۱۱ سال از تصویب یک قانون مهم و همه‌گیر در کشور گذشت

طلاق قانون تسهیل ازدواج!

ازدواج سفید

قانون تسهیل ازدواج جوانان در سال ۸۴ برای رفع موانع اقتصادی، فرهنگی و معیشتی پیش‌روی ازدواج جوانان توسط مجلس به تصویب رسید، قانونی که قرار بود روزهای خوشی را برای جوانان به ارمغان آورد اما پس از گذشت ۱۱ سال از تصویب هنوز اجرایی نشده و در بایگانی‌ها خاک می‌خورد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، نمایندگان مردم در خانه ملت با تاکید بر پیگیری دلیل اجرایی نشدن قانون تسهیل ازدواج جوانان از تلاش برای احیای صندوق اندوخته ازدواج جوانان خبر دادند.

قانون تسهیل ازدواج جوانان در سال 84 برای رفع موانع اقتصادی، فرهنگی و معیشتی پیش‌روی ازدواج جوانان توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، قانونی که قرار بود روزهای خوشی را برای جوانان کشور به ارمغان آورد اما پس از گذشت 11 سال از تصویب هنوز اجرایی نشده و در بایگانی‌ها خاک می‌خورد این درحالی است که جوانان با مغفول ماندن از حق طبیعی خود تنها به وامی که از سوی دولت پرداخت می‌شود اکتفا کرده و هزینه گزافی را بابت اجاره تالار و تامین مسکن متحمل می‌شوند.

نمایندگان دست به کار شدند

به گزارش خانه ملت، از آنجایی که خبری از تلاش جدی دولت برای اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان نیست، نمایندگان کمیسیون اجتماعی مجلس به دنبال پیگیری دلیل اجرایی نشدن قانون مذکور از سوی دولت هستند. در این ارتباط رضا شیران‌خراسانی یادآور شد: با توجه به مشکلات بی‌شماری که جوانان برای ازدواج با آن مواجه هستند به دنبال آن هستیم منابع و ردیف اعتباری لازم را در بودجه 96 برای احیای صندوق ازدواج جوانان در نظر بگیریم تا قانون تسهیل ازدواج روند اجرایی به خود بگیرد.

رضا شیران‌خراسانی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از پیگیری اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان خبر داد و در ارتباط با این قانون، افزود: برای اجرای این قانون صندوقی دیده شده بود که این صندوق وظیفه داشت در حوزه اشتغال، مسکن و برخی هزینه‌های حوزه ازدواج فعالیت کند که در نخستین سال حدود 320 میلیارد تومان در بودجه سال 1385 برای این صندوق دیده شد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس خاطرنشان کرد: در سال 1386 هیات وزیران و شورایعالی اداری طی مصوبه‌ای ادغام این صندوق و تشکیل صندوق جدیدی به نام مهر امام رضا(ع) را تصویب کردند که صندوق مذکور به مدت یک الی 2 سال در حوزه ازدواج جوانان فعالیت کرد. این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی افزود: در نهایت صندوق مهر امام رضا(ع) در حوزه مشاغل خانگی و روستایی به فعالیت پرداخت که امروز این صندوق عنوان صندوق کارآفرینی امید را یدک می‌کشد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس دهم یادآور شد: بنابراین به دلیل آنکه پشتوانه مالی از صندوق تسهیل ازدواج جوانان گرفته شد قانون تسهیل ازدواج به عنوان قانونی مطرود شناخته و اجرایی نشد و تنها بندی که از قانون تسهیل ازدواج اجرا شد تحت عنوان محل خدمت دوره نظام وظیفه سربازان متاهل بوده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از پیگیری قانون تسهیل ازدواج جوانان از سوی دولت خبر داد و یادآور شد: با توجه به مشکلات بی‌شماری که جوانان برای ازدواج با آن مواجه هستند به صورت جدی به دنبال آن هستیم منابع و ردیف اعتباری لازم را در بودجه 96 برای احیای صندوق ازدواج جوانان در نظر بگیریم تا قانون تسهیل ازدواج روند اجرایی به خود بگیرد.

ارسال نامه به رئیس‌جمهور

سلمان خدادادی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس هم در رابطه با قانون تسهیل ازدواج گفت: این قانون در سال 84 از سوی مجلس تصویب شد که متاسفانه نسبت به اجرای کامل آن برای تسهیل ازدواج جوانان غفلت شد، این در حالی است که جوانان ما در زمینه ازدواج با مشکلات اقتصادی زیادی مواجه هستند. نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه برای پیگیری علت اجرایی نشدن قانون تسهیل ازدواج مکاتباتی با رئیس‌جمهور داشتیم، گفت: با این وجود تاکنون گزارشی از سوی دولت در رابطه با قانون تسهیل ازدواج به کمیسیون ارائه نشده است.

خدادادی با یادآوری ابلاغ سیاست‌های کلی خانواده از سوی رهبر انقلاب، گفت: از آنجایی که در سیاست‌های ابلاغی نسبت به ایجاد نهضت فراگیر ملی برای تسهیل و ازدواج موفق و آسان برای تمام دختران و پسران تاکید شده بنابراین به دنبال پیگیری قانون تسهیل ازدواج از سوی دولت هستیم که در این رابطه نامه‌نگاری و مکاتباتی هم داشته‌ایم.

این نماینده مردم در مجلس دهم با یادآوری قانون حمایت از خانواده گفت: این قانون در سال 91 تصویب شد که  براساس آن قوه‌قضائیه موظف بود ظرف 3 سال از تاریخ مصوب در جهت حمایت از خانواده‌ها در تمام شهرستان‌ها شعب رسیدگی به دعاوی خانوادگی با محوریت خانواده را تشکیل دهد اما متاسفانه با وجود گذشت 4 سال از تصویب این قانون در هیچ‌کدام از شهرستان‌ها، کلانشهرها و حتی پایتخت کشور نسبت به تشکیل این شعب هیچ اقدامی انجام نشد.

پیگیری دلایل اجرایی نشدن

خدادادی ادامه داد: با توجه به ابلاغ سیاست‌های کلی خانواده از سوی رهبر انقلاب در جهت قانون حمایت از خانواده از سوی قوه‌قضائیه هم پیگیری‌هایی داشته‌ایم و همچنین نسبت به ارسال نامه به رئیس‌جمهور برای پیگیری دلیل اجرایی نشدن قوانین حمایت از خانواده، تسهیل ازدواج جوانان و همچنین مدیریت خدمات کشوری که مکمل همدیگر هستند اقدام کرده و عوامل و موانع اجرایی نشدن قوانین یادشده را جویا شدیم. نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این نامه به رئیس‌جمهور متذکر شدیم آیا خلأهای قانونی دلیل عدم اجرای این قوانین است یا موانع اجرایی.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: به صورت جدی به دنبال پیگیری این قوانین هستیم و تمام تلاش و اهتمام خود را برای رفع موانع اجرایی به کار خواهیم بست؛ البته دولت در حال انجام اقداماتی برای تسهیل ازدواج جوانان است که مقرر شده پس از جمع‌بندی تمام این اقدامات و پیگیری‌های لازم در رابطه با قوانین یادشده نتیجه نهایی را به سمع و نظر مقام معظم رهبری برسانیم.

نبود منابع، مانع اصلی

اما علیرضا محجوب، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز در ارتباط با دلیل اجرایی نشدن اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان افزود: تا زمانی که منابع لازم برای اجرای قوانین پیش‌بینی نشود به طور قطع به دلیل اینکه تنها به کلیات توجه شده زمینه اجرای قانون به دلیل نبود منابع لازم فراهم نخواهد شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بندهای قانون تسهیل ازدواج جوانان به صورت کلی است، افزود: این کلی‌گویی بی‌توجهی به اجرای این قانون را به همراه داشته است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، از پیگیری دلایل اجرایی نشدن قانون تسهیل ازدواج جوانان خبر داد و یادآور شد: 2 راهکار برای اجرای این قانون وجود دارد یا آنکه نگاه جزئی‌تری به این قانون داشته و منابع آن را در بودجه‌های سال آینده پیش‌بینی کنیم یا قانون جدیدی تصویب شود تا اجرای قانون یادشده معطل و معوق نماند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید از کلی‌گویی در قوانین تسهیل ازدواج برای اجرای سریع‌تر و رفع بهتر مشکلات اقتصادی جوانان پرهیز کرد، گفت: برای تسهیل و رفع مشکلات سد راه ازدواج جوانان دولت باید نهایت اهتمام خود را در جهت اجرای قوانین موجود داشته باشد و نباید از اجرای قوانین به هر دلیلی سر باز بزند.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

اعتراض یک اقتصاددان به دستکاری آمار رشد اقتصادی سال ۹۱ توسط بانک مرکزی در گفتگو با «نسیم آنلاین»:

سیاسی کاری بانک مرکزی در انتشار آمارهای رسمی!

روسیه به هر گونه مداخله آمریکا در سوریه پاسخ خواهد داد

وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت که کشورش به هر گونه مداخله تحریک‌آمیز آمریکا در سوریه، به نحو مناسب پاسخ خواهد داد.

۲۵۰۱ رشته محل حذف شده مورد تایید است و در سایت دانشگاه قرار داده شد/ دعوت از دانشجویان برای انتخاب رشته

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی درباره آخرین وضعیت مذاکرات دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیرامون ۲۹۰۰ رشته محل حذف شده دانشگاه آزاد اسلامی در دفترچه آزمون کارشناسی ارشد بیانیه‌ای صادر کرد.

رفتارهای نابخردانه و ماجراجویانه آمریکا در سوریه مصداق بارز بازی با آتش است

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نسبت به عواقب اقدامات یکسویه آمریکا و زیر پا گذاشتن مبانی حقوق بین‌الملل و حاکمیت ملی سوریه هشدار داد و رفتارهای نابخردانه و ماجراجویانه آمریکا در این کشور را مصداق بارز بازی با آتش خواند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

فرمانده انتظامی استان مازندران خبر داد:
به کارگیری ۲۵۰۰ نیروی پلیس در طرح‌های تابستانه مازندران
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین