امین زاده در همایش محیط زیست و حقوق شهروندی:

عاملان آلودگی‌ها در جامعه باید معرفی شوند

امین زاده

امین‌زاده با تاکید بر اینکه همه شهروندان باید حق واکنش و عمل داشته باشند گفت: عاملان آلودگی‌ها در جامعه باید معرفی شوند و وضع عوارض، مالیات و جریمه برای آنها در این خصوص می تواند در حوزه پیشگیری تخریب محیط زیست موثر باشد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی «نسیم آنلاین»، دستیار ویژه رئیس جمهور الهام امین زاده در همایش و جشنواره محیط زیست در منشور حقوق شهروندی، گفت: گزارش حقوق شهروندی سازمان حفاظت از محیط زیست به موقع به من ارائه شده است.

وی تاکید کرد همه دستگاههای اجرایی تا ١٠ اسفند ماه فرصت داشتند که گزارش های خود در زمینه حقوق شهروندی را ارائه کنند که البته هنوز برخی دستگاه ها گزارش نداده اند.

دستیار ویژه رئیس جمهور ادامه داد: اگر همه دستگاه ها موضوع فعالیت خود را با حقوق شهروندی مرتبط بدانند و دست مایه نشست هایی برای افراد ذینفع و ذیربط باشد، می تواند به تحقق حقوق شهروندی منجر شود.

امین زاده محیط زیست سالم، امن و شایسته را حق همه مردم دانست و گفت: حقوق شهروندی صرفا مطالبه مردم نیست بلکه باید در این زمینه مشارکت فعالانه میان بخش های دولتی و خصوصی، سازمان های مردم نهاد و آحاد مردم انجام گیرد.

وی برخی از حقوق زیست محیطی را برشمرد و افزود: حق بر وجود و هستی بی عیب و نقص، حق بر تنفس سالم و هوای پاک، حق سلامت و بهداشت محیط باید برای همه شهروندان لحاظ شود.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی اظهار کرد: همه بخش های دولتی و خصوصی در صورتی که آلاینده محیط زیست هستند، مسئولیت مدنی دارند.

امین زاده تصریح کرد: لازم است که برای تحقق حقوق مرتبط با محیط زیست، آئین نامه های اجرایی مناسب داخلی و خارجی تدوین شود که آثار جبرانی و غرامتی داشته باشد؛ هرچند که برخی اقدامات تخریبی در حوزه محیط زیست قابل جبران نیست.

وی با تاکید بر اینکه همه شهروندان باید حق واکنش و عمل داشته باشند گفت: عاملان آلودگی‌ها در جامعه باید معرفی شوند و وضع عوارض، مالیات و جریمه برای آنها در این خصوص می تواند در حوزه پیشگیری تخریب محیط زیست موثر باشد.

دستیار ویژه رئیس جمهور اظهار کرد: تخریب محیط زیست برای منافع افراد خاص نباید جسم و روح طیف وسیعی از انسان ها و نسل های بعد را به مخاطره بیندازد.

نگاه تخصصی و دانش فنی در حوزه محیط زیست همراه با مشارکت مردمی و حضور فعال سازمان های مردم نهاد مکانیزمی برای حفاظت از محیط زیست است.

ارسال نظر

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:

توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند

۷ نکته درباره قطعنانه ۲۴۶۲ شورای امنیت و FATF

قطعنامه ۲۲۶۴ شورای امنیت تحقیقا هیچ ارتباطی به ایران ندارد و اگر کسانی سعی کنند آن را دستاویزی برای اعمال فشار به مجمع تشخیص برای تصویب دو کنوانسیون پالرمو و CFT نمایند، به اتهام اقدام علیه منافع و امنیت کشور باید مورد تحقیقات قضایی قرار گیرند.

اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش

وزارت کشور رژیم آل سعود اعلام کرد ۳۷ شهروند این کشور را به اتهام فعالیت‌های تروریستی اعدام کرده است. این اعدام‌ها در واکنش به عملیات تروریستی داعش در مرکز تحقیقات «الزلفی» و کشته شدن چهار شهروند آل سعود صورت گرفته است.

عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد

 بالاخره یک سال پس از خروج آمریکا از برجام، دی‌روز با اعلام عدم تمدید معافیت‌های تحریم نفتی ایران، آخرین نفس دشمنیِ دشمنان در عرصه اقتصادی رقم خورد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
 لاهوتی عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
ایجاد شغل برای حقوق‌خوانده‌ها با برداشتن انحصار