سخنگوی ستادمبارزه با مواد مخدر:

مخالف عقیم‌سازی زنان معتاد هستیم/ عقیم‌سازی آسیب‌دیدگان اجتماعی هیچ مطابقتی با شرع، اخلاق و قانون ندارد

پرویز افشار

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه آماری از نوزادان متولد شده از مادر معتاد نداریم، نسبت به اظهارات شخصی مسئولان برای عقیم‌سازی زنان کارتن‌خواب واکنش نشان داد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، تسنیم نوشت:

پرویز افشار در نشست خبری صبح امروز خود با اشاره به آمار کشفیات مواد مخدر در 9 ماهه نخست امسال از کشف 538 تن مواد مخدر خبر داد و اظهار داشت: در 9 ماه نخست امسال شاهد افزایش 80 درصدی کشفیات مواد مخدر بودیم که آمارهای به دست آمده نشان می‌دهد تریاک با 424 تن بیشترین سهم از مواد مخدر کشف شده را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که کشف 88 تن حشیش،8 تن مرفین نشان از افزایش 20 و 48 درصد یاین مواد دارد و در مقابل کشف 1398 کیلوگرم شیشه حاکی از کاهش 5 درصدی این ماده مخدر است که البته کشفیات سایر مواد مخدر نیز از قبیل گل، ماری‌جوانا و ... با کاهش 81 درصدی همراه است. 

وی با بیان اینکه آمارهای به دست آمده از کشفیات موادمخدر طی سال جاری نشان از تغییر الگوی مصرف دارد، افزود: با کاهش تولید شیشه در کشور و افزایش قیمت این ماده شاهد تغییر الگوی مصرف در کشور هستیم و الگوی مصرف به سمت و سوی مصرف ماری‌جوانا و گل تغییر مسیر داده که البته این تغییر مسیر به سمت مواد کم‌خطرتر بوده است.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر بیشترین سهم دستگاه‌های کاشف را مربوط به نیروی انتظامی دانست و گفت: 90 درصد مواد مکشوفه توسط نیروی انتظامی، 7 درصد توسط وزارت اطلاعات و 3 درصد توسط بسیج انجام گرفته است.

افشار در ادامه نشست با اشاره به دستگیری بیش از 293 هزار و 370 مورد در ارتباط با مواد مخدر اظهار کرد: میزان دستگیری‌های مرتبط با موادمخد در 9 ماهه نخست امسال 11 درصد رشد داشته که در این میان 190 هزار نفر قاچاقچی مواد مخدر دستگیر شدند و مابقی معتادان متجاهری بودند که دستگیری آنها 30 درصد رشد داشت، البته در شهر تهران نیز حدود 15 هزار مورد از معتادان متجاهر تحت برنامه‌های ساماندهی قرار گرفتند.

وی همچنین با اشاره به گزارش‌‌های جهانی در خصوص افزایش مصرف هروئین به خصوص در کشورهای آمریکای شمالی از افزایش اقتصاد قاچاقچیان خبر داد و افزود: مرکز تحقیقات موادمخدر اروپا هشدارهای جدیدی در خصوص تغییر مسیر کوکائین به سمت کشورهای اروپایی داده و این در حالی است که با توجه به قیمت بالای کوکائین در برخی کشورهای دنیا از جمله کویت که به ازای هر گرم 330 دلارمعامله می‌شود شاهد افزایش باندهای قاچاق مواد مخدر در دنیا هستیم.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین با اشاره به آمارهای سازمان پزشکی قانونی گفت: طبق آمار ارائه شده از سازمان پزشکی قانونی طی 8 ماهه سال 95 شاهد افزایش 10 درصدی میزان مرگ و میر معتادان هستیم و با توجه به بیشتر بودن مرگ و میر معتادان و مصرف‌کنندگان حاد موادمخدر نسبت به شاخص‌های بین‌المللی این آمار نگران‌کننده است.

وی ادامه داد: طی 8 ماهه امسال 1605 نفر معتاد در کشور به دلیل سوء مصرف مواد مخدر جان دادند که افزایش میزان مرگ و میر آنها به دلیل مسمومیت‌های حاد، اووردوز و یا حمل مواد مخدر در شکم، این موضوع نگرانی‌هایی را به وجود آورده است.

افشار اضافه کرد: در حال حاضر شاخص‌های بین‌المللی نشان می‌دهد که حداکثر مرگ و میر موارد حاد می‌بایست بین 30 تا 50 درصد باشد و این در حالی است که مرگ و میر مصرف‌کنندگان حاد در کشور ما رقم 63 درصد را نشان می‌دهد.

واکنش سخنگوی ستاد به اظهارات اخیر برخی مسئولان به منظور عقیم‌سازی زنان کارتن‌خواب

وی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم در خصوص چرایی تناقض سیاست‌ها در قبال حل مشکل اعتیاد در کشور و اظهارات اخیر معاون استاندار تهران مبنی بر لزوم عقیم‌سازی معتادان زن متجاهر گفت: مواضع رسمی ستاد و سیاست‌های کلان کشور در خصوص مبارزه با اعتیاد و حل این مشکل تنها از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام می‌شود.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر اضافه کرد: البته ممکن است هر کدام از مسئولان دستگاه‌های ذیربط، نظرات متفاوتی را داشته باشند ولی باید توجه داشت که این نظرها صرفاً نظر شخصی آنهاست و هیچگونه ضمانت اجرایی ندارد.

افشار عنوان کرد: از نظر ستاد مبارزه با مواد مخدر موضوع عقیم‌سازی آسیب‌دیدگان اجتماعی هیچ مطابقتی با دیدگاه‌های شرعی، اخلاقی و قانونی ما ندارد و با توجه به حقوق همه افراد جامعه، حق زادولد یک حق انسانی است که نمی‌توان مانع آن شد. 

وی گفت: البته استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری از جمله پیشگیری موقت چندماهه، از جمله مواردی است که قابل پذیرش و بحث است و زنان معتاد متجاهر که مبتلا به بیماری‌های خطرناکی از جمله هپاتیت و ایدز هستند و بارداری آنها باعث انتقال این بیماری‌های خطرناک به نوزادان می‌شود، می‌تواند به صورت موردی در کمیسیون‌های خاص مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

پاسخ ستاد مبارزه با مواد مخدر به تناقض اظهارات استاندار تهران و سخنگوی ستاد در خصوص گورخواب‌ها 

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به سوال دیگر تسنیم درباره تناقض اظهارات سخنگوی ستاد با سخنان استاندار تهران که از یک سو وی تمام گورخواب‌ها را معتادان متجاهر دانسته بود و از سوی دیگر سخنگوی ستاد تنها یک نفر از آنها را معتاد متجاهر معرفی کرده بود، گفت: بعد از مطرح شدن این موضوع بازدید کاملی از مرکز ماده 16 اخوان انجام دادیم که در بازدید به عمل آمده مشخص شد از مجموع کسانی که در قبرستان نصیرآباد جمع‌آوری شدند تنها یک نفر تحت عنوان معتاد متجاهر شناسایی شده و به مرکز اخوان منتقل شدند و مابقی این افراد، بی‌خانمان‌هایی بودند که درد اصلی آنها اعتیاد نبوده است. 

افشار در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار تسنیم در خصوص مصاحبه فاطمه دانشور و ارائه گزارشی از سوی وی نسبت به شناسایی بیش از 260 نوزاد متولد شده از مادر معتاد در شهر تهران گفت: باید توجه داشت که تمام نوزادان متولد شده از مادر معتاد به دنیا آمده از مادران متجاهر نیستند و طبق بخشنامه وزارت بهداشت، بیمارستان‌ها مکلف شدند تا نسبت به شناسایی زنان معتاد باردار اقدام کنند و پس از به دنیا آمدن نوزادان طبق پروتکل ابلاغی روند درمان نوزادان و معرفی آنها به بهزیستی را پیگیری کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا آماری از نوزادان متولد شده از مادر معتاد در کشور وجود دارد یا خیر، گفت: در حال حاضر هیچ آماری از تعداد نوزادان متولد شده از مادر معتاد در سراسر کشور نداریم.

ارسال نظر

«نسیم آنلاین» گزارش می‌دهد: ۲۰ کارشناس و صاحب‌نظر سیاسی و رسانه‌ای در خصوص مناظره دیروز چه گفتند:

"باخت روحانی" در مناظره اول

معیشت مردم با خواسته امام همخوانی ندارد/ 30 درصد جوانان بیکارند/ نیازمند یک تحول جدی در مدیریت اجرایی کشور هستیم

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: بر هیچ کس پوشیده نیست که زندگی و معیشت و اقتصاد و سرمایه مردم در شرایطی است که با خواسته امام و شهدا و قوانین اصلی کشور همخوانی ندارد.

عبور اصلاح‌طلبان از روحانی به جهانگیری

حضور بی‌فروغ روحانی در مناظره جمعه که با عصبانیت و لرزش دست همراه بود به همراه حرارت جهانگیری در مناظره‌ کار را به آنجا رسانده است که در نظرسنجی‌هایی که از زمان پایان مناظره تاکنون در میان رسانه‌های اصلاح‌طلب انجام می‌شود جهانگیری با اختلاف بالا روحانی را پشت سر بگذارد.

اکثر برندهای معروف داخلی مانند ارج و آزمایش در این دولت تعطیل شدند

عبدی گفت: وقتی مشاور آقای رئیس جمهور مزیت نسبی ما را در آبگوشت و قرمه سبزی می دید یعنی دولت به تولید باور ندارد. تا وقتی دولت فقط به فکر خام فروشی باشد معلوم است که نمی تواند شغل درست کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا اعلام کرد:
۱۵ اردیبهشت آغاز پیش ثبت‌نام طرح جریمه غیبت سربازی
معاون پایش اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان:
غلظت ریزگردها در آبادان ۸ برابر حد مجاز
سخنگوی شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه کتاب تهران:
اجازه تبلیغات به نامزدها در نمایشگاه کتاب داده نمی‌شود
مشاور سازمان سنجش خبر داد:
آغاز انتخاب رشته دکتری ۹۶ از امروز
رستگاری خبر داد:
هوای پایتخت سالم است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین