دبیرکل اتحادیه عرب:

آمریکا مانع صدور بیانیه‌ قوی در نشست پاریس شد

نبیل العربی

"نبیل العربی"دبیرکل اتحادیه عرب اعلام کرد که ایالات متحده تلاش کرد مانع صدور بیانیه‌ای قوی در نشست پایانی پاریس درباره پرونده فلسطین شود.

به گزارش «نسیم آنلاین»، فارس نوشت: "نبیل العربی" دبیرکل اتحادیه عرب بعد از برگزاری نشست پاریس برای بررسی پرونده فلسطین اعلام کرد، آمریکا اجازه نداد بیانیه قوی‌تری از در این نشست صادر شود و افزود: ما به نشستی اجرایی نیاز داریم نه دیدارهایی که نتیجه آن فقط به صدور بیانیه محدود می‌شود.

العربی در گفت‌وگو با روزنامه «الشرق الاوسط»، نشست پاریس را سودمند توصیف کرد و با این وجود گفت: باید به دنبال برگزاری نشستی اجرایی باشیم مانند نشستی که در سال 1974 در ژنو برگزار شد؛ زیرا اساس و اصول صلح آن گونه که ما می‌شناسیم در این نشست تدوین شده بود. وی تأکید کرد نشست پاریس نشستی نبوده که از آن بتوان به راه‌حلی رسید.

العربی گفت یکی از دیپلمات‌های پیشین فرانسه برای بررسی پرونده فلسطین هفته آتی عازم خاورمیانه می‌شود و افزود: از منابع فرانسوی مطلع شده‌ایم که قرار است چند مجموعه برای حل پرونده فلسطین تشکیل شود، از جمله مجموعه اقتصادی، مجموعه امنیت داخلی (کاهش خشونت و ایجاد اعتماد سازی) و مجموعه امنیت منطقه‌ای و تضمین‌های بین المللی.

وی تأکید کرد بدون شک گرایشی از جانب کشورهای غربی به ویژه آمریکا تحت فشار اسرائیل وجود دارد تا طرح صلح عربی برای پرونده فلسطین را دچار تحول بنیادی کنند.

العربی گفت اساس طرح عربی این است که اسرائیل گام‌هایی در راستای پایان دادن به اشغالگری اراضی فلسطینی بردارد و بعد از آن کشورهای عربی گام‌هایی در راستای حل پرونده بردارند اما آمریکا می‌خواهد کشورهای عربی گام‌هایی بردارند و در مقابل اسرائیل تصمیم گیری کند چه اقدامی می‌خواهد انجام دهد.

دبیرکل اتحادیه عرب گفت اسرائیل از آنچه در جهان عرب رخ می‌دهد بسیار خوشحال است؛ این رژیم از هم گسیختگی کشورهای عربی سود می‌برد، نتانیاهو می‌خواهد وارد منطقه حاشیه خلیج فارس شود تا از سود سرشار اقتصادی آن استفاده کند.

در همین راستا پیش از این «ریاض المالکی» وزیر خارجه فلسطین اعلام کرد «بازیگران بزرگ» (کشورهای صاحب تاثیر) در راستای کاهش سطح انتظارها از نشست صلح پاریس فعالیت کرده‌اند.

وی گفته بود به نظر می‌رسد بهای حضور بازیگران بین‌ا‌لمللی در نشست پاریس را می‌پردازیم، اینها در راستایی کاهش انتظارها در بیانیه پایانی کار کردند به نحوی که در این بیانیه بسیاری از نکات اساسی که فکر می‌کنیم باید در آن درج شود، ذکر نشد.

ارسال نظر

نسیم آنلاین بررسی می‌کند

دوئل بانک‌های فراقانونی با بانک مرکزی

SPV به جایی نمی‌رسد چون یقین دارند ایران به تعهدات برجام پایبند می‌ماند

یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: آینده SPV چندان خوشایند نیست و این موضوع بیشتر جنبه نمادین نسبت به انجام تعهدات اروپا در قبال برجام دارد که برای ما هم مفید نخواهد بود.

در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم

یحیی کمالی پور پیرامون کمبود وکیل در کشور گفت: ما در کشور با کمبود وکیل روبرو هستم و این تعداد از وکیل بنابر نیازهای جامعه نیست.

تحلیلی بر وضعیت جامعه در ماجرای حمله سگ‌ها به یک کودک در لواسان

ما در وضعیتی بدونِ «کنشگریِ هدفمند» تنها مشغولِ «واکنش» به اتفاقاتیم! واکنش هایی که حتی زمینه سازِ شکل گیریِ عمل و جریاناتِ عملی نیز نشده و یا اگر می شوند محدود و معدود است. این میزان از «واکنش» در شرایطِ بی عملی، زمینه سازِ شکل گیریِ «توهمِ عملِ موثر» است

مهم‌ترین مطالب سرویس

کاخ سفید دستاوردهای ترامپ را در بیانیه‌ای تشریح کرد
خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی
درس‌های منبج برای کاخ سفید و انعطاف موقت ترامپ
سرنوشت دستور ترامپ برای خروج از سوریه چه خواهد بود؟
نجات نتانیاهو در گرو عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل
چرا دولت نتانیاهو تصمیم به برگزاری انتخابات زود هنگام گرفت؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین