام هم در همان سال ها به دنبال انتقام گیری از آیت الله کاشانی بود. این انتقام گیری به دلیل نقش ایشان و پدرشان در مبارزه مسلحانه در انقلاب عراق علیه انگلیسی ها بوده است. آیت الله کاشانی و مرحوم پدرش آیت الله سید مصطفی کاشانی جزو علمایی بودند که در جبهه جنگ علیه انگلیس نقش ایفا کرده اند

۶ دلیل گرانی گوشت و مرغ

افزایش مرغ سفره های مردم را کوچکتر می‌کند چون پروتئین طبقات پایین جامعه است. در یک ماه گذشته اتفاقات بی‌سابقه‌ای در افزایش قیمت، احتکار و کاهش عرضه همه کالاهای اساسی اتفاق افتاد.

آمریکا چگونه به تحریم‌های داخلی امید بسته‌است؟

هدف اصلی آمریکا و غربی ها از تحریم های پس از سال ۱۳۸۹ نابودی نظام جمهوری اسلامی از طریق اعمال فشار معیشتی بر مردم به عنوان موتور محرکه و پشتوانه انقلاب و جمهوری اسلامی بوده است. اما کارشناسان اقتصادی غربی تاکید کردند ظرفیت های عظیم اقتصاد ایران و توانمندی های مردم ایران مانع از بروز چالش جدی برای ایران در نتیجه تحریم های خواهد بود، اما...

مهم‌ترین مطالب سرویس

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت مطرح کرد؛
ابتلای ۸۷ نفر به ایدز در روستای درگز صحت ندارد/ بهزیستی به وظایفش عمل کند
مدیرعامل صندوق بیمه روستائیان و عشایر؛
هزینه بیمه روستائیان و عشایر روزی یک عدد تخم مرغ است
معاون خدمات شهری شهرداری تهران مطرح کرد؛
احداث زباله‌سوز ۳۲۰۰ تنی در آینده‌ای نزدیک در تهران
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین