آغاز جهانگردی دوچرخه‌سوار ۶۲ ساله با سابقه حضور در جنگ و ارتش

میرسعید قاضی: پیام فرهنگ ایران را به دنیا می‌رسانم

میرسعید قاضی: پیام فرهنگ ایران را به دنیا می‌رسانم

چند سالی است که فرهنگ استفاده از دوچرخه در سفرهای شهری و رفت و آمدهای روزمره تا حد زیادی رواج پیدا کرده و رو به رو شدن با دوچرخه سوارانی که رکاب زدن را به جای ماندن در ترافیک اتومبیل‌های دودزا ترجیح داده‌اند‏، حال هر شهروندی را سر ذوق می‌آورد.

گروه فرهنگی «نسیم آنلاین» ، چند سالی است که فرهنگ استفاده از دوچرخه در سفرهای شهری و رفت و آمدهای روزمره تا حد زیادی رواج پیدا کرده و رو به رو شدن با دوچرخه سوارانی که رکاب زدن را به جای ماندن در ترافیک اتومبیل‌های دودزا ترجیح داده‌اند‏، حال هر شهروندی را سر ذوق می‌آورد.

در این بین افرادی هم هستند که علاوه بر دلایل شخصی‌شان برای دوچرخه سواری و کمک به محیط زیست‏، اهداف بزرگ‌تری را با رکاب زدن‌هایشان دنبال می‌کنند. حمیدرضا میرسعید قاضی‏، نظامی بازنشسته‌ای است که پس از 27 سال خدمت در ارتش جمهوری اسلامی ایران‏ و حضور فعال در هشت سال جنگ تحمیلی و تجربه فعالیت در زمینه هنر و چاپ تصویر شهدا و چهره‌های مشهور روی کاشی و سرامیک‏، حالا ششمین دهه زندگی‌اش را با دوچرخه سواری و گیاه‌خواری و حضور فعال در محیط زیست پشت سر می‌گذارد. میر سعید قاضی پس از سال‌ها دوچرخه سواری‏، روز گذشته با بدرقه جمعی از مسئولان کانون بازنشتگان ارتش جمهوری اسلامی سفری فرهنگی را برای رکاب زدن در دور دنیا و انتقال فرهنگ اصیل ایران آغاز کرد.

قاضی میر سعید در مراسم بدرقه‌اش برای آغاز سفری پرماجرا با دوچرخه به سراسر دنیا‌ با اشاره به سوابق نظامی و هنری‌اش گفت:« بعد از 27 سال خدمت در ارتش جمهوری اسلامی ایران و فعالیت به عنوان تکنسین هواپیما‏، به دلیل بیماری بازنشسته شدم و از آن پس کار هنری در زمینه چاپ عکس روی کاشی و سرامیک را آغاز کردم و این افتخار را داشتم که قطعه شهدای بهشت زهرا (س) را با چاپ تصاویر شهدای گرانقدر جنگ تحمیلی روی سرامیک مزین کنم.»

این دوچرخه سوار جهانگرد با اشاره به تغییر نگرشش نسبت به زندگی طی سال‌های اخیر نیز تاکید کرد:« طی چند سال گذشته راه و رسم زندگی سالم را در پیش گرفتم و علاوه بر حذف گوشت از وعده‌های غذایی و روی آوردن به گیاه خواری حدود 35 سال به صورت حرفه‌ای یوگا را پیگیری کردم و به درجه مستری یوگا رسیدم. بر همین اساس تصمیم گرفتم به دوچرخه سواری روی بیاورم و با این کار علاوه بر پیگیری ورزش از آسیب رساندن به محیط زیست هم جلوگیری کنم.»

وی ادامه داد:« در طول سفرهای مختلفی که با دوچرخه داشتم بارها با استقبال ویژه‌ای از سوی مردم و مسئولان رو به رو شده‌ام  به طوری که در سفری که نوروز به جزیره کیش داشتم، مسئولان جزیره ضن تقدیر از من اعلام کردند که در حال حاضر تمام ترددها در کیش به وسیله یک میلیون اتومبیل صورت می‌گیرد و من تنها دوچرخه سوار کیش در آن برحه زمانی بودم.»

میرسعید قاضی همچنین با اشاره به استقبال و حمایت مردم سراسر جهان از دوچرخه سواران گفت:« در سراسر جهان مردم برای دوچرخه سواران احترام ویژه‌ای قائل هستند به خصوص مردم عزیز ایران که بارها با استقبال از توریست‌های دوچرخه سوار فرهنگ ایران و مهمان نوازی ناب ایرانی را به رخ توریست‌های اروپایی کشیده‌اند.»

وی همچنین تاکید کرد:« در یکی از روستاهای کشورمان یک روستایی با پذیرایی از چند دوچرخه سوار آلمانی و جشن تولد گرفتن برای یک جوان دوچرخه سوار کاری کرده که تصاویر این جشن تولد روستایی در رسانه‌های اروپایی منتشر شود و با همین کار تا امروز 5 هزار توریست جذب این روستا شده است.»

این دوچرخه سوار جهانگرد در ادامه با اشاره به هزینه‌های سفرش اعلام کرد:« اغلب هزینه‌های سفرم را با هزینه شخصی و حقوق دو میلیونی که از ارتش می‌گیرم تامین کرده‌ام. هر چند ما دوچرخه سواران چندان متوقع نیستیم و به سفر کردن با آذوقه‌ای کم و صرف یک وعده غذایی در روز عادت کرده‌ایم و تمام سرمایه سفرمان دوچرخه و کوله پشتی است که به همراه داریم. هر چند برای اهداف فرهنگی‌مان قطعا به حمایت و پشتیبانی نیاز داریم.»

میرسعید قاضی در تشریح اهدافش برای آغاز ایم سفر نیز تاکید کرد:« در درجه اول می‌خواهم این شعار را به تمام دنیا برسانم که ورزش را جایگزین سیگار و قلیان کنند و تا آخرین روزهای عمرشان جهت زندگی سالم تلاش کنند. از سوی دیگر قصد دارم در طول سفرهایم فرهنگ ایران را به دنیا معرفی کنم وامیدوارم سفیر فرهنگی لایقی در این زمینه باشم.»

این نظامی بازنشسته در پایان گفت:« در طول سال‌های عمرم بارها از روی ناآگاهی به طبیعت آسیب رسانده‌ام اما در این سفری که قصد دارم تا پایان عمرم آن را ادامه دهم می‌خواهم دینم را به طبیعت ادا کنم. در همین راستا در مراسم بدرقه‌ای که در استان سمنان برایم ترتیب داده شد تعدادی بلدرچین را به آسمان رها کردم و حالا قصد دارم در طول سفرم میلیون‌ها بذر گیاه را در زمان‌های استراحتم در سراسر زمین بکارم.»

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

بازارهای مولد فلج شدن شده است

مالیات بر عایدی سرمایه؛ کلید قفل رکود مسکن

تورم به ۵۰ درصد خواهد رسید

فاطمی گفت: هنوز به تورم 49 درصدی سال 74 نرسیدیم، اما شاید تا پایان امسال برسیم!

تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!

حالا دیگر بعد از تجربه چند سال تولید برنامه‌های سینمایی در ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر در رسانه ملی، تقریبا می‌توان این برنامه‌ها را به تعبیر قدیمی‌ها «سرجهازی» تلویزیون در ایام برگزاری جشنواره فجر دانست! برنامه‌هایی که هر ساله تب و تاب ساخت آن‌ها از یک ماه قبل از آغاز جشنواره فیلم فجر به اوج خود می‌رسد و همه شبکه‌های رسانه ملی به فکر راه انداختن برنامه‌ای تخصصی در حوزه سینما و برای پوشش اخبار جشنواره فیلم فجر می‌افتند.

مانور بی‌بی‌سی فارسی برای جلوگیری از عرضه نفت در بورس

با توجه به اطلاعیه بورس انرژی به نظر میرسد که تمامی ضوابط لازم برای تضمین بازگشت بهای نفت فروخته شده در بورس در نظر گرفته شده است. بدین ترتیب با عرضه نفت در بورس و استفاده از توانمندی بخش خصوصی در صادرات نفت، میتوان بخشی از کاهش درآمدهای نفتی را بدون هیچ گونه ریسکی جبران کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

گزارشی درباره وضعیت برنامه‌های ‌سینمایی تلویزیون برای سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!
چرا نباید از کنار مسئله انتقادپذیر نبودن مسئولان ساده گذر کرد؟
مردم نقدناپذیر، ثمره مسئولان انتقاد گریز!
در حاشیه حضور سردار محسن رضایی و سلیمانی در برنامه حالا خورشید
وقتی شفافیت، تهدید را به فرصت تبدیل می‌کند
نگاهی به فیلم «بمب؛ یک عاشقانه»
اضطراب عاشقانه آژیرهای قرمز
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین