یاسر جلالی

برنامه دشمن برای سپاه، جدی است

یاسر جلالی، مدیر سفیر فیلم

فعالیت‌های حزب‌الله و حماس در خارج از مرزهای ایران و فعالیت‌های سپاه در منطقه و نیز در داخل کشور، همان مصادیقی هستند که دولت ایران یا باید به پذیرش آن‌ها و اعمال دستورات ضدتروریسم تن دهد، یا از خیر تعاملات اقتصادی و مشارکت بین‌المللی و اصطلاحاً رفع واقعی تحریم‌ها بگذرد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، یاسر جلالی، کارشناس مسائل سیاسی نوشت:

مشکلات جدی در لبنان بر سر اجرای قوانین تحریمی آمریکا در مورد حزب‌الله ایجاد شده است. آمریکایی‌ها در حال تست و عمل در اشل کوچک، و ارزیابی قوانین و اقدامات و نیز ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تعمیم مدل تحریم حزب‌الله به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند.

در شرایط فعلی، پنج قانون پیشنهادی برای تحریم سپاه در دستور کار کنگره آمریکا قرار دارد. لیست دقیق و کاملی از شرکت‌ها و مؤسساتی که سپاه پاسداران، بنیادهای تعاون سپاه و بسیج، قرارگاه‌ها و زیرمجموعه‌ها، و نیز شرکت‌ها یا افراد مرتبط به این نهاد در آن‌ها سهام دارند، تهیه شده است. در یکی از پیشنهادها خواسته شده است که شرکت‌هایی که سپاه در آن‌ها حضور بیشتر از بیست درصدی دارد، مورد تحریم قرار گیرند.

یکی از اهداف این تحریم‌ها که به نظر می‌رسد اصلی‌ترین هدف آن است، قرار دادن کشور در معرض یک دوراهی خطرناک و ایجاد شکاف یا به عبارت بهتر چالش اساسی داخلی در کشور است. مشروط کردن تعاملات اقتصادی ایران با بانک‌ها، مؤسسات مالی، شرکت‌های بیمه و بنگاه‌های اقتصادی دیگر کشورها، به محدود کردن کامل سپاه و تحریم داخلی آن و تن دادن به برجام منطقه‌ای تا حتی متوقف کردن تمامی فعالیت‌های جدی این نهاد، در دستور کار دشمن است.

درواقع پس از هدایت ایران به سمت اقدامات طراحی‌شده و به هم پیوسته ذیل سرفصل «مبارزه با پولشویی و حمایت مالی تروریسم»، اکنون نوبت تنظیم شدن دولت ایران با آمریکایی‌ها در مصادیق و اصرار بر اعمال قانون علیه این مصادیق رسیده است. فعالیت‌های حزب‌الله و حماس در خارج از مرزهای ایران و فعالیت‌های سپاه در منطقه و نیز در داخل کشور، همان مصادیقی هستند که دولت ایران یا باید به پذیرش آن‌ها و اعمال دستورات ضدتروریسم تن دهد، یا از خیر تعاملات اقتصادی و مشارکت بین‌المللی و اصطلاحاً رفع واقعی تحریم‌ها بگذرد. در این مسیر، جلوگیری از فعالیت‌های مالی و دادوستدهای تجاری ازجمله بستن حساب‌ها و ممانعت از افتتاح حساب‌های جدید بانکی برای سپاه مشابه آنچه در لبنان در مورد حزب‌الله اتفاق افتاد، از گام‌های ابتدایی محسوب می‌شود.

البته تحریم سپاه محدود به قوانین تحریمی ثانویه ایالات‌متحده نخواهد بود و احتمالاً در قالب قوانین تحریمی اتحادیه اروپا و قطعنامه سازمان ملل نیز بسط و گسترش خواهد یافت. رسیدن رژیم صهیونیستی به ریاست کمیته مبارزه با تروریسم سازمان ملل را در جهت کارسازی در راستای چنین اقداماتی می‌توان ارزیابی نمود.

قرار دادن دولت ایران در چنین مخمصه‌ای، مخاطرات بسیاری را برای کشور رقم خواهد زد و معادلات داخلی ایران و البته مسائل منطقه‌ای را پیچیده‌تر خواهد نمود.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی را حل نخواهد کرد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: تشکیل وزارت بازرگانی هزینه و وقت زیادی را تلف خواهد کرد. اینکه دولت به بهانه ساماندهی وضعیت فعلی به دنبال تشکیل وزارت بازرگانی است، پذیرفتنی نمی‌باشد. با تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی حل نخواهد نشد. حتی می‌توان گفت مشکلات دیگری ایجاد می‌شود.

ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه

حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی شهادت جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی در حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را تسلیت گفتند.

گام دوم انقلاب اسلامی

در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی مردم ایران رهبر حکیم انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای راهبردی به تبیین حرکت انقلاب اسلامی لرای ایجاد تمدن اسلامی و زمینه‌سازی ظهور امام عصر پرداختند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

پیام رهبر انقلاب به مناسبت شهادت پاسداران انقلاب
ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه
بیانیه راهبردی رهبر حکیم انقلاب در آغاز دهه پنجم انقلاب
گام دوم انقلاب اسلامی
نگاهی به دستاوردهای انقلاب کبیر اسلامی ملت ایران
حاصل چهل سال
رهبر انقلاب در دیدار با فرماندهان نهاجا:
مرگ بر آمریکا از دهان ملت ایران نخواهد افتاد
جزئیات و چگونگی نحوه اجرای عفو و تخفیف مجازات‌ محکومان اعلام شد
عفو بزرگ
محمد جواد ایروانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
اینستکس همان ساز و کار نفت در برابر غذاست
اینستکس مقدمه برجام موشکی و منطقه‌ای است؟
سناریوی اروپا برای حفظ برجام و امتیازگیری بیشتر از ایران
وحیدجلیلی در چهلمین نشست جنبش عدالتخواه دانشجویی:
عدالت مجاهد میخواهد نه بچه سوسول /حکومت علی(ع) مغلوب جنگ نرم شد
تحلیل سلیمی‌نمین از ابعاد حمایت رسانه‌های اصلاح‌طلب از کودتای آمریکایی ونزوئلا
اصل مقاومت را هدف گرفته‌اند، ونزوئلا بهانه است!
سعید جلیلی در جمع فعالان فرهنگی سبزوار:
نه دیپلماسی توئیتری جواب می‌دهد نه فشار پیامکی
چرا کانال مالی اروپا سرکاری است!
۵ نکته درباره کانال مالی INSTEX
حاشیه نگاری دیداری صمیمی و آموزنده با مقام معظم رهبری
آغاز گام چهل و یکم انقلاب با دغدغه های تمدنی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین