انتقاد رئیس مجلس از انتشار اوراق مشارکت در لایحه بودجه ۹۶:

لاریجانی: با انتشار ۶۰ هزار میلیارد اوراق مشارکت در لایحه بودجه سال آینده دولت بعد را بدهکار می‌کنیم!/ معلوم نیست سرنوشت انتشار اوراق چه می‌شود؟

علی لاریجانی

رئیس مجلس گفت: دولت می‌گوید من منابع ندارم، بودجه جاری‌ام افزایش پیدا کرده است بنابراین باید اوراق بفروشم. سوال اینجاست که سرنوشت این کار کجاست؟ چه می‌شود؟

به گزارش «نسیم آنلاین» روزنامه اعتماد نوشت: اسفند ماه همیشه ماه شلوغ‌تری برای قوه مقننه بوده است. هرچند که چند سالی است لایحه بودجه به سبک دولت سابق دقیقه نود به مجلس نمی‌رود اما بررسی لایحه بودجه روزهای اسفند را برای نمایندگان مجلس تبدیل به روزهای شلوغی می‌کند. در همین روزهای شلوغ و در میان جلسات سه شیفته مجلس شورای اسلامی علی لاریجانی، رییس مجلس در فرصتی کوتاه به سوالات روزنامه پاسخ داد. علی لاریجانی سالی مهم را پشت سر گذاشته است. سالی که در آن برای سومین دوره پیاپی به صندلی ریاست مجلس تکیه زد، با ترکیب جدیدی از نمایندگان مجلس روبه‌رو شد و این روزها در حال تجربه شکل جدیدی از ریاست بر مجلس شورای اسلامی است. علی لاریجانی اما از مجلسی که آن را مدیریت می‌کند، راضی است. در طول مصاحبه تاکید می‌کند که این مجلس یک مجلس منضبط است. مجلسی که آرامش دارد و از نگاه رییس آن این آرامش معلول هوشمندی نمایندگانش است که روی مسائل اصلی کشور تمرکز کرده‌اند. او از مشارکت نمایندگان هم راضی است. تاکید دارد که همین مشارکت باعث شده است تا تصویب لایحه برنامه ششم در مجلس ٦ هفته به طول بینجامد. موضوعات متعددی هم هست که رییس مجلس آنها را بیشتر رسانه‌ای می‌داند تا واقعی. آنجا که در مورد زمزمه‌های رد‌صلاحیت حسن روحانی از او می‌پرسیم می‌گوید: «بحث‌های اینگونه که در رسانه‌ها مطرح می‌شود را نباید خیلی جدی گرفت چون تنها تصورات است.» یا وقتی که در مورد محدودیت‌های ارتباطی اصلاح‌طلبان با رهبری از او می‌پرسیم که می‌گوید: « من فکر نمی‌کنم که ارتباط جریان‌های مختلف سیاسی با رهبری محدودیتی داشته باشد و این بحث‌هایی که در درون رسانه‌ها وجود دارد خیلی دقیق نیست یعنی ارتباط رهبری با گروه‌های مختلف سیاسی وجود دارد و اگر نقطه نظری داشته باشند می‌توانند با ایشان مطرح بکنند». گزیده‌هایی از گفت‌وگوی «اعتماد» با علی لاریجانی رییس مجلس را در ادامه می‌خوانید که متن کامل آن را در سالنامه نوروزی اعتماد خواهید خواند.
همه تغییر می‌کنند
بسیاری بر این باور هستند که علی لاریجانی در این سال‌ها تغییر کرده است؛ تغییری که او آنچنان هم آن را رد نمی‌کند و می‌گوید: « همه در شرایط مختلف تغییرات دارند. ما اگر به حرکت جوهری ملاصدرا اعتقاد داشته باشیم هر لحظه افراد تغییر می‌کنند بنابراین تغییر ایرادی ندارد. شرایط بیرونی هم متفاوت است». اما این شرایط بیرونی متفاوتی که علی لاریجانی را وادار به تغییر کرده چیست؟ خود او تحلیل خاصی از این موضوع دارد و می‌گوید که « در حال حاضر شرایط کشور از نظر مختصات شرایط متفاوتی است. به عنوان مثال هم‌اکنون شرایط اقتصادی برای کشور در اولویت اول قرار دارد و در همین راستا سازوکار ساماندهی کشور احتیاج به یک «وفاق» دارد تا بتوانیم مشکلات را در کشور حل کنیم. تصوری که برخی از سیاسیون، احزاب یا رسانه‌هایی که صبغه‌ای دارند، متفاوت است. اما به نظر من که سال‌ها است در امور اجرایی فعالیت داشته‌ام، فکر می‌کنم وضعیت اقتصادی کشور از یک پیچیدگی‌هایی برخوردار است که باید به آنها توجه لازم صورت بگیرد. شما اگر مذاکرات مجلس را در زمینه برنامه و بودجه مورد توجه قرار دهید، اذعان می‌کنید که برخی از این مسائل احتیاج به یک وفاق در کشور دارد. فرض کنید هم‌اکنون در لایحه بودجه‌ای که در حال بررسی آن هستیم حدود ٦٠ هزار میلیارد اوراق مشارکت نوشته شده است. اوراق مشارکت به چه معناست؟ یعنی منابع نداریم، اوراق می‌فروشیم و بنابراین دولت آینده بدهکار خواهد شد. سال گذشته این مبلغ ٤٠ هزار میلیارد بود که در سال آینده ٦٠ هزار میلیارد خواهد بود. آیا این پروسه، پروسه‌ای است که برای کشور مفید باشد؟ راه‌حل چیست؟دولت می‌گوید من منابع ندارم، بودجه جاری‌ام افزایش پیدا کرده است بنابراین باید اوراق بفروشم. سوال اینجاست که سرنوشت این کار کجاست؟ چه می‌شود؟ این پیچیدگی‌هایی دارد که باید حتما در کشور حل شود. بنابراین یک هم افزایی در کشور وجود دارد. افراد ممکن است عقاید مختلف داشته باشند. در شرایط فعلی از نظر حل مسائل ملی کشور احتیاج به یک وفاق در مسائل اصلی دارد. » او اما تاکید دارد که این وفاق لازمه اصلی کشور است و در مورد آن می‌گوید: « با تحولاتی که در صحنه بین‌المللی هست یک ناروشنی در شرایط بین‌المللی وجود دارد پس باید در داخل خیلی قوی‌تر و منسجم‌تر رفتار کرد. از نظر وضعیت داخلی به نظرم موضوع اقتصادی کشور چنان پیچیدگی پیدا کرده است که بدون این وفاق نه اقتصاد مقاومتی می‌تواند محقق شود نه می‌توان سایر مشکلات را حل کرد». رییس مجلس شورای اسلامی اما ایجاد این وفاق را تنها وظیفه مسوولان نمی‌داند و می‌گوید: «بخشی از آن در حکومت است و بخشی در احزاب و حتی بخشی هم در رسانه‌ها است. همه اینها باید دست به دست هم بدهند تا یک تحولی به وجود بیاید. ما نباید توسعه را صرفا یک امر حکومتی بدانیم بلکه توسعه باید در بدنه مردم به وجود بیاید و در داخل مردم شیوع پیدا بکند تا از درون آن یک حرکت سازندگی بیرون بیاید. »

