در فرهنگ‌سرای گلستان ؛

"پل ورسک" طبیعت بکر به روایت تصویر

نمایشگاه عکس

نمایشگاه عکس "پل ورسک" با مشارکت موزه عکسخانه شهر در فرهنگ‌سرای گلستان برگزار می‌شود.

به گزارش «نسیم آنلاین»،نمایشگاه عکس «پل ورسک» مراحل ساخت این پل توسط لادیسلاوس فون رابسویج، مهندس اتریشی را نشان میدهد.


پل ورسک که در شهرستان سوادکوه استان مازندران واقع شده، بزرگ ترین پل راه آهن سراسری ایران است که در سال 1315 به بهره برداری رسیده و نامش در کتاب گینس ثبت شده است. فرهنگسرای گلستان با درک علاقمندی عموم مردم به زیبایی های ایران و درک وافر نسل جوان به فعالیت های مهندسی و سازه درنظر گرفته است مجموعه ای از عکس های مراحل ساخت این پل بی نظیر را در نگارخانه گلستان در معرض دید علاقمندان قرار دهد .

«ورسک» یکی از راهبردی‌ترین پل‌های راه آهن ایران است که عملیات ساخت آن توسط شرکت ایتالیایی پیزاگالی و تحت نظارت شرکت کامپاکس در نوامیر سال 1934 (آبان 1313) آغاز و در سپتامبر 1936 (شهریور 1315) به پایان رسید.

هانس نا‌تر (1954- 1856) نابغه ریاضی و پل سازی، فارغ التحصیل دانشگاه پلی تکنیک زوریخ (سوییس) که طراحی و انجام محاسبات پل‌های راه آهن سراسر ایران و نیز پل ورسک توسط گروهی از مهندسان تحت نظارت او انجام شد. لادیسلاوس فون رابسویچ (معروف به مهندس ورسک 1975- 1893) اهل اتریش و ناظر بر عملیات احداث پل ورسک که به همراه خانواده‌اش در خانه‌ای واقع در دره ورسک و نزدیک به پل اقامت داشت.

 وی بعد‌ها تحصیلات خود را تا دکترای مکانیک سنگ ادامه داد. او مسئولیت احداث تونل‌های مسیر راه آهن را نیز به عهده داشت. رابسویچ از بنیان گذاران روش تونل زنی جدید اتریشی (NATM) بود.

از علاقمندان به تماشای این مجموعه زیبای عکس دعوت می شود برای بازدید از نمایشگاه عکس پل ورسک 19 تا 31 فروردین ماه از ساعت 9 تا 18 به نگارخانه فرهنگ‌سرای گلستان به نشانی نارمک، خیابان گلستان، پایین تر از میدان هلال احمر مراجعه کنند.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

با گرانی خانه‌ها، چه بلایی سر مستاجرین آمده است!؟

اجاره‌نشین‌ها!

جدال روحانی با وعده‌هایش ادامه دارد...

در این کلیپ برخی وعده ها و شعارهای انتخاباتی روحانی که در پیروزی سهم بسزایی داشتند، مورد بررسی قرار گرفته تا مشخص شود چه مقدار از این وعده ها محقق شده است.

موشن گرافیک "توتال"

در این موشن گرافیک سوابق همکاری شرکت ملی نفت و گاز ایران با شرکت فرانسوی توتال مورد بررسی قرار گرفته و خلف وعده های توتال به تصویر کشیده شده است.

اروپایی ها اگر جای مردم ایران بودند با امثال شرکت های فرانسوی چه می کردند؟!

پس از رفتن دوباره ی شرکت های پژو و توتال از ایران، دیدن این گزارش و واکنش مردم اروپا خالی از لطف نیست

مهم‌ترین مطالب سرویس

به مناسبت چهلمین روز از حادثه تروریستی در تهران؛
پخش تله تئاتر "بلندی های زیرپا" از شبکه چهار سیما
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین