گزارش ویژه «نسیم آنلاین» از مانیفست آمریکا برای دوران اجرای توافق هسته‌ای

آمریکا با نقض برجام به دنبال چیست؟

فارن افرز: آمریکا باید همزمان با فشار بر اقتصاد و ایجاد دودستگی در جامعه ایران، نفوذ آن را در غرب آسیا تضعیف کند

ظریف صالحی کری

دقیقا یک سال قبل، پایگاه اینترنتی فارن‌افرز گزارشی را با عنوان زمان سخت‌گیری بر ایران پس از توافق هسته‌ای منتشر کرده بود، متنی ویژه که توضیحاتی در خصوص آینده مذاکرات هسته ای و نحوه برخورد آمریکا با ایران در این دوران را روایت می کند.

گروه سیاسی «نسیم آنلاین»::حدود یک سال قبل، پایگاه اینترنتی فارن افرز [1] در 23 آذر ماه 1394 (14 دسامبر2015) گزارشی را به قلم سه پژوهشگر [2] برجسته خود «الیوت ای.کوهن» [3] ، «اریک اس. ادلمن» [4] و «رای تکیه» [5] و با عنوان زمان سخت‌گیری بر ایران، سیاست در قبال ایران پس از معامله (توافق هسته‌ای) [6]  منتشر کرده بود. [7] اهمیت متن، هم از رسانه منتشر کننده به عنوان ارگان شورای روابط خارجی آمریکا و هم از مولفان آن مشخص است. [8] در این مقاله و بویژه در بندهای پایانی به صراحت تأکید شده برای مقابله با «الگو شدن» ایران، نباید گذاشت این نظام به موفقیت برسد و از این جهت خواستار ممانعت از اجرای نقاط قوت برجام با طرح های تکمیلی و تحریم‌های جدید است.

اینک با تحقق بخش هایی از این مقاله راهبردی، و در میانه اجرا بودن بخش های دیگر، با بازخوانی آن می توان به ریشه برخی رفتارهای دشمن پی برد. اهم فرازهای این متن استراتژیک برای بازخونی این روزها که نقض برجام در آمریکا علنی شده و تحریم های جدیدی علیه جمهوری اسلامی ایران وضع شده است در ادامه آمده؛ هرچند بخش های مربوط به سیاست های منطقه ای در ترکیه (که درباره ضرورت چرخش اولویت های ترکیه می گوید)، سوریه، عراق و ... نیز جای بررسی جدا گانه دارد.

 1. واشنگتن باید علاوه بر اعمال تحریم‌های اولیه علیه سپاه، تحریم‌های ثانویه نیز بر این بخش‌ها اعمال کند. وزارت خارجه آمریکا باید برای تسهیل این اقدام، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی قرار دهد. همچنین دولت آمریکا باید اسامی شمار زیادی از مقام‌های سپاه را در فهرست ناقضان حقوق بشر قرار دهد.

 2. آمریکا با سکوت در برابراعتراض‌های سال 2009 در ایران، مرتکب اشتباه بزرگی شد. با این حال، نظام جمهوری اسلامی ایران هنوز در برابر "قیام‌های مردمی" آسیب‌پذیر است. در واقع، حکومت دینی ایران از بدو تأسیس با "جنبش‌های اعتراض‌آمیز" کشمکش داشته است که خواستار ازادی و «مسئولیت‌پذیری نظام» بوده‌اند.  [9]

 3. در سال2009 نیز جنبش سبز ارکان نظام جمهوری اسلامی را تهدید کرد. تنها مسئله قطعی در باره آینده ایران این است که در نهایت یک جنبش اعتراضی دیگر ایجاد خواهد شد. در آن زمان، آمریکا باید آماده حمایت از آن جنبش باشد.

 4. آمریکا باید همزمان با فشار بر اقتصاد و ایجاد دودستگی در جامعه ایران، نفوذ این کشور را در منطقه غرب آسیا تضعیف کند.

 5. حیات و رشد ایران، بستگی به بحران و هرج و مرج در منطقه دارد. در حال حاضر به نظر می‌رسد ایران به اوج قدرت رسیده است. بازیگران تحت حمایت ایران در پایتخت‌های سه کشور عربی – دمشق، بغداد و صنعا – قدرت را در دست گرفته‌اند. ... هیچ یک از این بازیگران نمی‌خواهند در برابر مقاصد امپریالیستی ایران تسلیم شوند، اما با توجه به این که آمریکا عقب‌نشینی کرده است، این کشورها رویکرد محتاطانه‌ای در قبال این دشمن اتخاذ کرده‌اند، اما این دوران باید پایان یابد.

 6. مقام‌های آمریکایی باید به صراحت اعلام کنند متحدان عربی باید در ازای قیمومیت آمریکا روابط تجاری خود را با ایران محدود کنند و حضور دیپلماتیک خود را در تهران کاهش دهند. [10]

 7. ایجاد ائتلاف جدید ضد ایران مستلزم چیزی است که دولت اوباما ندارد: یعنی راهبردی که موجب افزایش محدودیت‌ها علیه ایران و تقویت روابط واشنگتن با متحدان سنتی آن می‌شود.

 8. آمریکا باید ایران را به خاطر اقدام‌های تعرض‌آمیز در منطقه، حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر مجازات کند. بدین منظور آمریکا باید از طریق احیای ساختار تحریم‌ها تا حد ممکن، ایران را از اقتصاد جهان جدا سازد. این کار باید از طریق برگرداندن دوباره هر چقدر از تحریم‌های لغو شده که ممکن است انجام شود همچنین باید تلاشی سیاسی برای افزایش ناامیدی مردم ایران از رژیم این کشور و تشدید اختلاف میان هیئت حاکمه آغاز شود.

 9. آمریکا باید برای بی اعتباری و تضعیف حمایت مردم از نظام جمهوری اسلامی ایران ارزش‌ها و کارآمدی نظام را به شدت به چالش بکشد. آنها باید ایران را به عنوان یکی از ته‌مانده‌های نظام‌های استبدادی قرن بیستم که در نهایت منقرض خواهدشد، مورد انتقاد شدید قرار دهند. هیچ کسی به اندازه رئیس جمهور آمریکا قدرت جلب مخالفت کشورهای دیگر را علیه نظام ایران ندارد.

 10. کشورهای عربی حوزه خلیج فارس باید توانایی ایران را برای ایجاد اختلال در صادرات نفت از طریق بستن تنگه هرمز کاهش دهند. با این که این کشورها خط لوله‌های انتقال نفت احداث کرده‌اند که تنگه هرمز را دور می‌زند، باید تدابیری هم برای افزایش ظرفیت این خط لوله‌ها اتخاذ کنند. کشورهای عربی حوزه خلیج فارس باید روی منابع و امکاناتی همچون موشک‌های پیشرفته هوا به هوا و موشک‌های کروز زمینی سرمایه‌گذاری کنند. این کشورها با استفاده از موشک‌های هوا به هوا می‌توانند هواپیماهای ایران را سرنگون کنند و با موشک‌های کروز زمینی، موشک‌های کروز ضدکشتی این کشور را نابود سازند. همچنین کشورهای عربی حوزه خلیج فارس باید تلاش‌های خود را برای دستیابی به تجهیزات و تسلیحات نظامی مورد استفاده در زیردریا تقویت کنند. استفاده از چنین امکاناتی برای مقابله با تجهیزات دریایی سطحی ایران، همچون قایق‌های کوچک متعدد این کشور لازم است.

 11. اگر چنین راهبردی درست اجرا شود، حتی ممکن است موجب تغییر مسیر رژیم ایران با افزایش شدید تناقضاتی شود که ارکان رژیم را بیش از پیش سست کند.

 12. مقابله با نظامی مانند نظام ایران که تا این حد برای منافع آمریکا خطرناک است، مستلزم اتخاذ راهبردی جامع است. یعنی باید از همه آسیب‌های ایران بهره‌برداری کرد، از جمله: افزایش هزینه ماجراجویی‌های ایران در کشورهای دیگر، تضعیف اقتصاد ایران و حمایت از ناراضیان داخلی.

 13. پیگیری این راهبرد زمان‌بر خواهد بود، اما در نهایت آمریکا را در موقعیتی قرار خواهد داد تا بتواند شرایط خود را از جمله در زمینه هسته‌ای به ایران تحمیل کند.

 14. آمریکا باید مسئله حقوق بشر را در صدر دستور کار خود قرار دهد و با توجه به این که سران ایران مردم خود را سرکوب می‌کنند، به این موضوع بی اعتنا نباشد.

 

 

 

[1] .مهمترین مقاله‌ها در عرصه سیاست خارجی آمریکا در این مجله به چاپ می‌رسد

[2] .این سه کارشناس از افراد فعال و شخصیت‌های موثر جمهوری‌خواه آمریکا هستند که ایده‌های آنها مورد قبول جامعه نخبگانی آمریکا(حتی در جبهه دمکرات‌ها) قرار دارد

[3] .کارشناس برجسته در مسایل غرب آسیا

[4] .کارشناس برجسته در مسایل نظامی

[5] . کارشناس برجسته در مسایل ایران که در گفتگوهای مسیر دو با  ایران فعالیت داشته است

[6]  Time to Get Tough on Tehran. Iran Policy After the Deal

[7] https://www.foreignaffairs.com/articles/iran/2015-12-14/time-get-tough-tehran

[8] . مفاد این مقاله بیانگر مانیفست سیاست خارجی جمهوری‌خواهان و بخش قابل توجهی از دمکرات‌ها است.

[9]  نمونه جدید اقدام برای این توصیه، رساندن فایل صوتی به احمد منتظری (در حالی که او فاقد آن بوده است) و انتشار در فضای مجازی، سپس راه اندازی موج ضرورت مسئولیت پذیری نظام است.

[10]  کمتر از 20 روز پس از آن با ماجرای آتش کشیده شدن سفارت عربستان و قطع رابطه کلید خورد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

اگر چند متخصص با حقوق ناچیز بهت بِدن، چیکار میکنی؟

داستان ۳۰۰ هزار سال از عمر جوون‌ ایرانی!

مسئله تلگرام برای گیج کردن مردم نیست!؟

این قسمت از مجموعه ویدئوهای "آوانت" - شهرآرا؛ قرار بود با موضوع فیلترینگ تلگرام ضبط شود اما تغییر مسیر داد.

مزاحمت شیخ‌دُبی‌نشین برای دخترایرانی!

پیشنهاد نوروزی مجموعه "کبریت"، فیلم سینمایی "لاتاری" است و به همین مناسبت اقدام به ساخت دوربین مخفی با موضوع آخرین ساخته محمدحسین مهدویان کرده است. در این مجموعه واکنش شهروندان نسبت به مزاحمت شیخ دبی‌نشین و دستیارش برای دختر ایرانی به تصویر کشیده شده است.

نظرات جالب مردم پس از مشاهده فیلم به وقت شام

فیلم به وقت شام آخرین ساخته ابراهیم حاتمی کیا در اکران نوروزی به سر می برد و با استقبال خوبی روبرو شده است. "کلاکت" پس از تماشای فیلم به سراغ مردم رفته و نظرشان را درباره این فیلم جویا شده است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

به منظور مذاکره درباره تحولات مربوط به خلیج فارس و قطر
وزیر خارجه عمان وارد تهران شد + برنامه سفر
قاسمی در واکنش به اظهارات وزیر دفاع آمریکا:
نظام آمریکا و "متیس" خود مظهر تروریسم و نقض حقوق بشر هستند
 • پر بیننده‌ترین
 • پر بحث‌ترین