ارسال نظر

در واکنش به اقدام اخیر دولت ایالات متحده در اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه افراد و نهادهای ایرانی و غیرایرانی

ایران ۱۵شرکت آمریکایی را تحریم کرد

رشد اقتصادی سال ۹۵ در ربع قرن اخیر بی‌سابقه است/ دستورالعملی برای اجرای منویات رهبری صادر خواهم کرد

رئیس‌جمهور گفت: دست‌یابی به رشد اقتصادی دورقمی، تورم تک‌رقمی و ایجاد ۷۰۰ هزار شغل در سال ۹۵، در ربع قرن اخیر ‏بی‌سابقه است.

ملتی که توانایی تامین نان خود را ندارد نمی‌تواند ضد آمریکایی باشد!

سعید لیلاز با بیان اینکه امنیت نظامی بدون امنیت اقتصادی غیر ممکن است گفت: تمام اعداد و ارقام نشان دهنده این است که دولت یکی از بهترین عملکردها را جهت تحقق منویات 24 بندی مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی داشته که این لازمه ملت ایران و ایستادگی در برابر آمریکا و نظم بین الملل است.

فیلم:: ایرانی‌ها در سال 95 نصف 94 کیف و کفش خریدند

چند روز از شروع سال جدید می‌گذارد و کم کم تب خرید شب عید مردم به پایان می‌رسد. بررسی‌ها از بازار شب عید نشان می‌دهد در اکثر بخش‌ها میزان خریدها کمتر از سال‌های گذشته است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

وضعیت نه چندان مناسب بخش صنعت علی‌رغم رشد ۱۱.۶ درصدی اقتصاد
تولید در ۲۴ گروه صنعتی همچنان کمتر از سال ۹۰ است + عکس
اعمال نرخ واحد گازبها از امروز
عیدی دولت به مردم/ قیمت گاز از امروز افزایش یافت
انتقاد یک فارغ‌التحصیل توسعه دانشگاه از کالیفرنیا نسبت به عملکرد اقتصادی دولت
دولت به جای رفع رکود دنبال انتخابات است/ رشد اقتصادی ۱۱.۶ درصدی گمراه‌کننده است/ دولت به فکر کنترل فساد گمرک باشد
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین