«نسیم آنلاین» از چرایی کاندیداتوری اسحاق جهانگیری در کنار روحانی گزارش می‌دهد:

حسن روحانی از ادامه رقابت انصراف خواهد داد؟

برخی با توجه به خلقیات حسن روحانی معتقدند که او پس از افت شدید آراء در نظرسنجی‌ها و احتمالا سرخوردگی در روزهای آخر و زمانی که با نقدهای جدی اصولگرایان در مناظرات مواجه می‌شود، احتمالا دیگر حاضر به ادامه رقابت نخواهد بود

روحانی و جهانگیری

اگر رئیس جمهور (همانگونه که در سخنرانی‌هایش هم بیان داشته) از عملکردش راضی است و خود را شرمنده مردم نمی‌داند لزومی ندارد برای دفاع از عملکرد مثبت خود، که مردم مهمترین ناظر و شاهد آن هستند، یار کمکی وارد میدان کند.

گروه سیاسی «نسیم آنلاین»:: یکی از نکات بارز انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم را  می توان خرق عادت ها و رکورد شکنی های بی سابقه آن دانست.

تعداد زیاد ثبت نام کنندگان، حرکات و سکنات آنان و حضور چهره هایی که انتظار نمی رفت ثبت نام کنند از نکات جالب توجه این دوره انتخابات ریاست جمهوری است.

یکی از ثبت نام های سوال برانگیز به نام اسحاق جهانگیری معاون اول هفتمین رییس جمهور ثبت شد. جهانگیری درست چند لحظه قبل از اتمام زمان ثبت نام در محل وزارت کشور حاضر گردید و نسبت به ثبت نام خود در لیست نامزدهای ریاست جمهوری دوازدهم اقدام نمود.

یکی از تحلیل ها در مورد ثبت نام جهانگیری آن هم در لحظات پایانی، پوشش روحانی و دفاع از عملکرد دولت در صحنه مناظرات انتخاباتی هست که در نوع خود پدیده ای بی مثل و مانند می باشد. چرا که از نظر منطق اگر رییس جمهور (همانگونه که در سخنرانی هایش هم بیان داشته) از عملکردش راضی است و خود را شرمنده مردم نمی داند  لزومی ندارد برای دفاع از عملکرد مثبت خود، که مردم مهمترین ناظر و شاهد آن هستند، یار کمکی وارد میدان کند.

اما 180درجه آن طرف تر در مقابل این نظر، این مساله مطرح می شود که اگر حسن روحانی می داند که عملکرد مثبت اش فقط و فقط شامل "هیچ" است آن موقع حضور با یک یار و دو یار کمکی هم نمی تواند نظر مردم و شاهدان بازی را تغییر داد.

گزاره سومی هم البته هست. برخی نیز بر این باورند که ثبت نام جهانگیری حاکی از آن است که دولتی ها به این نتیجه رسیده اند که در بازی تبلیغات از استراتژی پلیس خوب- پلیس بد بهره ببرند و در این بین با توجه به آنکه جهانگیری اشراف بیشتری بر دولت کنونی و همینطور مسائل دولتهای سال های گذشته دارد  این وظیفه را بر عهده وی گذارده اند. تا جهانگیری وظیفه دفاع و تخریب خشن را بر عهده گرفته و این گونه سدی محکم در برابر نقد های مخالفان ایجاد کند تا روحانی به قول خودش نماد رییس جمهور و اسلام رحمانی را هرچه تمام تر به نمایش گذارد و با مظلوم نمایی راه خود را پیش برد.

احتمال چهارم اما متفاوت از هر سه نظر قبلی است چرا که با بررسی اتفاقات صورت گرفته در زمان ثبت نام این احتمال تقویت می‌شود که جهانگیری نه به عنوان نامزد پوششی که به عنوان گزینه اصلی اصلاح‌طلبان و حتی برخی اعتدالیون وارد صحنه رقابت ها گردیده است.

عملکرد فوق العاده ضعیف حسن روحانی در سال های اخیر بویژه در مساله اقتصاد که با رکود بی سابقه تاریخی همراه بوده و بسیاری از کارگران و کارخانه دارها را خانه نشین کرده است، توهین های مکرر به منتقدان که نشان از عصبانیت های عجیب و غریب حسن روحانی دارد، آمارهای دستکاری شده و فاقد اعتبار که بارها و بارها مورد تذکر کارشناسان قرار گرفته است و وعده هایی که قریب به اتفاقشان عملی نشده و مردم خود را با وعده های سرخمن مواجه می‌بینند این روزها در کنار افتتاح‌های نمایشی کار را به جایی رسانده که نه تنها اصلاح طلبان که این روزها برخی اعتدالیون نیز معتقدند که رای آوری حسن روحانی احتمالا بحران سرنوشت ساز دولت یازدهم خواهد بود که میتواند روحانی را با کابینه اش برای همیشه از قدرت دور کند.

در کنار این حتی برخی اصلاح طلبان و اعتدالیون با توجه به خلقیات حسن روحانی گمان های دیگری هم می‌برند. گمانهایی که نشان از این دارد که حسن روحانی پس از افت شدید آرا در نظرسنجی های معتبر و احتمالا سرخوردگی در روزهای آخر انتخابات و زمانی که با نقدهای جدی اصولگرایان در مناظرات مواجه می شود، احتمالا دیگر حاضر به ادامه رقابت نخواهد بود و صحنه را به رقیبان واگذار خواهد کرد و لذا در آن شرایط است که تنها یه اصلاح طلب مورد حمایت اعتدالیون مانند اسحاق جهانگیری خواهد توانست امید را به خیمه‌گاه دولت یازدهم برگرداند.

لذابه نظر می رسد احتمال بروز این اتفاق اتاق فکر اعتدالیون و اصلاح طلبان را بر آن داشته تا با ورود جهانگیری (که هم می توان از قرابت او با هاشمی بهره برد، هم اصلاح طلبان اقبال بهتری نسبت به او دارند و هم معاون اول دولت فعلی است که می تواند از نقاط ضعف دولت فعلی خود را تبرئه کند)  برای تداوم حضور در قدرت تمام امکانات خود را بسیج کنند.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

 • bostan چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ ۹:۲۶:۳۵
  پاسخ 3 |

  هه هه هه هه

 • محمد چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ ۱۰:۵۱:۱۶
  پاسخ 0 |

  اگر به آرشیو صدا و سیما مراجعه کنیم ، نطق انتخاباتی دولت دوم آقای خاتمی هم با مظلوم نمایی بود که با اشک ریختن در جلوی دوربین سیما تونست مردم ایران رو دچار اشتباه بکنه ، ظاهراً تاریخ دوباره تکرار خواهد شد!!! ولی مردم حال حاضر ، با تجربه و آگاه تر شده اند.

 • حمید چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ ۱۲:۳۴:۴۴
  پاسخ 2 |

  آرزوی انصراف دادن روحانی جزو آرزوهای برباد رفته اصولگرایان است

  • مهدی چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ ۱۳:۱۰:۳
   پاسخ 0 |

   انصراف آرزوی اصولگرایان نیست ،‌ باید بمونه و در مناظرات سیما در حضور مردم پاسخگو و اگر بر حقّه شفاف سازی کنه و از خودش دفاع کنه و بعد مردم خودشون تصمیم میگیرن که باشه یا نباشه.

 • سرخی چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ ۱۹:۱۸:۷
  پاسخ 0 |

  سلام انسان تعجب می کند ریسس جمهور فرانسه یک شخص بی دین است چون عملکرد یک کم ضعیف یود برای پیشرفت کشورش ثبت نام نکرد ولی در کشور ما آقای روحانی با توجه به اینکه عملکردش چیزی نزدیک صفر بود باز اصرار به ماندن برای یک دوره دیگر دارد آن بی دین واین روحانی وشیعه

 • آرمین پنج شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ ۱۱:۳۷:۹
  پاسخ 1 |

  مطمئن باش روحانی تا آخرین لحظه جواب همتون تو مناظره میده! یه عده کاسبیشون با رفع تحریم ها داغون شده نمی تونن روحانی ببینن، آقایون مخالف روحانی یادتون نره حسن روحانی چه دولتی رو تحویل گرفت! کسایی که پراید۷ میلیونی رو۲۱ کردن وبا نفت ۱۲۰ دلاری مملکت بدبخت کردن حناشون دیگه رنگی نداره! جوابتون سرصندوق رای میدیم ، یا علی

اگر چند متخصص با حقوق ناچیز بهت بِدن، چیکار میکنی؟

داستان ۳۰۰ هزار سال از عمر جوون‌ ایرانی!

مسئله تلگرام برای گیج کردن مردم نیست!؟

این قسمت از مجموعه ویدئوهای "آوانت" - شهرآرا؛ قرار بود با موضوع فیلترینگ تلگرام ضبط شود اما تغییر مسیر داد.

مزاحمت شیخ‌دُبی‌نشین برای دخترایرانی!

پیشنهاد نوروزی مجموعه "کبریت"، فیلم سینمایی "لاتاری" است و به همین مناسبت اقدام به ساخت دوربین مخفی با موضوع آخرین ساخته محمدحسین مهدویان کرده است. در این مجموعه واکنش شهروندان نسبت به مزاحمت شیخ دبی‌نشین و دستیارش برای دختر ایرانی به تصویر کشیده شده است.

نظرات جالب مردم پس از مشاهده فیلم به وقت شام

فیلم به وقت شام آخرین ساخته ابراهیم حاتمی کیا در اکران نوروزی به سر می برد و با استقبال خوبی روبرو شده است. "کلاکت" پس از تماشای فیلم به سراغ مردم رفته و نظرشان را درباره این فیلم جویا شده است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

به منظور مذاکره درباره تحولات مربوط به خلیج فارس و قطر
وزیر خارجه عمان وارد تهران شد + برنامه سفر
قاسمی در واکنش به اظهارات وزیر دفاع آمریکا:
نظام آمریکا و "متیس" خود مظهر تروریسم و نقض حقوق بشر هستند
 • پر بیننده‌ترین
 • پر بحث‌ترین