وزیر خارجه انگلیس خواستار نابودی تسلیحات شیمیایی لیبی شد

بوریس جانسون

وزیر خارجه جدید انگلیس در نخستین حضور خود در سازمان ملل به تهدیدات سلاح‌های شیمایی لیبی اشاره کرد و خواهان مشارکت جامعه بین الملل برای نابودی انبارهای تسلیحات شیمیایی این کشور شد.

به گزارش «نسیم آنلاین» به نقل از خبرگزاری فرانسه، بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلیس  در سازمان ملل متحد اعلام کرد انگلیس با خروج از اتحادیه اروپا در جهان مسیر انزوا را در پیش نگرفته است بلکه در عرصه بین المللی فعال‌تر از گذشته خواهد شد.

وزیر امور خارجه انگلیس که در کنفرانسی مطبوعاتی در مقر سازمان ملل متحد سخن می گفت، تاکید کرد بر خلاف آنچه برخی تصور می کنند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به معنای منزوی شدن انگلیس در عرصه جهانی نیست بلکه برعکس این کشور با کناره گیری از اتحادیه اروپا نقش و حضور فعالتری در عرصه بین المللی خواهد داشت.

بوریس جانسون که از طرفداران سرسخت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بود هر گونه مقایسه خود را با دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری خواه آمریکا که در مبارزات انتخاباتی خود مهمترین اولویتش  را آمریکا و آمریکاییها اعلام کرده است، رد کرد و خاطر نشان ساخت: بین برگزیت و انزواگرایی تفاوت زیادی وجود دارد. خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به معنای آن است که ما بیشتر از گذشته نگاهمان را به خارج معطوف خواهیم کرد و در عرصه بین المللی حضوری فعالتر خواهیم داشت.

 به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، وزیر امور خارجه انگلیس همچنین با نمایندگان برخی از کشورهای عضو شورای امنیت از جمله آمریکا و فرانسه دیدار کرد و با بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز درباره برخی مسایل مهم بین المللی به ویژه مناقشه سوریه، لیبی، سودان جنوبی و سومالی گفتگو و تبادل نظر کرد.

 بوریس جانسون تصریح کرد: در همه این پرونده ها، انگلیس فعالانه برای دستیابی به راه حلی پایدار و برقراری صلح و ثبات در این کشورها تلاش می کند.

وی افزود دبیر کل سازمان ملل متحد از لندن خواسته است در چارچوب سازمان ملل متحد نقش فعالانه تری نسبت به گذشته ایفا کند. بوریس جانسون در  رای گیری شورای امنیت سازمان ملل متحد  درباره قطعنامه ای که دولت انگلیس در رابطه با سلاحهای شیمیایی در لیبی ارائه کرده بود، به نمایندگی کشورش رای داد.

وزیر خارجه انگلیس در پاسخ به سوالی درباره تیراندازی مرگبار شب گذشته در مونیخ آلمان تاکید کرد از شنیدن این خبر ناراحت و به شدت شوکه شده است. وی تروریسم را به سرطان تشبیه کرد و بر ضرورت تشدید مبارزه با افراط گرایی در اینترنت و شبکه های اجتماعی تاکید کرد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

از بی نیازی به حمایت تا بی اعتنایی به مخاطب

اثر گلخانه‌ای در مدیریت فرهنگی

مشکلات امروز نتیجه اجرای سیاست‌های نیلی و دوستانش است

آقای نیلی باید پاسخگوی عملکرد خود در 5 سال اخیر باشند، ایشان توقع داشتند 100 درصد سیاست‌هایشان اجرا شود، در حالیکه 80-70 درصد سیاستهای فعلی اجرا شده نتیجه تصمیمات ایشان و دوستانشان است

چرا بی‌بی‌سی به پرونده قحطی بزرگ و نسل کشی ایرانیان پرداخت؟

عبدالله شهبازی مورخ و پژوهشگر در خصوص این گزارش بی‌بی‌سی درباره قحطی بزرگ در ایران نوشت:  دیروز انکار می‌کردند. حالا برای ترسانیدن ما مطرح می‌کنند.

قراردادهای فاینانس‌ سرکاری دولت روحانی

وزیر اقتصاد سوم دولت تدبیر و امید بعد از جلسه با هیات برزیلی اعلام کرد که برزیل یک خط اعتباری 1.5 میلیارد دلاری برای ایران در نظر گرفته است. این خبر خوبی است. ولی سابقه این اخبار در وزارت اقتصاد نشان می‌دهد که باید در مورد این خبر با احتیاط عمل کرد. چرا؟

مهم‌ترین مطالب سرویس

هشدار ۳۵ NGO و سازمان حقوقی:
یمن در آستانه قحطی است
شکل گیری BDS اسلامی نیازامروز برای مقابله مردمی با رژیم صهیونیستی
عادی‌سازی روابط اعراب و اسرائیل و وظیفه ما
آمریکا، امپراتوری تبعیض ها (۱)
اقلیت ها و خشونت پلیس در آمریکا
وزارت امور خارجه: تصمیم دیوان لاهه نشانه بارز حقانیت ایران است
رای دیوان لاهه به لغو تحریم های دارویی، غذایی، و هوایی
۶۲ درصد یمنی‌ها از فقدان امنیت غذایی رنج می‌برند
آمار وحشتناک از قحطی، وبا و مرگ در یمن
واکنش انصارالله به درخواست آمریکایی‌ها؛
آتش بس با توقف فوری بمباران‌ها امکان‌پذیر است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین