وزیر خارجه انگلیس خواستار نابودی تسلیحات شیمیایی لیبی شد

بوریس جانسون

وزیر خارجه جدید انگلیس در نخستین حضور خود در سازمان ملل به تهدیدات سلاح‌های شیمایی لیبی اشاره کرد و خواهان مشارکت جامعه بین الملل برای نابودی انبارهای تسلیحات شیمیایی این کشور شد.

به گزارش «نسیم آنلاین» به نقل از خبرگزاری فرانسه، بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلیس  در سازمان ملل متحد اعلام کرد انگلیس با خروج از اتحادیه اروپا در جهان مسیر انزوا را در پیش نگرفته است بلکه در عرصه بین المللی فعال‌تر از گذشته خواهد شد.

وزیر امور خارجه انگلیس که در کنفرانسی مطبوعاتی در مقر سازمان ملل متحد سخن می گفت، تاکید کرد بر خلاف آنچه برخی تصور می کنند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به معنای منزوی شدن انگلیس در عرصه جهانی نیست بلکه برعکس این کشور با کناره گیری از اتحادیه اروپا نقش و حضور فعالتری در عرصه بین المللی خواهد داشت.

بوریس جانسون که از طرفداران سرسخت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بود هر گونه مقایسه خود را با دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری خواه آمریکا که در مبارزات انتخاباتی خود مهمترین اولویتش  را آمریکا و آمریکاییها اعلام کرده است، رد کرد و خاطر نشان ساخت: بین برگزیت و انزواگرایی تفاوت زیادی وجود دارد. خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به معنای آن است که ما بیشتر از گذشته نگاهمان را به خارج معطوف خواهیم کرد و در عرصه بین المللی حضوری فعالتر خواهیم داشت.

 به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، وزیر امور خارجه انگلیس همچنین با نمایندگان برخی از کشورهای عضو شورای امنیت از جمله آمریکا و فرانسه دیدار کرد و با بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز درباره برخی مسایل مهم بین المللی به ویژه مناقشه سوریه، لیبی، سودان جنوبی و سومالی گفتگو و تبادل نظر کرد.

 بوریس جانسون تصریح کرد: در همه این پرونده ها، انگلیس فعالانه برای دستیابی به راه حلی پایدار و برقراری صلح و ثبات در این کشورها تلاش می کند.

وی افزود دبیر کل سازمان ملل متحد از لندن خواسته است در چارچوب سازمان ملل متحد نقش فعالانه تری نسبت به گذشته ایفا کند. بوریس جانسون در  رای گیری شورای امنیت سازمان ملل متحد  درباره قطعنامه ای که دولت انگلیس در رابطه با سلاحهای شیمیایی در لیبی ارائه کرده بود، به نمایندگی کشورش رای داد.

وزیر خارجه انگلیس در پاسخ به سوالی درباره تیراندازی مرگبار شب گذشته در مونیخ آلمان تاکید کرد از شنیدن این خبر ناراحت و به شدت شوکه شده است. وی تروریسم را به سرطان تشبیه کرد و بر ضرورت تشدید مبارزه با افراط گرایی در اینترنت و شبکه های اجتماعی تاکید کرد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

در یک مناظره تلویزیونی بررسی شد؛اماواگرهای الحاق ایران به گروه ویژه اقدام

ایران با پذیرش شرایط FATF بازهم از لیست سیاه خارج نمی‌شود

مخاطرات اقتصادی نداشتن سفیر در هند و چین

 آمریکا در هفته‌های اخیر همه توان خود را برای رایزنی با مشتریان نفتی ما به کار گرفته است تا آنها را از خرید نفت ایران منصرف کند. اما دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی در انفعال کامل است به طوریکه در چین و هند که خریدار بیش از 50 درصد نفت ایران هستند حتی سفیر هم نداریم.

مطابق اصل ۵۷ قانون اساسی از ۳ قوه مطالبه می‌کنیم

واژه نظارت بر رهبری نه در قانون اساسی آمده است و نه در‌ آیین‌نامه مجلس خبرگان. خبرگان از لحاظ حقوقی و فقهی و از لحاظ قانونی، نظارتی بر عملکرد رهبری ندارد چون اگر قرار باشد نظارت بر رهبری داشته باشیم، آن وقت خبرگان بر ولی، ولایت پیدا می‌کند، در حالی که خبرگان ولایتی بر ولی‌فقیه ندارد اما در چارچوب اصل 111 قانون اساسی برای نظارت بر تداوم صفات رهبری، کمیسیونی تشکیل شده به نام کمیسیون تحقیق و بررسی.

خروج آمریکا از برجام، تمسخر اصول اساسی حقوق بین‌الملل است

سرنوشت برجام یکی از مهمترین نگرانی‌های جهانی است و اقدام یک‌جانبه آمریکا در خروج از این توافق، تأثیرات منفی بر صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی به همراه خواهد داشت.

مهم‌ترین مطالب سرویس

دبیرکل حزب‌الله لبنان برای اولین بار در یک فیلم مستند از شهید هادی نصرالله سخن گفت
ناگفته های سیدحسن نصرالله از پسر شهیدش: دوست داشتم طلبه شود / جنگ رسانه ای نصرالله و صهیونیست ها پس از شهادت سیدهادی
لزوم حساسیت به ترورهای کور و تفرقه انگیز در منطقه و کشور
موساد و آغاز سیاست ترور در خارج از سرزمین‌های اشغالی
نسیم آنلاین بررسی می‌کند
۴پیام راهبردی نشست تهران
واشنگتن و مصادره ادلب
سوریه در نقطه پایانی تغییر
بشار اسد در دیدار با سناتور آمریکایی:
تهدید و تحریم از ویژگی‌های اصلی رفتار آمریکاست
پوتین و اردوغان به تهران می‌آیند
نشست سرنوشت ساز تهران
تلاش تمام‌عیار واشنگتن برای حفظ حیدر العبادی در پست نخست وزیری!
چه کسی نماینده ترامپ را متوقف می‌کند؟
دور پایانی ماراتن تشکیل بزرگ‌ترین فراکسیون پارلمان
کلید تشکیل دولت عراق در دستان کردها و اهل تسنن
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین