امین زاده در همایش محیط زیست و حقوق شهروندی:

عاملان آلودگی‌ها در جامعه باید معرفی شوند

امین زاده

امین‌زاده با تاکید بر اینکه همه شهروندان باید حق واکنش و عمل داشته باشند گفت: عاملان آلودگی‌ها در جامعه باید معرفی شوند و وضع عوارض، مالیات و جریمه برای آنها در این خصوص می تواند در حوزه پیشگیری تخریب محیط زیست موثر باشد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی «نسیم آنلاین»، دستیار ویژه رئیس جمهور الهام امین زاده در همایش و جشنواره محیط زیست در منشور حقوق شهروندی، گفت: گزارش حقوق شهروندی سازمان حفاظت از محیط زیست به موقع به من ارائه شده است.

وی تاکید کرد همه دستگاههای اجرایی تا ١٠ اسفند ماه فرصت داشتند که گزارش های خود در زمینه حقوق شهروندی را ارائه کنند که البته هنوز برخی دستگاه ها گزارش نداده اند.

دستیار ویژه رئیس جمهور ادامه داد: اگر همه دستگاه ها موضوع فعالیت خود را با حقوق شهروندی مرتبط بدانند و دست مایه نشست هایی برای افراد ذینفع و ذیربط باشد، می تواند به تحقق حقوق شهروندی منجر شود.

امین زاده محیط زیست سالم، امن و شایسته را حق همه مردم دانست و گفت: حقوق شهروندی صرفا مطالبه مردم نیست بلکه باید در این زمینه مشارکت فعالانه میان بخش های دولتی و خصوصی، سازمان های مردم نهاد و آحاد مردم انجام گیرد.

وی برخی از حقوق زیست محیطی را برشمرد و افزود: حق بر وجود و هستی بی عیب و نقص، حق بر تنفس سالم و هوای پاک، حق سلامت و بهداشت محیط باید برای همه شهروندان لحاظ شود.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی اظهار کرد: همه بخش های دولتی و خصوصی در صورتی که آلاینده محیط زیست هستند، مسئولیت مدنی دارند.

امین زاده تصریح کرد: لازم است که برای تحقق حقوق مرتبط با محیط زیست، آئین نامه های اجرایی مناسب داخلی و خارجی تدوین شود که آثار جبرانی و غرامتی داشته باشد؛ هرچند که برخی اقدامات تخریبی در حوزه محیط زیست قابل جبران نیست.

وی با تاکید بر اینکه همه شهروندان باید حق واکنش و عمل داشته باشند گفت: عاملان آلودگی‌ها در جامعه باید معرفی شوند و وضع عوارض، مالیات و جریمه برای آنها در این خصوص می تواند در حوزه پیشگیری تخریب محیط زیست موثر باشد.

دستیار ویژه رئیس جمهور اظهار کرد: تخریب محیط زیست برای منافع افراد خاص نباید جسم و روح طیف وسیعی از انسان ها و نسل های بعد را به مخاطره بیندازد.

نگاه تخصصی و دانش فنی در حوزه محیط زیست همراه با مشارکت مردمی و حضور فعال سازمان های مردم نهاد مکانیزمی برای حفاظت از محیط زیست است.

ارسال نظر

تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی را حل نخواهد کرد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: تشکیل وزارت بازرگانی هزینه و وقت زیادی را تلف خواهد کرد. اینکه دولت به بهانه ساماندهی وضعیت فعلی به دنبال تشکیل وزارت بازرگانی است، پذیرفتنی نمی‌باشد. با تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی حل نخواهد نشد. حتی می‌توان گفت مشکلات دیگری ایجاد می‌شود.

ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه

حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی شهادت جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی در حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را تسلیت گفتند.

گام دوم انقلاب اسلامی

در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی مردم ایران رهبر حکیم انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای راهبردی به تبیین حرکت انقلاب اسلامی لرای ایجاد تمدن اسلامی و زمینه‌سازی ظهور امام عصر پرداختند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

تاملی درباب رسانه عدالتخواه و عدالتخواهی رسانه ای
عدالتخواهی یا نارضایتی‌سازی! مسئله این است
آخرین حربه موافقان افزایش حداقل سن ازدواج
اهانت به ۶۰۰ هزار بانوی ایرانی
نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس:
در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم
همه چیز درباره‌ ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی
دوربین مخفی در لواسان، بهشت آقازاده‌ها
نسیم آنلاین بررسی می‌کند
نان کانون وکلا در روغن آزمون وکالت
وقتی «عصرِ کلمه» کارکرد «کلمه» را می‌بلعد (۱)
استرسِ «فانِ» ما ایرانی‌ها
فارس گزارش می دهد
در جست و جوی مقصر بوی تهران!
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد:
مانع ریخت و پاش های طرح تحول سلامت در بودجه می‌شویم
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین