پرویز امینی

۸ مزیت "ابراهیم رئیسی" در رقابت‌های انتخاباتی

پرویز امینی

امینی نوشت: کاراکتر رئیسی و رویکرد مردمی و محرومیت‌نوازی او در مسئولیت کنونی‌اش در آستان قدس رضوی به وی اجازه می‌دهد در طبقات ضعیف و مستضعف اجتماعی که گسترده‌ترین طبقات ناراضی از روحانی را تشکیل می‌دهد، استعداد اولیه برای جلب نظر آنها را دارا باشد که ظرفیت بزرگی است چرا که تقریبا بزرگترین گروه اجتماعی رأی دهنده در انتخابات ایران را داراست.

به گزارش «نسیم آنلاین» پرویز امینی کارشناسی و جامعه شناس سیاسی در ادامه سلسله یادداشت‌های خود پیرامون انتخابات ریاست جمهوری طی مطلبی در کانال تلگرامی خود نقاط قوت و مزیت‌های اساسی رئیسی را در انتخابات ریاست جمهوری برشمرد. مشروح این یادداشت به شرح زیر است:

 شواهد و قرائن نشان می‌دهد که کاندیداتوری سید ابراهیم رئیسی برای انتخابات ریاست جمهوری قطعی است و این کاندیداتوری به طور طبیعی بر محیط و فضای کلان انتخابات موثر است. فعلا برخی پیامدهای مثبت و اولیه آن را می‌توان به شرح زیر فهرست کرد:

 ۱ - توانایی رئیسی در جذب بدنه ایدئولوژیک منتقد و مخالف روحانی که نقش درجه اول در رقابت‌های انتخاباتی دارند چرا که نیروهای ایدئولوژیک به عنوان نیروهای خودجوش و داوطلب و پرتکاپوی سیاسی، علاوه بر رأی، دارای توانایی تولید فضای اجتماعی و سیاسی و گسترش پایگاه رأی هستند. این پایگاه نقش درجه اول در پیروزی احمدی‌نژاد در سال ۸۴ خصوصا در مرحله اول داشت.

 ۲ - همین ظرفیت به وی امکان می‌دهد که بتواند شکاف‌های درون جمنا را ترمیم کند. شکاف‌هایی که به آن اجازه نداده بود بتواند حتی ۱۰ نامزد اولیه را معرفی کند و مجبور شد ۱۴ نفر را معرفی کند.

 ۳ - همین ظرفیت به رئیسی امکان می‌دهد که بتواند شکاف جمنا با دیگران مثل پایداری و هواداران جلیلی و حتی بخشی از بدنه متعلق به احمدی‌نژاد را نیز ترمیم و پر کند.

 ۴ - همین موقعیت اجتماعی رئیسی این استعداد را دارد که یک چالش در بین رقبای روحانی به نام تعدد نامزدها را نیز تا حد زیادی تعدیل کند. با کاندیداتوری  وی، به طور طبیعی بخش اعظم نامزدهای کنونی از میدان رقابت کنار خواهند رفت.

۵ - رئیسی جایگاهی دارد که علاوه بر توانایی در تعدیل تکثر نامزدهای رقیب روحانی، می‌تواند نظر نامزدهای ظرفیت‌دار و حتی غیرنامزدهای توانمند را برای حضور در کابینه احتمالی خود جلب کند و در انتخابات نه به عنوان یک فرد، بلکه به عنوان یک دولت با دولت روحانی رقابت کند.

 ۶ - بکر و مصرف نشدگی رئیسی در فضای اجتماعی و سیاسی از دیگر مزیت‌های اوست که اولا به وی امکان می‌دهد تا از ظرفیت بهتری برای تصویرسازی مناسب از خود در جامعه برخوردار باشد و ثانیا تا حد زیادی مانع تصویرسازی منفی اجتماعی رقیب از او شود.

 ۷ - نداشتن تجربه منفی و بازدارنده اجتماعی در اقبال به او در حوزه «اقتصاد و فساد»، به عنوان کانون ضعف‌های روحانی و نیز مسائل عمده جامعه نیز مزیتی است که به امکانات او در انتخابات ریاست جمهوری می‌افزاید.

 ۸ - کاراکتر رئیسی و رویکرد مردمی و محرومیت نوازی او در مسئولیت کنونی‌اش در آستان قدس رضوی به وی اجازه می‌دهد در طبقات ضعیف و مستضعف اجتماعی که گسترده‌ترین طبقات ناراضی از روحانی را تشکیل می‌دهد، استعداد اولیه برای جلب نظر آنها را دارا باشد که ظرفیت بزرگی است چرا که تقریبا بزرگترین گروه اجتماعی رأی دهنده در انتخابات ایران را داراست.

 البته عمده مزیت‌های بیان شده برای رئیسی در حالت «امکان و استعداد» است و بالفعل شدن آنها تاحد زیادی تابع کیفیت سیاست‌ورزی اوست.

ارسال نظر

 • رضا دوشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۶ ۲۰:۴۷:۵۰
  پاسخ 0 |

  من نوجوانیم به انقلاب رفت،جوانیم به انقلاب رفت،میانسالی،وپیریم به انقلاب رفت،اما از انقلاب نه تنها یک ریال،مدال،درجه،پشت،مقام،نرسید،بلکه خانه ام،سال۶۶ هدف موشک در تهران قرارگرفت،تنها دوتا پتو،بیستا کنسرو،ماهی،رسید،بعد سی سال کارگری خانه دوم را ستاد اجرایی مالک شده،،اینا رو گفتم که ملت عزیر احساس نکنندکه دنبال مال هستم،به این سید بزرگوار رای بدهید،تا فساد را لااقل از دولت خودریشه کن کند،به رهبری کمک کند،وستونهایی که در هشت سال دولت خاتمی،وچهارسال دولت روحانی،منهدم شده،ترمیم کنند،امریکا میداندکه تنها راه مقابله با انقلاب،،ونابود کردن اسلام،وشیعه،وخون هزاران جوان تکه تکه شده،،فساد در دولت است،خبر هر فساد هزارمیلیاردی،یک بمب اتم برای امریکا ارزش دارد،فسادهایی که یا بدلیل بی خردی احمدی نژاد،ویا اعتمادبه مشاوران،ویا عناد ودشمنی،طرفداران این دولت،وایت الله مرحوم،،دست کمی از دشمنی وکینه ای،وحتی دولت خاتمی وروحانی نیست،،سید بیا،بیا تا فساد را از بین ببر،،ورهبری را تنها نگذار

 • بی نام دوشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۸:۱۰:۱۷
  پاسخ 1 |

  خدا شما رو هم شفا بده خخخخخخ

 • محمدحسین دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۸:۰:۵۷
  پاسخ 0 |

  اینها نقاط قوت میرسلیم هم هست علاوه بر اینکه قدرت مدیریت اجرایی میرسلیم از رئیسی بیشتر است و...

 • رستا یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۲:۱۶:۱۲
  پاسخ 0 |

  با سلام من چندین روزنامه رو انلاین پیگیری می کنم اما چیزی که هست اینه که دارن غیر مستقیم آقای رییسی رو رییس جمهور می کنن. ان شاءالله که رییس جمهور لایق برا ما مردم عادی و حمت کش باشن رای من اقای رییسی

با گرانی خانه‌ها، چه بلایی سر مستاجرین آمده است!؟

اجاره‌نشین‌ها!

جدال روحانی با وعده‌هایش ادامه دارد...

در این کلیپ برخی وعده ها و شعارهای انتخاباتی روحانی که در پیروزی سهم بسزایی داشتند، مورد بررسی قرار گرفته تا مشخص شود چه مقدار از این وعده ها محقق شده است.

موشن گرافیک "توتال"

در این موشن گرافیک سوابق همکاری شرکت ملی نفت و گاز ایران با شرکت فرانسوی توتال مورد بررسی قرار گرفته و خلف وعده های توتال به تصویر کشیده شده است.

اروپایی ها اگر جای مردم ایران بودند با امثال شرکت های فرانسوی چه می کردند؟!

پس از رفتن دوباره ی شرکت های پژو و توتال از ایران، دیدن این گزارش و واکنش مردم اروپا خالی از لطف نیست

مهم‌ترین مطالب سرویس

به منظور مذاکره درباره تحولات مربوط به خلیج فارس و قطر
وزیر خارجه عمان وارد تهران شد + برنامه سفر
قاسمی در واکنش به اظهارات وزیر دفاع آمریکا:
نظام آمریکا و "متیس" خود مظهر تروریسم و نقض حقوق بشر هستند
 • پر بیننده‌ترین
 • پر بحث‌ترین