انتقاد رئیس مجلس از انتشار اوراق مشارکت در لایحه بودجه ۹۶:

لاریجانی: با انتشار ۶۰ هزار میلیارد اوراق مشارکت در لایحه بودجه سال آینده دولت بعد را بدهکار می‌کنیم!/ معلوم نیست سرنوشت انتشار اوراق چه می‌شود؟

علی لاریجانی

رئیس مجلس گفت: دولت می‌گوید من منابع ندارم، بودجه جاری‌ام افزایش پیدا کرده است بنابراین باید اوراق بفروشم. سوال اینجاست که سرنوشت این کار کجاست؟ چه می‌شود؟

به گزارش «نسیم آنلاین» روزنامه اعتماد نوشت: اسفند ماه همیشه ماه شلوغ‌تری برای قوه مقننه بوده است. هرچند که چند سالی است لایحه بودجه به سبک دولت سابق دقیقه نود به مجلس نمی‌رود اما بررسی لایحه بودجه روزهای اسفند را برای نمایندگان مجلس تبدیل به روزهای شلوغی می‌کند. در همین روزهای شلوغ و در میان جلسات سه شیفته مجلس شورای اسلامی علی لاریجانی، رییس مجلس در فرصتی کوتاه به سوالات روزنامه پاسخ داد. علی لاریجانی سالی مهم را پشت سر گذاشته است. سالی که در آن برای سومین دوره پیاپی به صندلی ریاست مجلس تکیه زد، با ترکیب جدیدی از نمایندگان مجلس روبه‌رو شد و این روزها در حال تجربه شکل جدیدی از ریاست بر مجلس شورای اسلامی است. علی لاریجانی اما از مجلسی که آن را مدیریت می‌کند، راضی است. در طول مصاحبه تاکید می‌کند که این مجلس یک مجلس منضبط است. مجلسی که آرامش دارد و از نگاه رییس آن این آرامش معلول هوشمندی نمایندگانش است که روی مسائل اصلی کشور تمرکز کرده‌اند. او از مشارکت نمایندگان هم راضی است. تاکید دارد که همین مشارکت باعث شده است تا تصویب لایحه برنامه ششم در مجلس ٦ هفته به طول بینجامد. موضوعات متعددی هم هست که رییس مجلس آنها را بیشتر رسانه‌ای می‌داند تا واقعی. آنجا که در مورد زمزمه‌های رد‌صلاحیت حسن روحانی از او می‌پرسیم می‌گوید: «بحث‌های اینگونه که در رسانه‌ها مطرح می‌شود را نباید خیلی جدی گرفت چون تنها تصورات است.» یا وقتی که در مورد محدودیت‌های ارتباطی اصلاح‌طلبان با رهبری از او می‌پرسیم که می‌گوید: « من فکر نمی‌کنم که ارتباط جریان‌های مختلف سیاسی با رهبری محدودیتی داشته باشد و این بحث‌هایی که در درون رسانه‌ها وجود دارد خیلی دقیق نیست یعنی ارتباط رهبری با گروه‌های مختلف سیاسی وجود دارد و اگر نقطه نظری داشته باشند می‌توانند با ایشان مطرح بکنند». گزیده‌هایی از گفت‌وگوی «اعتماد» با علی لاریجانی رییس مجلس را در ادامه می‌خوانید که متن کامل آن را در سالنامه نوروزی اعتماد خواهید خواند.
همه تغییر می‌کنند
بسیاری بر این باور هستند که علی لاریجانی در این سال‌ها تغییر کرده است؛ تغییری که او آنچنان هم آن را رد نمی‌کند و می‌گوید: « همه در شرایط مختلف تغییرات دارند. ما اگر به حرکت جوهری ملاصدرا اعتقاد داشته باشیم هر لحظه افراد تغییر می‌کنند بنابراین تغییر ایرادی ندارد. شرایط بیرونی هم متفاوت است». اما این شرایط بیرونی متفاوتی که علی لاریجانی را وادار به تغییر کرده چیست؟ خود او تحلیل خاصی از این موضوع دارد و می‌گوید که « در حال حاضر شرایط کشور از نظر مختصات شرایط متفاوتی است. به عنوان مثال هم‌اکنون شرایط اقتصادی برای کشور در اولویت اول قرار دارد و در همین راستا سازوکار ساماندهی کشور احتیاج به یک «وفاق» دارد تا بتوانیم مشکلات را در کشور حل کنیم. تصوری که برخی از سیاسیون، احزاب یا رسانه‌هایی که صبغه‌ای دارند، متفاوت است. اما به نظر من که سال‌ها است در امور اجرایی فعالیت داشته‌ام، فکر می‌کنم وضعیت اقتصادی کشور از یک پیچیدگی‌هایی برخوردار است که باید به آنها توجه لازم صورت بگیرد. شما اگر مذاکرات مجلس را در زمینه برنامه و بودجه مورد توجه قرار دهید، اذعان می‌کنید که برخی از این مسائل احتیاج به یک وفاق در کشور دارد. فرض کنید هم‌اکنون در لایحه بودجه‌ای که در حال بررسی آن هستیم حدود ٦٠ هزار میلیارد اوراق مشارکت نوشته شده است. اوراق مشارکت به چه معناست؟ یعنی منابع نداریم، اوراق می‌فروشیم و بنابراین دولت آینده بدهکار خواهد شد. سال گذشته این مبلغ ٤٠ هزار میلیارد بود که در سال آینده ٦٠ هزار میلیارد خواهد بود. آیا این پروسه، پروسه‌ای است که برای کشور مفید باشد؟ راه‌حل چیست؟دولت می‌گوید من منابع ندارم، بودجه جاری‌ام افزایش پیدا کرده است بنابراین باید اوراق بفروشم. سوال اینجاست که سرنوشت این کار کجاست؟ چه می‌شود؟ این پیچیدگی‌هایی دارد که باید حتما در کشور حل شود. بنابراین یک هم افزایی در کشور وجود دارد. افراد ممکن است عقاید مختلف داشته باشند. در شرایط فعلی از نظر حل مسائل ملی کشور احتیاج به یک وفاق در مسائل اصلی دارد. » او اما تاکید دارد که این وفاق لازمه اصلی کشور است و در مورد آن می‌گوید: « با تحولاتی که در صحنه بین‌المللی هست یک ناروشنی در شرایط بین‌المللی وجود دارد پس باید در داخل خیلی قوی‌تر و منسجم‌تر رفتار کرد. از نظر وضعیت داخلی به نظرم موضوع اقتصادی کشور چنان پیچیدگی پیدا کرده است که بدون این وفاق نه اقتصاد مقاومتی می‌تواند محقق شود نه می‌توان سایر مشکلات را حل کرد». رییس مجلس شورای اسلامی اما ایجاد این وفاق را تنها وظیفه مسوولان نمی‌داند و می‌گوید: «بخشی از آن در حکومت است و بخشی در احزاب و حتی بخشی هم در رسانه‌ها است. همه اینها باید دست به دست هم بدهند تا یک تحولی به وجود بیاید. ما نباید توسعه را صرفا یک امر حکومتی بدانیم بلکه توسعه باید در بدنه مردم به وجود بیاید و در داخل مردم شیوع پیدا بکند تا از درون آن یک حرکت سازندگی بیرون بیاید. »

ارسال نظر

گزارش «نسیم آنلاین» از دردسرهایی که سیف برای اقتصاد ایران ایجاد کرد؛

حرف‌ها و کارهای نسنجیده آقای رئیس‌کل!

وقتی آمریکایی‌ها دست از سر تاریخ معاصر ایران هم بر نمی‌دارند

این استاد تاریخ معاصر اظهار داشت: تقارن انتشار اسناد آمریکا از 28 مرداد با پخش فیلمی جعلی از آیت‌الله کاشانی با این عنوان که فیلم سازمان سیا در خصوص رفتن آیت‌الله کاشانی به منزل مصدق است و بحث‌هایی که بعد از آن و در شرایطی که هنوز اسناد خوانده نشده بود عنوان شد بیانگر تلاش‌ آنها برای ایجاد اختلاف در کشور در کنار انتشار اسناد است.

مسیر آزادی قدس در ایستگاه حلب

عضو اعلام مقاومت در گفتگو با خبرنگار «نسیم آنلاین» با اشاره به برگزرای مراسم روز قدس در اولین سال بعد از آزادسازی "نبل و الزهرا" گفت: شیعیان نبل و الزهرا هم مانند سایر مسلمانان روز گذشته با آرزوی ازادی قدس این مراسم را در ایستگاه حلب برگزار کردند.

ایران خودرو پژو 2008 را 30 میلیون بیشتر از قیمت جهانی به مردم می‌فروشد!

قیمت پایه پژو 2008 در انگلستان، با احتساب مالیات و عوارض 13 هزار و 345 پوند می‌شود یعنی نزدیک به 70 میلیون تومان است و معلوم نیست که چرا در ایران بر سرقیمت 100 یا 120 میلیون تومانی اختلاف است؟

مهم‌ترین مطالب سرویس

گران‌فروشی عجیب نخستین خودروی پسابرجامی با هماهنگی مدیران ایران خودرو
ایران خودرو پژو ۲۰۰۸ را ۳۰ میلیون بیشتر از قیمت جهانی به مردم می‌فروشد!
انتقاد رئیس هیات مدیره بانک شهر از راه‌اندازی شایعات درباره شبکه بانکی
نهادهای مسئول با عاملان راه اندازی شایعات و اخبار بی اساس در خصوص شبکه بانکی برخورد کنند
رئیس هیات مدیره انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته در گفتگو با «نسیم آنلاین»:
برنامه رساندن سهم ایران از کشتیرانی در دریای خزر به ۵۰ درصد محقق نشد!
وظیفه ساماندهی موسسات مالی به جز بانک مرکزی بر عهده دستگاه‌های دیگر هم هست!
دفاع ناشیانه مدیرعامل بانک پارسیان از سیف: موسسات غیرمجاز در دولت‌های قبل تاسیس شدند!
واکنش عضو هیات علمی دانشگاه شیراز و نماینده سابق مجلس به رشد ۱۲.۵ درصدی اقتصاد در گفتگو با «نسیم آنلاین»:
اتفاقی در کشور رخ نداده که رشد ۱۲.۵ درصدی حاصل شود/ اغلب این رشد نفتی است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین