مرکز تخصصی فقه نظام برگزار می‌کند:

نشست تخصصی موضوع شناسی فقهِ فضای مجازی

فضای مجازی

محوریت این نشست به بررسی و تبیین رفتارهای فردی و حاکمیتی که در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی که در محیط مجازی رخ می‌دهد و از دیدگاه شریعت و دین اسلام دارای حکم شرعی است ، اختصاص دارد.

حجت‌الاسلام مهدی مجیدی، مسئول طرح و برنامه مرکز تخصصی فقه نظام وابسته به دفتر حضرت آیت‌الله اراکی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی «نسیم آنلاین» درباره محوریت این نشست گفت: محوریت همایش که یک نشست تخصصی است به بررسی رفتارهایی خواهد پرداخت که در فضای مجازی در حوزه‌های فردی و حاکمیتی دارای حکم شرعی هستند.
وی در ادامه تصریح کردند که موضوع شناسی زمانی اهمیت مضاعفی پیدا می‌کند که در موارد بسیار زیادی لازمه امر استنباط حکم مستند به شریعت است، برای مثال همین بازنشری که در فضای مجازی اتفاق می‌افتد باید به‌عنوان یک موضوع دارای حکم شرعی موردبررسی قرار گیرد بنابراین فقه باید در راستای جهت‌دهی و تعیین خط‌مشی برای رفتارهای فردی و حاکمیتی وارد عرصه تخصصی موضوع شناسی گردد .

وی در ادامه افزود: با توجه به رسالت و مسئولیتی که حوزه علمیه درباره پاسخگویی فعال و پیش قدمانه نسبت به نیازهای جامعه اسلامی به‌خصوص در مسائل مرتبط با فضای مجازی در حوزه فردی و حاکمیتی دارد، ضرورت چنین همایش‌هایی در راستای تبیین این وظائف، مشخص می‌گردد. بنابراین با توجه به مطالبه گری رهبر معظم انقلاب به حضور فعالانه در عرصه فضای مجازی و همچنین حضور فعال دشمن در این عرصه، نقش حوزه علمیه برای تقابل فعال با این جنگ نرم  پررنگ می‌گردد .

حجت‌الاسلام مجیدی در پایان تصریح کرد: این همایش با عنوان نشست تخصصی موضوع شناسی فقه فضای مجازی برگزار خواهد شد. لازم به ذکر است که سخنران اصلی این همایش حضرت آیت‌الله اراکی، دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی است. آیت‌الله اراکی از شاگردان شهید صدر بوده‌اند و در عرصه استنباط فقه نظام که از ابتکارات شهید صدر است، بهره برده‌اند و در حال حاضر در عرصه فقه حکومتی با رویکرد فقه نظام و ساختاری، مشغول به نظریه‌پردازی می‌باشند.

خبرنگار: عماد تاجیک زارع

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آیا طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین گره گشا خواهد بود؟

۴ نکته درحاشیه ماجرای ویلای لواسان +فیلم

مطالبات ایران از آمریکا

بی اعتنایی به قوانین و مقررات بین‌المللی و تلاش برای تخریب هرگونه قانونمندی در نظام بین‌المللی یکی دیگر از وجوه بارز سیاست خارجی دولت کنونی آمریکا است. تا آنجا که حتی مطابق گزارشهای خبری، نمایندگان آمریکا در جریان مذاکره بر سر بیانیه نشست گروه 7 در کانادا، با ذکر عبارتی مبنی بر لزوم اعتلای "نظم بین‌المللی مبتنی بر قانون"  مخالفت کرده بودند. دولت ترامپ این رویه مخرب خود را با نفی اصل بنیادی "وفا به عهد" آغاز کرد.

۱۲ توصیه مهم رهبر انقلاب به مجلس

مجلس نباید نماد تردید و خودکم‌بینی، یأس و ناامیدی، و بی‌اعتنایی و بی‌مبالاتی به مسائل کشور باشد و نباید با دید مأیوسانه به ظرفیت‌ها و توانایی‌های ملی نگاه کند

اجاره‌نشین‌ها!

در این گزارش از مجموعه ویدئوهای "آوانت"، تلاش شده تا گوشه ای از مشکلات مستاجران پس از گرانی های اخیر مسکن زیر ذره بین قرار گیرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

سردار اشتری در حاشیه بازدید از پاسگاه مرزی خسروی؛
تحرکات گروهک های تروریستی در آن سوی مرزها خنثی می‌شود
معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی:
کارگران فاقد بیمه برای بیمه شدن اقدام کنند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین