وزیر اسبق کار در گفتگو با «نسیم آنلاین»: دولتمردان یازدهم هیچ کاری برای ایجاد اشتغال نکردند

کماکمان پول نفت به داخل کشور باز نمی‌گردد/ ربیعی از زیر بار مسئولیت اشتغال آفرینی در رفته است

هم اکنون رشد صنعت و معدن منفی است/ با توجه به نرخ رشد منفی بخش صنعت هم باید بیکاری را افزایش یافته تصور کنیم/ وزارت کار به مردم بگوید کسانی که بیمه بیکاری دریافت می‌کنند تعدادشان افزایش پیدا کرده‌اند و یا کاهش؟

محمد جهرمی

جهرمی گفت: من زمانی که وزیر بودم مسئولیت اشتغال را پذیرفتم و بنگاههای زود بازده و طرحهای مشابه را ارائه دادم. ولی وزیر کار فعلی خودش را از زیر بار اشتغالزایی کنار می‌کشد و این منطق هم پذیرفتنی نیست.

محمد جهرمی وزیر اسبق کار در گفتگو با «نسیم آنلاین» در خصوص دلایل افزایش نرخ بیکاری اظهار کرد: دلیل افزایش نرخ بیکاری عدم سرمایه گذاری و وجود رکود شدید اقتصادی در جامعه است. علی رغم اینکه دولتمردان در شش ماهه اول امسال نرخ رشد اقتصادی را 7.4 درصد می دانند، بیش از سه چهارم رشد اقتصادی حاصل از فروش نفت است.

وی گفت:  فروش نفت از یک میلیون بشکه به دو میلیون و سیصد چهار هزار بشکه رسیده است. یعنی بیش از 100 درصد افزایش پیدا کرده است.

وزیر اسبق کار افزود: فروش نفت در کوتاه مدت تاثیری بر اقتصاد ندارد مگر اینکه این پولهایی که از فروش نفت حاصل می شود در کارهای عمرانی، زیربنایی و کارهای تولیدی به کار گرفته شود.

جهرمی عنوان کرد: هر چقدر هم پول فروش نفت بازگردد کسری بودجه پر نمیشود. در حال حاضر بخشی از این پول بر نمی گردد هر چقدر هم برگردد در حد کسری بودجه حقوق کارکنان دولت است.

وی بیان کرد: هنوز آثاری در مجموعه اشتغال کشور به وجود نیامده است. علی رغم ادعای پرداخت وام به صنایع از سوی دولت، تولید در بخش صنعت افزایش زیادی نیافته است. در حال حاضر نرخ رشد صنعت و معدن منفی است.

وزیر اسبق کار گفت: این نشان می دهد که حتی اشتغال موجود هم دچار مشکل است. با توجه به نرخ رشد منفی بخش صنعت باید بیکاری را افزایش یافته تصور کنیم. وزارت کار به مردم بگوید کسانی که بیمه بیکاری دریافت می کنند افزایش پیدا کرده اند و یا کاهش ؟! البته تعدادی از کارگران هم جز بیمه بیکاری محسوب نمی شوند.

جهرمی خاطرنشان کرد: بخش اقتصادی دولت نقش زیادی در افزایش بی سابقه نرخ بیکاری دارند. آنها هیچ تلاشی برای حل مشکل اشتغال نمی کنند. معلوم نیست وزیر کار و رئیس جمهور چه توافقی در خصوص اشتغال با هم کرده اند. مسئولیت اشتغال در این دولت با رئیس این دولت است.

وی عنوان کرد: من زمانی که وزیر بودم مسئولیت اشتغال را پذیرفتم و بنگاههای زود بازده و طرحهای مشابه را ارائه دادم. ولی وزیر کار فعلی خودش را از زیر بار اشتغالزایی کنار می‌کشد و این منطق هم پذیرفتنی نیست.

وزیر اسبق کار تصریح کرد: چند بازار باید دست به دست هم بدهند که اشتغال تحقق پیدا کند. یکی از آنها بازار پول و دیگری بازار کار است. در حال حاضر رئیس جمهور باید به عنوان کسی که مسئولیت اشتغال را دارد این بازارها را هماهنگ کند.

ارسال نظر

توهم ماندگاری اروپایی‌ها در اقتصاد ایران با FATF

خروج اروپایی‌ها از ایران به‌دلیل بازگشت تحریم‌های آمریکا بود یا FATF؟

دیگر از نه گفتن به «کاپیتولاسیون» کوتاه نخواهیم آمد!

این‌ها اگر دل‌شان برای قربانیان تروریسم سوخته بود و جهدشان علیه تروریست‌ها و آدم‌کش‌ها بود، جلوی عربستان و امارات و حتا دولت‌های خودشان را می‌گرفتند. هزینه‌ی ترور و تروریسم را ما می‌دهیم، بعد باید سرمان منت بگذارند و اتهام حمایت از تروریسم و تحت نظر قرار گرفتن را هم به جان بخریم؟! این یک‌جور کاپیتولاسیون نوین نیست؟ به نظرتانحق توحش از ما نمی‌گیرند؟!

جنایت امروز توطئه دولت‌های دست‌نشانده‌ی آمریکا در منطقه است

در پی حادثه تروریستی امروز در اهواز حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پیامی صادر کردند.

اجرای کامل برنامه اقدام FATF نفعی برای ایران ندارد

رضا شیران خراسانی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر اینکه به جای تمرکز بر تصویب لوایح مرتبط با FATF، بهتر بود سراغ پیمان های پولی دوجانبه می رفتیم، گفت: اجرای کامل برنامه اقدام FATF محدودیتی را برای ما ایجاد خواهد کرد و نفعی برای ما نخواهد داشت.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس با انتشار گزارشی تاکید کرد:
اصلاح تعرفه مشترکین پرمصرف خانگی بهترین راه حل بحران خاموشی های در کشور
در نامه‌ مرکز مطالعات انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران به زنگنه مطرح شد:
خواب سنگین وزارت نفت درباره تحریم های نفتی پایان یابد
نقدی بر یکی از بهانه های وزارت نفت برای بی اعتنایی به فروش نفت در بورس
آیا نفت ایران شناسنامه خاص و یکتا (DNA) دارد؟
نرخ دستور ارزی خلاف سیاست‌های کلان اقتصادی بود
مصباحی مقدم:‌ دلار ۴۲۰۰ تومانی، نسنجیده بود
جمشید پژویان:‌ دلار ۴۲۰۰ تومانی خزانه را خالی کرد
جهانگیری باید استعفا دهد
سیاست گذاری غلط دولت عامل رانت‌ خواری در پتروشیمی‌ها
۹ ماه یارانه نقدی مردم به جیب چند واحد پتروشیمی می‌رود!
راهکار کنترل قیمت مسکن و اجاره بها چیست
حباب قیمت مسکن می‌ترکد
خیانت تیم اقتصادی دولت و جامعه دانشگاهی در ماجرای برجام در گفتگو با حسن عباسی:
به روحانی القا کردند مشکلات اقتصادی با مذاکره حل می‌شود
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با «نود اقتصادی»
اسحاق جهانگیری «وزیر صنعتِ» واقعی است
کارشناسان درباره راهکارهای تحریم نفت چه می‌گویند؟
وزارت نفت، سد راه عرضه نفت در بورس
انتقادات عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران از روحانی
لیلاز: رئیس‌جمهور مسئول وضع فعلی اقتصادی کشور است
حسین صمصامی اقتصاددان:
بازار ثانویه موجب گرانی دلار است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین