۱۱ سال از تصویب یک قانون مهم و همه‌گیر در کشور گذشت

طلاق قانون تسهیل ازدواج!

ازدواج سفید

قانون تسهیل ازدواج جوانان در سال ۸۴ برای رفع موانع اقتصادی، فرهنگی و معیشتی پیش‌روی ازدواج جوانان توسط مجلس به تصویب رسید، قانونی که قرار بود روزهای خوشی را برای جوانان به ارمغان آورد اما پس از گذشت ۱۱ سال از تصویب هنوز اجرایی نشده و در بایگانی‌ها خاک می‌خورد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، نمایندگان مردم در خانه ملت با تاکید بر پیگیری دلیل اجرایی نشدن قانون تسهیل ازدواج جوانان از تلاش برای احیای صندوق اندوخته ازدواج جوانان خبر دادند.

قانون تسهیل ازدواج جوانان در سال 84 برای رفع موانع اقتصادی، فرهنگی و معیشتی پیش‌روی ازدواج جوانان توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، قانونی که قرار بود روزهای خوشی را برای جوانان کشور به ارمغان آورد اما پس از گذشت 11 سال از تصویب هنوز اجرایی نشده و در بایگانی‌ها خاک می‌خورد این درحالی است که جوانان با مغفول ماندن از حق طبیعی خود تنها به وامی که از سوی دولت پرداخت می‌شود اکتفا کرده و هزینه گزافی را بابت اجاره تالار و تامین مسکن متحمل می‌شوند.

نمایندگان دست به کار شدند

به گزارش خانه ملت، از آنجایی که خبری از تلاش جدی دولت برای اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان نیست، نمایندگان کمیسیون اجتماعی مجلس به دنبال پیگیری دلیل اجرایی نشدن قانون مذکور از سوی دولت هستند. در این ارتباط رضا شیران‌خراسانی یادآور شد: با توجه به مشکلات بی‌شماری که جوانان برای ازدواج با آن مواجه هستند به دنبال آن هستیم منابع و ردیف اعتباری لازم را در بودجه 96 برای احیای صندوق ازدواج جوانان در نظر بگیریم تا قانون تسهیل ازدواج روند اجرایی به خود بگیرد.

رضا شیران‌خراسانی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از پیگیری اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان خبر داد و در ارتباط با این قانون، افزود: برای اجرای این قانون صندوقی دیده شده بود که این صندوق وظیفه داشت در حوزه اشتغال، مسکن و برخی هزینه‌های حوزه ازدواج فعالیت کند که در نخستین سال حدود 320 میلیارد تومان در بودجه سال 1385 برای این صندوق دیده شد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس خاطرنشان کرد: در سال 1386 هیات وزیران و شورایعالی اداری طی مصوبه‌ای ادغام این صندوق و تشکیل صندوق جدیدی به نام مهر امام رضا(ع) را تصویب کردند که صندوق مذکور به مدت یک الی 2 سال در حوزه ازدواج جوانان فعالیت کرد. این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی افزود: در نهایت صندوق مهر امام رضا(ع) در حوزه مشاغل خانگی و روستایی به فعالیت پرداخت که امروز این صندوق عنوان صندوق کارآفرینی امید را یدک می‌کشد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس دهم یادآور شد: بنابراین به دلیل آنکه پشتوانه مالی از صندوق تسهیل ازدواج جوانان گرفته شد قانون تسهیل ازدواج به عنوان قانونی مطرود شناخته و اجرایی نشد و تنها بندی که از قانون تسهیل ازدواج اجرا شد تحت عنوان محل خدمت دوره نظام وظیفه سربازان متاهل بوده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از پیگیری قانون تسهیل ازدواج جوانان از سوی دولت خبر داد و یادآور شد: با توجه به مشکلات بی‌شماری که جوانان برای ازدواج با آن مواجه هستند به صورت جدی به دنبال آن هستیم منابع و ردیف اعتباری لازم را در بودجه 96 برای احیای صندوق ازدواج جوانان در نظر بگیریم تا قانون تسهیل ازدواج روند اجرایی به خود بگیرد.

ارسال نامه به رئیس‌جمهور

سلمان خدادادی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس هم در رابطه با قانون تسهیل ازدواج گفت: این قانون در سال 84 از سوی مجلس تصویب شد که متاسفانه نسبت به اجرای کامل آن برای تسهیل ازدواج جوانان غفلت شد، این در حالی است که جوانان ما در زمینه ازدواج با مشکلات اقتصادی زیادی مواجه هستند. نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه برای پیگیری علت اجرایی نشدن قانون تسهیل ازدواج مکاتباتی با رئیس‌جمهور داشتیم، گفت: با این وجود تاکنون گزارشی از سوی دولت در رابطه با قانون تسهیل ازدواج به کمیسیون ارائه نشده است.

خدادادی با یادآوری ابلاغ سیاست‌های کلی خانواده از سوی رهبر انقلاب، گفت: از آنجایی که در سیاست‌های ابلاغی نسبت به ایجاد نهضت فراگیر ملی برای تسهیل و ازدواج موفق و آسان برای تمام دختران و پسران تاکید شده بنابراین به دنبال پیگیری قانون تسهیل ازدواج از سوی دولت هستیم که در این رابطه نامه‌نگاری و مکاتباتی هم داشته‌ایم.

این نماینده مردم در مجلس دهم با یادآوری قانون حمایت از خانواده گفت: این قانون در سال 91 تصویب شد که  براساس آن قوه‌قضائیه موظف بود ظرف 3 سال از تاریخ مصوب در جهت حمایت از خانواده‌ها در تمام شهرستان‌ها شعب رسیدگی به دعاوی خانوادگی با محوریت خانواده را تشکیل دهد اما متاسفانه با وجود گذشت 4 سال از تصویب این قانون در هیچ‌کدام از شهرستان‌ها، کلانشهرها و حتی پایتخت کشور نسبت به تشکیل این شعب هیچ اقدامی انجام نشد.

پیگیری دلایل اجرایی نشدن

خدادادی ادامه داد: با توجه به ابلاغ سیاست‌های کلی خانواده از سوی رهبر انقلاب در جهت قانون حمایت از خانواده از سوی قوه‌قضائیه هم پیگیری‌هایی داشته‌ایم و همچنین نسبت به ارسال نامه به رئیس‌جمهور برای پیگیری دلیل اجرایی نشدن قوانین حمایت از خانواده، تسهیل ازدواج جوانان و همچنین مدیریت خدمات کشوری که مکمل همدیگر هستند اقدام کرده و عوامل و موانع اجرایی نشدن قوانین یادشده را جویا شدیم. نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این نامه به رئیس‌جمهور متذکر شدیم آیا خلأهای قانونی دلیل عدم اجرای این قوانین است یا موانع اجرایی.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: به صورت جدی به دنبال پیگیری این قوانین هستیم و تمام تلاش و اهتمام خود را برای رفع موانع اجرایی به کار خواهیم بست؛ البته دولت در حال انجام اقداماتی برای تسهیل ازدواج جوانان است که مقرر شده پس از جمع‌بندی تمام این اقدامات و پیگیری‌های لازم در رابطه با قوانین یادشده نتیجه نهایی را به سمع و نظر مقام معظم رهبری برسانیم.

نبود منابع، مانع اصلی

اما علیرضا محجوب، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز در ارتباط با دلیل اجرایی نشدن اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان افزود: تا زمانی که منابع لازم برای اجرای قوانین پیش‌بینی نشود به طور قطع به دلیل اینکه تنها به کلیات توجه شده زمینه اجرای قانون به دلیل نبود منابع لازم فراهم نخواهد شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بندهای قانون تسهیل ازدواج جوانان به صورت کلی است، افزود: این کلی‌گویی بی‌توجهی به اجرای این قانون را به همراه داشته است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، از پیگیری دلایل اجرایی نشدن قانون تسهیل ازدواج جوانان خبر داد و یادآور شد: 2 راهکار برای اجرای این قانون وجود دارد یا آنکه نگاه جزئی‌تری به این قانون داشته و منابع آن را در بودجه‌های سال آینده پیش‌بینی کنیم یا قانون جدیدی تصویب شود تا اجرای قانون یادشده معطل و معوق نماند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید از کلی‌گویی در قوانین تسهیل ازدواج برای اجرای سریع‌تر و رفع بهتر مشکلات اقتصادی جوانان پرهیز کرد، گفت: برای تسهیل و رفع مشکلات سد راه ازدواج جوانان دولت باید نهایت اهتمام خود را در جهت اجرای قوانین موجود داشته باشد و نباید از اجرای قوانین به هر دلیلی سر باز بزند.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

«نسیم آنلاین» گزارش می‌دهد: ۲۰ کارشناس و صاحب‌نظر سیاسی و رسانه‌ای در خصوص مناظره دیروز چه گفتند:

"باخت روحانی" در مناظره اول

معیشت مردم با خواسته امام همخوانی ندارد/ 30 درصد جوانان بیکارند/ نیازمند یک تحول جدی در مدیریت اجرایی کشور هستیم

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: بر هیچ کس پوشیده نیست که زندگی و معیشت و اقتصاد و سرمایه مردم در شرایطی است که با خواسته امام و شهدا و قوانین اصلی کشور همخوانی ندارد.

عبور اصلاح‌طلبان از روحانی به جهانگیری

حضور بی‌فروغ روحانی در مناظره جمعه که با عصبانیت و لرزش دست همراه بود به همراه حرارت جهانگیری در مناظره‌ کار را به آنجا رسانده است که در نظرسنجی‌هایی که از زمان پایان مناظره تاکنون در میان رسانه‌های اصلاح‌طلب انجام می‌شود جهانگیری با اختلاف بالا روحانی را پشت سر بگذارد.

اکثر برندهای معروف داخلی مانند ارج و آزمایش در این دولت تعطیل شدند

عبدی گفت: وقتی مشاور آقای رئیس جمهور مزیت نسبی ما را در آبگوشت و قرمه سبزی می دید یعنی دولت به تولید باور ندارد. تا وقتی دولت فقط به فکر خام فروشی باشد معلوم است که نمی تواند شغل درست کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا اعلام کرد:
۱۵ اردیبهشت آغاز پیش ثبت‌نام طرح جریمه غیبت سربازی
معاون پایش اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان:
غلظت ریزگردها در آبادان ۸ برابر حد مجاز
سخنگوی شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه کتاب تهران:
اجازه تبلیغات به نامزدها در نمایشگاه کتاب داده نمی‌شود
مشاور سازمان سنجش خبر داد:
آغاز انتخاب رشته دکتری ۹۶ از امروز
رستگاری خبر داد:
هوای پایتخت سالم است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین